Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1985/1986

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1985/1986
1986/1987
Miejsce rozpoczęcia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin (K)
Norwegia Trondheim (M)
Miejsce zakończenia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell
Organizator ISU
500 m Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger

Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania

Stany Zjednoczone Dan Jansen
1500 m Szwecja Annette Carlén-Karlsson

Austria Michael Hadschieff
3000 km

5000 km
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich

Stany Zjednoczone Dave Silk

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1985/1986 był pierwszą edycją tej imprezy. Kobiety rozpoczęły rywalizację 30 listopada 1985 roku w Berlinie, a zakończyły 8 marca 1986 roku w Inzell. Pierwsze zawody dla mężczyzn odbyły się 23 listopada 1985 roku w Trondheim, a ostatnie zostały rozegrane 9 marca 1986 roku w Inzell.

Puchar Świata rozgrywano w 10 miastach, w 8 krajach. Był to jedyny sezon Pucharu Świata, w którym wszystkie zawody odbyły się w Europie.

Wśród kobiet dominowały reprezentantki NRD: Christa Rothenburger wygrała na 500 m, Karin Kania na 1000 m, a Andrea Ehrig-Mitscherlich na 3000 m. Ponadto Szwedka Annette Carlén-Karlsson zwyciężyła na 1500 m. Wśród mężczyzn zwyciężali Amerykanie Dan Jansen na 500 m i 1000 m oraz Dave Silk na 5000 m, a Austriak Michael Hadschieff był najlepszy na 1500 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
30 listopada-1 grudnia 1985 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (30 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (30 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Cornelia Dick
500 m (1 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Cornelia Dick
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (1 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Cornelia Dick
4-5 stycznia 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 3000 m (4 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Gawenus-Pflug
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (4 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Polska Erwina Ryś-Ferens
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Gawenus-Pflug
1500 m (5 stycznia) Szwecja Annette Carlén-Karlsson
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Olga Pleszkowa
3000 m (5 stycznia) Norwegia Bjørg Eva Jensen
Szwecja Annette Carlén-Karlsson
Polska Erwina Ryś-Ferens
11-12 stycznia 1986 11. mistrzostwa Europy w wieloboju kobiet 1986Norwegia Geithus
18-19 stycznia 1986 Austria Innsbruck
Zawody odwołane
25-26 stycznia 1986 Szwajcaria Davos 500 m (25 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1500 m (25 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Sabine Brehm
Holandia Yvonne van Gennip
1000 m (26 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
3000 m (26 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Sabine Brehm
8-9 lutego 1986 44. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1986Holandia Haga
22-23 lutego 1986 17. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1986Japonia Karuizawa
6-8 marca 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (6 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
1500 m (6 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Szwecja Annette Carlén-Karlsson
Stany Zjednoczone Katie Class
1000 m (8 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
3000 m (8 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Norwegia Bjørg Eva Jensen

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger 115
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 112
3. Norwegia Edel Therese Høiseth 90
4. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 89
5. Polska Zofia Tokarczyk 80
6. Polska Erwina Ryś-Ferens 63
7. Szwecja Annette Carlén-Karlsson 54
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Gawenus-Pflug 54
9. Stany Zjednoczone Katie Class 53
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Cornelia Dick 53
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 119
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger 116
3. Polska Erwina Ryś-Ferens 94
4. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 77
4. Szwecja Annette Carlén-Karlsson 77
6. Norwegia Edel Therese Høiseth 70
7. Polska Zofia Tokarczyk 66
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich 58
9. Finlandia Virve Mäkelä 49
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Gawenus-Pflug 46
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Szwecja Annette Carlén-Karlsson 87
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 75
3. Stany Zjednoczone Katie Class 63
4. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 58
5. Polska Lidia Olcon 53
6. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Gawenus-Pflug 51
7. Finlandia Aila Tartia 41
8. Norwegia Edel Therese Høiseth 40
9. Polska Zofia Tokarczyk 37
10. Norwegia Bjørg Eva Jensen 36
3000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich 75
2. Szwecja Annette Carlén-Karlsson 73
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 66
4. Norwegia Bjørg Eva Jensen 65
5. Finlandia Aila Tartia 53
6. Polska Erwina Ryś-Ferens 52
7. Polska Lidia Olcon 48
8. Stany Zjednoczone Katie Class 44
9. Węgry Szilviá Szikora 33
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Sabine Brehm 20
10. Finlandia Maila Lehtimäki 20

