Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2004/2005

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Speed skating pictogram.svg
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim
2003/2004 – 2004/2005 – 2005/2006
Zwycięzcy
Kobiety
100 m Japonia Sayuri Ōsuga
500 m Chińska Republika Ludowa Wang Manli
1000 m Włochy Chiara Simionato
1500 m Kanada Cindy Klassen
3000/5000 m Niemcy Claudia Pechstein
Mężczyźni
100 m Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
500 m Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m Holandia Erben Wennemars
1500 m Holandia Mark Tuitert
5000/10000 m Norwegia Øystein Grødum

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2004/2005 był 20. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się w norweskim Hamar 13 listopada 2004 roku, a zakończył 20 lutego 2005 roku w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 8 miastach, w 7 krajach, na 3 kontynentach. Dwukrotnie łyżwiarzy gościło Heerenveen.

Wśród kobiet triumfowały: Japonka Sayuri Ōsuga na 100 m, Chinka Wang Manli na 500 m, Włoszka Chiara Simionato na 1000 m, Kanadyjka Cindy Klassen na 1500 m oraz Niemka Claudia Pechstein w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Chińczyk Yu Fengtong na 100 m, Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon na 500 m, Holender Erben Wennemars na 1000 m i jego rodak Mark Tuitert na 1500 m oraz Norweg Øystein Grødum w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
13-14 listopada 2004 Norwegia Hamar 3000 m (13 listopada) Kanada Kristina Groves
Kanada Clara Hughes
Holandia Gretha Smit
1500 m (14 listopada) Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Kanada Cindy Klassen
Włochy Chiara Simionato
20-21 listopada 2004 Niemcy Berlin 1500 m (20 listopada) Kanada Cindy Klassen
Niemcy Anni Friesinger
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
3000 m (21 listopada) Kanada Clara Hughes
Holandia Renate Groenewold
Niemcy Anni Friesinger
27-28 listopada 2004 Holandia Heerenveen 5000 m (27 listopada) Holandia Renate Groenewold
Kanada Clara Hughes
Holandia Gretha Smit
1500 m (28 listopada) Kanada Cindy Klassen
Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Holandia Renate Groenewold
4-5 grudnia 2004 Japonia Nagano 500 m (4 grudnia) Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Japonia Tomomi Okazaki
Japonia Shihomi Shin’ya
Japonia Sayuri Yoshii
1000 m (4 grudnia) Włochy Chiara Simionato
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Japonia Sayuri Yoshii
500 m (5 grudnia) Japonia Sayuri Ōsuga
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Japonia Tomomi Okazaki
1000 m (5 grudnia) Włochy Chiara Simionato
Holandia Marianne Timmer
Japonia Tomomi Okazaki
11-12 grudnia 2004 Chińska Republika Ludowa Harbin 100 m (11 grudnia) Japonia Sayuri Ōsuga
Japonia Shihomi Shin’ya
Chińska Republika Ludowa Xing Aihua
500 m (11 grudnia) Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Białoruś Anżalika Kaciuha
Japonia Sayuri Ōsuga
1000 m (11 grudnia) Białoruś Anżalika Kaciuha
Kanada Shannon Rempel
Włochy Chiara Simionato
500 m (12 grudnia) Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Białoruś Anżalika Kaciuha
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
1000 m (12 grudnia) Włochy Chiara Simionato
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
Holandia Marianne Timmer
7-9 stycznia 2005 102. mistrzostwa Europy w wieloboju 2005Holandia Heerenveen
14-15 stycznia 2005 Kanada Calgary 500 m (14 stycznia) Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Białoruś Anżalika Kaciuha
Japonia Tomomi Okazaki
1000 m (14 stycznia) Włochy Chiara Simionato
Kanada Shannon Rempel
Białoruś Anżalika Kaciuha
500 m (15 stycznia) Japonia Tomomi Okazaki
Japonia Yukari Watanabe
Białoruś Anżalika Kaciuha
1000 m (15 stycznia) Włochy Chiara Simionato
Białoruś Anżalika Kaciuha
Holandia Marianne Timmer
22-23 stycznia 2005 36. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2005Stany Zjednoczone Salt Lake City
29-30 stycznia 2005 Włochy Baselga di Pinè 1500 m (29 stycznia) Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Daniela Anschütz
Kanada Cindy Klassen
3000 m (30 stycznia) Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Daniela Anschütz
5-6 lutego 2005 99. mistrzostwa świata w wieloboju 2005Rosja Moskwa
12-13 lutego 2005 Niemcy Erfurt 100 m (12 lutego) Japonia Sayuri Ōsuga
Niemcy Jenny Wolf
Niemcy Judith Hesse
500 m (12 lutego) Białoruś Anżalika Kaciuha
Japonia Sayuri Yoshii
Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt
1000 m (12 lutego) Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Białoruś Anżalika Kaciuha
Niemcy Sabine Völker
500 m (13 lutego) Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Białoruś Anżalika Kaciuha
Japonia Sayuri Yoshii
1000 m (13 lutego) Holandia Marianne Timmer
Włochy Chiara Simionato
Niemcy Sabine Völker
18-20 lutego 2005 Holandia Heerenveen 100 m (18 lutego) Niemcy Jenny Wolf
Japonia Sayuri Ōsuga
Chińska Republika Ludowa Xing Aihua
500 m (18 lutego) Chińska Republika Ludowa Wang Manli
Holandia Marianne Timmer
Japonia Sayuri Ōsuga
1500 m (18 lutego) Kanada Cindy Klassen
Niemcy Daniela Anschütz
Włochy Chiara Simionato
3000 m (19 lutego) Niemcy Claudia Pechstein
Kanada Cindy Klassen
Niemcy Daniela Anschütz
1000 m (19 lutego) Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Niemcy Sabine Völker
Włochy Chiara Simionato
500 m (20 lutego) Białoruś Anżalika Kaciuha
Japonia Sayuri Yoshii
Chińska Republika Ludowa Wang Manli
5000 m (20 lutego) Niemcy Claudia Pechstein
Holandia Gretha Smit
Holandia Renate Groenewold
3-6 marca 2005 9. mistrzostwa świata na dystansach 2005Niemcy Inzell

