Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1997/1998

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1997/1998
1996/1997 1998/1999
Miejsce rozpoczęcia Stany Zjednoczone Roseville
Miejsce zakończenia Stany Zjednoczone Milwaukee
Organizator ISU
500 m Kanada Catriona Le May Doan

Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m Kanada Catriona Le May Doan

Kanada Jeremy Wotherspoon
1500 m Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann

Holandia Ids Postma
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann

Holandia Gianni Romme

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1997/1998 był 13. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 15 listopada 1997 roku w amerykańskim Roseville, a zakończył 22 marca 1998 roku w Milwaukee.

Puchar Świata rozgrywano w 9 miastach, w 7 krajach, na 2 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: Kanadyjka Catriona Le May Doan na 500 m i 1000 m oraz Niemka Gunda Niemann-Stirnemann na 1500 m i w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon na 500 m i 1000 m, Holender Ids Postma na 1500 m oraz jego rodak Gianni Romme w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
15-16 listopada 1997 Stany Zjednoczone Roseville 500 m (15 listopada) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Franziska Schenk
Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (15 listopada) Niemcy Franziska Schenk
Niemcy Anke Baier-Loef
Stany Zjednoczone Chris Witty
500 m (16 listopada) Kanada Susan Auch
Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Franziska Schenk
1000 m (16 listopada) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Sabine Völker
Niemcy Anke Baier-Loef
22-23 listopada 1997 Kanada Calgary 500 m (22 listopada) Kanada Catriona Le May Doan
Kanada Susan Auch
Niemcy Sabine Völker
1000 m (22 listopada) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Franziska Schenk
Stany Zjednoczone Chris Witty
500 m (23 listopada) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Sabine Völker
Stany Zjednoczone Chris Witty
1000 m (23 listopada) Stany Zjednoczone Chris Witty
Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Franziska Schenk
29-30 listopada 1997 Niemcy Berlin 1500 m (29 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Austria Emese Hunyady
3000 m (30 listopada) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Heike Warnicke
6-7 grudnia 1997 Holandia Heerenveen 3000 m (6 grudnia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Holandia Tonny de Jong
Rosja Swietłana Bażanowa
1500 m (7 grudnia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Austria Emese Hunyady
13-14 grudnia 1997 Norwegia Hamar 3000 m (13 grudnia) Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Tonny de Jong
Holandia Carla Zijlstra
1500 m (14 grudnia) Austria Emese Hunyady
Niemcy Claudia Pechstein
Stany Zjednoczone Chris Witty
9-11 stycznia 1998 95. mistrzostwa Europy w wieloboju 1998Finlandia Helsinki
13-14 stycznia 1998 Włochy Baselga di Pinè 500 m (13 stycznia) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Sabine Völker
Kanada Susan Auch
1000 m (13 stycznia) Niemcy Franziska Schenk
Niemcy Sabine Völker
Kanada Catriona Le May Doan
500 m (14 stycznia) Kanada Catriona Le May Doan
Kanada Susan Auch
Niemcy Sabine Völker
1000 m (14 stycznia) Niemcy Franziska Schenk
Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Sabine Völker
17-18 stycznia 1998 Austria Innsbruck 5000 m (17 stycznia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Włochy Elena Belci-Dal Farra
1500 m (18 stycznia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Anni Friesinger
Austria Emese Hunyady
24-25 stycznia 1998 29. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1998Niemcy Berlin
7-22 lutego 1998 XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998Japonia Nagano
7-8 marca 1998 Niemcy Inzell 3000 m (7 marca) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
1500 m (8 marca) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Claudia Pechstein
13-15 marca 1998 92. mistrzostwa świata w wieloboju 1998Holandia Heerenveen
20-22 marca 1998 Stany Zjednoczone Roseville 500 m (20 marca) Kanada Catriona Le May Doan
Kanada Susan Auch
Niemcy Sabine Völker
1000 m (20 marca) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Sabine Völker
Kanada Catriona Le May Doan
500 m (21 marca) Kanada Catriona Le May Doan
Kanada Susan Auch
Niemcy Sabine Völker
1500 m (21 marca) Stany Zjednoczone Chris Witty
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Niemcy Claudia Pechstein
1000 m (22 marca) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Sabine Völker
Kanada Catriona Le May Doan
3000 m (22 marca) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
Niemcy Anni Friesinger
27-29 marca 1998 3. mistrzostwa świata na dystansach 1998Kanada Calgary

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Catriona Le May Doan 300
2. Kanada Susan Auch 270
3. Niemcy Sabine Völker 250
4. Niemcy Franziska Schenk 215
5. Stany Zjednoczone Chris Witty 180
6. Niemcy Monique Garbrecht 146
7. Japonia Eriko Sanmiya 116
8. Kanada Michelle Morton 105
9. Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong 101
10. Rosja Swietłana Żurowa 99
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Catriona Le May Doan 270[1]
2. Niemcy Franziska Schenk 270[1]
3. Stany Zjednoczone Chris Witty 265
4. Niemcy Sabine Völker 255
5. Niemcy Anke Baier-Loef 174
6. Niemcy Monique Garbrecht 155
7. Holandia Marianne Timmer 131
8. Stany Zjednoczone Becky Sundstrom 129
9. Japonia Shiho Kusunose 121
10. Japonia Eriko Sanmiya 115
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 200
2. Niemcy Claudia Pechstein 175
3. Austria Emese Hunyady 170
4. Stany Zjednoczone Chris Witty 155
5. Niemcy Anni Friesinger 140
6. Holandia Annamarie Thomas 104
7. Rosja Swietłana Bażanowa 85
8. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 81
9. Holandia Marianne Timmer 80
10. Holandia Tonny de Jong 79
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 195[1]
2. Niemcy Claudia Pechstein 195[1]
3. Niemcy Anni Friesinger 137
4. Holandia Carla Zijlstra 130[1]
5. Włochy Elena Belci-Dal Farra 130[1]
6. Niemcy Heike Warnicke 120
7. Holandia Tonny de Jong 119
8. Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 106
9. Rosja Swietłana Bażanowa 95
10. Japonia Mie Uehara 73

