Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Morąg w pobliżu miejscowości Markowo. Cmentarzysko położone jest na wzniesieniu i składa się z kamiennego półokręgu, grobowców Friedricha Ludwiga (1873-1924†) i jego syna Christopha Friedricha (1907 - 1934†) Burgraf und Graf zu Dohna, kamiennych schodów i innych kamiennych elementów architektonicznych i użytkowych. Za cmentarzem, od strony południowej, znajduje się brzozowy krąg, w którego centrum, na ośmiobocznym postumencie wzniesiono drewniany krzyż (obecnie powalony).

Panorama cmentarza hrabiów zu Dohna w Markowie k. Morąga. Na pierwszym planie płyta Christopha Friedricha, dalej kamienne schody, za nimi płyta Friedricha Ludwiga

Nagrobne inskrypcje[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć nekropolii
Widok od strony północnej. Na pierwszym planie fragment płyty nagrobnej Christopha Friedricha, dalej kamienne schody, za nimi płyta nagrobna Friedricha Ludwiga
Swastyka na kamieniu przy grobie syna
Inskrypcje na płycie nagrobnej ojca
Inskrypcje na grobie syna
Widok ogólny od północy
Płyta nagrobna syna
Widok ogólny od południa
Fragment kamiennego półokręgu. Wid. od północy
Cmentarzysko widziane z "brzozowego kręgu"
Fragment "brzozowego kręgu"
Fragment kamiennego półokręgu
  • Friedrich Ludwig Burggraf und Graf zu Dohna-Łauck 4.4.1874 †1.7.1924. Płytę ozdobiono herbem rodu. Wzdłuż boków gotycki napis: So spricht der Geist, sie sollen ausruchen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach Offb. Johannis 14.v.13. (Tak mówi duch: powinniście odpocząć od swoich trudów, gdyż Wasze czyny pójdą za Wami)
  • Obok płyty nagrobnej syna znajduje się kamień z napisem: Der Tod ist verschlungen in der Sieg Cor.15.52 (Gdzież jest, o śmierci twoje zwycięstwo? z 1 Listu do Koryntian) oraz Ich warte auf den Christus. Adolf Hitler (Czekam na Chrystusa). Z drugiej strony kamienia wyryto hitlerowską swastykę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]