Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2008/2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Speed skating pictogram.svg
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim
2007/2008 – 2008/2009 – 2009/2010
Zwycięzcy
Kobiety
100 m Niemcy Jenny Wolf
500 m Niemcy Jenny Wolf
1000 m Kanada Christine Nesbitt
1500 m Kanada Kristina Groves
3000 & 5000 m Czechy Martina Sáblíková
Drużynowo  Czechy
Mężczyźni
100 m Japonia Yūya Oikawa
500 m Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
1000 m Stany Zjednoczone Shani Davis
1500 m Stany Zjednoczone Shani Davis
5000 & 10000 m Holandia Sven Kramer
Drużynowo  Kanada

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2008/2009 był 24. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się w Berlinie 7 listopada 2008 roku, a zakończył 7 marca 2009 roku w amerykańskim Salt Lake City.

Puchar Świata rozgrywano w 9 miastach, w 6 krajach, na 3 kontynentach. Dwukrotnie łyżwiarzy gościło holenderskie Heerenveen.

Wśród kobiet po dwa tytułu zdobyły reprezentacje Niemiec, Kanady i Czech. Niemka Jenny Wolf wygrała na 1000 i 500 m, Kanadyjki Christine Nesbitt i Kristina Groves wygrały odpowiednio na 1000 m i 1500 m, Czeszka Martina Sáblíková była najlepsza na 3000/5000 m, a wspólnie z koleżankami wygrała klasyfikację drużynową. Wśród mężczyzn Japończyk Yūya Oikawa wygrał na 100 m, Chińczyk Yu Fengtong wygrał 500 m, Amerykanin Shani Davis był najlepszy na 1000 i 1500 m, w klasyfikacji 5000/10 000 m zwyciężył Holender Sven Kramer, a klasyfikację drużynową wygrali Kanadyjczycy.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
7-9 listopada 2008 Niemcy Berlin 500 m (7 listopada) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Korea Południowa Lee Sang-hwa
1500 m (6 listopada) Kanada Kristina Groves
Kanada Brittany Schussler
Kanada Shannon Rempel
500 m (7 listopada) Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Niemcy Jenny Wolf
Korea Południowa Lee Sang-hwa
3000 m (8 listopada) Czechy Martina Sáblíková
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Japonia Masako Hozumi
1000 m (9 listopada) Kanada Christine Nesbitt
Kanada Shannon Rempel
Holandia Laurine van Riessen
Drużynowo (9 listopada)  Holandia
Renate Groenewold
Diane Valkenburg
Ireen Wüst
 Niemcy
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
 Stany Zjednoczone
Nancy Swider-Peltz Jr.
Catherine Raney
Mia Manganello
14-16 listopada 2008 Holandia Heerenveen 500 m (14 listopada) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Korea Południowa Lee Sang-hwa
3000 m (14 listopada) Holandia Renate Groenewold
Czechy Martina Sáblíková
Holandia Diane Valkenburg
500 m (15 listopada) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Korea Południowa Lee Sang-hwa
1500 m (15 listopada) Kanada Kristina Groves
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Kanada Christine Nesbitt
1000 m (16 listopada) Kanada Christine Nesbitt
Kanada Kristina Groves
Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Drużynowo (16 listopada)  Holandia
Renate Groenewold
Ireen Wüst
Marrit Leenstra
 Kanada
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
 Niemcy
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
22-23 listopada 2008 Rosja Moskwa 5000 m (22 listopada) Niemcy Claudia Pechstein
Czechy Martina Sáblíková
Niemcy Stephanie Beckert
1500 m (23 listopada) Niemcy Claudia Pechstein
Kanada Christine Nesbitt
Kanada Kristina Groves
6-7 grudnia 2008 Chińska Republika Ludowa Changchun 500 m (6 grudnia) Niemcy Jenny Wolf
