Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1995/1996

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1995/1996
1994/1995 1996/1997
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Kanada Calgary
Organizator ISU
500 m Rosja Swietłana Żurowa

Japonia Manabu Horii
1000 m Stany Zjednoczone Chris Witty

Norwegia Ådne Søndrål
1500 m Niemcy Gunda Niemann

Japonia Hiroyuki Noake
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemcy Gunda Niemann

Holandia Rintje Ritsma

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1995/1996 był 11. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 24 listopada 1995 roku w stolicy Niemiec - Berlinie, a zakończył 3 marca 1996 roku w kanadyjskim Calgary.

Puchar Świata rozgrywano w 10 miastach, w 9 krajach, na 3 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: Rosjanka Swietłana Żurowa na 500 m, Amerykanka Chris Witty na 1000 m oraz Niemka Gunda Niemann na 1500 m i w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Japończyk Manabu Horii na 500 m, Norweg Ådne Søndrål na 1000 m, kolejny Japończyk Hiroyuki Noake wygrał na 1500 m, a Holender Rintje Ritsma był najlepszy w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
24-26 listopada 1995 Niemcy Berlin 1500 m (24 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Japonia Mie Uehara
Holandia Annamarie Thomas
500 m (25 listopada) Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Catriona Le May
Niemcy Franziska Schenk
1000 m (25 listopada) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Franziska Schenk
Japonia Shiho Kusunose
3000 m (26 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Claudia Pechstein
Japonia Mie Uehara
2-3 grudnia 1995 Holandia Heerenveen 500 m (2 grudnia) Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Catriona Le May
Japonia Kyōko Shimazaki
1000 m (2 grudnia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Holandia Sandra Zwolle
Stany Zjednoczone Becky Sundstrom
3000 m (2 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Claudia Pechstein
Japonia Mie Uehara
500 m (3 grudnia) Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Catriona Le May
Japonia Kyōko Shimazaki
1500 m (3 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Niemcy Claudia Pechstein
9-10 grudnia 1995 Norwegia Oslo 3000 m (9 grudnia) Niemcy Claudia Pechstein
Japonia Mie Uehara
Holandia Carla Zijlstra
1500 m (10 grudnia) Holandia Sandra Zwolle
Japonia Mie Uehara
Niemcy Claudia Pechstein
6-7 stycznia 1996 Kazachstan Medeo 500 m (6 stycznia) Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Susan Auch
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (6 stycznia) Rosja Oksana Rawiłowa
Norwegia Edel Therese Høiseth
Holandia Sandra Zwolle
500 m (7 stycznia) Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Catriona Le May
Rosja Oksana Rawiłowa
1000 m (7 stycznia) Rosja Oksana Rawiłowa
Norwegia Edel Therese Høiseth
Holandia Christine Aaftink
12 stycznia 1996 Szwajcaria Davos (12 stycznia)
Zawody odwołane
19-21 stycznia 1996 93. mistrzostwa Europy w wieloboju 1996Holandia Heerenveen
27-28 stycznia 1996 Włochy Baselga di Pinè 1500 m (27 stycznia) Niemcy Gunda Niemann
Japonia Mie Uehara
Holandia Barbara de Loor
3000 m (28 stycznia) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Włochy Elena Belci-Dal Farra
2-4 lutego 1996 90. mistrzostwa świata w wieloboju 1996Niemcy Inzell
10-11 lutego 1996 Austria Innsbruck 500 m (10 lutego) Rosja Swietłana Żurowa
Japonia Tomomi Okazaki
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (10 lutego) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Sabine Völker
Japonia Eriko Sanmiya
500 m (11 lutego) Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Catriona Le May
Japonia Tomomi Okazaki
1000 m (11 lutego) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Sabine Völker
Holandia Sandra Zwolle
17-18 lutego 1996 27. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1996Holandia Heerenveen
23-24 lutego 1996 Stany Zjednoczone Roseville 500 m (23 lutego) Japonia Tomomi Okazaki
Rosja Swietłana Żurowa
Norwegia Edel Therese Høiseth
1000 m (23 lutego) Norwegia Edel Therese Høiseth
Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Franziska Schenk
500 m (24 lutego) Japonia Tomomi Okazaki
Rosja Oksana Rawiłowa
Kanada Susan Auch
1000 m (24 lutego) Niemcy Franziska Schenk
Norwegia Edel Therese Høiseth
Japonia Shiho Kusunose
24-25 lutego 1996 Stany Zjednoczone Milwaukee 3000 m (24 lutego) Niemcy Gunda Niemann
Japonia Mie Uehara
Niemcy Claudia Pechstein
1500 m (25 lutego) Japonia Mie Shimizu
Niemcy Gunda Niemann
Holandia Annamarie Thomas
1-3 marca 1996 Kanada Calgary 500 m (1 marca) Rosja Swietłana Żurowa
Japonia Tomomi Okazaki
Japonia Kyōko Shimazaki
1500 m (1 marca) Holandia Annamarie Thomas
Japonia Mie Uehara
Niemcy Gunda Niemann
500 m (2 marca) Japonia Tomomi Okazaki
Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Susan Auch
1000 m (2 marca) Stany Zjednoczone Chris Witty
Rosja Oksana Rawiłowa
Japonia Shiho Kusunose
3000 m (2 marca) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Gunda Niemann
Japonia Mie Uehara
1000 m (3 marca) Japonia Shiho Kusunose
Japonia Tomomi Okazaki
Holandia Sandra Zwolle
5000 m (3 marca) Japonia Mie Uehara
Holandia Carla Zijlstra
Włochy Elena Belci-Dal Farra
15-17 marca 1996 1. mistrzostwa świata na dystansach 1996Norwegia Hamar

