Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990
1988/1989 1990/1991
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell (K)
Holandia Heerenveen (M)
Organizator ISU
500 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck

Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck

Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1500 m Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner

Norwegia Johann Olav Koss
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann

Holandia Bart Veldkamp

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990 był 5. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 25 listopada 1989 roku w Berlinie. Ostatnie zawody dla kobiet odbyły się 3 marca 1990 roku w Inzell, a dla mężczyzn 11 marca w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 14 miastach, w 11 krajach, na 3 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: ex aequo Amerykanka Bonnie Blair i Angela Hauck z NRD na 500 m, Angela Hauck na 1000 m, a jej rodaczki Jacqueline Börner i Gunda Kleemann wygrywały odpowiednio w klasyfikacjach 1500 m i 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Uwe-Jens Mey z NRD na 500 m i 1000 m, Norweg Johann Olav Koss na 1500 m, a Holender Bart Veldkamp był najlepszy w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
25-26 listopada 1989 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (25 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Holandia Christine Aaftink
Japonia Seiko Hashimoto
1500 m (25 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
1000 m (26 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Holandia Christine Aaftink
3000 m (26 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
2-3 grudnia 1989 Holandia Haga 1500 m (2 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner
Austria Emese Nemeth-Hunyady
3000 m (3 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
9-10 grudnia 1989 Japonia Karuizawa 500 m (9 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (9 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
500 m (10 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (10 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
16-17 grudnia 1989 Korea Południowa Seul 500 m (16 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (16 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Chińska Republika Ludowa Wang Xiuli
500 m (17 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Holandia Christine Aaftink
1000 m (17 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Chińska Republika Ludowa Wang Xiuli
17-18 stycznia 1990 87. mistrzostwa Europy w wieloboju 1990Holandia Heerenveen
3-4 lutego 1990 Stany Zjednoczone Lake Placid 500 m (3 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Japonia Seiko Hashimoto
1500 m (3 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Austria Emese Nemeth-Hunyady
Holandia Sandra Voetelink
1000 m (4 lutego) Japonia Seiko Hashimoto
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
3000 m (4 lutego) Holandia Hanneke de Vries
Holandia Lia van Schie
Japonia Seiko Hashimoto
10-11 lutego 1990 48. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1990Kanada Calgary
14-15 lutego 1990 Stany Zjednoczone Butte 500 m (14 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (14 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
Holandia Christine Aaftink
1500 m (15 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Japonia Seiko Hashimoto
24-25 lutego 1990 21. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1990Norwegia Tromsø
3-4 marca 1990 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (3 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Niemiecka Republika Demokratyczna Monique Garbrecht
1000 m (3 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Holandia Christine Aaftink
3000 m (3 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Włochy Elena Belci-Dal Farra
1500 m (4 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner
Japonia Seiko Hashimoto
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
5000 m (4 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 144
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck 144
3. Holandia Christine Aaftink 122
4. Japonia Seiko Hashimoto 116
5. Norwegia Edel Therese Høiseth 93
6. Holandia Anita Loorbach 85
7. Chińska Republika Ludowa Wang Xiuli 69
8. Korea Południowa Yoo Seon-hee 60
9. Norwegia Else Ragni Yttredal 58
10. Holandia Herma Meijer 57
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck 147
2. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 135
3. Japonia Seiko Hashimoto 129
4. Holandia Christine Aaftink 116
5. Norwegia Else Ragni Yttredal 84
6. Norwegia Edel Therese Høiseth 74
7. Chińska Republika Ludowa Wang Xiuli 71
8. Korea Południowa Yoo Seon-hee 63
9. Holandia Anita Loorbach 54
9. Austria Emese Nemeth-Hunyady 54
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner 85
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser 80
3. Austria Emese Nemeth-Hunyady 76
4. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 68
5. Japonia Seiko Hashimoto 60
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann 58
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling 53
8. Włochy Elena Belci-Dal Farra 51
9. Holandia Herma Meijer 47
10. Holandia Lia van Schie 43
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann 97
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner 80
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling 77
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser 76
5. Włochy Elena Belci-Dal Farra 68
6. Holandia Lia van Schie 61
7. Austria Emese Nemeth-Hunyady 60
8. Holandia Herma Meijer 56
9. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sabine Becker 36
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Bojko 34

