Przejście graniczne Dżalama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne Dżalama-Mukajbila
Państwo  Palestyna
 Izrael
Miejscowość Dżalama
Państwo  Izrael
Miejscowość Mukajbila
Rodzaj przejścia pieszy
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Przejście graniczne Dżalama-Mukajbila
Przejście graniczne Dżalama-Mukajbila
Ziemia32°30′40″N 35°18′29″E/32,511111 35,308056

Przejście graniczne Dżalama (ang. Jalamah Checkpoint) – punkt kontrolny na granicy między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Pełni on funkcję drogowego przejścia granicznego. Jest on położony w południowo-wschodnim krańcu Doliny Jezreel w Dolnej Galilei. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się po stronie Izraela arabska wioska Mukajbila, a po stronie palestyńskiej wioska Dżalama.

Informacje podstawowe[edytuj | edytuj kod]

Punkt kontrolny Dżalama umożliwia przekroczenie wybudowanego w 2003 roku muru bezpieczeństwa, który oddziela terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. Jest on przez całą dobę obsługiwany przez żołnierzy Sił Obronnych Izraela oraz pracowników firm ochroniarskich. Punkt kontrolny ma rozbudowaną infrastrukturę i spełnia funkcję podobną do terminala przejścia granicznego. Jest on zamknięty dla Palestyńczyków, z wyjątkiem osób posiadających zezwolenia na wjazd do Izraela oraz mieszkańców Wschodniej Jerozolimy. Dozwolone jest przejście tylko piesze. Tutejszy terminal jest wykorzystywany także do transportu towarów między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Na terminalu odbywa się przeładowywanie towarów z samochodów palestyńskich do izraelskich. Przejście jest otwierane rano o godz. 5:00, aby umożliwić Palestyńczykom wejście do Izraela do pracy. Od godz. 8:00 otwiera się przejście dla pojazdów jadących z Izraela do Autonomii Palestyńskiej. W godz. 12:00-13:00 i 14:00-17:30 przejście jest zamknięte. Od 17:30 do 19:00 Palestyńczycy mogą powracać z pracy w Izraelu na terytorium palestyńskie. W czasie świąt muzułmańskich przepisy się łagodzi i wydłuża godziny pracy przejścia[2].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Z przejścia granicznego wychodzi w kierunku północnym droga nr 60, którą można dojechać do pobliskiego miasta Afula. Natomiast po stronie palestyńskiej droga nr 588 prowadzi na południe do miasta Dżanin.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2013-11-22].
  2. List of checkpoints (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2013. [dostęp 2013-11-22].