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Rosja Swietłana Żurowa 360
2. Japonia Tomomi Okazaki 281
3. Kanada Catriona Le May 268
4. Kanada Susan Auch 240
5. Norwegia Edel Therese Høiseth 230
6. Japonia Kyōko Shimazaki 169
7. Niemcy Franziska Schenk 154
8. Rosja Oksana Rawiłowa 151
9. Niemcy Sabine Völker 116
10. Stany Zjednoczone Chris Witty 91
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Chris Witty 264
2. Norwegia Edel Therese Høiseth 228
3. Japonia Shiho Kusunose 202
4. Niemcy Franziska Schenk 192
5. Holandia Sandra Zwolle 190
6. Rosja Oksana Rawiłowa 188
7. Holandia Christine Aaftink 137
8. Niemcy Sabine Völker 126
9. Japonia Eriko Sanmiya 124
10. Japonia Tomomi Okazaki 116
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 155
2. Japonia Mie Uehara 140
3. Holandia Annamarie Thomas 125
4. Niemcy Claudia Pechstein 103
5. Japonia Mie Shimizu 96
6. Holandia Sandra Zwolle 86
7. Japonia Chiharu Nozaki 85
8. Rosja Swietłana Bażanowa 79
9. Holandia Tonny de Jong 66
10. Japonia Maki Tabata 62
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 195
2. Niemcy Claudia Pechstein 180
3. Japonia Mie Uehara 170
4. Włochy Elena Belci-Dal Farra 130
5. Holandia Carla Zijlstra 128
6. Rosja Swietłana Bażanowa 109
7. Holandia Tonny de Jong 88
8. Niemcy Heike Warnicke 73[1]
9. Holandia Annamarie Thomas 73[1]
10. Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 65

