Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1986/1987

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1986/1987
1985/1986 1987/1988
Miejsce rozpoczęcia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin
Miejsce zakończenia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell
Organizator ISU
500 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair

Stany Zjednoczone Nick Thometz
1000 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair

Stany Zjednoczone Nick Thometz
1500 m Holandia Yvonne van Gennip

Szwecja Hans Magnusson
3000/5000 km

5000/10 000 km
Holandia Yvonne van Gennip

Norwegia Geir Karlstad

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1986/1987 był 2. edycją tej imprezy. Pierwsze zawody cyklu odbyły się 29 listopada 1986 roku w Berlinie, a ostatnie zostały rozegrane 15 marca 1987 roku w Inzell.

Puchar Świata rozgrywano w 13 miastach, w 11 krajach, na 2 kontynentach.

Wśród kobiet po dwa tytuły zdobyły: Amerykanka Bonnie Blair, która wygrała na 500 m i 1000 m oraz Holenderka Yvonne van Gennip, która była najlepsza w klasyfikacjach 1500 m i 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Amerykanin Nick Thometz na 500 m i 1000 m, Szwed Hans Magnusson na 1500 m oraz Norweg Geir Karlstad w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
29-30 listopada 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (29 listopada) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Kulesiowa
1000 m (29 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Kulesiowa
500 m (30 listopada) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (30 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
29-30 listopada 1986 Holandia Heerenveen 3000 m (29 listopada) Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
Stany Zjednoczone Katie Class
1500 m (30 listopada) Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
Stany Zjednoczone Katie Class
6-7 grudnia 1986 Holandia Assen 500 m (6 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Ingrid Haringa
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (6 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Ingrid Haringa
Austria Emese Nemeth-Hunyady
500 m (7 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Polska Erwina Ryś-Ferens
1000 m (7 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Polska Erwina Ryś-Ferens
6-7 grudnia 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 1500 m (6 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Niemiecka Republika Demokratyczna Sabine Brehm
3000 m (7 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Holandia Yvonne van Gennip
10 stycznia 1987 Szwajcaria Davos 500 m (10 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Stahnke
1500 m (10 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
11-12 stycznia 1987 12. mistrzostwa Europy w wieloboju kobiet 1987Holandia Groningen
24-25 stycznia 1987 Stany Zjednoczone Lake Placid 500 m (24 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Monika Gawenus-Pflug
Japonia Seiko Hashimoto
1500 m (24 stycznia) Stany Zjednoczone Katie Class
Holandia Marieke Stam
Stany Zjednoczone Leslie Bader
1000 m (25 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatjana Kabutowa
3000 m (25 stycznia) Holandia Petra Moolhuizen
Holandia Grietje Mulder
Stany Zjednoczone Leslie Bader
31 stycznia-1 lutego 1987 18. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1987Kanada Sainte-Foy
7-8 lutego 1987 45. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1987Stany Zjednoczone West Allis
28 lutego-1 marca 1987 Finlandia Helsinki 500 m (28 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Artamonowa
1500 m (28 lutego) Holandia Yvonne van Gennip
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1000 m (1 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Artamonowa
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
3000 m (1 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Holandia Yvonne van Gennip
Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner
4 marca 1987 Norwegia Skien 500 m (4 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Ingrid Haringa
Holandia Christine Aaftink
1500 m (4 marca) Holandia Yvonne van Gennip
Kanada Natalie Grenier
Holandia Petra Moolhuizen
5 marca 1987 Norwegia Larvik 1000 m (5 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Kanada Natalie Grenier
Holandia Christine Aaftink
3000 m (5 marca) Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
Holandia Petra Moolhuizen
12-14 marca 1987 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (12 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Ingrid Haringa
Holandia Christine Aaftink
1500 m (12 marca) Holandia Yvonne van Gennip
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Kanada Natalie Grenier
1000 m (13 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Holandia Ingrid Haringa
3000 m (13 marca) Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
Holandia Petra Moolhuizen
5000 m (14 marca) Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
Holandia Petra Moolhuizen

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 175
2. Holandia Ingrid Haringa 133
3. Norwegia Edel Therese Høiseth 123
4. Holandia Christine Aaftink 115
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 106
6. Kanada Shelley Rhead 90
7. Austria Emese Nemeth-Hunyady 80
8. Stany Zjednoczone Katie Class 75
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Kulesiowa 71
10. Kanada Natalie Grenier 67
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 147
2. Holandia Ingrid Haringa 106
3. Holandia Christine Aaftink 103
4. Austria Emese Nemeth-Hunyady 95
5. Norwegia Edel Therese Høiseth 91
6. Kanada Natalie Grenier 84
7. Polska Erwina Ryś-Ferens 80
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 75
9. Kanada Shelley Rhead 62
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Pöhland 60
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Yvonne van Gennip 118
2. Holandia Marieke Stam 102
3. Stany Zjednoczone Leslie Bader 93
3. Stany Zjednoczone Katie Class 93
5. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 80
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 79
6. Kanada Natalie Grenier 79
8. Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich 69
9. Holandia Petra Moolhuizen 68
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner 54
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Yvonne van Gennip 142
2. Holandia Marieke Stam 118
3. Holandia Petra Moolhuizen 101
4. Stany Zjednoczone Leslie Bader 83
5. Włochy Elena Belci-Dal Farra 81
6. Stany Zjednoczone Katie Class 79
7. Kanada Natalie Grenier 75
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Angelika Haßmann 70
9. Kanada Ariane Loignon 54
10. Norwegia Minna Nystedt 50
10. Holandia Ingrid Paul 50

