Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2000/2001

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2000/2001
1999/2000 2001/2002
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Kanada Calgary
Organizator ISU
500 m Kanada Catriona Le May Doan

Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt

Kanada Jeremy Wotherspoon
1500 m Niemcy Anni Friesinger

Rosja Aleksandr Kibałko
3000/5000 m

5000/10 000 m
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann

Holandia Gianni Romme

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2000/2001 był 16. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 18 listopada 2000 roku w stolicy Niemiec, Berlinie, a zakończył 4 marca 2001 roku w kanadyjskim Calgary.

Puchar Świata rozgrywano w 7 miastach, w 7 krajach, na 3 kontynentach. Heerenveen dwukrotnie gościło zawodników.

Wśród kobiet triumfowały: Kanadyjka Catriona Le May Doan na 500 m, Niemka Monique Garbrecht-Enfeldt na 1000 m oraz jej rodaczki Anni Friesinger i Gunda Niemann-Stirnemann odpwoeidnio na 1500 m i w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Japończyk Hiroyasu Shimizu na 500 m, Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon na 1000 m, Rosjanin Aleksandr Kibałko na 1500 m oraz Holender Gianni Romme w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
18-19 listopada 2000 Niemcy Berlin 3000 m (18 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Anni Friesinger
Holandia Renate Groenewold
1500 m (19 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Holandia Renate Groenewold
25-26 listopada 2000 Holandia Heerenveen 5000 m (25 listopada) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Anni Friesinger
Japonia Maki Tabata
1500 m (26 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
9-10 grudnia 2000 Korea Południowa Seul 500 m (9 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Rosja Swietłana Żurowa
Japonia Eriko Sanmiya
1000 m (9 grudnia) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Sabine Völker
500 m (10 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (10 grudnia) Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Stany Zjednoczone Chris Witty
16-17 grudnia 2000 Japonia Nagano 500 m (16 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Aki Tonoike
1000 m (16 grudnia) Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Aki Tonoike
500 m (17 grudnia) Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Eriko Sanmiya
Niemcy Sabine Völker
1000 m (17 grudnia) Japonia Aki Tonoike
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Eriko Sanmiya
12-14 stycznia 2001 98. mistrzostwa Europy w wieloboju 2001Włochy Baselga di Pinè
20-21 stycznia 2001 32. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2001Niemcy Inzell
27-28 stycznia 2001 Finlandia Helsinki 500 m (27 stycznia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Rosja Swietłana Żurowa
Kanada Catriona Le May Doan
1000 m (27 stycznia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Aki Tonoike
Holandia Marianne Timmer
500 m (28 stycznia) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Holandia Andrea Nuyt
1500 m (28 stycznia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Stany Zjednoczone Chris Witty
Japonia Aki Tonoike
2-4 lutego 2001 Holandia Heerenveen 500 m (2 lutego) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Niemcy Sabine Völker
1500 m (2 lutego) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
Holandia Tonny de Jong
500 m (3 lutego) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (3 lutego) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Sabine Völker
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
3000 m (4 lutego) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Holandia Tonny de Jong
1000 m (4 lutego) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Eriko Sanmiya
Kanada Catriona Le May Doan
10-11 lutego 2001 95. mistrzostwa świata w wieloboju 2001Węgry Budapeszt
17-18 lutego 2001 Norwegia Hamar 3000 m (17 lutego) Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
1500 m (18 lutego) Niemcy Anni Friesinger
Holandia Barbara de Loor
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
2-4 marca 2001 Kanada Calgary 1000 m (2 marca) Kanada Catriona Le May Doan
Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
3000 m (2 marca) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann
Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
500 m (3 marca) Kanada Catriona Le May Doan
Rosja Swietłana Żurowa
Niemcy Sabine Völker
1000 m (3 marca) Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Sabine Völker
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
500 m (4 marca) Kanada Catriona Le May Doan
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Niemcy Sabine Völker
1500 m (4 marca) Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Claudia Pechstein
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
9-11 marca 2001 6. mistrzostwa świata na dystansach 2001Stany Zjednoczone Salt Lake City

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Catriona Le May Doan 970
2. Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt 730
3. Rosja Swietłana Żurowa 633
4. Japonia Eriko Sanmiya 571
5. Niemcy Sabine Völker 467
6. Japonia Aki Tonoike 413
7. Holandia Andrea Nuyt 394
8. Chińska Republika Ludowa Manli Wang 354
9. Kanada Susan Auch 322
10. Japonia Sayuri Ōsuga 292
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt 830
2. Stany Zjednoczone Chris Witty 691
3. Japonia Eriko Sanmiya 650
4. Japonia Aki Tonoike 575
5. Kanada Catriona Le May Doan 528
6. Niemcy Sabine Völker 480
7. Rosja Swietłana Żurowa 348
8. Stany Zjednoczone Amy Sannes 340
9. Holandia Andrea Nuyt 334
10. Norwegia Edel Therese Høiseth 263
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Anni Friesinger 480
2. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 320
3. Niemcy Claudia Pechstein 282
4. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 278
5. Holandia Barbara de Loor 230
6. Rosja Warwara Baryszewa 208
7. Chińska Republika Ludowa Li Song 196
8. Holandia Tonny de Jong 195
9. Holandia Renate Groenewold 179
10. Holandia Annamarie Thomas 145
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 460
2. Niemcy Claudia Pechstein 390
3. Niemcy Anni Friesinger 230
4. Holandia Renate Groenewold 220
5. Holandia Barbara de Loor 215
6. Holandia Tonny de Jong 202
7. Japonia Maki Tabata 192
8. Rosja Warwara Baryszewa 166
9. Holandia Wieteke Cramer 148
10. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 136

