Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1996/1997

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1996/1997
1995/1996 1997/1998
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Niemcy Inzell
Organizator ISU
500 m Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong

Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m Niemcy Franziska Schenk

Japonia Manabu Horii
1500 m Niemcy Gunda Niemann

Holandia Rintje Ritsma
3000/5000 km

5000/10 000 km
Holandia Tonny de Jong

Holandia Rintje Ritsma

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1996/1997 był 12. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 23 listopada 1996 roku w stolicy Niemiec - Berlinie, a zakończył 2 marca 1997 roku w innym niemieckim mieście, Inzell.

Puchar Świata rozgrywano w 11 miastach, w 10 krajach, na 3 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: Chinka Xue Ruihong na 500 m, Niemka Franziska Schenk na 1000 m, jej rodaczka - Gunda Niemann na 1500 m oraz Holenderka Tonny de Jong w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Japończyk Hiroyasu Shimizu na 500 m i 1000 m oraz Holender Rintje Ritsma na 1500 m i w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
23-24 listopada 1996 Niemcy Berlin 1500 m (23 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Holandia Tonny de Jong
Stany Zjednoczone Kirstin Holum
3000 m (24 listopada) Holandia Tonny de Jong
Holandia Carla Zijlstra
Niemcy Gunda Niemann
30 listopada-1 grudnia 1996 Holandia Heerenveen 3000 m (30 listopada) Holandia Tonny de Jong
Holandia Barbara de Loor
Niemcy Gunda Niemann
1500 m (1 grudnia) Holandia Tonny de Jong
Niemcy Gunda Niemann
Holandia Barbara de Loor
7-8 grudnia 1996 Korea Południowa Jeonju 500 m (7 grudnia) Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Rosja Swietłana Żurowa
Niemcy Franziska Schenk
1000 m (7 grudnia) Niemcy Franziska Schenk
Japonia Shiho Kusunose
Holandia Marianne Timmer
500 m (8 grudnia) Japonia Kyōko Shimazaki
Niemcy Franziska Schenk
Japonia Tomomi Okazaki
1000 m (8 grudnia) Niemcy Franziska Schenk
Holandia Marianne Timmer
Stany Zjednoczone Chris Witty
14-15 grudnia 1996 Norwegia Hamar 3000 m (14 grudnia) Holandia Tonny de Jong
Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
5000 m (15 grudnia) Holandia Tonny de Jong
Niemcy Gunda Niemann
Holandia Carla Zijlstra
14-15 grudnia 1996 Japonia Ikaho 500 m (14 grudnia) Japonia Kyōko Shimazaki
Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Niemcy Franziska Schenk
1000 m (14 grudnia) Niemcy Franziska Schenk
Japonia Shiho Kusunose
Stany Zjednoczone Chris Witty
500 m (15 grudnia) Japonia Tomomi Okazaki
Japonia Kyōko Shimazaki
Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
1000 m (15 grudnia) Niemcy Franziska Schenk
Japonia Kyōko Shimazaki
Japonia Tomomi Okazaki
3-4 stycznia 1997 Kanada Calgary 500 m (3 stycznia) Niemcy Franziska Schenk
Japonia Tomomi Okazaki
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (3 stycznia) Niemcy Franziska Schenk
Niemcy Sabine Völker
Stany Zjednoczone Chris Witty
500 m (4 stycznia) Japonia Tomomi Okazaki
Niemcy Franziska Schenk
Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
1000 m (4 stycznia) Niemcy Sabine Völker
Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Franziska Schenk
10-12 stycznia 1997 94. mistrzostwa Europy w wieloboju 1997Holandia Heerenveen
11-12 stycznia 1997 Stany Zjednoczone Milwaukee 500 m (11 stycznia) Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Niemcy Franziska Schenk
Rosja Swietłana Żurowa
Stany Zjednoczone Chris Witty
1000 m (11 stycznia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Sabine Völker
Stany Zjednoczone Becky Sundstrom
500 m (12 stycznia) Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Niemcy Franziska Schenk
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (12 stycznia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Sabine Völker
Niemcy Franziska Schenk
18-19 stycznia 1997 Włochy Baselga di Pinè 1500 m (18 stycznia) Holandia Tonny de Jong
Niemcy Claudia Pechstein
Rosja Swietłana Bażanowa
5000 m (19 stycznia) Holandia Carla Zijlstra
Stany Zjednoczone Kirstin Holum
Niemcy Claudia Pechstein
25-26 stycznia 1997 Szwajcaria Davos 3000 m (25 stycznia) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
1500 m (26 stycznia) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Niemcy Claudia Pechstein
1-2 lutego 1997 28. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1997Norwegia Hamar
14-16 lutego 1997 91. mistrzostwa świata w wieloboju 1997Japonia Nagano
22-23 lutego 1997 Austria Innsbruck 500 m (22 lutego) Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Holandia Marianne Timmer
Chińska Republika Ludowa Jin Hua
1000 m (22 lutego) Holandia Marianne Timmer
Niemcy Franziska Schenk
Stany Zjednoczone Chris Witty
500 m (23 lutego) Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Niemcy Sabine Völker
Kanada Catriona Le May Doan
1000 m (23 lutego) Holandia Marianne Timmer
Niemcy Sabine Völker
Stany Zjednoczone Chris Witty
28 lutego-2 marca 1997 Niemcy Inzell 500 m (28 lutego) Japonia Kyōko Shimazaki
Holandia Marianne Timmer
Japonia Tomomi Okazaki
500 m (1 marca) Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Japonia Tomomi Okazaki
Japonia Kyōko Shimazaki
1500 m (1 marca) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Niemcy Anni Friesinger
1000 m (2 marca) Holandia Marianne Timmer
Niemcy Sabine Völker
Niemcy Franziska Schenk
3000 m (2 marca) Niemcy Gunda Niemann
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
7-9 marca 1997 2. mistrzostwa świata na dystansach 1997Polska Warszawa

