Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1999/2000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1999/2000
1998/1999 2000/2001
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Inzell
Miejsce zakończenia Holandia Heerenveen
Organizator ISU
500 m Niemcy Monique Garbrecht

Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m Niemcy Monique Garbrecht

Kanada Jeremy Wotherspoon
1500 m Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann

Norwegia Ådne Søndrål
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann

Holandia Gianni Romme

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1999/2000 był 15. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 13 listopada 1999 roku w niemieckim Inzell, a zakończył 20 lutego 2000 roku w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 8 miastach, w 7 krajach, na 2 kontynentach. Heerenveen dwukrotnie gościło zawodników.

Wśród kobiet triumfowały Niemki: Monique Garbrecht na 500 m i 1000 m oraz Gunda Niemann-Stirnemann na 1500 m i w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon na 500 m i 1000 m, Norweg Ådne Søndrål na 1500 m oraz Holender Gianni Romme w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
13-14 listopada 1999 Niemcy Inzell 3000 m (13 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Renate Groenewold
1500 m (14 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Japonia Maki Tabata
Holandia Renate Groenewold
20-21 listopada 1999 Holandia Heerenveen 5000 m (20 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
1500 m (21 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Holandia Renate Groenewold
Chińska Republika Ludowa Song Li
27-28 listopada 1999 Niemcy Berlin 500 m (27 listopada) Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht
Kanada Catriona Le May Doan
1000 m (27 listopada) Niemcy Monique Garbrecht
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Sabine Völker
500 m (28 listopada) Niemcy Monique Garbrecht
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Sabine Völker
1000 m (28 listopada) Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht
Norwegia Edel Therese Høiseth
4-5 grudnia 1999 Polska Warszawa 500 m (4 grudnia) Japonia Tomomi Okazaki
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (4 grudnia) Niemcy Sabine Völker
Japonia Eriko Sanmiya
Norwegia Edel Therese Høiseth
500 m (5 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht
Japonia Eriko Sanmiya
Kanada Catriona Le May Doan
1000 m (5 grudnia) Holandia Marianne Timmer
Norwegia Edel Therese Høiseth
Niemcy Monique Garbrecht
11-12 grudnia 1999 Austria Innsbruck 500 m (11 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht
Japonia Tomomi Okazaki
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (11 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht
Austria Emese Hunyady
Niemcy Sabine Völker
500 m (12 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht
Rosja Swietłana Żurowa
Norwegia Edel Therese Høiseth
1500 m (12 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht
Stany Zjednoczone Becky Sundstrom
Norwegia Edel Therese Høiseth
15-16 stycznia 2000 97. mistrzostwa Europy w wieloboju 2000Norwegia Hamar
22-23 stycznia 2000 Stany Zjednoczone Butte 500 m (22 stycznia) Japonia Tomomi Okazaki
Niemcy Monique Garbrecht
Japonia Eriko Sanmiya
1000 m (22 stycznia) Japonia Eriko Sanmiya
Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Monique Garbrecht
500 m (23 stycznia) Japonia Eriko Sanmiya
Kanada Catriona Le May Doan
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (23 stycznia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Norwegia Edel Therese Høiseth
Niemcy Monique Garbrecht
26-27 stycznia 2000 31. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2000Korea Południowa Seul
29-30 stycznia 2000 Kanada Calgary 500 m (29 stycznia) Japonia Tomomi Okazaki
Kanada Catriona Le May Doan
Holandia Andrea Nuyt
1500 m (29 stycznia) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Anni Friesinger
1000 m (30 stycznia) Norwegia Edel Therese Høiseth
Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht
3000 m (30 stycznia) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Japonia Maki Tabata
5-6 lutego 2000 94. mistrzostwa świata w wieloboju 2000Stany Zjednoczone Milwaukee
12-13 lutego 2000 Włochy Baselga di Pinè 3000 m (12 lutego) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Claudia Pechstein
1500 m (13 lutego) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
19-20 lutego 2000 Holandia Heerenveen 3000 m (19 lutego) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Anni Friesinger
1500 m (20 lutego) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Japonia Maki Tabata
3-5 marca 2000 5. mistrzostwa świata na dystansach 2000Japonia Nagano

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Monique Garbrecht 736
2. Japonia Tomomi Okazaki 589
3. Japonia Eriko Sanmiya 575
4. Kanada Catriona Le May Doan 566
5. Holandia Andrea Nuyt 490
6. Rosja Swietłana Żurowa 468
7. Niemcy Sabine Völker 422
8. Japonia Sayuri Ōsuga 329
9. Norwegia Edel Therese Høiseth 300
10. Japonia Tomomi Shimizu 266
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Monique Garbrecht 725
2. Norwegia Edel Therese Høiseth 660
3. Japonia Eriko Sanmiya 466
4. Niemcy Sabine Völker 432
5. Holandia Andrea Nuyt 416
6. Austria Emese Hunyady 412
7. Kanada Catriona Le May Doan 388
8. Holandia Marianne Timmer 276
9. Stany Zjednoczone Chris Witty 273
10. Stany Zjednoczone Becky Sundstrom 265
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 412
2. Niemcy Claudia Pechstein 378
3. Niemcy Anni Friesinger 356
4. Japonia Maki Tabata 350
5. Holandia Renate Groenewold 242
6. Austria Emese Hunyady 200
7. Rosja Warwara Baryszewa 174
8. Holandia Annamarie Thomas 171
9. Holandia Tonny de Jong 134
10. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 127
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 500
2. Niemcy Claudia Pechstein 430
3. Niemcy Anni Friesinger 350
4. Japonia Maki Tabata 290
5. Holandia Renate Groenewold 270
6. Holandia Barbara de Loor 212
7. Japonia Eriko Seo 184
8. Niemcy Daniela Anschütz 166
9. Holandia Tonny de Jong 137
10. Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 129

