Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1992/1993

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1992/1993
1991/1992 1993/1994
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Holandia Heerenveen
Organizator ISU
500 m Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo

Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair

Białoruś Ihar Żalazouski
1500 m Niemcy Gunda Niemann

Holandia Rintje Ritsma
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemcy Gunda Niemann

Holandia Bart Veldkamp

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1992/1993 był 8. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 28 listopada 1992 roku w stolicy Niemiec - Berlinie, a zakończył 14 marca 1993 roku w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 10 miastach, w 9 krajach, na 2 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: Chinka Ye Qiaobo na 500 m, Amerykanka Bonnie Blair na 1000 m oraz Niemka Gunda Niemann na 1500 m i w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Amerykanin Dan Jansen na 500 m, Białorusin Ihar Żalazouski na 1000 m, Holender Falko Zandstra wygrał na 1500 m, a jego rodak - Bart Veldkamp był najlepszy w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
28-29 listopada 1992 Niemcy Berlin 1500 m (28 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Austria Emese Hunyady
Niemcy Heike Warnicke
3000 m (28 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Heike Warnicke
Austria Emese Hunyady
3000 m (29 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Heike Warnicke
Holandia Carla Zijlstra
5-6 grudnia 1992 Japonia Karuizawa 500 m (5 grudnia) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Kanada Catriona Le May
1000 m (5 grudnia) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
500 m (5 grudnia) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Kyōko Shimazaki
1000 m (6 grudnia) Japonia Seiko Hashimoto
Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Niemcy Anke Baier
5-6 grudnia 1992 Finlandia Helsinki 1500 m (5 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Austria Emese Hunyady
Niemcy Heike Warnicke
3000 m (5 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Heike Warnicke
Austria Emese Hunyady
5000 m (6 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Heike Warnicke
Holandia Carla Zijlstra
12-13 grudnia 1992 Korea Południowa Seul 500 m (12 grudnia) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Kanada Susan Auch
1000 m (12 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemcy Anke Baier
Korea Południowa Yoo Seon-hee
500 m (13 grudnia) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Japonia Kyōko Shimazaki
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1000 m (13 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Japonia Seiko Hashimoto
16-17 stycznia 1993 Szwajcaria Davos 500 m (16 stycznia) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Kanada Susan Auch
Holandia Christine Aaftink
1500 m (16 stycznia) Rosja Natalja Połozkowa
Austria Emese Hunyady
Niemcy Heike Warnicke
1000 m (17 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Holandia Christine Aaftink
3000 m (17 stycznia) Niemcy Heike Warnicke
Austria Emese Hunyady
Rosja Swietłana Bażanowa
22-24 stycznia 1993 90. mistrzostwa Europy w wieloboju 1993Holandia Heerenveen
6-7 lutego 1993 51. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1993Niemcy Berlin
27-28 lutego 1993 24. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1993Japonia Ikaho
5-7 marca 1993 Niemcy Inzell 3000 m (6 marca) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Heike Warnicke
Holandia Carla Zijlstra
500 m (5 marca) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Chińska Republika Ludowa Yang Chunyuan
1000 m (6 marca) Japonia Shiho Kusunose
Polska Ewa Borkowska
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1500 m (7 marca) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Rosja Natalja Połozkowa
13-14 marca 1993 Holandia Heerenveen 500 m (13 marca) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Korea Południowa Yoo Seon-hee
1000 m (13 marca) Japonia Shiho Kusunose
Niemcy Anke Baier
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
3000 m (13 marca) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Heike Warnicke
Austria Emese Hunyady
500 m (14 marca) Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Korea Południowa Yoo Seon-hee
1500 m (14 marca) Niemcy Gunda Niemann
Austria Emese Hunyady
Niemcy Heike Warnicke
5000 m (14 marca) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Heike Warnicke
Austria Emese Hunyady

