Przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne
Kołbaskowo-Pomellen
ilustracja
Polski stempel kontroli granicznej Kołbaskowo 26 grudnia 2002
Państwo  Polska
Miejscowość Kołbaskowo
Państwo  Niemcy
Miejscowość Pomellen
Rodzaj przejścia drogowe
Status zlikwidowane
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy, mały ruch graniczny
Położenie na mapie gminy Kołbaskowo
Mapa lokalizacyjna gminy Kołbaskowo
Przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen
Przejście graniczne
Kołbaskowo-Pomellen
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen
Przejście graniczne
Kołbaskowo-Pomellen
Położenie na mapie Europy
Mapa lokalizacyjna Europy
Przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen
Przejście graniczne
Kołbaskowo-Pomellen
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen
Przejście graniczne
Kołbaskowo-Pomellen
Ziemia53°20′05″N 14°24′01″E/53,334722 14,400278

Przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen – istniejące w latach 1964–2007 polsko-niemieckie drogowe przejście graniczne, położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w miejscowości Kołbaskowo.

Opis przejścia granicznego[edytuj | edytuj kod]

Przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen z miejscem odprawy granicznej po stronie niemieckiej w miejscowości Pomellen, powstało dzięki porozumieniu między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec[1][2]. Czynne było całą dobę. Dopuszczone było przekraczanie granicy dla ruchu osobowego, towarowego[3] i małego ruchu granicznego[4]. Odprawę graniczną realizowali funkcjonariusze granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej w Kołbaskowie, a następnie placówki Straży Granicznej w Kołbaskowie.

Było jednym z największych drogowych przejść granicznych położonych wzdłuż zachodniej granicy Polski z Niemcami. Od 1 maja 2004 roku wraz z usytuowanym na nim Oddziałem Celnym było jedną z wewnętrznych placówek celnych Unii Europejskiej.

21 grudnia 2007 roku zostało zlikwidowane na mocy układu z Schengen.

W okresie istnienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej funkcjonowało w tym miejscu polsko-niemieckie przejście graniczne Kołbaskowo – drogowe. Zostało utworzone 18 września 1964 roku[5] Czynne było codziennie przez całą dobę. Dopuszczone było przekraczanie granicy dla ruchu: osobowego i towarowego[6]. Odprawę graniczną realizowali żołnierze granicznej placówki kontrolnej Kołbaskowo.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Przejście umiejscowione było na drodze europejskiej E28 (po stronie polskiej: autostrada A6, po niemieckiej A11), prowadzącej wprost do obwodnicy Berlina (Berliner Ring).

Urbanistyka[edytuj | edytuj kod]

Przejście graniczne w nowym układzie urbanistycznym zostało uruchomione 4 czerwca 1996 roku. Rozlokowane było na obszarze 34 ha i składało się z dwóch bliźniaczych części: północnej (wywóz z terytorium Polski) i południowej (przywóz na terytorium Polski). Wszystkie obiekty w części północnej miały swoje odpowiedniki w części południowej. W części północnej usytuowana była płyta postojowa dla samochodów ciężarowych mogąca pomieścić 148 pojazdów. Podobna płyta, znajdująca się w części południowej mieściła 187 pojazdów. Na przejściu znajdowały się ponadto kantyny, siedziby agencji celnych, kantory wymiany walut, WC, a także publiczne automaty telefoniczne, zarówno polskie, jak i niemieckie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]