Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1994/1995

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1994/1995
1993/1994 1995/1996
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Norwegia Hamar
Organizator ISU
500 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair

Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair

Japonia Yukinori Miyabe
1500 m Niemcy Gunda Niemann

Kanada Neal Marshall
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemcy Gunda Niemann

Holandia Rintje Ritsma

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1994/1995 był 10. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 26 listopada 1994 roku w stolicy NiemiecBerlinie, a zakończył 12 marca 1995 roku w norweskim Hamar.

Puchar Świata rozgrywano w 8 miastach, w 7 krajach, na 3 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: Amerykanka Bonnie Blair na 500 m i 1000 m oraz Niemka Gunda Niemann na 1500 m i w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Japończyk Hiroyasu Shimizu na 500 m, jego rodak – Yukinori Miyabe na 1000 m, Kanadyjczyk Neal Marshall wygrał na 1500 m, a Holender Rintje Ritsma był najlepszy w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
2627 listopada 1994 Niemcy Berlin 1500 m (26 listopada) Niemcy Gunda Niemann Japonia Mie Uehara Austria Emese Hunyady
3000 m (27 listopada) Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Austria Emese Hunyady
34 grudnia 1994 Japonia Obihiro 500 m (3 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Franziska Schenk Japonia Shiho Kusunose
1000 m (3 grudnia) Japonia Shiho Kusunose Niemcy Franziska Schenk Stany Zjednoczone Bonnie Blair
500 m (4 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Rosja Oksana Rawiłowa Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (4 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Japonia Kyōko Shimazaki Rosja Oksana Rawiłowa
34 grudnia 1994 Holandia Heerenveen 1500 m (3 grudnia) Niemcy Gunda Niemann Holandia Annamarie Thomas Austria Emese Hunyady
3000 m (3 grudnia) Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Japonia Noriko Munekata
5000 m (4 grudnia) Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Niemcy Heike Warnicke
78 grudnia 1994 Japonia Obihiro 500 m (7 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Monique Garbrecht Kanada Susan Auch
1000 m (7 grudnia) Japonia Shiho Kusunose Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Monique Garbrecht
500 m (8 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Rosja Oksana Rawiłowa Japonia Kyōko Shimazaki
1000 m (8 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Monique Garbrecht Rosja Oksana Rawiłowa
68 stycznia 1995 92. mistrzostwa Europy w wieloboju 1995Holandia Heerenveen
2022 stycznia 1995 Szwajcaria Davos 500 m (20 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Rosja Oksana Rawiłowa Niemcy Franziska Schenk
500 m (21 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Kanada Susan Auch Niemcy Monique Garbrecht
1500 m (21 stycznia) Niemcy Gunda Niemann Rosja Swietłana Bażanowa Holandia Annamarie Thomas
1000 m (22 stycznia) Niemcy Franziska Schenk Rosja Oksana Rawiłowa Kanada Susan Auch
3000 m (22 stycznia) Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Włochy Elena Belci-Dal Farra
2829 stycznia 1995 Austria Innsbruck 500 m (28 stycznia) Kanada Susan Auch Rosja Swietłana Żurowa Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1500 m (28 stycznia) Austria Emese Hunyady
Niemcy Gunda Niemann
Holandia Barbara de Loor
1000 m (29 stycznia) Niemcy Gunda Niemann Austria Emese Hunyady Holandia Annamarie Thomas
3000 m (29 stycznia) Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Włochy Elena Belci-Dal Farra
1112 lutego 1995 Kanada Calgary 500 m (11 lutego) Kanada Susan Auch Stany Zjednoczone Bonnie Blair Japonia Kyōko Shimazaki
1000 m (11 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Stany Zjednoczone Chris Witty Niemcy Sabine Völker
500 m (12 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Kanada Susan Auch Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (12 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Franziska Schenk Stany Zjednoczone Chris Witty
1819 lutego 1995 26. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1995Stany Zjednoczone Milwaukee
2426 lutego 1995 Niemcy Inzell 500 m (24 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Japonia Shiho Kusunose Niemcy Sabine Völker
3000 m (24 lutego) Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Niemcy Heike Warnicke
500 m (25 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Kanada Susan Auch Niemcy Sabine Völker
1500 m (25 lutego) Niemcy Gunda Niemann Niemcy Heike Warnicke Niemcy Claudia Pechstein
1000 m (26 lutego) Austria Emese Hunyady Japonia Mie Shimizu Japonia Eriko Sanmiya-Mitake
45 marca 1995 53. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1995Norwegia Savalen
1112 marca 1995 Norwegia Hamar 500 m (11 marca) Kanada Susan Auch Stany Zjednoczone Bonnie Blair Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (11 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Japonia Shiho Kusunose Kanada Susan Auch
3000 m (11 marca) Niemcy Gunda Niemann Rosja Swietłana Bażanowa Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
500 m (12 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair Kanada Susan Auch Rosja Swietłana Żurowa
1500 m (12 marca) Niemcy Gunda Niemann Kazachstan Ludmiła Prokaszowa Stany Zjednoczone Bonnie Blair
5000 m (12 marca) Niemcy Gunda Niemann Holandia Carla Zijlstra Włochy Elena Belci-Dal Farra

