Puchar Świata w biathlonie 1990/1991

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biathlonie 1990/1991
1989/1990 1991/1992
Data 13 grudnia 1990 – 17 marca 1991
Miejsce rozpoczęcia Francja Les Saisies
Miejsce zakończenia Kanada Canmore
Zwycięzcy
Generalna Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
Sprint Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow

Niemcy Uschi Disl
Bieg indywidualny Niemcy Mark Kirchner

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
Sztafeta  ZSRR
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Włochy

 Niemcy

Puchar Świata w biathlonie 1990/1991 to 14. sezon w historii tej dyscypliny sportu. Pierwsze zawody odbyły się 13 grudnia 1990 r. we francuskim Les Saisies, zaś sezon zakończył się 17 marca 1991 w kanadyjskim Canmore. Najważniejszą imprezą sezonu były mistrzostwa świata w Lahti.

Klasyfikację generalną pań wygrała Swietłana Dawydowa z ZSRR. Druga w klasyfikacji była Kanadyjka Myriam Bédard, a trzecie miejsce zajęła Norweżka Anne Elvebakk. Dawydowa wygrała też klasyfikację biegu indywidualnego, a w klasyfikacji sprintu najlepsza była Niemka Uschi Disl. W Pucharze Narodów triumfowały Niemki.

Wśród panów triumf odniósł reprezentant ZSRR, Siergiej Czepikow, który wyprzedził Niemca Marka Kirchnera i reprezentującego Włochy Andreasa Zingerle. Klasyfikację sprintu także wygrał Czepikow, a w klasyfikacji biegu indywidualnego najlepszy był Kirchner. W Pucharze Narodów triumfowali Włosi.

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Francja Les Saisies, 13.12.1990 – 16.12.1990
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
13 grudnia 1990 Bieg indywidualny (20 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Żdanowicz Niemcy Frank-Peter Roetsch
15 grudnia 1990 Sprint (10 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow Niemcy Frank Luck Włochy Andreas Zingerle
16 grudnia 1990 Sztafeta (4 × 7,5 km)  ZSRR
Walerij Noskow
Jurij Kaszkarow
Siergiej Czepikow
Aleksandr Popow
 Norwegia
Geir Einang
Sverre Istad
Jon Åge Tyldum
Gisle Fenne
 Włochy
Wilfried Pallhuber
Hubert Leitgeb
Johann Passler
Andreas Zingerle
2. Niemcy Ruhpolding, 17.1.1991 – 20.1.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
17 stycznia 1991 Bieg indywidualny (20 km) Włochy Pieralberto Carrara Włochy Andreas Zingerle Norwegia Eirik Kvalfoss
19 stycznia 1991 Sprint (10 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Tarasow Włochy Pieralberto Carrara Norwegia Frode Løberg
20 stycznia 1991 Drużynowo (20 km)  ZSRR
Siergiej Tarasow
Walerij Miedwiedcew
Anatolij Żdanowicz
Siergiej Czepikow
 Włochy
Elmar Mutschlechner
Edmund Zitturi
Simon Demetz
Hubert Leitgeb
 Norwegia
Ivar Ulekleiv
Geir Einang
Sylfest Glimsdal
Frode Løberg
3. Włochy Anterselva, 24.1.1991 – 27.1.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
24 stycznia 1991 Bieg indywidualny (20 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow Francja Christian Dumont
26 stycznia 1991 Sprint (10 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow Włochy Andreas Zingerle Niemcy Mark Kirchner
27 stycznia 1991 Sztafeta (4 × 7,5 km)  ZSRR
Jurij Kaszkarow
Aleksandr Popow
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
 Włochy
Pieralberto Carrara
Johann Passler
Wilfried Pallhuber
Andreas Zingerle
 Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Fritz Fischer
4. Niemcy Oberhof, 31.1.1991 – 3.2.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
31 stycznia 1991 Bieg indywidualny (20 km) Niemcy Mark Kirchner Niemcy Frank Luck Włochy Pieralberto Carrara
2 lutego 1991 Sprint (10 km) Niemcy Frank Luck Niemcy Ricco Groß Włochy Andreas Zingerle
3 lutego 1991 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Fritz Fischer
 Włochy
Pieralberto Carrara
Johann Passler
Hubert Leitgeb
Andreas Zingerle
 Norwegia
Sverre Istad
Ivar Ulekleiv
Jon Åge Tyldum
Frode Løberg
Mistrzostwa świata Finlandia Lahti, 19.2.1991 - 24.2.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
19 lutego 1991 Sprint (10 km) Niemcy Mark Kirchner Niemcy Frank Luck Norwegia Eirik Kvalfoss
21 lutego 1991 Drużynowo (20 km)  Włochy
Hubert Leitgeb
Gottlieb Taschler
Simon Demetz
Wilfried Pallhuber
 Norwegia
Sverre Istad
Jon Åge Tyldum
Ivar Ulekleiv
Frode Løberg
 ZSRR
Anatolij Żdanowicz
Walerij Miedwiedcew
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
23 lutego 1991 Sztafeta (4 × 7,5 km)  Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Fritz Fischer
 ZSRR
Jurij Kaszkarow
Aleksandr Popow
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
 Norwegia
Geir Einang
Eirik Kvalfoss
Jon Åge Tyldum
Gisle Fenne
24 lutego 1991 Bieg indywidualny (20 km) Niemcy Mark Kirchner Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Popow Norwegia Eirik Kvalfoss
6. Norwegia Holmenkollen, 7.3.1991 – 10.3.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
7 marca 1991 Bieg indywidualny (20 km) Niemcy Mark Kirchner Austria Franz Schuler Francja Stéphane Bouthiaux
9 marca 1991 Sprint (10 km) Norwegia Geir Einang Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Tarasow Norwegia Frode Løberg
10 marca 1991 Sztafeta (4 × 7,5 km)  ZSRR
Walerij Kirijenko
Siergiej Czepikow
Siergiej Tarasow
Aleksandr Popow
 Norwegia
Geir Einang
Eirik Kvalfoss
Frode Løberg
Gisle Fenne
 Niemcy
Ricco Groß
André Sehmisch
Mark Kirchner
Fritz Fischer
7. Kanada Canmore, 14.3.1991 – 17.3.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
14 marca 1991 Bieg indywidualny (20 km) Francja Hervé Flandin Francja Patrice Bailly-Salins Stany Zjednoczone Josh Thompson
16 marca 1991 Sprint (10 km) Norwegia Eirik Kvalfoss Włochy Hubert Leitgeb Niemcy Mark Kirchner
17 marca 1991 Drużynowo (20 km)  Niemcy
Ricco Groß
André Sehmisch
Mark Kirchner
Fritz Fischer
 Norwegia
Frode Løberg
Jon Åge Tyldum
Sylfest Glimsdal
Gisle Fenne
 Włochy
Hubert Leitgeb
Gottlieb Taschler
Simon Demetz
Wilfried Pallhuber