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

100 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Sayuri Ōsuga 280
2. Niemcy Jenny Wolf 220
3. Chińska Republika Ludowa Xing Aihua 180
4. Japonia Shihomi Shin’ya 140
5. Korea Południowa Lee Sang-hwa 120
6. Rosja Swietłana Kajkan 100
7. Japonia Kimiko Nurui 99
8. Kanada Sarah Smith 88
9. Niemcy Judith Hesse 70
10. Białoruś Swiatłana Radkiewicz 58
500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Chińska Republika Ludowa Wang Manli 890
2. Japonia Tomomi Okazaki 655
3. Białoruś Anżalika Kaciuha 614
4. Japonia Sayuri Yoshii 589
5. Japonia Sayuri Ōsuga 544
6. Japonia Yukari Watanabe 346
7. Holandia Marianne Timmer 340
8. Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt 339
9. Kanada Shannon Rempel 319
10. Niemcy Jenny Wolf 302
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Włochy Chiara Simionato 770
2. Holandia Marianne Timmer 557
3. Białoruś Anżalika Kaciuha 488
4. Japonia Sayuri Yoshii 385
5. Kanada Shannon Rempel 383
6. Niemcy Monique Garbrecht-Enfeldt 382
7. Japonia Tomomi Okazaki 320
8. Chińska Republika Ludowa Wang Manli 310
9. Niemcy Sabine Völker 305
10. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 300
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Cindy Klassen 450
2. Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 310
3. Niemcy Anni Friesinger 262
4. Niemcy Daniela Anschütz 253
5. Niemcy Sabine Völker 226
6. Holandia Renate Groenewold 217
7. Włochy Chiara Simionato 213
8. Kanada Kristina Groves 192
9. Holandia Barbara de Loor 149
10. Niemcy Claudia Pechstein 143
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Claudia Pechstein 430
2. Holandia Renate Groenewold 415
3. Holandia Gretha Smit 338
4. Niemcy Daniela Anschütz 328
5. Niemcy Anni Friesinger 260 [1]
5. Kanada Clara Hughes 260[1]
7. Kanada Cindy Klassen 242
8. Kanada Kristina Groves 240
9. Holandia Moniek Kleinsman 220
10. Japonia Nami Nemoto 193

