Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2019/2020
2018/2019 2020/2021
Data 15 listopada 2019
– 8 marca 2020
Miejsce rozpoczęcia Białoruś Mińsk
Miejsce zakończenia Holandia Heerenveen
Organizator ISU
Pierwszy całoroczny tor łyżwiarstwa szybkiego w Polsce - Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 2019/2020 – 35. edycja Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Cykl rozpoczął się 15 listopada 2019 roku w białoruskim Mińsku, a zakończył 8 marca 2020 roku w holenderskim Heerenveen. Po raz drugi w historii zawody Pucharu Świata odbyły się w Arenie Lodowej Tomaszów Mazowiecki w Polsce[1][2][3].

Puchar Świata rozgrywany był w sześciu miastach na trzech kontynentach.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źródło
1. PŚ 15–17 listopada 2019 Białoruś Mińsk Sprint drużynowy (15.11)  Holandia
Johanna Letitia de Jong
Michelle de Jong
Jutta Leerdam
 Rosja
Olga Fatkulina
Angielina Golikowa
Irina Kuzniecowa
 Japonia
Maki Tsuji
Arisa Go
Konami Soga
[4]
3000 m (15.11) Kanada Isabelle Weidemann Holandia Carlijn Achtereekte Kanada Ivanie Blondin
500 m (16.11) Rosja Olga Fatkulina Rosja Darja Kaczanowa Japonia Nao Kodaira
1500 m (16.11) Holandia Ireen Wüst Rosja Jekatierina Szychowa Stany Zjednoczone Brittany Bowe
1000 m (17.11) Stany Zjednoczone Brittany Bowe Holandia Irene Schouten Rosja Jekatierina Szychowa
Start masowy (17.11) Kanada Ivanie Blondin Holandia Jorien ter Mors Włochy Francesca Lollobrigida
2. PŚ 22–24 listopada 2019 Polska Tomaszów Mazowiecki Sprint drużynowy (22.11)  Rosja
Olga Fatkulina
Angielina Golikowa
Darja Kaczanowa
 Holandia
Sanneke de Neeling
Michelle de Jong
Jutta Leerdam
 Japonia
Maki Tsuji
Arisa Go
Konami Soga
[5]
3000 m (22.11) Czechy Martina Sáblíková Holandia Carlijn Achtereekte Rosja Natalja Woronina
500 m (23.11) Japonia Nao Kodaira Rosja Olga Fatkulina Rosja Darja Kaczanowa
Bieg drużynowy (23.11)  Rosja
Jewgienija Łalenkowa
Natalja Woronina
Jelizawieta Kazielina
 Holandia
Ireen Wüst
Antoinette de Jong
Melissa Wijfje
 Kanada
Ivanie Blondin
Isabelle Weidemann
Valérie Maltais
1500 m (24.11) Holandia Ireen Wüst Japonia Miho Takagi Rosja Jewgienija Łalenkowa
Start masowy (24.11) Holandia Irene Schouten Kanada Ivanie Blondin Japonia Nana Takagi
3. PŚ 6–8 grudnia 2019 Kazachstan Nur-Sułtan 1000 m (06.12) Stany Zjednoczone Brittany Bowe Rosja Darja Kaczanowa Rosja Olga Fatkulina [6]
5000 m (06.12) Kanada Ivanie Blondin Czechy Martina Sáblíková Kanada Isabelle Weidemann
Sprint drużynowy (07.12)  Holandia
Johanna Letitia de Jong
Michelle de Jong
Jutta Leerdam
 Rosja
Angielina Golikowa
Darja Kaczanowa
Irina Kuzniecowa
 Polska
Kaja Ziomek
Andżelika Wójcik
Karolina Bosiek
500 m (07.12) Rosja Angielina Golikowa Rosja Darja Kaczanowa Japonia Nao Kodaira
1500 m (08.12) Kanada Ivanie Blondin Holandia Ireen Wüst Stany Zjednoczone Brittany Bowe
Bieg drużynowy (08.12)  Kanada
Ivanie Blondin
Isabelle Weidemann
Valérie Maltais
 Holandia
Ireen Wüst
Antoinette de Jong
Melissa Wijfje
 Rosja
Jewgienija Łalenkowa
Natalja Woronina
Jelizawieta Kazielina
