Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2006/2007

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Speed skating pictogram.svg
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim
2005/2006 – 2006/2007 – 2007/2008
Zwycięzcy
Kobiety
100 m Niemcy Jenny Wolf
500 m Niemcy Jenny Wolf
1000 m Włochy Chiara Simionato
1500 m Holandia Ireen Wüst
3000 & 5000 m Czechy Martina Sáblíková
Drużynowo  Holandia
Mężczyźni
100 m Japonia Yūya Oikawa
500 m Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
1000 m Holandia Erben Wennemars
1500 m Holandia Erben Wennemars
5000 & 10000 m Holandia Sven Kramer
Drużynowo  Holandia

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2006/2007 był 22. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się w holenderskim Heerenveen 10 listopada 2006 roku, a zakończył 4 marca 2007 roku w kanadyjskim Calgary.

Puchar Świata rozgrywano w 8 miastach, w 7 krajach, na 3 kontynentach. Dwukrotnie łyżwiarzy gościło Heerenveen.

Wśród kobiet najwięcej tytułów zdobyła Niemka Jenny Wolf, która wygrała na 100 i 500 m. Włoszka Chiara Simionato była najlepsza na 1000 m, Holenderka Ireen Wüst zwyciężyła na 1500 m, Czeszka Martina Sáblíková była najlepsza na 3000/5000, a rywalizację drużynową wygrały Holenderki. Wśród mężczyzn dominowali Holendrzy: Erben Wennemars wygrał na 1000 i 1500 m, Sven Kramer wygrał w klasyfikacji 5000/10 000 m, Holendrzy wygrali też klasyfikację drużynową. Na 100 m wygrał Japończyk Yūya Oikawa, a na 500 m triumfował Tucker Fredricks z USA.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
10-12 listopada 2006 Holandia Heerenveen 500 m (10 listopada) Korea Południowa Lee Sang-hwa
Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
1000 m (10 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Christine Nesbitt
Holandia Ireen Wüst
500 m (11 listopada) Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Niemcy Jenny Wolf
1500 m (11 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Christine Nesbitt
Holandia Ireen Wüst
1000 m (12 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Christine Nesbitt
Holandia Ireen Wüst
3000 m (12 listopada) Holandia Renate Groenewold
Holandia Ireen Wüst
Czechy Martina Sáblíková
11-19 listopada 2006 Niemcy Berlin 500 m (17 listopada) Niemcy Jenny Wolf
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
1500 m (17 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Holandia Ireen Wüst
Kanada Christine Nesbitt
500 m (18 listopada) Niemcy Jenny Wolf
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
1500 m (18 listopada) Holandia Renate Groenewold
Holandia Ireen Wüst
Kanada Christine Nesbitt
1000 m (19 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Holandia Ireen Wüst
Kanada Christine Nesbitt
Drużynowo (19 listopada)  Holandia
Renate Groenewold
Paulien van Deutekom
Ireen Wüst
 Kanada
Kristina Groves
Shannon Rempel
Christine Nesbitt
 Niemcy
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
25-26 listopada 2006 Rosja Moskwa 5000 m (25 listopada) Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Czechy Martina Sáblíková
1500 m (26 listopada) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Christine Nesbitt
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
2-3 grudnia 2006 Chińska Republika Ludowa Harbin 500 m (2 grudnia) Korea Południowa Lee Sang-hwa
Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
1000 m (2 grudnia) Włochy Chiara Simionato
Holandia Marianne Timmer
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
100 m (3 grudnia) Chińska Republika Ludowa Xing Aihua
Niemcy Jenny Wolf
Korea Południowa Lee Sang-hwa
500 m (3 grudnia) Niemcy Jenny Wolf
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
1000 m (3 grudnia) Włochy Chiara Simionato
Holandia Marianne Timmer
Holandia Annette Gerritsen
9-10 grudnia 2006 Japonia Nagano 500 m (15 grudnia) Korea Południowa Lee Sang-hwa
Niemcy Jenny Wolf
Holandia Margot Boer
1000 m (15 grudnia) Kanada Shannon Rempel
Włochy Chiara Simionato
Japonia Nao Kodaira
100 m (16 grudnia) Niemcy Judith Hesse
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Rosja Swietłana Kajkan
500 m (16 grudnia) Korea Południowa Lee Sang-hwa
Niemcy Jenny Wolf
Japonia Sayuri Yoshii
1000 m (16 grudnia) Włochy Chiara Simionato
Holandia Marianne Timmer
Kanada Shannon Rempel
12-14 stycznia 2007 104. mistrzostwa Europy w wieloboju 2007Włochy Collalbo
20-21 stycznia 2007 38. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2007Norwegia Hamar
27-28 stycznia 2007 Holandia Heerenveen 500 m (27 stycznia) Niemcy Jenny Wolf
Rosja Swietłana Kajkan
Holandia Annette Gerritsen
1000 m (27 stycznia) Kanada Cindy Klassen
Niemcy Anni Friesinger
Włochy Chiara Simionato
100 m (28 stycznia) Niemcy Jenny Wolf
Niemcy Judith Hesse
Japonia Sayuri Yoshii
500 m (28 stycznia) Holandia Annette Gerritsen
Włochy Chiara Simionato
Holandia Margot Boer
1000 m (28 stycznia) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Cindy Klassen
Holandia Margot Boer
3-4 lutego 2007 Włochy Turyn 3000 m (3 lutego) Czechy Martina Sáblíková
Holandia Ireen Wüst
Kanada Cindy Klassen
1500 m (4 lutego) Holandia Ireen Wüst
Niemcy Anni Friesinger
Kanada Cindy Klassen
Drużynowo (4 lutego)  Rosja
Galina Lichaczowa
Jekatierina Abramowa
Jekatierina Łobyszewa
 Kanada
Kristina Groves
Brittany Schussler
Christine Nesbitt
 Holandia
Jorien Voorhuis
Moniek Kleinsman
Wieteke Cramer
9-11 lutego 2007 101. mistrzostwa świata w wieloboju 2007Holandia Heerenveen
17-18 lutego 2007 Niemcy Erfurt 1500 m (17 lutego) Niemcy Anni Friesinger
Holandia Ireen Wüst
Kanada Kristina Groves
5000 m (18 lutego) Czechy Martina Sáblíková
Niemcy Claudia Pechstein
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Drużynowo (18 lutego)  Niemcy
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
 Rosja
Jekatierina Łobyszewa
Jekatierina Abramowa
Galina Lichaczowa
 Holandia
Ireen Wüst
Jorien Voorhuis
Wieteke Cramer
2-4 marca 2007 Kanada Calgary 500 m (2 marca) Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Niemcy Jenny Wolf
Japonia Sayuri Ōsuga
3000 m (2 marca) Holandia Ireen Wüst
Kanada Christine Nesbitt
Kanada Kristina Groves
500 m (3 marca) Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Japonia Sayuri Ōsuga
Niemcy Jenny Wolf
1500 m (3 marca) Holandia Ireen Wüst
Kanada Kristina Groves
Kanada Cindy Klassen
1000 m (4 marca) Czechy Martina Sáblíková
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Kanada Kristina Groves
100 m (4 marca) Niemcy Jenny Wolf
Japonia Sayuri Ōsuga
Korea Południowa Lee Sang-hwa
8-11 marca 2007 10. Mistrzostwa świata na dystansach 2007Stany Zjednoczone Salt Lake City

