Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1987/1988

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1987/1988
1986/1987 1988/1989
Miejsce rozpoczęcia Niemiecka Republika Demokratyczna Berlin Wsch. (K)
Holandia Heerenveen (M)
Miejsce zakończenia Holandia Heerenveen (K)
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell (M)
Organizator ISU
500 m Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger

Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger

Stany Zjednoczone Dan Jansen
1500 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair

Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange

Szwecja Tomas Gustafson

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1987/1988 był 3. edycją tej imprezy. Dla kobiet pierwszą imprezą były zawody rozegrane 21 listopada 1987 roku w Berlinie Wschodnim, a ostatnie zawody odbyły się 20 marca 1988 roku w Heerenveen. Mężczyźni rywalizację rozpoczęli 21 listopada 1987 roku w Heerenveen, a zakończyli 13 marca 1988 roku w niemieckim Inzell.

Puchar Świata rozgrywano w 8 miastach, w 8 krajach, na 2 kontynentach.

Wśród kobiet najwięcej tytułów zdobyły reprezentantki NRD: Christa Luding wygrała na 500 m i 1000 m, a Gabi Zange była najlepsza w klasyfikacji 3000/5000 m. Ponadto Amerykanka Bonnie Blair wygrała na 1500 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Uwe-Jens Mey z NRD na 500 m, Amerykanin Dan Jansen na 1000 m, André Hoffmann z NRD na 1500 m oraz Szwed Tomas Gustafson w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
21-22 listopada 1987 Niemiecka Republika Demokratyczna Berlin Wschodni 500 m (21 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Stahnke
1500 m (21 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange
1000 m (22 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Stahnke
3000 m (22 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange
28-29 listopada 1987 Stany Zjednoczone Butte 500 m (28 listopada) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
1500 m (28 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
1000 m (29 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
3000 m (29 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
4-6 grudnia 1987 Kanada Calgary 500 m (4 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
1500 m (4 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1000 m (5 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
3000 m (5 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
500 m (6 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
5000 m (6 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange
Holandia Marieke Stam
9-10 stycznia 1988 Szwajcaria Davos 500 m (9 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Norwegia Edel Therese Høiseth
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
1500 m (9 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1000 m (10 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
3000 m (10 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich
Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange
16-17 stycznia 1988 13. mistrzostwa Europy w wieloboju kobiet 1988Norwegia Kongsberg
6-7 lutego 1988 19. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1988Stany Zjednoczone West Allis
13-28 lutego 1988 XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988Kanada Calgary
12-13 marca 1988 46. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1988Norwegia Skien
19-20 marca 1988 Holandia Heerenveen 500 m (19 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Stany Zjednoczone Katie Class
1000 m (19 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Polska Erwina Ryś-Ferens
3000 m (19 marca) Polska Erwina Ryś-Ferens
Holandia Petra Moolhuizen
Holandia Grietje Mulder
1500 m (20 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Petra Moolhuizen
Polska Erwina Ryś-Ferens
5000 m (20 marca) Holandia Grietje Mulder
Holandia Petra Moolhuizen
Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger 119
2. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 94
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 87
4. Norwegia Edel Therese Høiseth 76
5. Holandia Ingrid Haringa 74
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Stahnke 72
7. Stany Zjednoczone Katie Class 62
8. Holandia Christine Aaftink 56
9. Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich 55
9. Kanada Shelley Rhead 55
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Rothenburger 89
2. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 84
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 75
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich 56
5. Norwegia Edel Therese Høiseth 52
6. Polska Erwina Ryś-Ferens 50
7. Holandia Ingrid Haringa 47
8. Polska Zofia Tokarczyk 45
9. Stany Zjednoczone Katie Class 42
10. Holandia Christine Aaftink 41
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 83
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 75
3. Polska Erwina Ryś-Ferens 72
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange 72
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich 64
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Anja Mischke 53
7. Austria Emese Nemeth-Hunyady 49
8. Holandia Petra Moolhuizen 41
8. Holandia Ingrid Paul 41
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser 37
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Gabi Zange 109
2. Holandia Ingrid Paul 100
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Karin Kania 94
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Andrea Ehrig-Mitscherlich 90
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Anja Mischke 80
6. Polska Erwina Ryś-Ferens 79
7. Szwecja Jasmin Krohn 76
8. Włochy Elena Belci-Dal Farra 72
9. Holandia Grietje Mulder 69
10. Holandia Petra Moolhuizen 67