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Holandia Annette Gerritsen
1000 m (6 grudnia) Kanada Kristina Groves
Kanada Shannon Rempel
Holandia Laurine van Riessen
100 m (7 grudnia) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Xing Aihua
Korea Południowa Lee Sang-hwa
500 m (7 grudnia) Niemcy Jenny Wolf
Holandia Annette Gerritsen
Korea Południowa Lee Sang-hwa
1000 m (7 grudnia) Holandia Laurine van Riessen
Kanada Kristina Groves
Kanada Shannon Rempel
13-14 grudnia 2008 Japonia Nagano 500 m (13 grudnia) Niemcy Jenny Wolf
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Japonia Sayuri Yoshii
1000 m (13 grudnia) Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez
Kanada Christine Nesbitt
Kanada Kristina Groves
100 m (14 grudnia) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Xing Aihua
Japonia Sayuri Ōsuga
500 m (14 grudnia) Chińska Republika Ludowa Yu Jing
Korea Południowa Lee Sang-hwa
Chińska Republika Ludowa Xing Aihua
1000 m (14 grudnia) Kanada Christine Nesbitt
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
Chińska Republika Ludowa Jin Peiyu
9-11 stycznia 2009 106. mistrzostwa Europy w wieloboju 2009Holandia Heerenveen
18-19 stycznia 2009 40. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2009Rosja Moskwa
24-25 stycznia 2009 Rosja Kołomna 500 m (24 stycznia) Niemcy Jenny Wolf
Holandia Annette Gerritsen
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
1000 m (24 stycznia) Holandia Margot Boer
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
Kanada Christine Nesbitt
100 m (25 stycznia) Niemcy Jenny Wolf
Niemcy Judith Hesse
Chińska Republika Ludowa Xing Aihua
500 m (25 stycznia) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Jin Peiyu
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
1000 m (25 stycznia) Holandia Margot Boer
Niemcy Anni Friesinger
Kanada Christine Nesbitt
30 stycznia-1 lutego 2009 Niemcy Erfurt 500 m (30 stycznia) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
Chińska Republika Ludowa Jin Peiyu
1000 m (1 lutego) Niemcy Anni Friesinger
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
Chińska Republika Ludowa Jin Peiyu
1500 m (30 stycznia) Niemcy Anni Friesinger
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Holandia Ireen Wüst
500 m (31 stycznia) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
Holandia Annette Gerritsen
3000 m (31 stycznia) Czechy Martina Sáblíková
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Holandia Renate Groenewold
Drużynowo (1 lutego)  Czechy
Karolína Erbanová
Andrea Jirků
Martina Sáblíková
 Rosja
Ałła Szabanowa
Galina Lichaczowa
Jekatierina Szychowa
 Polska
Katarzyna Wójcicka
Luiza Złotkowska
Natalia Czerwonka
7-8 lutego 2009 103. mistrzostwa świata w wieloboju 2009Norwegia Hamar
14-15 lutego 2009 Holandia Heerenveen 1500 m (15 lutego) Niemcy Anni Friesinger
Kanada Christine Nesbitt
Kanada Kristina Groves
5000 m (14 lutego) Czechy Martina Sáblíková
Niemcy Stephanie Beckert
Kanada Kristina Groves
6-7 marca 2009 Stany Zjednoczone Salt Lake City 500 m (7 marca) Chińska Republika Ludowa Wang Beixing
Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
1000 m (6 marca) Niemcy Anni Friesinger
Japonia Sayuri Yoshii
Kanada Christine Nesbitt
100 m (7 marca) Niemcy Jenny Wolf
Chińska Republika Ludowa Yu Jing
Japonia Shihomi Shin’ya
1500 m (7 marca) Kanada Kristina Groves
Japonia Maki Tabata
Kanada Brittany Schussler
3000 m (6 marca) Czechy Martina Sáblíková
Niemcy Daniela Anschütz-Thoms
Kanada Kristina Groves
12-15 marca 2009 12. Mistrzostwa świata na dystansach 2009Kanada Richmond

