Psałterz z St Albans

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Początek psalmu 136

Psałterz z St Albans – bogato iluminowany łaciński psałterz z XII wieku.

Psałterz został wykonany około 1123 roku w benedyktyńskim opactwie w St Albans w Anglii, z fundacji i według planu ówczesnego opata, Geoffreya z Gorham. Początkowo przeznaczony był na użytek klasztoru, został jednak podarowany przez mnichów eremitce Christinie z Markyate (zm. 1155), dla której poszerzono go i dodatkowo ozdobiono. Manuskrypt przebywał w opactwie do czasów reformy anglikańskiej i prześladowań katolików. W XVII wieku angielscy benedyktyni wywieźli księgę do klasztoru Lamspringe w Dolnej Saksonii, następnie trafiła do kościoła św. Godeharda w Hildesheim[1]. Obecnie psałterz stanowi część zbiorów Biblioteki Katedralnej w Hildesheim.

Uznawany za jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznego iluminatorstwa romańskiego psałterz spisany został na welinowych kartach formatu 274×184 mm. Na rękopis składa się 209 kart. Księga zawiera 40 całostronicowych ilustracji ze scenami z Księgi Rodzaju oraz Ewangelii, zaś każdy psalm rozpoczyna się ozdobnym inicjałem ze sceną figuralną. Psalmy poprzedza kalendarz zdobiony scenkami przedstawiającymi prace charakterystyczne dla danego miesiąca, legenda o św. Aleksym w języku starofrancuskim oraz list Grzegorza Wielkiego w obronie kultu obrazów po łacinie i w przekładzie starofrancuskim.

Przykładowe miniatury z psałterza[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Albani-Psalter. dombibliothek-hildesheim.de. [dostęp 2017-06-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Grove Encyclopedia of Medieval Art and Architecture. edited by Colum Hourihane. T. 5. Oxford: Oxford University Press, 2012. ISBN 978-0-19-539536-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]