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

100 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Jenny Wolf 390
2. Niemcy Judith Hesse 310
3. Korea Południowa Lee Sang-hwa 255
4. Japonia Sayuri Ōsuga 220
5. Rosja Swietłana Kajkan 205
6. Holandia Annette Gerritsen 132
7. Włochy Chiara Simionato 132
8. Japonia Sayuri Yoshii 129
9. Chińska Republika Ludowa Xing Aihua 100
10. Szwecja Paulina Wallin 90
500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Jenny Wolf 1017
2. Korea Południowa Lee Sang-hwa 835
3. Chińska Republika Ludowa Wang Beixing 750
4. Japonia Sayuri Ōsuga 597
5. Holandia Annette Gerritsen 467
6. Włochy Chiara Simionato 434
7. Chińska Republika Ludowa Xing Aihua 421
8. Holandia Margot Boer 405
9. Rosja Swietłana Kajkan 370
10. Holandia Ren Hui 341
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Włochy Chiara Simionato 672
2. Kanada Shannon Rempel 529
3. Niemcy Anni Friesinger 480
4. Holandia Marianne Timmer 424
5. Holandia Annette Gerritsen 401
6. Holandia Ireen Wüst 370
7. Kanada Christine Nesbitt 350
8. Japonia Sayuri Yoshii 272
9. Kanada Kristina Groves 265
10. Japonia Nao Kodaira 264
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Ireen Wüst 480 [1]
2. Niemcy Anni Friesinger 480 [1]
3. Kanada Kristina Groves 370
4. Kanada Christine Nesbitt 316
5. Niemcy Daniela Anschütz-Thoms 266
6. Holandia Paulien van Deutekom 217
7. Czechy Martina Sáblíková 208
8. Kanada Cindy Klassen 175
9. Chińska Republika Ludowa Wang Fei 166
10. Polska Katarzyna Wójcicka 162
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Czechy Martina Sáblíková 540
2. Niemcy Daniela Anschütz-Thoms 426
3. Niemcy Claudia Pechstein 402
4. Holandia Renate Groenewold 355
5. Kanada Kristina Groves 320
6. Holandia Ireen Wüst 230
7. Holandia Marja Vis 223
8. Stany Zjednoczone Catherine Raney 182
9. Holandia Paulien van Deutekom 180
10. Norwegia Maren Haugli 147
Drużynowo
Lp. Zawodnik Punkty
1.  Holandia 240
2.  Rosja 230
3.  Niemcy 220
4.  Kanada 210
5.  Japonia 180
6.  Polska 126
7.  Rumunia 80
8.  Chiny 45