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo 175
2. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 152
3. Kanada Susan Auch 119
4. Korea Południowa Yoo Seon-hee 116
5. Kanada Catriona Le May 107
6. Japonia Kyōko Shimazaki 98
7. Holandia Christine Aaftink 86
8. Niemcy Anke Baier 80
9. Norwegia Edel Therese Høiseth 76
10. Stany Zjednoczone Peggy Clasen 75
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 139
2. Niemcy Anke Baier 115
3. Chińska Republika Ludowa Ye Qiaobo 108
4. Holandia Christine Aaftink 96
5. Japonia Seiko Hashimoto 85
5. Norwegia Edel Therese Høiseth 85
7. Niemcy Sabine Völker 78
8. Korea Południowa Yoo Seon-hee 77
9. Stany Zjednoczone Peggy Clasen 70
10. Rumunia Mihaela Dascălu 67
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 100
2. Austria Emese Hunyady 88
3. Niemcy Heike Warnicke 80
4. Rosja Swietłana Bażanowa 76
5. Rosja Natalja Połozkowa 69
6. Rumunia Mihaela Dascălu 57
6. Holandia Annamarie Thomas 57
8. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 54
9. Norwegia Else Yttredal 49
10. Polska Ewa Borkowska-Wasilewska 43
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 175
2. Holandia Heike Warnicke 157
3. Austria Emese Hunyady 127
4. Holandia Carla Zijlstra 126
5. Rosja Swietłana Bażanowa 121
6. Włochy Elena Belci-Dal Farra 111
7. Niemcy Claudia Pechstein 91
8. Japonia Mie Uehara 81
9. Niemcy Anja Mischke 55
10. Szwecja Jasmin Krohn 54

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
28-29 listopada 1992 Niemcy Berlin 1500 m (28 listopada) Holandia Falko Zandstra
Holandia Rintje Ritsma
Włochy Roberto Sighel
5000 m (29 listopada) Holandia Bart Veldkamp
Holandia Falko Zandstra
Holandia Rintje Ritsma
5-6 grudnia 1992 Japonia Karuizawa 500 m (5 grudnia) Białoruś Ihar Żalazouski
Rosja Aleksandr Gołubiew
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (5 grudnia) Białoruś Ihar Żalazouski
Holandia Roland Brunner
Japonia Yukinori Miyabe
500 m (6 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Białoruś Ihar Żalazouski
Japonia Yukinori Miyabe
1000 m (6 grudnia) Białoruś Ihar Żalazouski
Kanada Sean Ireland
Stany Zjednoczone Dan Jansen
5-6 grudnia 1992 Finlandia Helsinki 1500 m (5 grudnia) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Falko Zandstra
Niemcy Peter Adeberg
5000 m (6 grudnia) Holandia Falko Zandstra
Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Johann Olav Koss
12-13 grudnia 1992 Korea Południowa Seul 500 m (12 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Rosja Siergiej Klewczenia
Rosja Aleksandr Gołubiew
1000 m (12 grudnia) Białoruś Ihar Żalazouski
Rosja Wiktor Czupira
Stany Zjednoczone Dan Jansen
500 m (13 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Białoruś Ihar Żalazouski
Japonia Yasunori Miyabe
1000 m (13 grudnia) Białoruś Ihar Żalazouski
Japonia Yasunori Miyabe
Rosja Wiktor Czupira
16-17 stycznia 1992 Austria Innsbruck 500 m (16 stycznia) Rosja Siergiej Klewczenia
Białoruś Ihar Żalazouski
Rosja Aleksandr Gołubiew
1500 m (16 stycznia) Holandia Rintje Ritsma
Norwegia Ådne Søndrål
Niemcy Peter Adeberg
500 m (17 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Rosja Siergiej Klewczenia
Białoruś Ihar Żalazouski
1000 m (17 stycznia) Rosja Siergiej Klewczenia
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Rosja Wiktor Czupira
5000 m (17 stycznia) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Rintje Ritsma
Rosja Andriej Muratow
22-24 stycznia 1993 90. mistrzostwa Europy w wieloboju 1993Holandia Heerenveen
6-7 lutego 1993 Włochy Baselga di Pinè 500 m (6 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Yasunori Miyabe
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (6 lutego) Białoruś Ihar Żalazouski
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Rosja Siergiej Klewczenia
500 m (7 lutego) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Yasunori Miyabe
Japonia Manabu Horii
1000 m (7 lutego) Białoruś Ihar Żalazouski
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Hiroyasu Shimizu
13-14 lutego 1993 87. mistrzostwa świata w wieloboju 1993Norwegia Hamar
20-21 lutego 1993 Szwecja Göteborg 1500 m (20 lutego) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Falko Zandstra
5000 m (21 lutego) Holandia Bart Veldkamp
Holandia Rintje Ritsma
Norwegia Johann Olav Koss
27-28 lutego 1993 24. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1993Japonia Ikaho
5-7 marca 1993 Niemcy Inzell 5000 m (5 marca) Holandia Bart Veldkamp
Holandia Falko Zandstra
Holandia Rintje Ritsma
500 m (6 marca) Rosja Siergiej Klewczenia
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Yasunori Miyabe
1000 m (6 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Białoruś Ihar Żalazouski
Holandia Arjan Schreuder
500 m (7 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Yasunori Miyabe
Kanada Sean Ireland
1500 m (7 marca) Niemcy Peter Adeberg
Holandia Arjan Schreuder
Holandia Rintje Ritsma
13-14 marca 1993 Holandia Heerenveen 500 m (13 marca) Rosja Aleksandr Gołubiew
Rosja Siergiej Klewczenia
Białoruś Ihar Żalazouski
1000 m (13 marca) Białoruś Ihar Żalazouski
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Holandia Arjan Schreuder
5000 m (13 marca) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Bart Veldkamp
Holandia Falko Zandstra
500 m (14 marca) Rosja Siergiej Klewczenia
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Kim Yun-man
1500 m (14 marca) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Arjan Schreuder
Niemcy Peter Adeberg
10 000 m (14 marca) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Kjell Storelid