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

100 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Jenny Wolf 450
2. Holandia Thijsje Oenema 236
3. Chińska Republika Ludowa Xing Aihua 230
4. Japonia Sayuri Ōsuga 220
5. Chińska Republika Ludowa Yu Jing 210
6. Japonia Shihomi Shin’ya 189
7. Rosja Swietłana Kajkan 120
8. Korea Południowa Lee Sang-hwa 102
9. Rosja Julija Niemaja 88
10. Niemcy Judith Hesse 80
500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Jenny Wolf 1205
2. Holandia Margot Boer 642
3. Korea Południowa Lee Sang-hwa 635
4. Holandia Annette Gerritsen 630
5. Chińska Republika Ludowa Yu Jing 605
6. Japonia Sayuri Yoshii 517
7. Chińska Republika Ludowa Wang Beixing 490
8. Japonia Tomomi Okazaki 425
9. Japonia Sayuri Ōsuga 423
10. Chińska Republika Ludowa Ren Hui 382
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Christine Nesbitt 472
2. Kanada Kristina Groves 395
3. Holandia Laurine van Riessen 351
4. Kanada Shannon Rempel 346
5. Holandia Margot Boer 325
6. Niemcy Monique Angermüller 323
7. Japonia Sayuri Yoshii 318
8. Niemcy Anni Friesinger 230
9. Chińska Republika Ludowa Yu Jing 227
10. Chińska Republika Ludowa Jin Peiyu 212
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Kristina Groves 526
2. Niemcy Daniela Anschütz-Thoms 355
3. Kanada Christine Nesbitt 335
4. Kanada Brittany Schussler 328
5. Kanada Shannon Rempel 253
6. Holandia Ireen Wüst 230
7. Japonia Maki Tabata 218
8. Holandia Laurine van Riessen 205
9. Niemcy Anni Friesinger 200
9. Niemcy Claudia Pechstein 200
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Czechy Martina Sáblíková 610
2. Niemcy Daniela Anschütz-Thoms 375
2. Kanada Kristina Groves 375
4. Niemcy Stephanie Beckert 340
5. Holandia Renate Groenewold 305
6. Niemcy Claudia Pechstein 255
7. Japonia Masako Hozumi 238
8. Holandia Jorien Voorhuis 225
9. Norwegia Maren Haugli 195
10. Holandia Diane Valkenburg 189
Drużynowo
Lp. Zawodnik Punkty
1.  Czechy 235
2.  Stany Zjednoczone 205
3.  Holandia 200
4.  Niemcy 190
5.  Polska 173
6.  Japonia 171
7.  Rosja 148
8.  Kanada 130
9.  Chiny 117
10.  Korea Południowa 110