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
25-26 listopada 1989 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (25 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Japonia Satoru Kuroiwa
Japonia Yasushi Kuroiwa
1500 m (25 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Szulha
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ildar Garajew
1000 m (26 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
5000 m (26 listopada) Holandia Ben van der Burg
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Markus Tröger
Polska Jaromir Radke
2-3 grudnia 1989 Holandia Haga 1500 m (2 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Ben van der Burg
5000 m (3 grudnia) Norwegia Geir Karlstad
Holandia Ben van der Burg
Szwecja Tomas Gustafson
9-10 grudnia 1989 Japonia Karuizawa 500 m (9 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Roman Popadczuk
Korea Południowa Bae Ki-tae
1000 m (9 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Bae Ki-tae
500 m (10 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Japonia Yasushi Kuroiwa
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (10 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
Japonia Hozumi Moriyama
9-10 grudnia 1989 Norwegia Skien 1500 m (9 grudnia) Holandia Ben van der Burg
Norwegia Ådne Søndrål
Szwecja Joakim Karlberg
5000 m (10 grudnia) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Ben van der Burg
16-17 grudnia 1989 Korea Południowa Seul 500 m (15 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
1000 m (16 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
500 m (17 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
1000 m (17 grudnia) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
13-14 stycznia 1990 Szwajcaria Davos 500 m (13 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Holandia Menno Boelsma
Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
1500 m (13 stycznia) Norwegia Johann Olav Koss
Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke
Austria Michael Hadschieff
1000 m (14 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Uwe Streb
Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke
5000 m (14 stycznia) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Bart Veldkamp
Holandia Ben van der Burg
17-18 stycznia 1990 87. mistrzostwa Europy w wieloboju 1990Holandia Heerenveen
3 lutego 1990 Austria Innsbruck 500 m (3 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Bae Ki-tae
1500 m (3 lutego) Norwegia Johann Olav Koss
Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Ben van der Burg
4 lutego 1990 Włochy Collalbo 500 m (4 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna André Sobeck
1000 m (4 lutego) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Polska Paweł Abratkiewicz
Kanada Kevin Scott
5000 m (4 lutego) Norwegia Johann Olav Koss
Norwegia Geir Karlstad
Holandia Gerard Kemkers
17-18 lutego 1990 84. mistrzostwa świata w wieloboju 1990Austria Innsbruck
24-25 lutego 1990 21. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1990Norwegia Tromsø
24-25 lutego 1990 Szwecja Göteborg 1500 m (24 lutego) Holandia Gerard Kemkers
Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Bart Veldkamp
5000 m (25 lutego) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Geir Karlstad
Norwegia Johann Olav Koss
3-4 marca 1990 Finlandia Helsinki 500 m (3 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Szwecja Björn Forslund
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1500 m (3 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke
Norwegia Johann Olav Koss
Austria Michael Hadschieff
1000 m (4 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Eric Flaim
5000 m (4 marca) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Geir Karlstad
Szwecja Per Bengtsson
10-11 marca 1990 Holandia Heerenveen 500 m (10 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
1500 m (10 marca) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Ben van der Burg
Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke
5000 m (10 marca) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Johann Olav Koss
Norwegia Geir Karlstad
500 m (11 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
1000 m (11 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
10 000 m (11 marca) Norwegia Geir Karlstad
Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Johann Olav Koss

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 225
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 193
3. Korea Południowa Bae Ki-tae 110
4. Niemiecka Republika Demokratyczna André Sobeck 102
5. Szwecja Björn Forslund 95
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow 89
7. Japonia Yasushi Kuroiwa 84
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski 83
9. Holandia Menno Boelsma 81
9. Polska Tomasz Jankowski 81
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 169
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 131
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke 98
4. Korea Południowa Bae Ki-tae 97
5. Polska Paweł Abratkiewicz 95
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski 90
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow 79
8. Szwecja Björn Forslund 78
9. Szwecja Bo König 75
10. Holandia Arie Loef 69
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Johann Olav Koss 129
2. Holandia Ben van der Burg 123
3. Austria Michael Hadschieff 109
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Olaf Zinke 105
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg 94
6. Szwecja Joakim Karlberg 89
7. Norwegia Ådne Søndrål 86
8. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Markus Tröger 80
9. Holandia Gerard Kemkers 75
10. Holandia Bart Veldkamp 67
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Bart Veldkamp 162
2. Norwegia Geir Karlstad 154
3. Norwegia Johann Olav Koss 146
4. Holandia Ben van der Burg 129
5. Holandia Gerard Kemkers 105
6. Szwecja Per Bengtsson 104
7. Holandia Thomas Bos 99
8. Szwecja Tomas Gustafson 97
9. Szwecja Joakim Karlberg 80
10. Polska Jaromir Radke 78

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]