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
13-14 listopada 2004 Norwegia Hamar 1500 m (13 listopada) Holandia Mark Tuitert
Holandia Erben Wennemars
Holandia Beorn Nijenhuis
5000 m (14 listopada) Holandia Gianni Romme
Norwegia Øystein Grødum
Holandia Bob de Jong
20-21 listopada 2004 Niemcy Berlin 5000 m (20 listopada) Holandia Gianni Romme
Norwegia Øystein Grødum
Holandia Carl Verheijen
1500 m (21 listopada) Włochy Enrico Fabris
Holandia Mark Tuitert
Holandia Erben Wennemars
27-28 listopada 2004 Holandia Heerenveen 1500 m (27 listopada) Stany Zjednoczone Chad Hedrick
Holandia Simon Kuipers
Holandia Beorn Nijenhuis
10 000 m (28 listopada) Holandia Gianni Romme
Norwegia Øystein Grødum
Holandia Carl Verheijen
4-5 grudnia 2004 Japonia Nagano 500 m (4 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Keiichirō Nagashima
1000 m (4 grudnia) Holandia Erben Wennemars
Japonia Yūsuke Imai
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
500 m (5 grudnia) Japonia Hiroyasu Shimizu
Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Jōji Katō
1000 m (5 grudnia) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Holandia Beorn Nijenhuis
Holandia Gerard van Velde
11-12 grudnia 2004 Chińska Republika Ludowa Harbin 100 m (11 grudnia) Japonia Yūya Oikawa
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Jōji Katō
500 m (11 grudnia) Finlandia Pekka Koskela
Japonia Jōji Katō
Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (11 grudnia) Holandia Beorn Nijenhuis
Holandia Simon Kuipers
Japonia Masaaki Kobayashi
500 m (12 grudnia) Kanada Jeremy Wotherspoon
Stany Zjednoczone Kip Carpenter
Japonia Jōji Katō
1000 m (12 grudnia) Holandia Beorn Nijenhuis
Holandia Erben Wennemars
Holandia Gerard van Velde
Kanada Jeremy Wotherspoon
7-9 stycznia 2005 102. mistrzostwa Europy w wieloboju 2005Holandia Heerenveen
14-15 stycznia 2005 Kanada Calgary 500 m (14 stycznia) Holandia Erben Wennemars
Rosja Dmitrij Łobkow
Holandia Gerard van Velde
Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
1000 m (14 stycznia) Rosja Erben Wennemars
Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph
Holandia Jan Bos
500 m (15 stycznia) Stany Zjednoczone Joey Cheek
Japonia Yūya Oikawa
Japonia Jōji Katō
1000 m (15 stycznia) Holandia Erben Wennemars
Japonia Masaaki Kobayashi
Holandia Gerard van Velde
22-23 stycznia 2005 36. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2005Stany Zjednoczone Salt Lake City
29-30 stycznia 2005 Włochy Baselga di Pinè 5000 m (29 stycznia) Norwegia Øystein Grødum
Holandia Jochem Uytdehaage
Holandia Bob de Jong
1500 m (30 stycznia) Holandia Beorn Nijenhuis
Norwegia Even Wetten
Holandia Erben Wennemars
5-6 lutego 2005 99. mistrzostwa świata w wieloboju 2005Rosja Moskwa
12-13 lutego 2005 Niemcy Erfurt 100 m (12 lutego) Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Kanada Mark Nielsen
Japonia Yūya Oikawa
500 m (12 lutego) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Yūya Oikawa
Japonia Masaaki Kobayashi
1000 m (12 lutego) Holandia Erben Wennemars
Holandia Jan Bos
Holandia Beorn Nijenhuis
500 m (13 lutego) Rosja Dmitrij Łobkow
Japonia Jōji Katō
Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (13 lutego) Holandia Beorn Nijenhuis
Holandia Erben Wennemars
Holandia Gerard van Velde
18-20 lutego 2005 Holandia Heerenveen 100 m (18 lutego) Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Kanada Mark Nielsen
Japonia Yūya Oikawa
500 m (18 lutego) Rosja Dmitrij Łobkow
Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Jōji Katō
5000 m (18 lutego) Holandia Bob de Jong
Norwegia Øystein Grødum
Stany Zjednoczone Chad Hedrick
10 000 m (19 lutego) Norwegia Øystein Grødum
Holandia Bob de Jong
Holandia Carl Verheijen
1000 m (19 lutego) Holandia Jan Bos
Holandia Gerard van Velde
Holandia Erben Wennemars
500 m (20 lutego) Kanada Jeremy Wotherspoon
Japonia Jōji Katō
Rosja Dmitrij Łobkow
1500 m (20 lutego) Holandia Mark Tuitert
Holandia Simon Kuipers
Holandia Erben Wennemars
3-6 marca 2005 9. mistrzostwa świata na dystansach 2005Niemcy Inzell

