Przejście graniczne Kraków-Balice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lotnicze przejście graniczne Kraków-Balice
ilustracja
Państwo  Polska
Lotnisko Kraków-Balice
Rodzaj przejścia lotnicze
Status Port lotniczy
Rodzaj ruchu osobowy, towarowy
Położenie na mapie gminy Zabierzów
Mapa lokalizacyjna gminy Zabierzów
Przejście graniczne Kraków-Balice
Przejście graniczne Kraków-Balice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przejście graniczne Kraków-Balice
Przejście graniczne Kraków-Balice
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Przejście graniczne Kraków-Balice
Przejście graniczne Kraków-Balice
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krakowskiego
Przejście graniczne Kraków-Balice
Przejście graniczne Kraków-Balice
Ziemia50°04′40″N 19°47′05″E/50,077778 19,784722

Przejście graniczne Kraków-Balicepolskie lotnicze przejście graniczne położone w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zabierzów, na zachód od Krakowa, na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice, w miejscowości Balice.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Lotnicze przejście graniczne Port lotniczy Balice koło Krakowa ustalono Zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 14 września 1965 roku zmieniające zarządzenie w sprawie ogłoszenia przejść granicznych lądowych przeznaczonych dla ruchu granicznego, rodzajów ruchu granicznego przez te przejścia oraz przejścia graniczne morskie i lotnicze, jak również w sprawie czasu otwarcia przejść granicznych[1].

Przejście graniczne Kraków-Balice powstało 1967 roku, wraz z momentem otwarcia międzynarodowych połączeń lotniczych[2], kiedy to lotnisko uzyskało status międzynarodowego portu lotniczego, w którym dopuszczony był ruch osobowy i towarowy. Otwarte było tylko w czasie odprawy przed startem i po lądowaniu statków powietrznych w lotach regularnych i czarterowych[3], a następnie zostało zmienione jako przejście graniczne lotnicze ogólnodostępne[4]. Odprawę graniczną do 15 maja 1991 roku wykonywali żołnierze Wojsk Ochrony Pogranicza, a od 16 maja 1991 roku organa Straży Granicznej. Obsługiwane początkowo przez Graniczną Placówkę Kontrolną w Krakowie-Balicach, a od 24 sierpnia 2005 roku Placówkę Straży Granicznej w Krakowie-Balicach[2]. Natomiast kontrolę celną wykonują organa Służby Celnej, tj. Oddział Celny Osobowy Port Lotniczy Kraków-Balice[5].

Zasięg terytorialny[edytuj | edytuj kod]

Zasięg terytorialny lotniczego przejścia granicznego Kraków-Balice w której dokonuje się kontroli granicznej i kontroli bezpieczeństwa osób, bagaży, towarów i statków powietrznych ustala właściwy miejscowo wojewoda w porozumieniu z zarządzającym lotniskiem oraz właściwym komendantem oddziału Straży Granicznej, a w przypadku gdy w przejściu tym wykonywane są czynności w ramach dozoru celnego także z właściwym dyrektorem izby administracji skarbowej[6]. W przypadku gdy w lotniczym przejściu granicznym wykonywana jest graniczna kontrola weterynaryjna, właściwy miejscowo wojewoda ustala strefy lotniska o których wyżej mowa, także w porozumieniu z granicznym lekarzem weterynarii[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Stempel kontroli granicznej (wrzesień 1999)
Stempel kontroli granicznej (lipiec 2008)
Stempel kontroli granicznej (lipiec 2008)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 1965 r. nr 55, poz. 287
  2. a b Krystian Koziołek: Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach (pol.). W: Karpacki Oddział Straży Granicznej – PSG w Krakowie-Balicach [on-line]. karpacki.strazgraniczna.pl, 2017-02-23. [dostęp 2017-05-24].
  3. M.P. z 1975 r. nr 26, poz. 161
  4. M.P. z 1991 r. nr 20, poz. 143
  5. Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice (pol.). urzadcelny.pl. [dostęp 2017-05-24].
  6. Dz.U. z 2017 r. poz. 376.
  7. Dz.U. z 2008 r. nr 147, poz. 938.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]