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
24-26 listopada 1995 Niemcy Berlin 1500 m (24 listopada) Holandia Martin Hersman
Norwegia Ådne Søndrål
Japonia Hiroyuki Noake
5000 m (26 listopada) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Gianni Romme
Japonia Keiji Shirahata
2-3 grudnia 1995 Holandia Heerenveen 500 m (2 grudnia) Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
Japonia Jun’ichi Inoue
1500 m (2 grudnia) Japonia Keiji Shirahata
Holandia Martin Hersman
Holandia Ids Postma
500 m (3 grudnia) Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
Japonia Jun’ichi Inoue
1000 m (3 grudnia) Norwegia Ådne Søndrål
Japonia Manabu Horii
Japonia Yukinori Miyabe
5000 m (3 grudnia) Japonia Keiji Shirahata
Holandia Gianni Romme
Japonia Toshihiko Itokawa
9-10 grudnia 1995 Norwegia Oslo 500 m (9 grudnia) Japonia Yasunori Miyabe
Rosja Siergiej Klewczenia
Norwegia Roger Strøm
1500 m (9 grudnia) Kanada Neal Marshall
Japonia Tōru Aoyanagi
Rosja Andriej Anufrijenko
500 m (10 grudnia) Norwegia Grunde Njøs
Japonia Yasunori Miyabe
Japonia Jun’ichi Inoue
1000 m (10 grudnia) Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Norwegia Ådne Søndrål
Japonia Manabu Horii
5000 m (10 grudnia) Holandia Bart Veldkamp
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Gianni Romme
6-7 stycznia 1996 Kazachstan Medeo 500 m (6 stycznia) Japonia Manabu Horii
Japonia Yasunori Miyabe
Korea Południowa Kim Yun-man
1000 m (6 stycznia) Japonia Toshiyuki Kuroiwa
Japonia Yasunori Miyabe
Kazachstan Wadim Szakszakbajew
500 m (7 stycznia) Japonia Yasunori Miyabe
Japonia Manabu Horii
Japonia Jun’ichi Inoue
1000 m (7 stycznia) Japonia Yasunori Miyabe
Holandia Gerard van Velde
Austria Roland Brunner
12 stycznia 1996 Szwajcaria Davos (12 stycznia)
Zawody odwołane
19-21 stycznia 1996 93. mistrzostwa Europy w wieloboju 1996Holandia Heerenveen
27-28 stycznia 1996 Włochy Baselga di Pinè 1500 m (27 stycznia) Japonia Hiroyuki Noake
Kanada Neal Marshall
Stany Zjednoczone KC Boutiette
5000 m (28 stycznia) Holandia Gianni Romme
Japonia Tōru Aoyanagi
Holandia Rintje Ritsma
2-4 lutego 1996 90. mistrzostwa świata w wieloboju 1996Niemcy Inzell
10-11 lutego 1996 Austria Innsbruck 500 m (10 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu
Norwegia Grunde Njøs
Rosja Siergiej Klewczenia
Japonia Yasunori Miyabe
1000 m (10 lutego) Japonia Jun’ichi Inoue
Norwegia Ådne Søndrål
Kanada Sylvain Bouchard
Holandia Gerard van Velde
500 m (11 lutego) Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
Japonia Jun’ichi Inoue
1000 m (11 lutego) Japonia Jun’ichi Inoue
Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Gerard van Velde
17-18 lutego 1996 27. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1996Holandia Heerenveen
23-24 lutego 1996 Stany Zjednoczone Roseville 500 m (23 lutego) Japonia Manabu Horii
Japonia Jun’ichi Inoue
Rosja Siergiej Klewczenia
1000 m (23 lutego) Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Japonia Jun’ichi Inoue
Norwegia Ådne Søndrål
500 m (24 lutego) Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Japonia Toshiyuki Kuroiwa
Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m (24 lutego) Japonia Yukinori Miyabe
Japonia Jun’ichi Inoue
Austria Roland Brunner
Norwegia Ådne Søndrål
24-25 lutego 1996 Stany Zjednoczone Milwaukee 1500 m (24 lutego) Japonia Hiroyuki Noake
Kanada Neal Marshall
Stany Zjednoczone KC Boutiette
5000 m (25 lutego) Holandia Rintje Ritsma
Japonia Keiji Shirahata
Holandia Gianni Romme
1-3 marca 1996 Kanada Calgary 500 m (1 marca) Rosja Siergiej Klewczenia
Japonia Manabu Horii
Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m (1 marca) Japonia Manabu Horii
Norwegia Ådne Søndrål
Japonia Yukinori Miyabe
5000 m (1 marca) Holandia Rintje Ritsma
Japonia Keiji Shirahata
Holandia Ids Postma
500 m (2 marca) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
1500 m (2 marca) Japonia Hiroyuki Noake
Kanada Neal Marshall
Norwegia Ådne Søndrål
1000 m (3 marca) Japonia Manabu Horii
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Holandia Gerard van Velde
10 000 m (3 marca) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Gianni Romme
Niemcy Frank Dittrich
15-17 marca 1996 1. mistrzostwa świata na dystansach 1996Norwegia Hamar

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Manabu Horii 335
2. Rosja Siergiej Klewczenia 284
3. Japonia Yasunori Miyabe 275
4. Japonia Jun’ichi Inoue 239
5. Japonia Hiroyasu Shimizu 237
6. Korea Południowa Jegal Sung-yeol 184
7. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 155
8. Norwegia Roger Strøm 152
9. Norwegia Grunde Njøs 136
10. Kazachstan Wadim Szakszakbajew 130
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Ådne Søndrål 260
2. Japonia Jun’ichi Inoue 213
3. Holandia Gerard van Velde 202
4. Japonia Manabu Horii 193
5. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 174
6. Korea Południowa Jegal Sung-yeol 162
7. Norwegia Ådne Søndrål 158
8. Japonia Yasunori Miyabe 150
9. Kanada Sylvain Bouchard 147
10. Austria Roland Brunner 128
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Hiroyuki Noake 150
2. Kanada Neal Marshall 145
3. Holandia Martin Hersman 103
4. Rosja Andriej Anufrijenko 95
5. Norwegia Ådne Søndrål 93[1]
6. Japonia Keiji Shirahata 93[1]
7. Stany Zjednoczone KC Boutiette 92
8. Holandia Rintje Ritsma 90
9. Holandia Jeroen Straathof 84
10. Holandia Ids Postma 78
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Rintje Ritsma 195
2. Holandia Gianni Romme 175
3. Japonia Keiji Shirahata 165
4. Holandia Bart Veldkamp 123
5. Niemcy Frank Dittrich 113
6. Holandia Ids Postma 96
7. Japonia Toshihiko Itokawa 86
8. Holandia Martin Hersman 85
9. Japonia Tōru Aoyanagi 81
10. Stany Zjednoczone KC Boutiette 66

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.