Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2002/2003

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2002/2003
2001/2002 2003/2004
Data 9 listopada 2002
– 9 marca 2003
Miejsce rozpoczęcia Norwegia Hamar
Miejsce zakończenia Holandia Heerenveen
Organizator ISU
500 m Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt

Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt

Holandia Erben Wennemars
1500 m Kanada Cindy Klassen

Rosja Jewgienij Łalenkow
3000/5000 m

5000/10 000 m
Niemcy Claudia Pechstein

Holandia Carl Verheijen

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2002/2003 był 18. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się w norweskim Hamar 9 listopada 2002 roku, a zakończył 9 marca 2003 roku w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 8 miastach, w 7 krajach, na 3 kontynentach. Dwukrotnie łyżwiarzy gościło Heerenveen.

Wśród kobiet triumfowały: Niemka Monique Garbrecht-Enfeldt na 500 m i 1000 m, Kanadyjka Cindy Klassen na 1500 m oraz kolejna Niemka – Claudia Pechstein w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon na 500 m, Holender Erben Wennemars na 1000 m i jego rodak Carl Verheijen w klasyfikacji 5000/10 000 m oraz Rosjanin Jewgienij Łalenkow na 1500 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
9-10 listopada 2002 Norwegia Hamar 3000 m (9 listopada) Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Barbara de Loor
Kanada Cindy Klassen
1500 m (10 listopada) Kanada Cindy Klassen
Niemcy Claudia Pechstein
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
16-17 listopada 2002 Niemcy Erfurt 3000 m (16 listopada) Kanada Clara Hughes
Niemcy Claudia Pechstein
Kanada Cindy Klassen
1500 m (17 listopada) Kanada Cindy Klassen
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Anni Friesinger
23-24 listopada 2002 Holandia Heerenveen 5000 m (23 listopada) Niemcy Claudia Pechstein
Kanada Clara Hughes
Holandia Barbara de Loor
1500 m (24 listopada) Kanada Cindy Klassen
Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Annamarie Thomas
7-8 grudnia 2002 Japonia Nagano 500 m (7 grudnia) Japonia Shihomi Shin’ya
Kanada Catriona Le May Doan
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
1000 m (7 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Aki Tonoike
Niemcy Sabine Völker
500 m (8 grudnia) Japonia Sayuri Ōsuga
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
1000 m (8 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Stany Zjednoczone Chris Witty
Kanada Catriona Le May Doan
14-15 grudnia 2002 Chińska Republika Ludowa Harbin 500 m (14 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Niemcy Jenny Wolf
Kanada Catriona Le May Doan
1000 m (14 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Japonia Aki Tonoike
Stany Zjednoczone Chris Witty
100 m (15 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Rosja Swietłana Żurowa
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
500 m (15 grudnia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Stany Zjednoczone Chris Witty
Rosja Swietłana Żurowa
3-5 stycznia 2003 100. mistrzostwa Europy w wieloboju 2003Holandia Heerenveen
11-12 stycznia 2003 Stany Zjednoczone Salt Lake City 500 m (11 stycznia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Kanada Catriona Le May Doan
Japonia Sayuri Ōsuga
1000 m (11 stycznia) Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Stany Zjednoczone Chris Witty
500 m (12 stycznia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Japonia Tomomi Okazaki
1000 m (12 stycznia) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Stany Zjednoczone Chris Witty
18-19 stycznia 2003 34. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2003Kanada Calgary
8-9 lutego 2003 97. mistrzostwa świata w wieloboju 2003Szwecja Göteborg
15-16 lutego 2003 Włochy Baselga di Pinè 1500 m (15 lutego) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Cindy Klassen
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
3000 m (16 lutego) Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Claudia Pechstein
Kanada Cindy Klassen
1-2 marca 2003 Niemcy Inzell 500 m (1 marca) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Kanada Catriona Le May Doan
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
1000 m (1 marca) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Niemcy Anni Friesinger
Kanada Catriona Le May Doan
500 m (2 marca) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Kanada Catriona Le May Doan
Holandia Marianne Timmer
7-9 marca 2003 Holandia Heerenveen 500 m (7 marca) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Białoruś Anżalika Kaciuha
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
1500 m (7 marca) Kanada Cindy Klassen
Rosja Jennifer Rodriguez
Niemcy Anni Friesinger
500 m (8 marca) Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Kanada Catriona Le May Doan
Rosja Swietłana Żurowa
1000 m (8 marca) Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Stany Zjednoczone Chris Witty
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
3000 m (8 marca) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Cindy Klassen
Holandia Gretha Smit
1000 m (9 marca) Holandia Marianne Timmer
Stany Zjednoczone Chris Witty
Białoruś Anżalika Kaciuha
14-16 marca 2003 7. mistrzostwa świata na dystansach 2003Niemcy Berlin

