Puchar Świata w biathlonie 1988/1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biathlonie 1988/1989
1987/1988 1989/1990
Data 15 grudnia 1988 – 19 marca 1989
Miejsce rozpoczęcia Francja Les Saisies
Miejsce zakończenia Norwegia Steinkjer
Zwycięzcy
Generalna Norwegia Eirik Kvalfoss

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina
Sprint Norwegia Eirik Kvalfoss

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina
Bieg indywidualny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina
Drużynowo  ZSRR M
Sztafeta  NRD M
Puchar Narodów
Puchar Narodów  NRD

 Norwegia

Puchar Świata w biathlonie 1988/1989 to 12. sezon w historii tej dyscypliny sportu. Pierwsze zawody odbyły się 15 grudnia 1988 r. w francuskim Les Saisies, zaś sezon zakończył się 19 marca 1989 w norweskim Steinkjer. Najważniejszą imprezą sezonu były mistrzostwa świata w Feistritz.

Klasyfikację generalną pań wygrała Jelena Gołowina z ZSRR, która wyprzedziła swoje rodaczki: Natalję Prikazczikową i Swietłanę Dawydową. Gołowina wygrała też klasyfikacje sprintu i biegu indywidualnego. W Pucharze Narodów triumfowały jednak Norweżki.

Wśród panów triumf odniósł Norweg Eirik Kvalfoss. Drugi w klasyfikacji był Aleksandr Popow, a trzecie miejsce zajął Siergiej Czepikow (obaj z ZSRR). Klasyfikację sprintu także wygrał Kvalfoss, a w klasyfikacji biegu indywidualnego najlepszy był Popow. W Pucharze Narodów i klasyfikacji sztafet triumfowali reprezentanci NRD.

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Francja Les Saisies, 15.12.1988 – 18.12.1988
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
15 grudnia 1988 Bieg indywidualny (20 km) Niemiecka Republika Demokratyczna Birk Anders Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch
17 grudnia 1988 Sprint (10 km) Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Luck Norwegia Eirik Kvalfoss Niemiecka Republika Demokratyczna Birk Anders
18 grudnia 1988 Drużynowo (20 km)  NRD
Birk Anders
André Sehmisch
Frank-Peter Roetsch
Frank Luck
 Czechosłowacja
Tomáš Kos
Martin Rypl
Jaroslav Pinc
Jan Matouš
 Francja
Christian Dumont
Thierry Gerbier
Francis Mougel
Hervé Flandin
2. Ludowa Republika Bułgarii Borowec, 19.1.1989 – 22.1.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
19 stycznia 1989 Bieg indywidualny (20 km) Czechosłowacja Jan Matouš Francja Thierry Gerbier Norwegia Eirik Kvalfoss
21 stycznia 1989 Sprint (10 km) Niemiecka Republika Demokratyczna Birk Anders Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ernst Reiter Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch
22 stycznia 1989 Sztafeta (4 × 7,5 km)  RFN
Ernst Reiter
Alois Reiter
Herbert Fritzenwenger
Fritz Fischer
 NRD
Frank Luck
André Sehmisch
Birk Anders
Frank-Peter Roetsch
 Czechosłowacja
Tomáš Kos
Martin Rypl
Jan Matouš
Jiří Holubec
3. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ruhpolding, 26.1.1989 – 29.1.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
26 stycznia 1989 Bieg indywidualny (20 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Bułygin Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch
28 stycznia 1989 Sprint (10 km) Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch Norwegia Eirik Kvalfoss Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow
29 stycznia 1989 Sztafeta (4 × 7,5 km)  NRD
Frank Luck
André Sehmisch
Frank-Peter Roetsch
Birk Anders
 ZSRR
Dmitrij Wasiljew
Siergiej Czepikow
Aleksandr Popow
Walerij Miedwiedcew
 RFN
Ernst Reiter
Franz Wudy
Herbert Fritzenwenger
Fritz Fischer
Mistrzostwa świata Austria Feistritz, 7.2.1989 – 12.2.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
7 lutego 1989 Bieg indywidualny (20 km) Norwegia Eirik Kvalfoss Norwegia Gisle Fenne Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Fritz Fischer
9 lutego 1989 Drużynowo (20 km)  ZSRR
Jurij Kaszkarow
Siergiej Czepikow
Aleksandr Popow
Siergiej Bułygin
 RFN
Herbert Fritzenwenger
Franz Wudy
Georg Fischer
Fritz Fischer
 NRD
Raik Dittrich
Andreas Heymann
Steffen Hoos
André Sehmisch
11 lutego 1989 Sprint (10 km) Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Luck Norwegia Eirik Kvalfoss Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszkarow
12 lutego 1989 Sztafeta (4 × 7,5 km)  NRD
Frank Luck
André Sehmisch
Frank-Peter Roetsch
Birk Anders
 ZSRR
Jurij Kaszkarow
Siergiej Czepikow
Aleksandr Popow
Siergiej Bułygin
 Norwegia
Geir Einang
Sylfest Glimsdal
Gisle Fenne
Eirik Kvalfoss
5. Finlandia Hämeenlinna, 2.3.1989 – 5.3.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
2 marca 1989 Bieg indywidualny (20 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow Norwegia Eirik Kvalfoss Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow
4 marca 1989 Sprint (10 km) Norwegia Eirik Kvalfoss Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszkarow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew
5 marca 1989 Drużynowo (20 km)  ZSRR
Jurij Kaszkarow
Walerij Miedwiedcew
Siergiej Czepikow
Anatolij Żdanowicz
 Szwecja
Kalle Grenemark
Roger Westling
Lars Wiklund
Peter Sjödén
 Francja
Francis Mougel
Lionel Laurent
Thierry Dusserre
Hervé Flandin
6. Szwecja Östersund, 9.3.1989 – 12.3.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 marca 1989 Bieg indywidualny (20 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow
11 marca 1989 Sprint (10 km) Włochy Johann Passler Szwecja Lars Wiklund Niemiecka Republika Demokratyczna André Sehmisch
12 marca 1989 Sztafeta (4 × 7,5 km)  ZSRR  Norwegia  NRD
7. Norwegia Steinkjer, 16.3.1989 – 19.3.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
16 marca 1989 Bieg indywidualny (20 km) Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Fritz Fischer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ernst Reiter
18 marca 1989 Sprint (10 km) Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Fritz Fischer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow Francja Thierry Gerbier
19 marca 1989 Drużynowo (20 km)  Norwegia
Frode Løberg
Geir Einang
Eirik Kvalfoss
Gisle Fenne
 Włochy
Werner Kiem
Andreas Zingerle
Johann Passler
Gottlieb Taschler
 ZSRR
Jurij Kaszkarow
Walerij Miedwiedcew
Aleksandr Popow
Siergiej Czepikow