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 395
2. Kanada Susan Auch 333
3. Rosja Swietłana Żurowa 230
4. Niemcy Franziska Schenk 217
5. Niemcy Monique Garbrecht 210[1]
6. Rosja Oksana Rawiłowa 210[1]
7. Japonia Tomomi Okazaki 199
8. Niemcy Sabine Völker 197
9. Japonia Shiho Kusunose 181
10. Japonia Kyōko Shimazaki 159
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 285
2. Japonia Shiho Kusunose 228
3. Niemcy Monique Garbrecht 193
4. Niemcy Franziska Schenk 176
5. Stany Zjednoczone Chris Witty 161
6. Rosja Oksana Rawiłowa 156
7. Kanada Susan Auch 134
8. Austria Emese Hunyady 133
9. Niemcy Sabine Völker 122
10. Norwegia Edel Therese Høiseth 97
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 200
2. Austria Emese Hunyady 143
3. Holandia Annamarie Thomas 120
4. Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 105[1]
5. Japonia Mie Uehara 105[1]
6. Japonia Maki Tabata 95
7. Rosja Swietłana Bażanowa 83
8. Niemcy Claudia Pechstein 80
9. Niemcy Ulrike Adeberg 66
10. Japonia Noriko Munekata 59
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 280
2. Holandia Carla Zijlstra 221
3. Włochy Elena Belci-Dal Farra 190
4. Niemcy Heike Warnicke 161
5. Rosja Swietłana Bażanowa 151
6. Japonia Mie Uehara 122
7. Holandia Annamarie Thomas 107
8. Japonia Noriko Munekata 101
9. Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 79
10. Japonia Hiromi Yamamoto 73

