Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1998/1999

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1998/1999
1997/1998 1999/2000
Miejsce rozpoczęcia Norwegia Hamar
Miejsce zakończenia Niemcy Inzell
Organizator ISU
500 m Kanada Catriona Le May Doan

Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m Niemcy Monique Garbrecht

Kanada Jeremy Wotherspoon
1500 m Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann

Norwegia Ådne Søndrål
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann

Belgia Bart Veldkamp

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1998/1999 był 14. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 14 listopada 1998 roku w norweskim Hamar, a zakończył 7 marca 1999 roku w niemieckim Inzell.

Puchar Świata rozgrywano w 9 miastach, w 8 krajach, na 3 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: Kanadyjka Catriona Le May Doan na 500 m oraz Niemki Monique Garbrecht na 1000 m i Gunda Niemann-Stirnemann na 1500 m i w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon na 500 m i 1000 m, Norweg Ådne Søndrål na 1500 m oraz Belg Bart Veldkamp w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
14-15 listopada 1998 Norwegia Hamar 3000 m (14 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Tonny de Jong
1500 m (15 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Claudia Pechstein
21-22 listopada 1998 Holandia Heerenveen 5000 m (21 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Holandia Carla Zijlstra
Niemcy Claudia Pechstein
1500 m (22 listopada) Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Tonny de Jong
Stany Zjednoczone Chris Witty
12-13 grudnia 1998 Japonia Nagano 500 m (12 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (12 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht
Stany Zjednoczone Chris Witty
500 m (13 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (13 grudnia) Holandia Tonny de Jong
Niemcy Monique Garbrecht
Holandia Annamarie Thomas
19-20 grudnia 1998 Korea Południowa Chuncheon 500 m (19 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht
Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
1000 m (19 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht
Stany Zjednoczone Chris Witty
Japonia Eriko Sanmiya
500 m (20 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (20 grudnia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht
Kanada Catriona Le May Doan
8-10 stycznia 1999 96. mistrzostwa Europy w wieloboju 1999Holandia Heerenveen
20-21 stycznia 1999 30. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1999Kanada Calgary
23-24 stycznia 1999 Austria Innsbruck 3000 m (23 stycznia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Barbara de Loor
1500 m (24 stycznia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Tonny de Jong
26-27 stycznia 1999 Włochy Collalbo 500 m (26 stycznia) Japonia Sabine Völker
Niemcy Tomomi Okazaki
Japonia Andrea Nuyt
1000 m (26 stycznia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht
Niemcy Sabine Völker
500 m (27 stycznia) Japonia Tomomi Okazaki
Niemcy Monique Garbrecht
Kanada Catriona Le May Doan
1000 m (27 stycznia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht
Japonia Tomomi Okazaki
Holandia Marianne Timmer
30-31 stycznia 1999 Niemcy Berlin 3000 m (30 stycznia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Japonia Nami Nemoto
500 m (30 stycznia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Tomomi Okazaki
Niemcy Monique Garbrecht
1500 m (31 stycznia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Annamarie Thomas
1000 m (31 stycznia) Holandia Marianne Timmer
Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht
6-7 lutego 1999 93. mistrzostwa świata w wieloboju 1999Norwegia Hamar
27-28 lutego 1999 Stany Zjednoczone Roseville 500 m (27 lutego) Rosja Swietłana Żurowa
Niemcy Monique Garbrecht
Kanada Catriona Le May Doan
1000 m (27 lutego) Niemcy Monique Garbrecht
Kanada Catriona Le May Doan
Holandia Marianne Timmer
500 m (28 lutego) Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Tomomi Okazaki
1000 m (28 lutego) Niemcy Monique Garbrecht
Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Aki Tonoike
6-7 marca 1999 Niemcy Inzell 3000 m (6 marca) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Holandia Tonny de Jong
Niemcy Claudia Pechstein
1500 m (7 marca) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Holandia Tonny de Jong
Holandia Marieke Wijsman
12-14 marca 1999 4. mistrzostwa świata na dystansach 1999Holandia Heerenveen

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Catriona Le May Doan 455
2. Niemcy Monique Garbrecht 372
3. Japonia Eriko Sanmiya 369
4. Japonia Tomomi Okazaki 359
5. Rosja Swietłana Żurowa 277
6. Holandia Andrea Nuyt 225
7. Japonia Aki Tonoike 216
8. Norwegia Edel Therese Høiseth 186
9. Stany Zjednoczone Chris Witty 172
10. Holandia Marianne Timmer 168
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Monique Garbrecht 470
2. Stany Zjednoczone Chris Witty 415
3. Kanada Catriona Le May Doan 361
4. Japonia Eriko Sanmiya 278
5. Japonia Aki Tonoike 271
6. Japonia Tomomi Okazaki 242
7. Holandia Marianne Timmer 228
8. Stany Zjednoczone Amy Sannes 171
9. Holandia Andrea Nuyt 170
10. Norwegia Edel Therese Høiseth 164
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 258
2. Niemcy Claudia Pechstein 227
3. Holandia Tonny de Jong 221
4. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 169
5. Japonia Maki Tabata 154
6. Holandia Marieke Wijsman 142
7. Holandia Annamarie Thomas 133[1]
8. Austria Emese Hunyady 133[1]
9. Stany Zjednoczone Chris Witty 111
10. Holandia Marianne Timmer 96
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 300
2. Niemcy Claudia Pechstein 240
3. Holandia Carla Zijlstra 186
4. Holandia Renate Groenewold 173
5. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 172
6. Holandia Tonny de Jong 147
7. Japonia Maki Tabata 135
8. Holandia Barbara de Loor 117
9. Niemcy Ulrike Adeberg 99
10. Japonia Nami Nemoto 82