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
10-12 listopada 2006 Holandia Heerenveen 500 m (10 listopada) Japonia Keiichirō Nagashima
Korea Południowa Lee Kang-seok
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
1500 m (10 listopada) Holandia Erben Wennemars
Stany Zjednoczone Shani Davis
Holandia Jan Bos
1000 m (11 listopada) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Holandia Beorn Nijenhuis
Holandia Erben Wennemars
5000 m (11 listopada) Holandia Sven Kramer
Holandia Carl Verheijen
Norwegia Eskil Ervik
500 m (12 listopada) Japonia Keiichirō Nagashima
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Finlandia Pekka Koskela
1000 m (12 listopada) Stany Zjednoczone Shani Davis
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Kanada Denny Morrison
17-19 listopada 2006 Niemcy Berlin 500 m (17 listopada) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Korea Południowa Lee Kang-seok
Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
5000 m (17 listopada) Holandia Sven Kramer
Holandia Carl Verheijen
Norwegia Eskil Ervik
500 m (18 listopada) Finlandia Pekka Koskela
Korea Południowa Lee Kang-seok
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
1500 m (18 listopada) Włochy Enrico Fabris
Holandia Erben Wennemars
Stany Zjednoczone Shani Davis
1000 m (19 listopada) Holandia Erben Wennemars
Korea Południowa Mun Jun
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Drużynowo (19 listopada)  Holandia
Carl Verheijen
Erben Wennemars
Sven Kramer
 Norwegia
Eskil Ervik
Håvard Bøkko
Henrik Christiansen
 Kanada
Steven Elm
Arne Dankers
Denny Morrison
25-26 listopada 2006 Rosja Moskwa 1500 m (25 listopada) Holandia Erben Wennemars
Włochy Enrico Fabris
Rosja Iwan Skobriew
10 000 m (26 listopada) Włochy Enrico Fabris
Niemcy Tobias Schneider
Norwegia Øystein Grødum
2-3 grudnia 2006 Chińska Republika Ludowa Harbin 500 m (2 grudnia) Finlandia Pekka Koskela
Korea Południowa Lee Kang-seok
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
1000 m (2 grudnia) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Holandia Erben Wennemars
Holandia Beorn Nijenhuis
100 m (3 grudnia) Japonia Yūya Oikawa
Korea Południowa Lee Kang-seok
Finlandia Pekka Koskela
500 m (3 grudnia) Japonia Keiichirō Nagashima
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Korea Południowa Lee Kang-seok
1000 m (3 grudnia) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Holandia Erben Wennemars
Korea Południowa Mun Jun
9-10 grudnia 2006 Japonia Nagano 500 m (9 grudnia) Japonia Keiichirō Nagashima
Korea Południowa Lee Kang-seok
Finlandia Pekka Koskela
1000 m (9 grudnia) Finlandia Pekka Koskela
Holandia Beorn Nijenhuis
Holandia Erben Wennemars
100 m (10 grudnia) Japonia Yūya Oikawa
Japonia Hiroyasu Shimizu
Japonia Keiichirō Nagashima
500 m (10 grudnia) Korea Południowa Lee Kang-seok
Japonia Keiichirō Nagashima
Finlandia Pekka Koskela
1000 m (10 grudnia) Holandia Jan Bos
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Holandia Erben Wennemars
12-14 stycznia 2007 104. mistrzostwa Europy w wieloboju 2007Włochy Collalbo
20-21 stycznia 2007 38. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2007Norwegia Hamar
27-28 stycznia 2007 Holandia Heerenveen 500 m (25 stycznia) Finlandia Pekka Koskela
Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
Rosja Dmitrij Łobkow
1000 m (26 stycznia) Stany Zjednoczone Shani Davis
Holandia Erben Wennemars
Holandia Beorn Nijenhuis
100 m (26 stycznia) Holandia Jan Smeekens
Finlandia Mika Poutala
Polska Maciej Ustynowicz
500 m (27 stycznia) Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
Finlandia Pekka Koskela
Stany Zjednoczone Shani Davis
1000 m (27 stycznia) Stany Zjednoczone Shani Davis
Holandia Erben Wennemars
Rosja Jewgienij Łalenkow
3-4 lutego 2007 Włochy Turyn 1500 m (3 lutego) Włochy Enrico Fabris
Holandia Erben Wennemars
Kanada Denny Morrison
Drużynowo (3 lutego)  Kanada
Steven Elm
Arne Dankers
Denny Morrison
 Rosja
Jewgienij Łalenkow
Aleksiej Junin
Iwan Skobriew
 Włochy
Enrico Fabris
Matteo Anesi
Luca Stefani
5000 m (4 lutego) Holandia Sven Kramer
Holandia Carl Verheijen
Norwegia Eskil Ervik
9-11 lutego 2007 101. mistrzostwa świata w wieloboju 2007Holandia Heerenveen
17-18 lutego 2007 Niemcy Erfurt 10 000 m (17 lutego) Holandia Sven Kramer
Holandia Carl Verheijen
Holandia Brigt Rykkje
1500 m (18 lutego) Włochy Enrico Fabris
Holandia Erben Wennemars
Holandia Mark Tuitert
Drużynowo (18 lutego)  Holandia
Sven Kramer
Carl Verheijen
Wouter Olde Heuvel
 Szwecja
Johan Röjler
Daniel Friberg
Joel Eriksson
 Japonia
Teruhiro Sugimori
Shingo Doi
Hiroki Hirako
2-4 marca 2007 Kanada Calgary 1000 m (2 marca) Kanada Denny Morrison
Stany Zjednoczone Shani Davis
Rosja Jewgienij Łalenkow
500 m (2 marca) Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
Rosja Dmitrij Łobkow
Japonia Jōji Katō
5000 m (3 marca) Holandia Sven Kramer
Holandia Carl Verheijen
Włochy Enrico Fabris
500 m (3 marca) Japonia Yūya Oikawa
Korea Południowa Lee Kang-seok
Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
1500 m (4 marca) Stany Zjednoczone Shani Davis
Holandia Erben Wennemars
Kanada Denny Morrison
100 m (4 marca) Japonia Yūya Oikawa
Japonia Jōji Katō
Polska Maciej Ustynowicz
8-11 marca 2007 10. Mistrzostwa świata na dystansach 2007Stany Zjednoczone Salt Lake City