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong 385
2. Niemcy Franziska Schenk 345
3. Japonia Tomomi Okazaki 340
4. Japonia Kyōko Shimazaki 287
5. Rosja Swietłana Żurowa 272
6. Niemcy Sabine Völker 244
7. Kanada Catriona Le May Doan 235
8. Holandia Marianne Timmer 205
9. Chińska Republika Ludowa Jin Hua 197
10. Stany Zjednoczone Chris Witty 160
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Franziska Schenk 335
2. Stany Zjednoczone Chris Witty 305
3. Niemcy Sabine Völker 292
4. Holandia Marianne Timmer 280
5. Japonia Shiho Kusunose 230[1]
6. Stany Zjednoczone Becky Sundstrom 230[1]
7. Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong 220
8. Niemcy Anke Baier 173
9. Rosja Oksana Rawiłowa 155
10. Japonia Kyōko Shimazaki 151
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 195
2. Holandia Tonny de Jong 170
3. Rosja Swietłana Bażanowa 150
4. Niemcy Claudia Pechstein 135
5. Holandia Barbara de Loor 112
6. Holandia Marianne Timmer 106
7. Stany Zjednoczone Kirstin Holum 91
8. Japonia Mie Uehara 87
9. Niemcy Anni Friesinger 77
10. Niemcy Ulrike Adeberg 75
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Tonny de Jong 200
2. Niemcy Gunda Niemann 190
3. Holandia Carla Zijlstra 160[1]
4. Niemcy Claudia Pechstein 160[1]
5. Stany Zjednoczone Kirstin Holum 150
6. Holandia Barbara de Loor 140
7. Niemcy Anni Friesinger 135
8. Rosja Swietłana Bażanowa 110
9. Japonia Mie Uehara 105
10. Niemcy Heike Warnicke 97

