Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” w Warszawie S.A.
Ilustracja
Logotyp Polonus (od czerwca 2018)
Państwo  Polska
Adres Aleje Jerozolimskie 144
02-305 Warszawa
Data założenia 1946
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Maciej Acedański
Udziałowcy Skarb Państwa
Nr KRS 0000376721
Zatrudnienie ponad 400 osób
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 9 000 000 PLN
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, po lewej znajduje się punkt z opisem „Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” w Warszawie S.A.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” w Warszawie S.A.”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” w Warszawie S.A.”
Ziemia52°13′04,8″N 20°57′50,8″E/52,218000 20,964111
Strona internetowa
Autobus Polonusa na pl.Defilad
Autobus Polonusa w drodze powrotnej spod Areny Lodowej Tomaszów Mazowiecki, pod którą od 2019 roku ma przystanek na mocy porozumień miasta z przewoźnikiem
Bus Polonusa

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” w Warszawie SA (PKS Polonus) – polskie przedsiębiorstwo transportowe z siedzibą w Warszawie, zajmujące się głównie przewozem osób na trasach lokalnych i dalekobieżnych. Właścicielem 100% akcji jest Skarb Państwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Spółka PKS Polonus wywodzi się z powstałego w 1946 roku PKS-u, która swym zasięgiem obejmowała całą Polskę i przewoziła zarówno ludzi, jak i towary.

W 1967 roku odprawę autobusów, obsługujących regiony Polski po prawej stronie Wisły, przeniesiono z ul. Żytniej na dworzec PKS-PKP Warszawa – Stadion.

W roku 1984 oddano do użytku Stację Obsługi Dworca Zachodniego.

Na mocy zarządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej dnia 1 czerwca 1990 roku utworzono Państwowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Warszawie. Okres zmian ustrojowych to wiele zmian organizacyjnych i strukturalnych mających na celu dostosowanie działalności przedsiębiorstwa do nowej rzeczywistości i nowych warunków rynkowych. W tym okresie został zmodernizowany i wymieniony tabor, zostały uruchomione stałe połączenia międzynarodowe i nowe połączenia dalekobieżne. Uruchomiona została też, jako jedyna na tamte czasy w Polsce, telefoniczna rezerwacja biletów.

W roku 2008 w skład przedsiębiorstwa zostały włączone PKS w Piasecznie i PKS w Nowym Dworze Mazowieckim. Uruchomiona została również możliwość internetowego zakupu biletów.

W 2011 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy przekształcił przedsiębiorstwo państwowe w spółkę prawa handlowego. Od daty rejestracji, tj. 01.02.2011 roku, spółka działa pod nazwą Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Polonus” w Warszawie Spółka Akcyjna. W obecnej formie spółka działa do dnia dzisiejszego.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Spółka powstała w wyniku komercjalizacji Państwowej Komunikacji Samochodowej w Warszawie 15 grudnia 2010. Rozpoczęła działalność 1 lutego 2011 pod nadzorem Ministra Skarbu Państwa.

Od 1 lipca 2008 roku w skład przedsiębiorstwa włączone zostały PKS w Nowym Dworze Mazowieckim i Piasecznie. Po połączeniu PKS Polonus stał się największym przewoźnikiem na Mazowszu zatrudniając ponad 400 osób. Działalność spółki prowadzona jest w oparciu o bazy w Nowym Dworze Mazowieckim, Piasecznie i Warszawie oraz w oparciu o strukturę Dworca Warszawa Zachodnia.

Z baz Piaseczno i Nowy Dwór Mazowiecki realizowane są połączenia lokalne obsługujące część aglomeracji warszawskiej[1][2]. Flota autokarów PKS Polonus wyposażona jest w standard Wi-Fi oraz w moduły umożliwiające geolokalizację autokarów. Dzięki tej funkcjonalności na bieżąco można śledzić położenie autokarów będących w trasie.

Spółka jest właścicielem dworca autobusowego Warszawa Zachodnia[3] oraz hostelu znajdującego się na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Przedsiębiorstwo realizuje przewozy na ponad 35 trasach dalekobieżnych i blisko 25 lokalnych.

W kwietniu 2015 roku uruchomiona została platforma sprzedaży biletów dla innych przewoźników – Dworzec Online.

Prezesem zarządu spółki jest Maciej Acedański, wybrany na to stanowisko w 2016 roku.

W 2018 roku spółka Polonus przeszła transformację marketingową, której jednym z elementów jest nowe logo. W czerwcu 2018 roku zaprezentowano program Polonus Partner, sieć partnerską zrzeszającą polskich przewoźników autokarowych.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PKS Polonus, Wykaz linii bazy Nowy Dwór Mazowiecki, pkspolonus.pl [dostęp 2018-10-25].
  2. PKS Polonus, Wykaz linii bazy Piaseczno, pkspolonus.pl [dostęp 2018-10-25].
  3. Nasza flota. Działalność dworcowa. W: Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „POLONUS” S.A. [on-line]. pkspolonus.pl. [dostęp 2018-06-09].
  4. Powstała polska sieć krajowych połączeń autobusowych [dostęp 2018-10-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]