Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów
Państwo  Polska
Miejscowość Dołhobyczów
Państwo  Ukraina
Miejscowość Uhrynów
Rodzaj przejścia drogowe
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy, mały ruch graniczny
Położenie na mapie gminy Dołhobyczów
Mapa konturowa gminy Dołhobyczów, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów”
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów”
Ziemia50°34′41,4″N 24°05′26,2″E/50,578167 24,090611
Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów

Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynówpolsko-ukraińskie drogowe przejście graniczne położone w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Dołhobyczów.

Przejście położone jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 844 prowadzącej z Chełma i Hrubieszowa do granicy; po stronie ukraińskiej najbliższym miastem jest Sokal[1]. Wspólne polsko-ukraińskie odprawy odbywają się po stronie polskiej. Na przejściu odprawiane są samochody osobowe, autobusy oraz samochody ciężarowe o ładowności do 3,5 tony.

W okresie RP i Związku Radzieckiego od 24 stycznia 1986 r.[2] zaczął funkcjonować tu Punkt Uproszczonego Przekraczania Granicy Dołhobyczów – Ustiług. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek[3]. Organy Wojsk Ochrony Pogranicza wykonywały odprawę graniczną i celną[4].

W czerwcu 2009 r. przetarg na realizację pierwszego etapu budowy wygrała firma Budimex Dromex S.A.. Przejście tymczasowo otwarto 5 czerwca 2012 r. na czas Euro 2012[5]. Budowę zakończono w 2013 r. Przejście ostatecznie otwarto 26 czerwca 2014 r. Jego budowa kosztowała ponad 147 mln zł. 25 sierpnia 2007 r. w miejscu projektowanego przejścia zorganizowano koncert pt. „Europejski most” – „Granica – 803”, lub V Dni Dobrosąsiedztwa, prowadzony przez Małgorzatę Kożuchowską i Roberta Leszczyńskiego, na którym wystąpiły zespoły Zakopower, Habakuk, Voo Voo, Haydamaky i Kovczeg Noja (ukraiński odpowiednik Arki Noego). Był emitowany w TVP2.

1 lipca 2015 roku w Dołhobyczowie otwarto przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów. To pierwsze takie przejście na Lubelszczyźnie i drugie po Medyce na wschodniej granicy kraju[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]