4. PŚ 13–15 grudnia 2019 Japonia Nagano 500 m (13.12) Japonia Nao Kodaira Rosja Angielina Golikowa Austria Vanessa Herzog [7]
Start masowy (13.12) Kanada Ivanie Blondin Japonia Nana Takagi Stany Zjednoczone Mia Kilburg
Sprint drużynowy (13.12)  Holandia
Sanneke de Neeling
Michelle de Jong
Dione Voskamp
 Rosja
Olga Fatkulina
Angielina Golikowa
Darja Kaczanowa
 Japonia
Maki Tsuji
Arisa Go
Konami Soga
1000 m (14.12) Stany Zjednoczone Brittany Bowe Japonia Miho Takagi Holandia Sanneke de Neeling
3000 m (14.12) Kanada Ivanie Blondin Czechy Martina Sáblíková Kanada Isabelle Weidemann
500 m (15.12) Rosja Angielina Golikowa Austria Vanessa Herzog Japonia Nao Kodaira
Bieg drużynowy (15.12)  Kanada
Ivanie Blondin
Isabelle Weidemann
Valérie Maltais
 Holandia
Ireen Wüst
Antoinette de Jong
Melissa Wijfje
 Rosja
Jewgienija Łalenkowa
Natalja Woronina
Jelizawieta Kazielina
1012 stycznia 2020 117. Mistrzostwa Europy w WielobojuHolandia Heerenveen
31 stycznia2 lutego 2020 1. Mistrzostwa Czterech KontynentówStany Zjednoczone Milwaukee
5. PŚ 7–8 lutego 2020 Kanada Calgary 1000 m (07.02) Japonia Nao Kodaira Rosja Olga Fatkulina Rosja Jekatierina Szychowa [8]
3000 m (07.02) Czechy Martina Sáblíková Holandia Antoinette de Jong Rosja Natalja Woronina
500 m (08.02) Japonia Nao Kodaira Rosja Angielina Golikowa Austria Vanessa Herzog
1500 m (08.02) Japonia Miho Takagi Kanada Ivanie Blondin Holandia Ireen Wüst
13-16 lutego 2020 20. Mistrzostwa Świata na dystansachStany Zjednoczone Salt Lake City
28 lutego1 marca 2020 51. Mistrzostwa Świata w Wieloboju SprinterskimNorwegia Hamar
114. Mistrzostwa Świata w WielobojuNorwegia Hamar
6. PŚ 7–8 marca 2020 Holandia Heerenveen 500 m (07.03) Austria Vanessa Herzog Rosja Olga Fatkulina Japonia Nao Kodaira [9]
3000 m (07.03) Kanada Isabelle Weidemann Holandia Antoinette de Jong Rosja Natalja Woronina
1000 m (07.03) Holandia Jutta Leerdam Stany Zjednoczone Brittany Bowe Japonia Miho Takagi
1500 m (08.03) Holandia Ireen Wüst Japonia Miho Takagi Holandia Melissa Wijfje
500 m (08.03) Rosja Angielina Golikowa Japonia Nao Kodaira Austria Vanessa Herzog
Start masowy (08.03) Holandia Melissa Wijfje Białoruś Maryna Zujewa Holandia Irene Schouten

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Japonia Nao Kodaira 528
2. Rosja Angielina Golikowa 504
3. Rosja Olga Fatkulina 474
4. Austria Vanessa Herzog 436
5. Rosja Darja Kaczanowa 432
6. Stany Zjednoczone Brittany Bowe 356
7. Japonia Arisa Go 342
8. Kanada Kaylin Irvine 322
9. Japonia Maki Tsuji 313
10. Korea Południowa Kim Min-sun 299
1000 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Stany Zjednoczone Brittany Bowe 326
2. Japonia Nao Kodaira 256
3. Rosja Olga Fatkulina 242
4. Holandia Jutta Leerdam 233
5. Rosja Darja Kaczanowa 231
6. Japonia Miho Takagi 225
7. Rosja Jekatierina Szychowa 203
8. Holandia Johanna Letitia de Jong 196
9. Rosja Angielina Golikowa 194
10 Polska Natalia Czerwonka 172
1500 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Holandia Ireen Wüst 342
2. Japonia Miho Takagi 260
3. Rosja Jewgienija Łalenkowa 260
4. Holandia Melissa Wijfje 243
