Puchar Świata w biathlonie 1977/1978

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biathlonie 1977/1978
1978/1979
Data 13 stycznia 1978 – 5 kwietnia 1978
Miejsce rozpoczęcia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ruhpolding
Miejsce zakończenia Finlandia Sodankylä
Organizator IBU
Zwycięzcy
Generalna Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich

Puchar Świata w biathlonie 1977/1978 – 1. edycja zawodów o Puchar Świata w tej dyscyplinie sportu. Cykl rozpoczął się 13 stycznia 1978 biegiem indywidualnym w zachodnioniemieckiej miejscowości Ruhpolding, zaś zakończył się 5 kwietnia 1978 w fińskim Sodankylä, biegiem sztafetowym. Na początku marca w Hochfilzen odbyły się mistrzostwa świata.

Klasyfikację generalną wygrał po raz pierwszy w karierze Frank Ullrich, zdobywając w sumie 144 punkty, drugi Klaus Siebert stracił do niego 7 punktów, a 11 trzeci Eberhard Rösch wszyscy reprezentujący NRD.

Kalendarz zawodów[edytuj | edytuj kod]

Mapa lokalizacyjna Europy
Ruhpolding
Ruhpolding
Antholz
Antholz
Hochfilzen
Hochfilzen
Murmańsk
Murmańsk
Sodankylä
Sodankylä
Geographylogo.svg
Miejsca zawodów (Europa)

Sezon rozpoczął się od startów w zachodnio niemieckim Ruhpolding, na początku stycznia. Miesiąc później biathloniści zagościli w Antholz-Anterselva. W marcu biathloniści rywalizowali w austriackim Hochfilzen, podczas szesnastych mistrzostwa świata w biathlonie oraz w Murmańsku. Imprezą wieńczącą sezon były zawody w fińskiej miejscowości Sodankylä.

Zaplanowane starty[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejsce Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 13 stycznia 1978 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ruhpolding Bieg indywidualny Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch Niemcy Andreas Schweiger
2. 14 stycznia 1978 Sprint Norwegia Sigleif Johansen Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich
3. 15 stycznia 1978 Sztafeta  NRD
Manfred Beer
Klaus Siebert
Frank Ullrich
Eberhard Rösch
 Norwegia
Odd Lirhus
Terje Krokstad
Svein Engen
Sigleif Johansen
 Finlandia
Erkki Antila
Juhani Suutarinen
Raimo Seppänen
Heikki Ikola
4. 22 lutego 1978 Włochy Antholz-Anterselva Bieg indywidualny Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Uszakow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow
5. 24 lutego 1978 sprint Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Barnaszow
6. 25 lutego 1978 Sztafeta  NRD I  ZSRR
Aleksandr Uszakow
Aleksandr Tichonow
Władimir Barnaszow
Nikołaj Krugłow
 NRD II
Mistrzostwa Świata w Biathlonie 1978
7. 2 marca 1978 Austria Hochfilzen Bieg indywidualny Norwegia Odd Lirhus Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch
8. 4 marca 1978 Sprint Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert
9. 5 marca 1978 Sztafeta  NRD
Manfred Beer
Klaus Siebert
Frank Ullrich
Eberhard Rösch
 Norwegia
Tor Svendsberget
Roar Nilsen
Odd Lirhus
Sigleif Johansen
 RFN
Heinrich Mehringer
Hans Estner
Andreas Schweiger
Gerd Winkler
10. 25 marca 1978 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Murmańsk Bieg indywidualny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Alabjew Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Artiemiew
11. 27 marca 1978 Sprint Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow Norwegia Sigleif Johansen
12. 28 marca 1978 Sztafeta  ZSRR II
Władimir Barnaszow
Aleksandr Uszakow
Nikołaj Krugłow
Anatolij Alabjew
 ZSRR I
Wiaczesław Tołkaczow
Aleksandr Jelizarow
Aleksandr Tichonow
Władimir Wiedienskij
 NRD
Manfred Beer
Klaus Siebert
Frank Ullrich
Eberhard Rösch
13. 1 kwietnia 1978 Finlandia Sodankylä Bieg indywidualny Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Oczniew Norwegia Svein Engen
14. 2 kwietnia 1978 Sprint Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Barnaszow Finlandia Heikki Ikola Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow
15. 5 kwietnia 1978 Sztafeta  ZSRR
Aleksandr Jelizarow
Aleksandr Tichonow
Władimir Barnaszow
Władimir Oczniew
 NRD  Finlandia

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich 144
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert 137
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch 133
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Barnaszow 125
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow 119
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Uszakow 113
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow 108
8. Norwegia Sigleif Johansen 104
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Oczniew 100
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Jelizarow 96
Miejsce Zawodnik Punkty
11. Norwegia Svein Engen 94
12. Włochy Luigi Weiss 86
13. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gerd Winkler 77
14. Norwegia Terje Krokstad 73
15. Szwecja Per Andersson 70
16. Finlandia Heikki Ikola 67
17. Finlandia Erkki Antila 63
17. Norwegia Odd Lirhus 63
19. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Heinrich Mehringer 62
19. Niemiecka Republika Demokratyczna Manfred Beer 62

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]