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
15-16 listopada 1997 Stany Zjednoczone Roseville 500 m (15 listopada) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Mike Ireland
Norwegia Grunde Njøs
1000 m (15 listopada) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Holandia Jan Bos
500 m (16 listopada) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Yasunori Miyabe
Norwegia Grunde Njøs
1000 m (16 listopada) Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
22-23 listopada 1997 Kanada Calgary 500 m (22 listopada) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
Kanada Mike Ireland
Kanada Kevin Overland
1000 m (22 listopada) Holandia Jan Bos
Japonia Manabu Horii
Kanada Kevin Overland
500 m (23 listopada) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Yasunori Miyabe
Japonia Manabu Horii
1000 m (23 listopada) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Holandia Jan Bos
Japonia Manabu Horii
29-30 listopada 1997 Niemcy Berlin 1500 m (29 listopada) Holandia Ids Postma
Holandia Martin Hersman
Japonia Hiroyuki Noake
5000 m (30 listopada) Holandia Gianni Romme
Norwegia Remi Hereide
Holandia Bob de Jong
6 -7 grudnia 1997 Holandia Heerenveen 1500 m (6 grudnia) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Ids Postma
Holandia Jan Bos
5000 m (7 grudnia) Holandia Gianni Romme
Holandia Bob de Jong
Norwegia Kjell Storelid
13-14 grudnia 1997 Norwegia Hamar 1500 m (13 grudnia) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jeroen Straathof
Japonia Hiroyuki Noake
5000 m (14 grudnia) Norwegia Kjell Storelid
Japonia Keiji Shirahata
Holandia Gianni Romme
9-11 stycznia 1998 95. mistrzostwa Europy w wieloboju 1998Finlandia Helsinki
13-14 stycznia 1998 Włochy Baselga di Pinè 500 m (13 stycznia) Holandia Jan Bos
Holandia Erben Wennemars
Rosja Siergiej Klewczenia
1000 m (13 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Toshiyuki Kuroiwa
Holandia Jeroen Straathof
500 m (14 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Toshiyuki Kuroiwa
Włochy Ermanno Ioriatti
1000 m (14 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
Japonia Toshiyuki Kuroiwa
17-18 stycznia 1998 Austria Innsbruck 1500 m (17 stycznia) Holandia Ids Postma
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Martin Hersman
10 000 m (18 stycznia) Holandia Gianni Romme
Norwegia Remi Hereide
Holandia Rintje Ritsma
24-25 stycznia 1998 29. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1998Niemcy Berlin
7-22 lutego 1998 XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1998Japonia Nagano
7-8 marca 1998 Niemcy Inzell 1500 m (7 marca) Holandia Rintje Ritsma
Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Ids Postma
5000 m (8 marca) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Bob de Jong
Norwegia Kjell Storelid
13-15 marca 1998 92. mistrzostwa świata w wieloboju 1998Holandia Heerenveen
20-22 marca 1998 Stany Zjednoczone Milwaukee 500 m (20 marca) Kanada Sylvain Bouchard
Kanada Patrick Bouchard
Kanada Mike Ireland
1000 m (20 marca) Norwegia Ådne Søndrål
Kanada Sylvain Bouchard
Kanada Mike Ireland
500 m (21 marca) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Mike Ireland
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
1500 m (21 marca) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jeroen Straathof
Stany Zjednoczone KC Boutiette
1000 m (22 marca) Kanada Jeremy Wotherspoon
Norwegia Ådne Søndrål
Kanada Sylvain Bouchard
5000 m (22 marca) Włochy Roberto Sighel
Niemcy Frank Dittrich
Kanada Steven Elm
27-29 marca 1998 3. mistrzostwa świata na dystansach 1998Kanada Calgary

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 265
2. Kanada Mike Ireland 210
3. Japonia Hiroyasu Shimizu 197
4. Kanada Sylvain Bouchard 169
5. Holandia Jan Bos 168
6. Japonia Manabu Horii 151
7. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 143
8. Japonia Yasunori Miyabe 126
9. Kanada Patrick Bouchard 118[1]
10. Holandia Erben Wennemars 118[1]
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 280
2. Holandia Jan Bos 250
3. Kanada Sylvain Bouchard 215
4. Japonia Manabu Horii 178
5. Holandia Jakko Jan Leeuwangh 156
6. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 148
7. Holandia Erben Wennemars 128
8. Norwegia Ådne Søndrål 118
9. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 116
10. Kanada Mike Ireland 112
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Ids Postma 185
2. Norwegia Ådne Søndrål 180[1]
3. Holandia Rintje Ritsma 180[1]
4. Holandia Martin Hersman 155
5. Holandia Jeroen Straathof 127[1]
6. Japonia Hiroyuki Noake 127[1]
7. Stany Zjednoczone KC Boutiette 100
8. Niemcy Peter Adeberg 77
9. Francja Cédric Kuentz 71
10. Rosja Andriej Anufrijenko 62
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Gianni Romme 190
2. Norwegia Kjell Storelid 165
3. Holandia Bob de Jong 160
4. Holandia Rintje Ritsma 155[1]
5. Norwegia Remi Hereide 155[1]
6. Niemcy Frank Dittrich 140
7. Japonia Keiji Shirahata 113
8. Włochy Roberto Sighel 90
9. Niemcy René Taubenrauch 77
10. Norwegia Brigt Rykkje 74

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.