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Eirik Kvalfoss 195
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow 184
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow 164
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Birk Anders 157
5. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew 149
6. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Fritz Fischer 144
7. Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch 137
8. Włochy Andreas Zingerle 130
8. Norwegia Frode Løberg 130
10. Austria Alfred Eder 122
Miejsce Zawodnik Punkty
11. Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Luck 121
12. Norwegia Gisle Fenne 120
13. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ernst Reiter 113
14. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszkarow 109
15. Włochy Johann Passler 108
16. Niemiecka Republika Demokratyczna André Sehmisch ?
17. Francja Thierry Gerbier ?
18. Francja Andreas Heymann ?
19. Norwegia Geir Einang 80
20. Austria Franz Schuler ?

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Puchar Narodów

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow 108
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow 96
3. Norwegia Eirik Kvalfoss 92
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Fritz Fischer 80
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Birk Anders 78
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew 69
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Eirik Kvalfoss 103
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew 80
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Birk Anders 79
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow 76
5. Niemiecka Republika Demokratyczna André Sehmisch 75
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch 73
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  NRD 5655
2.  ZSRR 5543
3.  RFN 5328
4.  Włochy 5254
5.  Austria 5063
6.  Francja 4941

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Francja Les Saisies, 15.12.1988 – 18.12.1988
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
15 grudnia 1988 Bieg indywidualny (15 km) Ludowa Republika Bułgarii Marija Manołowa Norwegia Anne Elvebakk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Petra Schaaf
17 grudnia 1988 Sprint (7,5 km) Ludowa Republika Bułgarii Nadeżda Aleksiewa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa Ludowa Republika Bułgarii Cwetana Krastewa
18 grudnia 1988 Drużynowo (15 km)  ZSRR
Natalja Prikazczikowa
Jelena Gołowina
Jelena Bacewicz
Anna Kuźmina
 Bułgaria
Iwa Szkodrewa
Cwetana Krastewa
Marija Manołowa
Nadeżda Aleksiewa
2. Ludowa Republika Bułgarii Borowec, 19.1.1989 – 22.1.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
19 stycznia 1989 Bieg indywidualny (15 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Iwanowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łuiza Czeriepanowa
21 stycznia 1989 Sprint (7,5 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Ludowa Republika Bułgarii Cwetana Krastewa Norwegia Elin Kristiansen
22 stycznia 1989 Sztafeta (3 × 7,5 km)  RFN
Martina Stede
Dorina Pieper
Petra Schaaf
 Norwegia
Synnøve Thoresen
Elin Kristiansen
Anne Elvebakk
 ZSRR
Natalja Prikazczikowa
Tatjana Szaramczewska
Anna Kuźmina
3. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Ruhpolding, 26.1.1989 – 29.1.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
26 stycznia 1989 Bieg indywidualny (15 km) Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Martina Stede Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina
28 stycznia 1989 Sprint (7,5 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Ludowa Republika Bułgarii Marija Manołowa
29 stycznia 1989 Sztafeta (3 × 7,5 km)  ZSRR  Finlandia  Bułgaria
Mistrzostwa świata Austria Feistritz, 7.2.1989 – 12.2.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
7 lutego 1989 Bieg indywidualny (15 km) Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Petra Schaaf Norwegia Anne Elvebakk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