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
29-30 listopada 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (29 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Japonia Akira Kuroiwa
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (29 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Witalij Makowiecki
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Kudriawcew
Stany Zjednoczone Nick Thometz
500 m (30 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m (30 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
6-7 grudnia 1986 Holandia Assen 500 m (6 grudnia) Japonia Akira Kuroiwa
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1000 m (6 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Akira Kuroiwa
Stany Zjednoczone Nick Thometz
500 m (7 grudnia) Japonia Akira Kuroiwa
Kanada Daniel Turcotte
Norwegia Frode Rønning
1000 m (7 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Akira Kuroiwa
Kanada Gaétan Boucher
6-7 grudnia 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 1500 m (6 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
Austria Michael Hadschieff
Stany Zjednoczone Dave Silk
5000 m (7 grudnia) Austria Michael Hadschieff
Holandia Leo Visser
Norwegia Geir Karlstad
10 stycznia 1987 Włochy Baselga di Pinè 500 m (9 stycznia) Japonia Akira Kuroiwa
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Holandia Jan Ykema
1000 m (9 stycznia) Japonia Akira Kuroiwa
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Kanada Gaétan Boucher
11 stycznia 1987 Austria Innsbruck 1500 m (11 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Hein Vergeer
Finlandia Pertti Niittylä
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Markus Tröger
5000 m (11 stycznia) Holandia Leo Visser
Norwegia Geir Karlstad
Finlandia Pertti Niittylä
17-18 stycznia 1987 Szwajcaria Davos 500 m (5 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Charitonow
1500 m (5 marca) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Szaszerin
Szwecja Hans Magnusson
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Bożjew
1000 m (6 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Szaszerin
5000 m (6 marca) Norwegia Geir Karlstad
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Korotkow
Austria Michael Hadschieff
24-25 stycznia 1987 84. mistrzostwa Europy w wieloboju 1987Norwegia Trondheim
24-25 stycznia 1987 Stany Zjednoczone Lake Placid 500 m (24 stycznia) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Fokiczew
Japonia Yukihiro Mitani
1000 m (25 stycznia) Japonia Akira Kuroiwa
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
31 stycznia-1 lutego 1987 18. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1987Kanada Sainte-Foy
14-15 lutego 1987 81. mistrzostwa świata w wieloboju 1987Holandia Heerenveen
28 lutego-1 marca 1987 Norwegia Hamar 500 m (28 lutego) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Fokiczew
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1500 m (28 lutego) Austria Michael Hadschieff
Holandia Hein Vergeer
Szwecja Hans Magnusson
1000 m (1 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gulajew
5000 m (1 marca) Norwegia Geir Karlstad
Austria Christian Eminger
Holandia Hein Vergeer
4-5 marca 1987 Szwecja Östersund 500 m (4 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Norwegia Frode Rønning
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1500 m (4 marca) Norwegia Rolf Falk-Larssen
Szwecja Hans Magnusson
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hansjörg Baltes
1000 m (5 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Erik Henriksen
Szwecja Hans Magnusson
5000 m (5 marca) Norwegia Geir Karlstad
Szwecja Per Bengtsson
Szwecja Joakim Karlberg
14-15 marca 1987 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (14 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Japonia Makoto Hirose
Japonia Akira Kuroiwa
1000 m (14 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Uwe Streb
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gulajew
5000 m (14 marca) Norwegia Geir Karlstad
Austria Michael Hadschieff
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hansjörg Baltes
500 m (15 marca) Japonia Akira Kuroiwa
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Fokiczew
1500 m (15 marca) Holandia Hein Vergeer
Szwecja Hans Magnusson
Austria Michael Hadschieff
10 000 m (15 marca) Norwegia Geir Karlstad
Austria Michael Hadschieff
Holandia Gerard Kemkers

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Nick Thometz 202
2. Japonia Akira Kuroiwa 196
3. Stany Zjednoczone Dan Jansen 155
4. Holandia Jan Ykema 123
5. Norwegia Frode Rønning 120
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 108
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Fokiczew 100
8. Kanada Guy Thibault 88
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Witalij Makowiecki 78
10. Holandia Geert Kuiper 74
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Nick Thometz 184
2. Japonia Akira Kuroiwa 162
3. Stany Zjednoczone Dan Jansen 130
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Uwe Streb 114
5. Stany Zjednoczone Erik Henriksen 109
6. Kanada Gaétan Boucher 104
7. Holandia Jan Ykema 81
8. Kanada Guy Thibault 78
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 71
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski 70
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Szwecja Hans Magnusson 122
2. Austria Michael Hadschieff 121
3. Holandia Hein Vergeer 117
4. Norwegia Rolf Falk-Larssen 108
5. Norwegia Bjørn Arne Nyland 80
6. Stany Zjednoczone Dave Silk 77
7. Szwecja Joakim Karlberg 74
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Markus Tröger 70
9. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hansjörg Baltes 69
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Bożjew 54
10. Holandia Leo Visser 54
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Geir Karlstad 172
2. Austria Michael Hadschieff 143
3. Holandia Leo Visser 131
4. Austria Christian Eminger 113
5. Szwecja Per Bengtsson 101
6. Stany Zjednoczone Dave Silk 95
7. Holandia Gerard Kemkers 92
8. Szwecja Joakim Karlberg 84
9. Finlandia Pertti Niittylä 70
10. Norwegia Rolf Falk-Larssen 69

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]