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

100 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong 280
2. Japonia Yūya Oikawa 240
3. Kanada Mark Nielsen 192
4. Japonia Jōji Katō 180
5. Stany Zjednoczone Tucker Fredricks 121
6. Finlandia Pekka Koskela 120
7. Japonia Keiichirō Nagashima 99
8. Niemcy Jan Waterstradt 92
9. Holandia Jacques de Koning 81
10. Korea Południowa Lee Kang-seok 60
500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Jeremy Wotherspoon 788
2. Japonia Jōji Katō 608
3. Rosja Dmitrij Łobkow 543
4. Japonia Yūya Oikawa 501
5. Japonia Hiroyasu Shimizu 462
6. Stany Zjednoczone Joey Cheek 406
7. Japonia Masaaki Kobayashi 377
8. Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong 359
9. Holandia Erben Wennemars 350
10. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 341
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Erben Wennemars 708
2. Holandia Beorn Nijenhuis 625
3. Holandia Gerard van Velde 528
4. Kanada Jeremy Wotherspoon 426
5. Holandia Jan Bos 355
6. Japonia Masaaki Kobayashi 341
7. Japonia Yūsuke Imai 336
8. Stany Zjednoczone Joey Cheek 326
9. Stany Zjednoczone Casey Fitzrandolph 322
10. Stany Zjednoczone Nick Pearson 289
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Mark Tuitert 361
2. Holandia Erben Wennemars 322
3. Holandia Beorn Nijenhuis 300
4. Stany Zjednoczone Chad Hedrick 265
5. Włochy Enrico Fabris 264
6. Holandia Simon Kuipers 199
7. Stany Zjednoczone Derek Parra 171
8. Rosja Jewgienij Łalenkow 160
9. Norwegia Petter Andersen 156
10. Norwegia Rune Stordal 139
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Øystein Grødum 520
2. Holandia Bob de Jong 460[1]
3. Holandia Gianni Romme 460[1]
4. Holandia Carl Verheijen 375
5. Norwegia Eskil Ervik 209
6. Stany Zjednoczone KC Boutiette 173
7. Holandia Jochem Uytdehaage 166
8. Włochy Enrico Fabris 160
9. Stany Zjednoczone Chad Hedrick 155
10. Belgia Bart Veldkamp 145

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.