9 lutego 1989 Drużynowo (15 km)  ZSRR
Natalja Prikazczikowa
Swietłana Dawydowa
Łuiza Czeriepanowa
Jelena Gołowina
 Norwegia
Synnøve Thoresen
Elin Kristiansen
Anne Elvebakk
Mona Bollerud
 RFN
Inga Kesper
Daniela Hörburger
Dorina Pieper
Petra Schaaf
11 lutego 1989 Sprint (7,5 km) Norwegia Anne Elvebakk Ludowa Republika Bułgarii Cwetana Krastewa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa
12 lutego 1989 Sztafeta (3 × 7,5 km)  ZSRR
Natalja Prikazczikowa
Swietłana Dawydowa
Jelena Gołowina
 Bułgaria
Cwetana Krastewa
Marija Manołowa
Nadeżda Aleksiewa
 Czechosłowacja
Eva Háková
Renata Novotná
Jiřina Adamičková
5. Finlandia Hämeenlinna, 2.3.1989 – 5.3.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
2 marca 1989 Bieg indywidualny (15 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa
4 marca 1989 Sprint (7,5 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa Finlandia Seija Hyytiäinen
5 marca 1989 Drużynowo (15 km)  Finlandia I
Tuija Vuoksiala
Pirjo Mattila
Päivi Kallio
Seija Hyytiäinen
 Finlandia II  Norwegia
Synnøve Thoresen
Mona Bollerud
Elin Kristiansen
Anne Elvebakk
5. Szwecja Östersund, 9.3.1989 – 12.3.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 marca 1989 Bieg indywidualny (15 km) Ludowa Republika Bułgarii Iwa Szkodrewa Ludowa Republika Bułgarii Cwetana Krastewa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
11 marca 1989 Sprint (7,5 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa Norwegia Anne Elvebakk Ludowa Republika Bułgarii Cwetana Krastewa
12 marca 1989 Sztafeta (3 × 7,5 km)  ZSRR  Bułgaria  Norwegia
6. Norwegia Steinkjer, 16.3.1989 – 19.3.1989
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
16 marca 1989 Bieg indywidualny (15 km) Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Martina Stede Norwegia Mona Bollerud Norwegia Elin Kristiansen
18 marca 1989 Sprint (7,5 km) Norwegia Anne Elvebakk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Norwegia Synnøve Thoresen
19 marca 1989 Drużynowo (15 km)  Bułgaria
Nadeżda Aleksiewa
Cwetana Krastewa
Marija Manołowa
Iwa Szkodrewa
 Norwegia
Synnøve Thoresen
Elin Kristiansen
Anne Elvebakk
Mona Bollerud

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina 210
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa 187
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa 185
4. Ludowa Republika Bułgarii Cwetana Krastewa 176
5. Norwegia Anne Elvebakk 165
6. Norwegia Mona Bollerud 159
7. Norwegia Elin Kristiansen 156
8. Ludowa Republika Bułgarii Nadeżda Aleksiewa 154
9. Ludowa Republika Bułgarii Marija Manołowa 150
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Martina Stede 149
Miejsce Zawodniczka Punkty
11. Norwegia Synnøve Thoresen 142
12. Ludowa Republika Bułgarii Iwa Szkodrewa 123
13. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Petra Schaaf 119
14. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Dorina Pieper 114
15. Finlandia Tuija Vuoksiala 103
16. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inga Kesper 101
17. Finlandia Pirjo Mattila 86
18. Ludowa Republika Bułgarii Irena Gałabowa 85
19. Norwegia Synnøve Berntsen 75
20. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Iwanowa 74

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Puchar Narodów

Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina 102
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa 92
3. Norwegia Mona Bollerud 88
4. Norwegia Elin Kristiansen 86
5. Ludowa Republika Bułgarii Marija Manołowa 84
6. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Martina Stede 83
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina 108
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa 104
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa 93
4. Ludowa Republika Bułgarii Cwetana Krastewa 93
5. Norwegia Anne Elvebakk 92
6. Ludowa Republika Bułgarii Nadeżda Aleksiewa 77
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Norwegia 5105
2.  Bułgaria 5081
3.  ZSRR 4719
4.  RFN 4188
5.
6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]