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt 940
2. Kanada Catriona Le May Doan 816
3. Japonia Sayuri Ōsuga 617
4. Japonia Shihomi Shin’ya 578
5. Chińska Republika Ludowa Wang Manli 568
6. Rosja Swietłana Żurowa 562
7. Niemcy Jenny Wolf 444
8. Niemcy Pamela Zoellner 381
9. Japonia Yukari Watanabe 374
10. Holandia Marianne Timmer 362
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt 750
2. Stany Zjednoczone Chris Witty 616
3. Białoruś Anżalika Kaciuha 416
4. Holandia Marianne Timmer 414
5. Kanada Catriona Le May Doan 375
6. Japonia Shihomi Shin’ya 367
7. Stany Zjednoczone Becky Sundstrom 354
8. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 325
9. Japonia Aki Tonoike 309[1]
10. Rosja Swietłana Żurowa 309[1]
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Cindy Klassen 530
2. Niemcy Claudia Pechstein 380
3. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 370
4. Niemcy Anni Friesinger 290
5. Holandia Annamarie Thomas 252
6. Niemcy Daniela Anschütz 212
7. Holandia Renate Groenewold 202
8. Holandia Barbara de Loor 189
9. Kanada Kristina Groves 176
10. Rosja Swietłana Bażanowa 153
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Claudia Pechstein 445
2. Kanada Clara Hughes 380
3. Kanada Cindy Klassen 349
4. Niemcy Daniela Anschütz 261
5. Stany Zjednoczone Catherine Raney 252
6. Niemcy Anni Friesinger 245
7. Holandia Barbara de Loor 181
8. Holandia Gretha Smit 175
9. Kanada Kristina Groves 171
10. Holandia Jenita Hulzebosch-Smit 164