5. Holandia Antoinette de Jong 222
6. Rosja Jelizawieta Kazielina 220
7. Rosja Jekatierina Szychowa 210
8. Kanada Ivanie Blondin 207
9. Stany Zjednoczone Brittany Bowe 202
10. Polska Natalia Czerwonka 173
3000/5000 m
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Czechy Martina Sáblíková 357
2. Kanada Isabelle Weidemann 353
3. Kanada Ivanie Blondin 314
4. Rosja Natalja Woronina 311
5. Holandia Antoinette de Jong 274
6. Rosja Jewgienija Łalenkowa 245
7. Białoruś Maryna Zujewa 237
8. Holandia Carlijn Achtereekte 228
9. Holandia Reina Anema 222
10. Holandia Esmee Visser 221
Start masowy
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Kanada Ivanie Blondin 548
2. Holandia Irene Schouten 492
3. Japonia Nana Takagi 442
4. Korea Południowa Kim Bo-reum 399
5. Holandia Melissa Wijfje 396
6. Stany Zjednoczone Mia Kilburg 363
7. Niemcy Claudia Pechstein 354
8. Japonia Ayano Satō 339
9. Chińska Republika Ludowa Zhou Yang 332
10. Włochy Francesca Lollobrigida 302
Bieg drużynowy
Lp. Reprezentacja Punkty
1.  Kanada 324
2.  Rosja 312
3.  Holandia 302
4.  Japonia 256
5.  Stany Zjednoczone 238
6.  Chiny 234
7.  Polska 232
8.  Białoruś 152
9.  Belgia 68
10.  Korea Południowa 64
Sprint drużynowy
Lp. Reprezentacja Punkty
1.  Holandia 468
2.  Rosja 444
3.  Chiny 338
4.  Korea Południowa 296
5.  Japonia 288
6.  Białoruś 236
7.  Polska 182
8.  Kanada 80
9.  Stany Zjednoczone 76

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Źródło
1. PŚ 15–17 listopada 2019 Białoruś Mińsk Sprint drużynowy (15.11)  Holandia
Ronald Mulder
Kjeld Nuis
Kai Verbij
 Chiny
Wang Shiwei
Ning Zhongyan
Ziwen Lian
 Kanada
Gilmore Junio
Laurent Dubreuil
David Larue
[4]
5000 m (15.11) Holandia Patrick Roest Holandia Jorrit Bergsma Rosja Dienis Juskow
1000 m (16.11) Holandia Thomas Krol Chińska Republika Ludowa Ning Zhongyan Holandia Kjeld Nuis
Start masowy (16.11) Holandia Jorrit Bergsma Korea Południowa Chung Jae-won Korea Południowa Um Cheon-ho
500 m (17.11) Korea Południowa Kim Jun-ho Chińska Republika Ludowa Gao Tingyu Holandia Dai Dai Ntab
1500 m (17.11) Holandia Kjeld Nuis Rosja Dienis Juskow Holandia Thomas Krol
2. PŚ 22–24 listopada 2019 Polska Tomaszów Mazowiecki Sprint drużynowy (22.11)  Holandia
Thomas Krol
Ronald Mulder
Kjeld Nuis
 Chiny
Wang Shiwei
Ning Zhongyan
Ziwen Lian
 Kanada
Laurent Dubreuil
Alex Boisvert-Lacroix
David Larue
[5]
5000 m (22.11) Holandia Patrick Roest Rosja Daniła Siemierikow Rosja Dienis Juskow
1500 m (23.11) Holandia Thomas Krol Holandia Kjeld Nuis Rosja Dienis Juskow
Start masowy (23.11) Stany Zjednoczone Joey Mantia Holandia Jorrit Bergsma Holandia Arjan Stroetinga
500 m (24.11) Japonia Tatsuya Shinhama Japonia Yuma Murakami Kanada Laurent Dubreuil
Bieg drużynowy (24.11)  Holandia
Douwe de Vries
Marcel Bosker
Patrick Roest
 Japonia
Seitaro Ichinohe
Shane Williamson
Riku Tsuchiya
 Rosja
Aleksandr Rumiancew
Daniła Siemierikow
Rusłan Zacharow
3. PŚ 6–8 grudnia 2019 Kazachstan Nur-Sułtan 500 m (06.12) Rosja Wiktor Musztakow Rosja Rusłan Muraszow Kanada Alex Boisvert-Lacroix [6]