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
23-24 listopada 1985 Norwegia Trondheim 500 m (23 listopada) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1000 m (23 listopada) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
1500 m (23 listopada) Szwecja Claes Bengtsson
Szwecja Hans Magnusson
Norwegia Tom Erik Oxholm
500 m (24 listopada) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
Finlandia Jouko Vesterlund
1000 m (24 listopada) Kanada Gaétan Boucher
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
5000 m (24 listopada) Holandia Leo Visser
Holandia Gerard Kemkers
Szwecja Tomas Gustafson
30 listopada-1 grudnia 1985 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (30 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Japonia Akira Kuroiwa
1000 m (30 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
Kanada Gaétan Boucher
500 m (1 grudnia) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Fokiczew
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Boris Riepnin
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m (1 grudnia) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Boris Riepnin
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
15 grudnia 1985 Holandia Eindhoven 5000 m (15 grudnia) Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Yep Kramer
Holandia Hein Vergeer
16 grudnia 1985 Holandia Utrecht 1500 m (16 grudnia) Holandia Hein Vergeer
Szwecja Tomas Gustafson
Szwecja Hans Magnusson
4-5 stycznia 1986 Norwegia Oslo 1500 m (4 stycznia) Austria Michael Hadschieff
Szwecja Hans Magnusson
Norwegia Rolf Falk-Larssen
5000 m (5 stycznia) Szwecja Tomas Gustafson
Stany Zjednoczone Dave Silk
Finlandia Pertti Niittylä
11-12 stycznia 1986 Włochy Baselga di Pinè 500 m (11 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Polska Jerzy Dominik
1000 m (11 stycznia) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
Polska Jerzy Dominik
500 m (12 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ramil Zagidułlin
1000 m (12 stycznia) Kanada Gaétan Boucher
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
18-19 stycznia 1986 Austria Innsbruck
Zawody odwołane
25-26 stycznia 1986 83. mistrzostwa Europy w wieloboju 1986Norwegia Oslo
25-26 stycznia 1986 Szwajcaria Davos 500 m (25 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1000 m (25 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Kanada Gaétan Boucher
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
500 m (26 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1000 m (26 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Dan Jansen
8-9 lutego 1986 Austria Innsbruck 1500 m (8 lutego) Szwecja Claes Bengtsson
Stany Zjednoczone Dave Silk
Norwegia Rolf Falk-Larssen
5000 m (9 lutego) Austria Christian Eminger
Austria Michael Hadschieff
Holandia Henk Nijdam
15-16 lutego 1986 80. mistrzostwa świata w wieloboju 1986Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell
22-23 lutego 1986 17. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1986Japonia Karuizawa
1-2 marca 1986 Szwecja Östersund 1500 m (1 marca) Austria Michael Hadschieff
Szwecja Hans Magnusson
Stany Zjednoczone Dave Silk
5000 m (2 marca) Norwegia Geir Karlstad
Szwecja Tomas Gustafson
Austria Christian Eminger
Szwecja Joakim Karlberg
8-9 marca 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (8 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m (8 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Norwegia Frode Rønning
5000 m (8 marca) Stany Zjednoczone Dave Silk
Norwegia Geir Karlstad
Austria Christian Eminger
500 m (9 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m (9 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Holandia Jan Ykema
1500 m (9 marca) Austria Michael Hadschieff
Szwecja Hans Magnusson
Stany Zjednoczone Dave Silk

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Dan Jansen 200
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 175
3. Stany Zjednoczone Nick Thometz 172
4. Norwegia Frode Rønning 133
5. Szwecja Göran Johansson 120
6. Stany Zjednoczone Erik Henriksen 111
7. Polska Jerzy Dominik 107
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Uwe Streb 96
9. Holandia Jan Ykema 93
10. Kanada Daniel Turcotte 91
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Dan Jansen 186
2. Stany Zjednoczone Nick Thometz 183
3. Stany Zjednoczone Erik Henriksen 136
4. Kanada Gaétan Boucher 126
5. Polska Ryszard Rzadki 108
6. Norwegia Frode Rønning 101
6. Holandia Jan Ykema 101
8. Polska Jerzy Dominik 96
9. Stany Zjednoczone Mike Jansen 94
10. Finlandia Jouko Vesterlund 93
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Austria Michael Hadschieff 113
2. Szwecja Hans Magnusson 110
3. Stany Zjednoczone Dave Silk 97
4. Norwegia Rolf Falk-Larssen 88
5. Szwecja Claes Bengtsson 76
6. Szwecja Joakim Karlberg 73
7. Austria Christian Eminger 72
8. Finlandia Pertti Niittylä 67
9. Norwegia Bjørn Arne Nyland 64
10. Norwegia Tom Erik Oxholm 62
5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Dave Silk 102
2. Szwecja Tomas Gustafson 100
3. Austria Christian Eminger 99
4. Norwegia Geir Karlstad 96
5. Austria Michael Hadschieff 88
6. Finlandia Pertti Niittylä 77
7. Holandia Gerard Kemkers 72
8. Norwegia Rolf Falk-Larssen 60
9. Austria Werner Jäger 56
10. Norwegia Tom Erik Oxholm 54

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]