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
9-10 listopada 2002 Norwegia Hamar 1500 m (9 listopada) Rosja Jewgienij Łalenkow
Holandia Erben Wennemars
Stany Zjednoczone Derek Parra
5000 m (10 listopada) Holandia Gianni Romme
Holandia Bob de Jong
Holandia Carl Verheijen
16-17 listopada 2002 Niemcy Erfurt 1500 m (16 listopada) Stany Zjednoczone Derek Parra
Rosja Jewgienij Łalenkow
Rosja Aleksandr Kibałko
5000 m (17 listopada) Holandia Carl Verheijen
Holandia Bob de Jong
Holandia Jochem Uytdehaage
23-24 listopada 2002 Holandia Heerenveen 1500 m (23 listopada) Holandia Erben Wennemars
Rosja Jewgienij Łalenkow
Stany Zjednoczone Derek Parra
10 000 m (24 listopada) Holandia Carl Verheijen
Norwegia Lasse Sætre
Holandia Bob de Jong
7-8 grudnia 2002 Japonia Nagano 500 m (7 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Jōji Katō
1000 m (7 grudnia) Holandia Erben Wennemars
Stany Zjednoczone Nick Pearson
Holandia Jan Bos
500 m (8 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Hiroyasu Shimizu
Holandia Gerard van Velde
1000 m (8 grudnia) Holandia Jan Bos
Holandia Gerard van Velde
Stany Zjednoczone Nick Pearson
14-15 grudnia 2002 Chińska Republika Ludowa Harbin 500 m (14 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Jōji Katō
Japonia Hiroyasu Shimizu
1000 m (14 grudnia) Holandia Erben Wennemars
Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Gerard van Velde
100 m (15 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Tomonori Kawata
500 m (15 grudnia) Holandia Jan Bos
Holandia Gerard van Velde
Holandia Erben Wennemars
3-5 stycznia 2003 100. mistrzostwa Europy w wieloboju 2003Holandia Heerenveen
11-12 stycznia 2003 Stany Zjednoczone Salt Lake City 500 m (11 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Jōji Katō
Holandia Erben Wennemars
1000 m (11 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Erben Wennemars
Stany Zjednoczone Joey Cheek
500 m (12 stycznia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Gerard van Velde
Holandia Erben Wennemars
1000 m (12 stycznia) Holandia Erben Wennemars
Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Gerard van Velde
18-19 stycznia 2003 34. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2003Kanada Calgary
8-9 lutego 2003 97. mistrzostwa świata w wieloboju 2003Szwecja Göteborg
15-16 lutego 2003 Włochy Baselga di Pinè 5000 m (15 lutego) Holandia Jochem Uytdehaage
Holandia Bob de Jong
Holandia Carl Verheijen
1500 m (16 lutego) Rosja Jewgienij Łalenkow
Holandia Mark Tuitert
Holandia Erben Wennemars
1-2 marca 2003 Niemcy Inzell 500 m (1 marca) Kanada Jeremy Wotherspoon
Stany Zjednoczone Joey Cheek
Holandia Erben Wennemars
1000 m (1 marca) Holandia Gerard van Velde
Holandia Jan Bos
Kanada Jeremy Wotherspoon
500 m (2 marca) Kanada Jeremy Wotherspoon
Holandia Gerard van Velde
Stany Zjednoczone Kip Carpenter
7-9 marca 2003 Holandia Heerenveen 500 m (7 marca) Holandia Erben Wennemars
Kanada Mike Ireland
Japonia Hiroyasu Shimizu
1500 m (7 marca) Rosja Jewgienij Łalenkow
Holandia Ids Postma
Holandia Ralf van der Rijst
500 m (8 marca) Holandia Erben Wennemars
Japonia Hiroyasu Shimizu
Holandia Jan Bos
1000 m (8 marca) Holandia Erben Wennemars
Holandia Gerard van Velde
Holandia Jan Bos
1000 m (9 marca) Holandia Erben Wennemars
Holandia Gerard van Velde
Stany Zjednoczone Joey Cheek
5000 m (9 marca) Holandia Jochem Uytdehaage
Holandia Bob de Jong
Holandia Carl Verheijen
14-16 marca 2003 7. mistrzostwa świata na dystansach 2003Niemcy Berlin

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 852
2. Holandia Erben Wennemars 642
3. Japonia Jōji Katō 610
4. Holandia Gerard van Velde 583
5. Holandia Jan Bos 507
6. Japonia Hiroyasu Shimizu 485
7. Rosja Dmitrij Łobkow 429
8. Stany Zjednoczone Joey Cheek 403
9. Stany Zjednoczone Kip Carpenter 371
10. Finlandia Janne Hänninen 324
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Erben Wennemars 755
2. Holandia Gerard van Velde 670
3. Holandia Jan Bos 558
4. Kanada Jeremy Wotherspoon 490
5. Stany Zjednoczone Joey Cheek 462
6. Stany Zjednoczone Nick Pearson 418
7. Stany Zjednoczone Kip Carpenter 307
8. Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 300
9. Finlandia Janne Hänninen 295
10. Korea Południowa Choi Jae-bong 232
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Rosja Jewgienij Łalenkow 460
2. Stany Zjednoczone Derek Parra 376
3. Holandia Erben Wennemars 310
4. Rosja Aleksandr Kibałko 252
5. Holandia Mark Tuitert 241
6. Holandia Ids Postma 194
7. Kanada Kevin Marshall 147
8. Rosja Dmitrij Szepiel 146
9. Holandia Martin Hersman 142
10. Stany Zjednoczone Chris Callis 140
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Carl Verheijen 460
2. Holandia Bob de Jong 430
3. Holandia Jochem Uytdehaage 410
4. Norwegia Lasse Sætre 237
5. Holandia Gianni Romme 236
6. Polska Paweł Zygmunt 235
7. Belgia Bart Veldkamp 159
8. Stany Zjednoczone Derek Parra 155
9. Niemcy Frank Dittrich 154
10. Rosja Dmitrij Szepiel 152

Przypisy

  1. a b W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]