Sprint drużynowy (06.12)  Holandia
Thomas Krol
Ronald Mulder
Kai Verbij
 Norwegia
Håvard Holmefjord Lorentzen
Bjørn Magnussen
Odin By Farstad
 Szwajcaria
Christian Oberbichler
Oliver Grob
Livio Wenger
1000 m (07.12) Holandia Thomas Krol Holandia Kjeld Nuis Holandia Kai Verbij
10 000 m (07.12) Holandia Patrick Roest Rosja Daniła Siemierikow Kanada Graeme Fish
1500 m (08.12) Chińska Republika Ludowa Ning Zhongyan Holandia Patrick Roest Holandia Kjeld Nuis
Bieg drużynowy (08.12)  Włochy
Andrea Giovannini
Michele Malfatti
Nicola Tumolero
 Kanada
Ted-Jan Bloemen
Jordan Belchos
Graeme Fish
 Rosja
Daniła Siemierikow
Daniił Ałdoszkin
Rusłan Zacharow
4. PŚ 13–15 grudnia 2019 Japonia Nagano 500 m (13.12) Japonia Yuma Murakami Japonia Tatsuya Shinhama Rosja Pawieł Kuliżnikow [7]
Start masowy (13.12) Kanada Jordan Belchos Stany Zjednoczone Joey Mantia Belgia Bart Swings
Sprint drużynowy (13.12)  Rosja
Pawieł Kuliżnikow
Rusłan Muraszow
Artiom Ariefiejew
 Japonia
Yuma Murakami
Tatsuya Shinhama
Masaya Yamada
 Kanada
Antoine Gélinas-Beaulieu
Alex Boisvert-Lacroix
David Larue
500 m (14.12) Rosja Wiktor Musztakow Rosja Pawieł Kuliżnikow Japonia Yuma Murakami
Bieg drużynowy (14.12)  Rosja
Aleksandr Rumiancew
Daniła Siemierikow
Rusłan Zacharow
 Japonia
Seitaro Ichinohe
Shane Williamson
Riku Tsuchiya
 Kanada
Ted-Jan Bloemen
Jordan Belchos
Tyson Langelaar
1000 m (15.12) Rosja Pawieł Kuliżnikow Holandia Kai Verbij Holandia Hein Otterspeer
5000 m (15.12) Rosja Daniła Siemierikow Nowa Zelandia Peter Michael Rosja Aleksandr Rumiancew
1012 stycznia 2020 117. Mistrzostwa Europy w WielobojuHolandia Heerenveen
31 stycznia2 lutego 2020 1. Mistrzostwa Czterech KontynentówStany Zjednoczone Milwaukee
5. PŚ 7–8 lutego 2020 Kanada Calgary 5000 m (07.02) Rosja Rusłan Muraszow Rosja Pawieł Kuliżnikow Rosja Wiktor Musztakow [8]
1500 m (07.02) Rosja Dienis Juskow Chińska Republika Ludowa Ning Zhongyan Stany Zjednoczone Joey Mantia
1000 m (08.02) Rosja Pawieł Kuliżnikow Holandia Thomas Krol Holandia Kjeld Nuis
5000 m (08.02) Holandia Patrick Roest Kanada Ted-Jan Bloemen Kanada Graeme Fish
13-16 lutego 2020 20. Mistrzostwa Świata na dystansachStany Zjednoczone Salt Lake City
28 lutego1 marca 2020 51. Mistrzostwa Świata w Wieloboju SprinterskimNorwegia Hamar
114. Mistrzostwa Świata w WielobojuNorwegia Hamar
6. PŚ 7–8 marca 2020 Holandia Heerenveen 500 m (07.03) Japonia Tatsuya Shinhama Kanada Laurent Dubreuil Korea Południowa Kim Jun-ho [9]
5000 m (07.03) Holandia Patrick Roest Kanada Graeme Fish Kanada Ted-Jan Bloemen
1000 m (07.03) Holandia Thomas Krol Kanada Laurent Dubreuil Holandia Kai Verbij
1500 m (08.03) Holandia Kjeld Nuis Holandia Thomas Krol Holandia Patrick Roest
500 m (08.03) Japonia Tatsuya Shinhama Kanada Laurent Dubreuil Japonia Yamato Matsui
Start masowy (08.03) Korea Południowa Chung Jae-won Belgia Bart Swings Stany Zjednoczone Joey Mantia

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 m
Lp. Zawodnik Punkty
1. Japonia Tatsuya Shinhama 483
2. Rosja Wiktor Musztakow 433
3. Kanada Laurent Dubreuil 420
4. Korea Południowa Kim Jun-ho 404