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
14-15 listopada 1998 Norwegia Hamar 1500 m (14 listopada) Holandia Ids Postma
Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jeroen Straathof
5000 m (15 listopada) Holandia Gianni Romme
Norwegia Brigt Rykkje
Holandia Rintje Ritsma
21-22 listopada 1998 Holandia Heerenveen 1500 m (21 listopada) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Ids Postma
10 000 m (22 listopada) Holandia Gianni Romme
Belgia Bart Veldkamp
Niemcy Frank Dittrich
12-13 grudnia 1998 Japonia Nagano 500 m (12 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
1000 m (12 grudnia) Holandia Jan Bos
Japonia Jun’ichi Inoue
Kanada Jeremy Wotherspoon
500 m (13 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Japonia Kuniomi Haneishi
1000 m (13 grudnia) Holandia Jan Bos
Norwegia Ådne Søndrål
Kanada Jeremy Wotherspoon
19-20 grudnia 1998 Korea Południowa Chuncheon 500 m (19 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Korea Południowa Jegal Sung-yeol
Japonia Jun’ichi Inoue
1000 m (19 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Polska Paweł Abratkiewicz
Kanada Jason Parker
500 m (20 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Kanada Mike Ireland
Niemcy Michael Künzel
1000 m (20 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Norwegia Ådne Søndrål
Kanada Jason Parker
8-10 stycznia 1999 96. mistrzostwa Europy w wieloboju 1999Holandia Heerenveen
20-21 stycznia 1999 30. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1999Kanada Calgary
23-24 stycznia 1999 Austria Innsbruck 1500 m (23 stycznia) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jan Bos
Włochy Roberto Sighel
5000 m (24 stycznia) Belgia Bart Veldkamp
Holandia Bob de Jong
Holandia Rintje Ritsma
26-27 stycznia 1999 Włochy Collalbo 500 m (26 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Erben Wennemars
Japonia Yukinori Miyabe
1000 m (26 stycznia) Holandia Jan Bos
Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Kanada Jeremy Wotherspoon
500 m (27 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Kuniomi Haneishi
Holandia Jan Bos
1000 m (27 stycznia) Holandia Jan Bos
Japonia Yukinori Miyabe
Holandia Jakko Jan Leeuwangh
30-31 stycznia 1999 Niemcy Berlin 500 m (30 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Yukinori Miyabe
Kanada Mike Ireland
1500 m (30 stycznia) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Ids Postma
Japonia Hiroyuki Noake
1000 m (31 stycznia) Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Japonia Yukinori Miyabe
Kanada Jeremy Wotherspoon
5000 m (31 stycznia) Holandia Ids Postma
Belgia Bart Veldkamp
Niemcy René Taubenrauch
6-7 lutego 1999 93. mistrzostwa świata w wieloboju 1999Norwegia Hamar
27-28 lutego 1999 Stany Zjednoczone Roseville 500 m (27 lutego) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
Norwegia Grunde Njøs
1000 m (27 lutego) Holandia Jan Bos
Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Yukinori Miyabe
500 m (28 lutego) Japonia Kuniomi Haneishi
Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Toyoki Takeda
1000 m (28 lutego) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Toyoki Takeda
Holandia Jan Bos
6-7 marca 1999 Niemcy Inzell 1500 m (6 marca) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Norwegia Ådne Søndrål
5000 m (7 marca) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Bob de Jong
Holandia Gianni Romme
12-14 marca 1999 4. mistrzostwa świata na dystansach 1999Holandia Heerenveen

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 530
2. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 278
3. Kanada Mike Ireland 269
4. Holandia Jan Bos 252
5. Japonia Jun’ichi Inoue 247
6. Japonia Kuniomi Haneishi 229[1]
7. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 229[1]
8. Norwegia Grunde Njøs 206
9. Japonia Yukinori Miyabe 166[1]
10. Polska Paweł Abratkiewicz 166[1]
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 450
2. Holandia Jan Bos 345
3. Japonia Yukinori Miyabe 323
4. Kanada Jason Parker 262
5. Holandia Erben Wennemars 256
6. Finlandia Janne Hänninen 244
7. Polska Paweł Abratkiewicz 238
8. Holandia Jakko Jan Leeuwangh 199
9. Japonia Jun’ichi Inoue 180
10. Japonia Toshiyuki Kuroiwa 165
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Ådne Søndrål 275
2. Holandia Ids Postma 211
3. Holandia Rintje Ritsma 170
4. Holandia Jeroen Straathof 163
5. Japonia Hiroyuki Noake 161
6. Holandia Jan Bos 128
7. Rosja Wadim Sajutin 115
8. Włochy Roberto Sighel 113[1]
9. Niemcy Christian Breuer 113[1]
10. Kanada Jason Parker 111
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Belgia Bart Veldkamp 204
2. Holandia Bob de Jong 192
3. Niemcy Frank Dittrich 174
4. Holandia Gianni Romme 169
5. Holandia Rintje Ritsma 158
6. Niemcy René Taubenrauch 147
7. Rosja Wadim Sajutin 140
8. Holandia Ids Postma 133[1]
9. Norwegia Kjell Storelid 133[1]
10. Norwegia Brigt Rykkje 130

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.