Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panorama cmentarza hrabiów zu Dohna w Markowie k. Morąga. Na pierwszym planie płyta Christopha Friedricha, dalej kamienne schody, za nimi płyta Friedricha Ludwiga
Widok od strony północnej. Na pierwszym planie fragment płyty nagrobnej Christopha Friedricha, dalej kamienne schody, za nimi płyta nagrobna Friedricha Ludwiga

Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Morąg w pobliżu miejscowości Markowo. Cmentarzysko położone jest na wzniesieniu i składa z kamiennego półokręgu, grobowców Friedricha Ludwiga (1873-1924†) i jego syna Christopha Friedricha (1907 - 1934†) Burgraf und Graf zu Dohna, kamiennych schodów i innych kamiennych elementów architektonicznych i użytkowych. Za cmentarzem, od strony południowej, znajduje się brzozowy krąg, w którego centrum, na ośmiobocznym postumencie wzniesiono drewniany krzyż.

Nagrobne inskrypcje[edytuj | edytuj kod]

Swastyka na kamieniu przy grobie syna
  • Friedrich Ludwig Burggraf und Graf zu Dohna-Łauck 4.4.1874 †1.7.1924. Płytę ozdobiono herbem rodu. Wzdłuż boków gotycki napis: So spricht der Geist, sie sollen ausruchen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach Offb. Johannis 14.v.13. (Tak mówi duch: powinniście odpocząć od swoich trudów, gdyż Wasze czyny pójdą za Wami)
  • Obok płyty nagrobnej syna znajduje się kamień z napisem: Der Tod ist verschlungen in der Sieg Cor.15.52 oraz Ich warte auf den Christus. Adolf Hitler. Z drugiej strony kamienia wyryto hitlerowską swastykę.


Inskrypcje na płycie nagrobnej ojca
Inskrypcje na grobie syna
Widok ogólny od północy
Płyta nagrobna syna
Widok ogólny od południa
Fragment kamiennego półokręgu. Wid. od północy
Cmentarzysko widziane z "brzozowego kręgu"
Fragment "brzozowego kręgu"
Fragment kamiennego półokręgu

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]