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
21-22 listopada 1987 Holandia Heerenveen 500 m (21 listopada) Korea Południowa Bae Ki-tae
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Charitonow
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1500 m (21 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
Norwegia Rolf Falk-Larssen
500 m (22 listopada) Korea Południowa Bae Ki-tae
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Konstantin Charitonow
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Boris Riepnin
1000 m (22 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Boris Riepnin
Polska Jerzy Dominik
Korea Południowa Bae Ki-tae
5000 m (22 listopada) Norwegia Geir Karlstad
Norwegia Rolf Falk-Larssen
Austria Christian Eminger
28-29 listopada 1987 Stany Zjednoczone Butte 500 m (28 listopada) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1500 m (28 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
Stany Zjednoczone Eric Flaim
Norwegia Rolf Falk-Larssen
500 m (29 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Tom Cushman
1000 m (29 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Tom Cushman
5000 m (29 listopada) Norwegia Geir Karlstad
Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Gerard Kemkers
4-6 grudnia 1987 Kanada Calgary 500 m (4 grudnia) Korea Południowa Bae Ki-tae
Japonia Yukihiro Mitani
Kanada Guy Thibault
5000 m (4 grudnia) Norwegia Geir Karlstad
Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Leo Visser
500 m (5 grudnia) Korea Południowa Bae Ki-tae
Kanada Guy Thibault
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1500 m (5 grudnia) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Kanada Gaétan Boucher
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Szaszerin
1000 m (6 grudnia) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Korea Południowa Bae Ki-tae
10 000 m (6 grudnia) Norwegia Geir Karlstad
Holandia Gerard Kemkers
Austria Michael Hadschieff
9-10 stycznia 1988 Austria Innsbruck 500 m (9 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Marty Pierce
1500 m (9 stycznia) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gulajew
Stany Zjednoczone Eric Flaim
Norwegia Rolf Falk-Larssen
500 m (10 stycznia) Holandia Jan Ykema
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Akira Kuroiwa
1000 m (10 stycznia) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gulajew
Holandia Jan Ykema
Japonia Akira Kuroiwa
5000 m (10 stycznia) Szwecja Tomas Gustafson
Austria Christian Eminger
Szwecja Joakim Karlberg
16-17 stycznia 1988 Szwajcaria Davos 500 m (16 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Fokiczew
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
1500 m (16 stycznia) Austria Michael Hadschieff
Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
Stany Zjednoczone Eric Flaim
500 m (17 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (17 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Stany Zjednoczone Dan Jansen
5000 m (17 stycznia) Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Leo Visser
Holandia Gerard Kemkers
23-24 stycznia 1988 85. mistrzostwa Europy w wieloboju 1988Holandia Haga
6-7 lutego 1989 19. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1989Stany Zjednoczone West Allis
13-28 lutego 1988 XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988Kanada Calgary
5-6 marca 1988 82. mistrzostwa świata w wieloboju 1988Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Medeo
5-6 marca 1988 Norwegia Savalen 500 m (5 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Holandia Jan Ykema
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m (5 marca) Holandia Jan Ykema
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
500 m (6 marca) Holandia Jan Ykema
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1000 m (6 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Holandia Jan Ykema
12-13 marca 1988 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (12 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Tom Cushman
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (12 marca) Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
5000 m (13 marca) Holandia Leo Visser
Holandia Gerard Kemkers
Szwecja Tomas Gustafson
500 m (13 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1500 m (13 marca) Kanada Jean Pichette
Szwecja Hans Markström
Holandia Leo Visser

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 225
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 221
3. Stany Zjednoczone Nick Thometz 185
4. Holandia Jan Ykema 168
5. Szwecja Göran Johansson 137
6. Norwegia Frode Rønning 129
7. Stany Zjednoczone Tom Cushman 126
8. Holandia Menno Boelsma 112
9. Korea Południowa Bae Ki-tae 100
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans-Peter Oberhuber 82
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Dan Jansen 124
2. Stany Zjednoczone Nick Thometz 123
3. Holandia Jan Ykema 100
4. Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann 71
5. Szwecja Hans Magnusson 70
6. Szwecja Göran Johansson 66
7. Stany Zjednoczone Tom Cushman 65
8. Szwecja Hans Markström 64
9. Norwegia Frode Rønning 60
10. Holandia Geert Kuiper 52
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann 101
2. Austria Michael Hadschieff 90
3. Norwegia Rolf Falk-Larssen 83
4. Stany Zjednoczone Eric Flaim 68
5. Szwecja Hans Magnusson 59
6. Stany Zjednoczone Dave Silk 58
7. Szwecja Joakim Karlberg 55
8. Holandia Hein Vergeer 45
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Gulajew 43
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hansjörg Baltes 41
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Szwecja Tomas Gustafson 114
2. Holandia Gerard Kemkers 102
3. Holandia Leo Visser 101
4. Norwegia Geir Karlstad 100
5. Austria Michael Hadschieff 90
6. Austria Christian Eminger 76
6. Norwegia Rolf Falk-Larssen 76
8. Szwecja Joakim Karlberg 73
9. Stany Zjednoczone Eric Flaim 52
10. Finlandia Pertti Niittylä 50

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]