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
13-14 listopada 1999 Niemcy Inzell 1500 m (13 listopada) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jan Bos
Holandia Ids Postma
5000 m (14 listopada) Holandia Gianni Romme
Holandia Martin Hersman
Holandia Bob de Jong
20-21 listopada 1999 Holandia Heerenveen 1500 m (20 listopada) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Jan Bos
10 000 m (21 listopada) Holandia Gianni Romme
Holandia Bob de Jong
Niemcy Frank Dittrich
27-28 listopada 1999 Niemcy Berlin 500 m (27 listopada) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Jun’ichi Inoue
1000 m (27 listopada) Holandia Jan Bos
Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Kanada Jeremy Wotherspoon
500 m (28 listopada) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Hiroyasu Shimizu
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
1000 m (28 listopada) Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Kanada Jeremy Wotherspoon
Korea Południowa Choi Jae-bong
4-5 grudnia 1999 Polska Warszawa 500 m (4 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Manabu Horii
1000 m (4 grudnia) Niemcy Michael Künzel
Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Holandia Erben Wennemars
500 m (5 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
1000 m (5 grudnia) Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Holandia Jan Bos
Kanada Jeremy Wotherspoon
11-12 grudnia 1999 Austria Innsbruck 500 m (11 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Kanada Mike Ireland
1000 m (11 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Korea Południowa Choi Jae-bong
Holandia Jan Bos
500 m (12 grudnia) Rosja Dmitrij Dorofiejew
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Japonia Hiroyasu Shimizu
1500 m (12 grudnia) Holandia Jan Bos
Niemcy Michael Künzel
Kanada Jeremy Wotherspoon
15-16 stycznia 2000 97. mistrzostwa Europy w wieloboju 2000Norwegia Hamar
22-23 stycznia 2000 Stany Zjednoczone Butte 500 m (22 stycznia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
1000 m (22 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Kanada Mike Ireland
Holandia Jakko Jan Leeuwangh
500 m (23 stycznia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Mike Ireland
Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (23 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Kanada Mike Ireland
Holandia Erben Wennemars
26-27 stycznia 2000 31. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2000Korea Południowa Seul
29-30 stycznia 2000 Kanada Calgary 500 m (29 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Kanada Mike Ireland
Holandia Jan Bos
1500 m (29 stycznia) Holandia Jakko Jan Leeuwangh
Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Jan Bos
1000 m (30 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
Norwegia Ådne Søndrål
5000 m (30 stycznia) Holandia Gianni Romme
Niemcy Frank Dittrich
Holandia Bob de Jong
5-6 lutego 2000 94. mistrzostwa świata w wieloboju 2000Stany Zjednoczone Milwaukee
12-13 lutego 2000 Włochy Baselga di Pinè 1000 m (12 lutego) Holandia Ids Postma
Japonia Hiroyuki Noake
Stany Zjednoczone KC Boutiette
5000 m (13 lutego) Holandia Bob de Jong
Niemcy Frank Dittrich
Holandia Rintje Ritsma
19-20 lutego 2000 Holandia Heerenveen 1500 m (19 lutego) Norwegia Petter Andersen
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Ids Postma
5000 m (20 lutego) Holandia Gianni Romme
Holandia Bob de Jong
Niemcy Frank Dittrich
3-5 marca 2000 5. mistrzostwa świata na dystansach 2000Japonia Nagano

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 765
2. Japonia Hiroyasu Shimizu 750
3. Kanada Mike Ireland 478
4. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 468
5. Holandia Jan Bos 424
6. Holandia Erben Wennemars 387
7. Japonia Jun’ichi Inoue 326
8. Kanada Patrick Bouchard 312
9. Niemcy Michael Künzel 271
10. Japonia Manabu Horii 244
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 755
2. Holandia Jakko Jan Leeuwangh 623
3. Holandia Jan Bos 601
4. Holandia Erben Wennemars 417
5. Japonia Hiroyasu Shimizu 404
6. Niemcy Michael Künzel 397
7. Korea Południowa Choi Jae-bong 383
8. Kanada Mike Ireland 366
9. Kanada Jason Parker 273
10. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 243
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Ådne Søndrål 360
2. Holandia Ids Postma 332
3. Holandia Rintje Ritsma 280
4. Norwegia Petter Andersen 252
5. Japonia Hiroyuki Noake 233
6. Holandia Jan Bos 220
7. Kanada Jason Parker 181
8. Kazachstan Siergiej Cybienko 174
9. Kanada Kevin Marshall 173
10. Włochy Roberto Sighel 163
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Gianni Romme 420[1]
2. Holandia Bob de Jong 420[1]
3. Niemcy Frank Dittrich 352
4. Holandia Rintje Ritsma 273
5. Japonia Keiji Shirahata 240
6. Włochy Roberto Sighel 200
7. Niemcy Alexander Baumgärtel 191
8. Norwegia Lasse Sætre 176
9. Holandia Ids Postma 113
10. Holandia Martin Hersman 106

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.