5. Japonia Yuma Murakami 400
6. Rosja Rusłan Muraszow 388
7. Holandia Dai Dai Ntab 351
8. Japonia Yamato Matsui 344
9. Chińska Republika Ludowa Gao Tingyu 344
10. Kanada Alex Boisvert-Lacroix 301
1000 m
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Thomas Krol 294
2. Holandia Kai Verbij 272
3. Kanada Laurent Dubreuil 251
4. Holandia Kjeld Nuis 230
5. Chińska Republika Ludowa Ning Zhongyan 216
6. Norwegia Håvard Lorentzen 211
7. Belgia Mathias Voste 210
8. Rosja Wiktor Musztakow 207
9. Niemcy Joel Dufter 189
10 Niemcy Nico Ihle 189
1500 m
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Kjeld Nuis 282
2. Chińska Republika Ludowa Ning Zhongyan 266
3. Holandia Thomas Krol 259
4. Holandia Patrick Roest 228
5. Rosja Dienis Juskow 224
6. Kanada Tyson Langelaar 214
7. Holandia Marcel Bosker 213
8. Korea Południowa Kim Min-seok 209
9. Japonia Takuro Oda 198
10. Kanada Antoine Gélinas-Beaulieu 193
5000/10 000 m
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Patrick Roest 360
2. Rosja Daniła Siemierikow 323
3. Kanada Graeme Fish 306
4. Kanada Ted-Jan Bloemen 292
5. Rosja Aleksandr Rumiancew 263
6. Holandia Jorrit Bergsma 250
7. Włochy Davide Ghiotto 246
8. Niemcy Patrick Beckert 227
9. Kanada Jordan Belchos 225
10. Belgia Bart Swings 216
Start masowy
Lp. Zawodnik Punkty
1. Belgia Bart Swings 570
2. Stany Zjednoczone Joey Mantia 569
3. Korea Południowa Chung Jae-won 462
4. Korea Południowa Um Cheon-ho 430
5. Rosja Daniła Siemierikow 429
6. Kanada Jordan Belchos 390
7. Holandia Jorrit Bergsma 388
8. Szwajcaria Livio Wenger 388
9. Włochy Andrea Giovannini 364
10. Rosja Rusłan Zacharow 353
Bieg drużynowy
Lp. Reprezentacja Punkty
1.  Rosja 312
2.  Japonia 302
3.  Kanada 290
4.  Włochy 286
5.  Holandia 268
6.  Norwegia 232
7.  Nowa Zelandia 217
8.  Chiny 200
9.  Stany Zjednoczone 199
10.  Kazachstan 198
Sprint drużynowy
Lp. Reprezentacja Punkty
1.  Holandia 440
2.  Szwajcaria 316
3.  Kazachstan 290
4.  Kanada 288
5.  Chiny 284
6.  Norwegia 280
7.  Polska 276
8.  Białoruś 258
9.  Japonia 248
10.  Korea Południowa 246

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Day 1 | World Cup Tomaszów Mazowiecki 2019 | #SpeedSkating. [dostęp 2019-12-01].
  2. Day 2 | World Cup Tomaszów Mazowiecki 2019 | #SpeedSkating. [dostęp 2019-12-01].
  3. Day 3 | World Cup Tomaszów Mazowiecki 2019 | #SpeedSkating. [dostęp 2019-12-01].
  4. a b ISU World Cup #1 Minsk (ang.). Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2020-09-13].
  5. a b ISU World Cup #2 Tomaszów Mazowiecki (ang.). Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2020-09-13].
  6. a b ISU World Cup #3 Nur-Sultan (ang.). Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2020-09-13].
  7. a b ISU World Cup #4 Nagano (ang.). Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2020-09-13].
  8. a b ISU World Cup #5 Calgary (ang.). Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2020-09-13].
  9. a b ISU World Cup #6 Heerenveen (ang.). Międzynarodowa Unia Łyżwiarska. [dostęp 2020-09-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]