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
7-9 listopada 2008 Niemcy Berlin 500 m (7 listopada) Japonia Keiichirō Nagashima
Finlandia Pekka Koskela
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
5000 m (7 listopada) Holandia Sven Kramer
Norwegia Håvard Bøkko
Holandia Carl Verheijen
500 m (8 listopada) Japonia Jōji Katō
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Finlandia Mika Poutala
1500 m (8 listopada) Holandia Sven Kramer
Holandia Erben Wennemars
Holandia Simon Kuipers
1000 m (9 listopada) Holandia Stefan Groothuis
Stany Zjednoczone Shani Davis
Holandia Simon Kuipers
Drużynowo (9 listopada)  Kanada
Denny Morrison
Lucas Makowsky
Steven Elm
 Niemcy
Jörg Dallmann
Robert Lehmann
Marco Weber
 Japonia
Teruhiro Sugimori
Hiroki Hirako
Shigeyuki Dejima
14-16 listopada 2008 Holandia Heerenveen 500 m (14 listopada) Finlandia Pekka Koskela
Rosja Dmitrij Łobkow
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
1500 m (14 listopada) Stany Zjednoczone Shani Davis
Holandia Stefan Groothuis
Holandia Mark Tuitert
5000 m (15 listopada) Holandia Sven Kramer
Holandia Carl Verheijen
Włochy Enrico Fabris
500 m (15 listopada) Japonia Jōji Katō
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Finlandia Pekka Koskela
1000 m (16 listopada) Stany Zjednoczone Shani Davis
Finlandia Pekka Koskela
Holandia Simon Kuipers
Drużynowo (16 listopada)  Holandia
Sven Kramer
Simon Kuipers
Carl Verheijen
 Stany Zjednoczone
Shani Davis
Chad Hedrick
Trevor Marsicano
 Szwecja
Daniel Friberg
Johan Röjler
Joel Eriksson
22-23 listopada 2008 Rosja Moskwa 1500 m (21 listopada) Norwegia Håvard Bøkko
Holandia Mark Tuitert
Włochy Enrico Fabris
10 000 m (22 listopada) Holandia Bob de Jong
Norwegia Håvard Bøkko
Włochy Enrico Fabris
6-7 grudnia 2008 Chińska Republika Ludowa Changchun 500 m (6 grudnia) Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Keiichirō Nagashima
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
1000 m (6 grudnia) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Holandia Stefan Groothuis
Stany Zjednoczone Shani Davis
100 m (7 grudnia) Japonia Yūya Oikawa
Korea Południowa Lee Kang-seok
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
500 m (7 grudnia) Rosja Dmitrij Łobkow
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Keiichirō Nagashima
1000 m (7 grudnia) Holandia Simon Kuipers
Stany Zjednoczone Shani Davis
Holandia Stefan Groothuis
13-14 grudnia 2008 Japonia Nagano 500 m (13 grudnia) Japonia Keiichirō Nagashima
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Jōji Katō
1000 m (13 grudnia) Stany Zjednoczone Shani Davis
Kanada Denny Morrison
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
100 m (14 grudnia) Japonia Yūya Oikawa
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Korea Południowa Lee Kang-seok
500 m (14 grudnia) Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Jōji Katō
1000 m (14 grudnia) Stany Zjednoczone Shani Davis
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Kanada Denny Morrison
9-11 stycznia 2009 106. mistrzostwa Europy w wieloboju 2009Holandia Heerenveen
18-19 stycznia 2009 40. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 2009Rosja Moskwa
24-25 stycznia 2009 Rosja Kołomna 500 m (24 stycznia) Japonia Keiichirō Nagashima
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Yūya Oikawa
1000 m (24 stycznia) Kanada Denny Morrison
Holandia Stefan Groothuis
Rosja Jewgienij Łalenkow
100 m (25 stycznia) Japonia Yūya Oikawa
Japonia Jōji Katō
Chińska Republika Ludowa Zhang Zhongqi
500 m (25 stycznia) Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
Japonia Keiichirō Nagashima
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
1000 m (25 stycznia) Kanada Denny Morrison
Holandia Stefan Groothuis
Holandia Mark Tuitert
30 stycznia-1 lutego 2009 Niemcy Erfurt 500 m (30 stycznia) Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Japonia Keiichirō Nagashima
Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
1000 m (1 lutego) Stany Zjednoczone Shani Davis
Kanada Denny Morrison
Holandia Jan Bos
1500 m (31 stycznia) Kanada Denny Morrison
Stany Zjednoczone Trevor Marsicano
Stany Zjednoczone Shani Davis
500 m (31 stycznia) Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Holandia Jan Smeekens
1000 m (30 stycznia) Holandia Sven Kramer
Norwegia Håvard Bøkko
Holandia Bob de Jong
Drużynowo (1 lutego)  Kanada
Denny Morrison
Lucas Makowsky
Jay Morrison
 Włochy
Matteo Anesi
Enrico Fabris
Luca Stefani
 Norwegia
Håvard Bøkko
Sverre Haugli
Stian Elvenes
7-8 lutego 2009 103. mistrzostwa świata w wieloboju 2009Norwegia Hamar
14-15 lutego 2009 Holandia Heerenveen 1500 m (15 lutego) Stany Zjednoczone Shani Davis
Włochy Enrico Fabris
Stany Zjednoczone Trevor Marsicano
10 000 m (14 lutego) Holandia Sven Kramer
Norwegia Håvard Bøkko
Holandia Bob de Jong
6-7 marca 2009 Stany Zjednoczone Salt Lake City 500 m (7 marca) Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
Korea Południowa Lee Kyu-hyeok
Stany Zjednoczone Tucker Fredricks
1000 m (6 marca) Stany Zjednoczone Shani Davis
Stany Zjednoczone Trevor Marsicano
Kanada Denny Morrison
100 m (7 marca) Japonia Yūya Oikawa
Korea Południowa Lee Kang-seok
Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong
1500 m (7 marca) Stany Zjednoczone Shani Davis
Stany Zjednoczone Trevor Marsicano
Kanada Denny Morrison
3000 m (6 marca) Holandia Sven Kramer
Norwegia Håvard Bøkko
Holandia Carl Verheijen
12-15 marca 2009 12. Mistrzostwa świata na dystansach 2009Kanada Richmond

