Ptasznik tygrysi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ptasznik tygrysi
Davus fasciatus
(Cambridge, 1892)
Ilustracja
Dorosła samica
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Rodzina ptasznikowate
Rodzaj Davus
Gatunek ptasznik tygrysi
Synonimy

Cyclosternum fasciatum
Cypsidromus zebratus
Davus pentaloris

Ptasznik tygrysi (Davus fasciatus) – gatunek średniej wielkości pająka z rodziny ptasznikowatych (Theraphosidae).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rozmiar[edytuj | edytuj kod]

Dorosła samica zwykle nie przekracza 5 cm długości ciała i 10 cm rozstawu odnóży, choć zdarzają się też większe. Samiec jest mniejszy, jego ciało ma poniżej 3 cm długości, a jego odnóża do 9 cm rozstawu.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Należy do najbardziej kolorowych ptaszników; jego głowotułów jest ubarwiony na czerwono lub brązowawo, odwłok jest czarny w czerwone paski (od tego pochodzi nazwa). Odnóża szare, czarne lub brązowe.

Terrarystyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten ze względu na wygląd i małe rozmiary jest popularnym zwierzęciem terrarystycznym. Nadaje się dla początkujących. Dorosły osobnik potrzebuje terrarium o wymiarach 20x20x20 cm lub nieco mniejszego. Młode można trzymać w kliszówkach lub pojemnikach na mocz, w miarę wzrostu przekładać do coraz większych terrariów, aż w końcu do terrarium docelowego. Terrarium powinno być wyposażone w kryjówkę oraz szczelnie zamknięte, gdyż ten pająk lubi uciekać. Pokarm dla młodych mogą stanowić małe mączniki, muszki owocowe i wylęg świerszcza. Dorosłe karmi się świerszczami, mącznikami, drewnojadami i muchami. Samicy przed kopulacją można podać małą mysz (tzw. oseska).

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Jest to bardzo szybki i dynamiczny pająk, często próbujący uciekać. Lubi zasnuwać terrarium pajęczyną, po jakimś czasie całe podłoże jest nią zakryte.

Kopulacja[edytuj | edytuj kod]

Samicę i samca przed kopulacją należy dobrze nakarmić. Samce zwykle są bojaźliwe wobec samic, gdyż często są przez nie zjadane po kopulacji. Kopulacja może trwać od kilku sekund do kilku godzin - im jest dłuższa, tym więcej młodych będzie w kokonie. Samica składa go kilka tygodni po kopulacji.

Jad[edytuj | edytuj kod]

Jad tego ptasznika nie jest niebezpieczny dla człowieka; powoduje ból i częściowe odrętwienie, ale na tym zwykle objawy się kończą. Należy podkreślić, że pająk ten rzadko gryzie, jego obrona to najczęściej uderzenie przednimi kończynami, jeśli to nie poskutkuje, ratuje się ucieczką.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]