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
23-24 listopada 1996 Niemcy Berlin 1500 m (23 listopada) Holandia Ids Postma
Kanada Neal Marshall
Holandia Rintje Ritsma
5000 m (24 listopada) Holandia Gianni Romme
Holandia Rintje Ritsma
Norwegia Kjell Storelid
30 listopada-1 grudnia 1996 Holandia Heerenveen 1500 m (30 listopada) Holandia Ids Postma
Holandia Rintje Ritsma
Kanada Neal Marshall
10 000 m (1 grudnia) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Gianni Romme
Norwegia Kjell Storelid
7-8 grudnia 1996 Korea Południowa Jeonju 500 m (7 grudnia) Japonia Manabu Horii
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Norwegia Grunde Njøs
1000 m (7 grudnia) Holandia Sylvain Bouchard
Rosja Siergiej Klewczenia
Holandia Jan Bos
500 m (8 grudnia) Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
Norwegia Grunde Njøs
1000 m (8 grudnia) Holandia Gerard van Velde
Japonia Manabu Horii
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
14-15 grudnia 1996 Norwegia Hamar 5000 m (14 grudnia) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Gianni Romme
Japonia Keiji Shirahata
10 000 m (15 grudnia) Rosja Andriej Kriwoszejew
Norwegia Kjell Storelid
Holandia Bob de Jong
14-15 grudnia 1996 Japonia Ikaho 500 m (14 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
1000 m (14 grudnia) Korea Południowa Kim Yun-man
Rosja Siergiej Klewczenia
Japonia Manabu Horii
500 m (15 grudnia) Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
1000 m (15 grudnia) Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Japonia Manabu Horii
Japonia Toshiyuki Kuroiwa
3-4 stycznia 1997 Kanada Calgary 500 m (3 stycznia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Rosja Siergiej Klewczenia
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
1000 m (3 stycznia) Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Japonia Jun’ichi Inoue
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
500 m (4 stycznia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Manabu Horii
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
1000 m (4 stycznia) Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Japonia Yasunori Miyabe
10-12 stycznia 1997 94. mistrzostwa Europy w wieloboju 1997Holandia Heerenveen
11-12 stycznia 1997 Stany Zjednoczone Milwaukee 500 m (11 stycznia) Norwegia Grunde Njøs
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Japonia Manabu Horii
1000 m (11 stycznia) Japonia Manabu Horii
Holandia Jan Bos
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
500 m (12 stycznia) Rosja Siergiej Klewczenia
Japonia Manabu Horii
Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m (12 stycznia) Japonia Manabu Horii
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Rosja Siergiej Klewczenia
18-19 stycznia 1997 Włochy Baselga di Pinè 1500 m (18 stycznia) Japonia Keiji Shirahata
Holandia Jeroen Straathof
Japonia Hiroyuki Noake
10 000 m (19 stycznia) Holandia Bob de Jong
Belgia Bart Veldkamp
Niemcy Frank Dittrich
25-26 stycznia 1997 Szwajcaria Davos 1500 m (25 stycznia) Holandia Jeroen Straathof
Japonia Hiroyuki Noake
Kanada Jason Parker
5000 m (26 stycznia) Holandia Bob de Jong
Holandia Gianni Romme
Niemcy Frank Dittrich
1-2 lutego 1997 28. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1997Norwegia Hamar
14-16 lutego 1997 91. mistrzostwa świata w wieloboju 1997Japonia Nagano
22-23 lutego 1997 Austria Innsbruck 500 m (22 lutego) Japonia Jun’ichi Inoue
Japonia Manabu Horii
Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m (22 lutego) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jan Bos
Kanada Kevin Overland
500 m (23 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Norwegia Roger Strøm
1000 m (23 lutego) Norwegia Ådne Søndrål
Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
28 lutego-2 marca 1997 Niemcy Inzell 500 m (28 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
5000 m (1 marca) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Gianni Romme
Holandia Ids Postma
500 m (1 marca) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Manabu Horii
Rosja Siergiej Klewczenia
1000 m (2 marca) Japonia Manabu Horii
Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jan Bos
1500 m (2 marca) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Martin Hersman
Japonia Keiji Shirahata
7-9 marca 1997 2. mistrzostwa świata na dystansach 1997Polska Warszawa

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Hiroyasu Shimizu 380
2. Japonia Manabu Horii 375
3. Rosja Siergiej Klewczenia 345
4. Korea Południowa Jegal Sung-yeol 285
5. Japonia Jun’ichi Inoue 275
6. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 245
7. Japonia Yasunori Miyabe 215
8. Kanada Mike Ireland 193
9. Japonia Hiroaki Yamakage 159
10. Norwegia Grunde Njøs 157
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Manabu Horii 315
2. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 275
3. Rosja Siergiej Klewczenia 255
4. Holandia Jan Bos 253
5. Korea Południowa Jegal Sung-yeol 228
6. Holandia Gerard van Velde 220
7. Norwegia Ådne Søndrål 204
8. Kanada Jeremy Wotherspoon 198
9. Japonia Jun’ichi Inoue 190
10. Korea Południowa Kim Yun-man 159
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Rintje Ritsma 165
2. Kanada Neal Marshall 155
3. Japonia Hiroyuki Noake 150
4. Holandia Jeroen Straathof 147
5. Holandia Ids Postma 136
6. Japonia Keiji Shirahata 125
7. Stany Zjednoczone KC Boutiette 120
8. Holandia Martin Hersman 117
9. Kanada Jason Parker 92
10. Rosja Wadim Sajutin 63
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Rintje Ritsma 195
2. Holandia Gianni Romme 185
3. Holandia Bob de Jong 170
4. Norwegia Kjell Storelid 155
5. Belgia Bart Veldkamp 150[1]
6. Niemcy Frank Dittrich 150[1]
7. Japonia Keiji Shirahata 125
8. Rosja Wadim Sajutin 107
9. Rosja Andriej Kriwoszejew 95
10. Holandia Ids Postma 87

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.