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
18-19 listopada 2000 Niemcy Berlin 1500 m (18 listopada) Holandia Rintje Ritsma
Japonia Hiroyuki Noake
Rosja Aleksandr Kibałko
5000 m (19 listopada) Holandia Gianni Romme
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Carl Verheijen
25-26 listopada 2000 Holandia Heerenveen 1500 m (25 listopada) Holandia Erben Wennemars
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Gianni Romme
10 000 m (26 listopada) Holandia Gianni Romme
Holandia Bob de Jong
Rosja Wadim Sajutin
9-10 grudnia 2000 Korea Południowa Seul 500 m (9 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Finlandia Janne Hänninen
Japonia Toyoki Takeda
1000 m (9 grudnia) Korea Południowa Choi Jae-bong
Kanada Mike Ireland
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
500 m (10 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Mike Ireland
Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (10 grudnia) Kanada Mike Ireland
Norwegia Ådne Søndrål
Kanada Jeremy Wotherspoon
16-17 grudnia 2000 Japonia Nagano 500 m (16 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Kanada Mike Ireland
1000 m (16 grudnia) Norwegia Ådne Søndrål
Japonia Toyoki Takeda
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
500 m (17 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Toyoki Takeda
Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (17 grudnia) Norwegia Ådne Søndrål
Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
12-14 stycznia 2001 98. mistrzostwa Europy w wieloboju 2001Włochy Baselga di Pinè
20-21 stycznia 2001 32. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2001Niemcy Inzell
27-28 stycznia 2001 Finlandia Helsinki 500 m (27 stycznia) Japonia Manabu Horii
Polska Tomasz Świst
Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (27 stycznia) Norwegia Ådne Søndrål
Japonia Toyoki Takeda
Korea Południowa Choi Jae-bong
500 m (28 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Toyoki Takeda
Japonia Hiroyasu Shimizu
1500 m (28 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Erben Wennemars
Korea Południowa Choi Jae-bong
2-4 lutego 2001 Holandia Heerenveen 500 m (2 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Jan Bos
1500 m (2 lutego) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Ids Postma
Holandia Rintje Ritsma
500 m (3 lutego) Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Manabu Horii
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (3 lutego) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Erben Wennemars
Holandia Gerard van Velde
1000 m (4 lutego) Holandia Erben Wennemars
Holandia Jan Bos
Stany Zjednoczone Nick Pearson
5000 m (4 lutego) Holandia Gianni Romme
Holandia Bob de Jong
Holandia Carl Verheijen
10-11 lutego 2001 95. mistrzostwa świata w wieloboju 2001Węgry Budapeszt
17-18 lutego 2001 Norwegia Hamar 1500 m (17 lutego) Norwegia Ådne Søndrål
Rosja Aleksandr Kibałko
Kanada Dustin Molicki
5000 m (18 lutego) Holandia Gianni Romme
Rosja Wadim Sajutin
Holandia Carl Verheijen
2-4 marca 2001 Kanada Calgary 1000 m (2 marca) Japonia Toyoki Takeda
Kanada Mike Ireland
Rosja Dmitrij Łobkow
5000 m (2 marca) Holandia Carl Verheijen
Holandia Bob de Jong
Rosja Wadim Sajutin
500 m (3 marca) Japonia Hiroyasu Shimizu
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
1000 m (3 marca) Kanada Jeremy Wotherspoon
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Rosja Siergiej Klewczenia
500 m (4 marca) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Toyoki Takeda
1500 m (4 marca) Norwegia Ådne Søndrål
Rosja Aleksandr Kibałko
Kazachstan Siergiej Cybienko
9-11 marca 2001 6. mistrzostwa świata na dystansach 2001Stany Zjednoczone Salt Lake City

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Hiroyasu Shimizu 862
2. Kanada Jeremy Wotherspoon 780
3. Japonia Toyoki Takeda 586
4. Japonia Manabu Horii 463
5. Kanada Mike Ireland 419
6. Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 408
7. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 398
8. Holandia Jan Bos 348
9. Finlandia Janne Hänninen 280
10. Holandia Erben Wennemars 271
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 652
2. Norwegia Ådne Søndrål 616
3. Kanada Mike Ireland 499
4. Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 490
5. Holandia Erben Wennemars 482
6. Japonia Toyoki Takeda 459
7. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 450
8. Korea Południowa Choi Jae-bong 449
9. Rosja Siergiej Klewczenia 330
10. Holandia Jan Bos 305
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Rosja Aleksandr Kibałko 350
2. Norwegia Ådne Søndrål 300
3. Holandia Rintje Ritsma 274
4. Holandia Erben Wennemars 210
5. Stany Zjednoczone Derek Parra 203
6. Japonia Hiroyuki Noake 170
7. Rosja Wadim Sajutin 168
8. Holandia Ids Postma 156
9. Kazachstan Siergiej Cybienko 140
10. Norwegia Petter Andersen 138
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Gianni Romme 424
2. Holandia Carl Verheijen 370
3. Holandia Bob de Jong 340
4. Rosja Wadim Sajutin 320
5. Belgia Bart Veldkamp 245
6. Japonia Keiji Shirahata 208
7. Niemcy Frank Dittrich 206
8. Stany Zjednoczone Jochem Uytdehaage 161
9. Holandia Rintje Ritsma 152
10. Norwegia Lasse Sætre 119

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]