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
2627 listopada 1994 Niemcy Berlin 1500 m (26 listopada) Kanada Neal Marshall Norwegia Ådne Søndrål Holandia Martin Hersman
5000 m (27 listopada) Holandia Rintje Ritsma Japonia Keiji Shirahata Rosja Wadim Sajutin
34 grudnia 1994 Japonia Obihiro 500 m (3 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu Norwegia Grunde Njøs Japonia Manabu Horii
1000 m (3 grudnia) Japonia Yukinori Miyabe Japonia Manabu Horii Korea Południowa Kim Yun-man
500 m (4 grudnia) Japonia Manabu Horii Japonia Hiroyasu Shimizu Kanada Mike Ireland
1000 m (4 grudnia) Japonia Yukinori Miyabe Korea Południowa Kim Yun-man Rosja Siergiej Klewczenia
34 grudnia 1994 Holandia Heerenveen 1500 m (3 grudnia) Japonia Hiroyuki Noake Holandia Rintje Ritsma Holandia Jeroen Straathof
5000 m (4 grudnia) Holandia Rintje Ritsma Japonia Toshihiko Itokawa Holandia Falko Zandstra
78 grudnia 1994 Japonia Obihiro 500 m (7 grudnia) Japonia Manabu Horii Korea Południowa Kim Yun-man Rosja Siergiej Klewczenia
1000 m (7 grudnia) Korea Południowa Kim Yun-man Japonia Yukinori Miyabe Japonia Manabu Horii
500 m (8 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu Norwegia Grunde Njøs Korea Południowa Kim Yun-man
1000 m (8 grudnia) Japonia Yukinori Miyabe Japonia Hiroyasu Shimizu Japonia Yasunori Miyabe
1011 grudnia 1994 Norwegia Bergen 1500 m (10 grudnia) Holandia Rintje Ritsma Norwegia Ådne Søndrål Kanada Neal Marshall
5000 m (11 grudnia) Holandia Rintje Ritsma Norwegia Kjell Storelid Japonia Keiji Shirahata
68 stycznia 1995 92. mistrzostwa Europy w wieloboju 1995Holandia Heerenveen
2022 stycznia 1995 Szwajcaria Davos 500 m (20 stycznia) Kazachstan Wadim Szakszakbajew Japonia Manabu Horii Japonia Yukinori Miyabe
5000 m (20 stycznia) Holandia Rintje Ritsma Japonia Keiji Shirahata Japonia Takahiro Nozaki
500 m (21 stycznia) Kazachstan Wadim Szakszakbajew Kanada Sylvain Bouchard Japonia Takahiro Hamamichi
1000 m (21 stycznia) Japonia Toshiyuki Kuroiwa Korea Południowa Kim Yun-man Kanada Kevin Scott
1500 m (22 stycznia) Kanada Neal Marshall Japonia Tōru Aoyanagi Japonia Keiji Shirahata
2829 stycznia 1995 Austria Innsbruck 500 m (28 stycznia) Korea Południowa Kim Yun-man Japonia Yasunori Miyabe Japonia Toshiyuki Kuroiwa
1500 m (28 stycznia) Holandia Rintje Ritsma Holandia Jeroen Straathof Holandia Martin Hersman
1000 m (29 stycznia) Japonia Yukinori Miyabe Kanada Kevin Scott Japonia Yasunori Miyabe
5000 m (29 stycznia) Holandia Rintje Ritsma Holandia Bart Veldkamp Japonia Keiji Shirahata
1112 lutego 1995 89. mistrzostwa świata w wieloboju 1995Włochy Baselga di Pinè
1112 lutego 1995 Kanada Calgary 500 m (11 lutego) Japonia Manabu Horii Korea Południowa Kim Yun-man Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m (11 lutego) Japonia Yasunori Miyabe Kanada Kevin Scott Korea Południowa Jegal Sung-yeol
500 m (12 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu Japonia Manabu Horii Korea Południowa Jegal Sung-yeol
1000 m (12 lutego) Korea Południowa Kim Yun-man Japonia Yukinori Miyabe Kanada Kevin Scott
1819 lutego 1995 26. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1995Stany Zjednoczone Milwaukee
2426 lutego 1995 Niemcy Inzell 5000 m (24 lutego) Holandia Rintje Ritsma Holandia Bart Veldkamp Japonia Keiji Shirahata
500 m (25 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu Japonia Jun’ichi Inoue Japonia Manabu Horii
1000 m (25 lutego) Japonia Manabu Horii Norwegia Ådne Søndrål Japonia Toshiyuki Kuroiwa
500 m (26 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu Japonia Jun’ichi Inoue Japonia Manabu Horii
1500 m (26 lutego) Holandia Rintje Ritsma Japonia Keiji Shirahata Holandia Jeroen Straathof
1112 marca 1995 Norwegia Hamar 500 m (11 marca) Japonia Hiroyasu Shimizu Norwegia Roger Strøm Norwegia Grunde Njøs
1000 m (11 marca) Norwegia Ådne Søndrål Holandia Gerard van Velde Japonia Toshiyuki Kuroiwa
5000 m (11 marca) Holandia Bart Veldkamp Holandia Rintje Ritsma Japonia Keiji Shirahata
500 m (12 marca) Norwegia Roger Strøm Japonia Hiroyasu Shimizu Japonia Jun’ichi Inoue
1500 m (12 marca) Norwegia Ådne Søndrål Kanada Neal Marshall Japonia Keiji Shirahata
10 000 m (12 marca) Holandia Bart Veldkamp Norwegia Kjell Storelid Rosja Wadim Sajutin

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Hiroyasu Shimizu 340
2. Japonia Manabu Horii 325
3. Norwegia Grunde Njøs 220
4. Japonia Jun’ichi Inoue 219
5. Korea Południowa Kim Yun-man 212
6. Norwegia Roger Strøm 209
7. Japonia Yasunori Miyabe 189
8. Kazachstan Wadim Szakszakbajew 187
9. Kanada Mike Ireland 166
10. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 139
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Yukinori Miyabe 248
2. Korea Południowa Kim Yun-man 221
3. Japonia Yasunori Miyabe 201
4. Japonia Manabu Horii 177
5. Kanada Kevin Scott 174
6. Holandia Gerard van Velde 156
7. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 137
8. Kanada Patrick Kelly 133
9. Kanada Sylvain Bouchard 127
10. Austria Roland Brunner 108
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Neal Marshall 195
2. Holandia Rintje Ritsma 193
3. Holandia Jeroen Straathof 150
4. Norwegia Ådne Søndrål 149
5. Japonia Hiroyuki Noake 135
6. Japonia Tōru Aoyanagi 132[1]
7. Holandia Martin Hersman 132[1]
8. Japonia Keiji Shirahata 120
9. Holandia Falko Zandstra 97
10. Holandia Arjan Schreuder 75
5000 i 10 000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Rintje Ritsma 251
2. Japonia Keiji Shirahata 208
3. Holandia Bart Veldkamp 206
4. Norwegia Kjell Storelid 188
5. Holandia Falko Zandstra 116
6. Japonia Toshihiko Itokawa 103
7. Japonia Kazuhiro Satō 90
8. Rosja Wadim Sajutin 87
9. Niemcy René Taubenrauch 52
10. Niemcy Frank Dittrich 51

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]