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

100 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Yūya Oikawa 450
2. Chińska Republika Ludowa Thijsje Oenema 305
3. Korea Południowa Lee Kang-seok 270
4. Finlandia Mika Poutala 232
5. Chińska Republika Ludowa Zhang Zhongqi 220
6. Chińska Republika Ludowa Zhang Yaolin 194
7. Japonia Jōji Katō 130
8. Kanada Jamie Gregg 104
9. Japonia Keiichirō Nagashima 88
10. Kanada Muncef Ouardi 84
500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Chińska Republika Ludowa Yu Fengtong 1086
2. Japonia Keiichirō Nagashima 957
3. Stany Zjednoczone Tucker Fredricks 642
4. Finlandia Mika Poutala 593
5. Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 581
6. Japonia Jōji Katō 542
7. Japonia Yūya Oikawa 458
8. Rosja Dmitrij Łobkow 399
9. Finlandia Pekka Koskela 360
10. Chińska Republika Ludowa Zhang Zhongqi 340
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Shani Davis 840
2. Kanada Denny Morrison 705
3. Holandia Stefan Groothuis 590
4. Holandia Simon Kuipers 434
5. Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 370
6. Japonia Keiichirō Nagashima 350
7. Holandia Mark Tuitert 286
8. Rosja Jewgienij Łalenkow 260
9. Korea Południowa Lee Jong-woo 245
10. Korea Południowa Mo Tae-bum 244
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Shani Davis 470
2. Stany Zjednoczone Trevor Marsicano 374
3. Norwegia Håvard Bøkko 363
4. Włochy Enrico Fabris 294
5. Holandia Mark Tuitert 292
6. Stany Zjednoczone Chad Hedrick 260
7. Kanada Denny Morrison 247
8. Holandia Sven Kramer 229
9. Holandia Stefan Groothuis 218
10. Holandia Erben Wennemars 190
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Sven Kramer 550
2. Norwegia Håvard Bøkko 485
3. Holandia Bob de Jong 425
4. Holandia Carl Verheijen 390
5. Włochy Enrico Fabris 368
6. Holandia Ted-Jan Bloemen 217
7. Norwegia Øystein Grødum 191
8. Stany Zjednoczone Trevor Marsicano 177
9. Holandia Wouter Olde Heuvel 168
10. Norwegia Sverre Haugli 140
Drużynowo
Lp. Zawodnik Punkty
1.  Kanada 310
2.  Włochy 220
3.  Japonia 210
4.  Niemcy 170
4.  Stany Zjednoczone 170
6.  Norwegia 150
7.  Holandia 140
8.  Szwecja 130
9.  Polska 118
10.  Rosja 110

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]