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

100 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Yūya Oikawa 350
2. Polska Maciej Ustynowicz 247
3. Finlandia Pekka Koskela 208
4. Japonia Jōji Katō 201
5. Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong 198
6. Japonia Tadashi Obara 195
7. Finlandia Mika Poutala 188
8. Holandia Jan Smeekens 139
9. Chińska Republika Ludowa An Weijiang 120
10. Włochy Ermanno Ioriatti 117
500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Tucker Fredricks 825 [1]
2. Japonia Keiichirō Nagashima 825 [1]
3. Finlandia Pekka Koskela 798
4. Korea Południowa Lee Kang-seok 778
5. Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 663
6. Rosja Dmitrij Łobkow 498
7. Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong 479
8. Japonia Yūya Oikawa 440
9. Japonia Jōji Katō 435
10. Kanada Mike Ireland 319
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Erben Wennemars 730
2. Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 700
3. Stany Zjednoczone Shani Davis 540
4. Holandia Jan Bos 502
5. Holandia Stefan Groothuis 439
6. Holandia Beorn Nijenhuis 396
7. Finlandia Pekka Koskela 384
8. Korea Południowa Mun Jun 364
9. Kanada François-Olivier Roberge 324
10. Rosja Jewgienij Łalenkow 300
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Erben Wennemars 560
2. Włochy Enrico Fabris 476
3. Kanada Denny Morrison 305
4. Stany Zjednoczone Shani Davis 300
5. Rosja Jewgienij Łalenkow 243
6. Holandia Jan Bos 216
7. Holandia Simon Kuipers 193
8. Kanada Steven Elm 139
9. Holandia Stefan Groothuis 136 [1]
10. Korea Południowa Mun Jun 136 [1]
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Sven Kramer 500
2. Holandia Carl Verheijen 400
3. Włochy Enrico Fabris 335
4. Norwegia Eskil Ervik 290
5. Holandia Bob de Jong 265
6. Norwegia Øystein Grødum 256
7. Niemcy Tobias Schneider 231
8. Kanada Arne Dankers 203
9. Holandia Brigt Rykkje 200
10. Norwegia Håvard Bøkko 163
Drużynowo
Lp. Zawodnik Punkty
1.  Holandia 236
2.  Kanada 210
3.  Niemcy 170
4.  Włochy 165
5.  Szwecja 160
6.  Japonia 158
7.  Rosja 157
8.  Norwegia 146
9.  Stany Zjednoczone 114
10.  Polska 96

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f W przypadku remisu decydowała kolejność w ostatnim biegu na tym dystansie.