Przełęcz Międzyleska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Międzyleska
Ilustracja
Widok od strony południowej z granicy polsko-czeskiej
Państwo  Polska
 Czechy
Wysokość 534[1] m n.p.m.
Pasmo Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Przełęcz Międzyleska
Przełęcz Międzyleska
Ziemia50°05′47″N 16°42′16″E/50,096389 16,704444

Przełęcz Międzyleska (czes. Mladkovské sedlo, 534 m n.p.m.) – przełęcz graniczna między Sudetami Środkowymi a Sudetami Wschodnimi[2].

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz Międzyleska położona jest w południowo-zachodniej Polsce około 6,5 km na południowy wschód od Międzylesia, na granicy z Czechami[1].

Przełęcz stanowi szerokie, rozległe i bezleśne siodło o łagodnie wznoszących się stokach, rozdzielające Góry Bystrzyckie od Masywu Śnieżnika[1]. Przełęcz stanowi naturalną granicę pomiędzy Sudetami Środkowymi a Sudetami Wschodnimi[1]. Oś przełęczy przebiega południkowo. Wschodni stok przełęczy tworzy zachodnie zbocze Masywu Śnieżnika, a zachodni stok to wschodnie zbocze Gór Bystrzyckich[1]. Zbocza przełęczy w większości zajmują łąki i obszary rolnicze, a w dolnej części przełęczy położona jest miejscowość Boboszów[1]. Przełęcz jest naturalną drogą wyjścia na południe z Kotliny Kłodzkiej, na przełomie I i II wieku n.e. przez Przełęcz Międzyleską wiódł słynny bursztynowy szlak rzymskich kupców[1].

Szlaki komunikacyjne[edytuj | edytuj kod]

Przez przełęcz prowadzi droga krajowa nr 33 do Czech: BoboszówDolní Lipka oraz powyżej przełęczy zachodnim stokiem przechodzi szlak kolejowy WrocławPraga[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez przełęcz przechodzą szlaki turystyczne[3]:

Na przełęczy znajduje się granica państwowa Polski i Czech i przejście graniczne Boboszów-Dolní Lipka[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 268, 269. ISBN 83-7005-341-6.
  2. G.Bystrzyckie.
  3. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2018-03-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]