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Dan Jansen 229
2. Rosja Siergiej Klewczenia 210
3. Białoruś Ihar Żalazouski 196
4. Japonia Yasunori Miyabe 186
5. Rosja Aleksandr Gołubiew 183
6. Japonia Yukinori Miyabe 127
7. Kanada Sean Ireland 126
8. Rosja Wiktor Czupira 109
9. Japonia Manabu Horii 96
10. Korea Południowa Kim Yun-man 91
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Białoruś Ihar Żalazouski 200
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 169
3. Rosja Siergiej Klewczenia 126
4. Rosja Wiktor Czupira 113
5. Austria Roland Brunner 109
6. Kanada Sean Ireland 107
7. Kanada Sylvain Bouchard 91
8. Japonia Yukinori Miyabe 88
9. Holandia Gerard van Velde 86
10. Holandia Nico van der Vlies 75
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Rintje Ritsma 112
2. Niemcy Peter Adeberg 101
3. Holandia Falko Zandstra 98
4. Holandia Arjan Schreuder 93
5. Norwegia Ådne Søndrål 76
6. Norwegia Johann Olav Koss 61
6. Niemcy Markus Tröger 61
8. Japonia Tōru Aoyanagi 60
9. Austria Michael Hadschieff 58
10. Holandia Bart Veldkamp 50
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Bart Veldkamp 141
2. Norwegia Johann Olav Koss 133
3. Holandia Rintje Ritsma 109
4. Holandia Falko Zandstra 99
5. Norwegia Kjell Storelid 86
6. Polska Jaromir Radke 84
7. Kazachstan Jewgienij Sanarow 81
8. Japonia Kazuhiro Satō 79
9. Norwegia Steinar Johansen 77
10. Holandia Thomas Bos 52
10. Niemcy Markus Tröger 52

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]