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow 191
2. Niemcy Mark Kirchner 183
3. Włochy Andreas Zingerle 174
4. Niemcy Frank Luck 156
5. Włochy Pieralberto Carrara 147
6. Norwegia Gisle Fenne 144
7. Niemcy Ricco Groß 119
8. Włochy Wilfried Pallhuber 118
9. Austria Franz Schuler 115
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Tarasow 114
Miejsce Zawodnik Punkty
11. Norwegia Eirik Kvalfoss 108
12. Norwegia Frode Løberg 108
13. Włochy Hubert Leitgeb 106
14. Francja Patrice Bailly-Salins 104
15. Niemcy Fritz Fischer 103
16. Norwegia Jon Åge Tyldum 100
17. Norwegia Geir Einang 98
18. Francja Christian Dumont ?
19. Niemcy André Sehmisch ?
20. Włochy Johann Passler ?

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Puchar Narodów

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Niemcy Mark Kirchner 99
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow 87
3. Włochy Andreas Zingerle 79
4. Norwegia Gisle Fenne 79
5. Francja Patrice Bailly-Salins 74
6. Włochy Pieralberto Carrara 73
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow 104
2. Włochy Andreas Zingerle 95
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Tarasow 90
4. Niemcy Frank Luck 86
5. Niemcy Mark Kirchner 84
6. Norwegia Geir Einang 79
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Włochy 5682
2.  Niemcy 5659
3.  Francja 5383
4.  Norwegia 5288
5.  ZSRR 4557
6.  Austria 4269

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

1. Francja Les Saisies, 13.12.1990 – 16.12.1990
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
13 grudnia 1990 Bieg indywidualny (15 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Agałakowa
15 grudnia 1990 Sprint (7,5 km) Niemcy Uschi Disl Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Mielnikowa Niemcy Kerstin Moring
16 grudnia 1990 Sztafeta (3 × 7,5 km)  Niemcy
Uschi Disl
Kerstin Moring
Antje Misersky
 Norwegia
Signe Trosten
Anne Elvebakk
Synnøve Thoresen
 Finlandia
Tuija Vuoksiala
Pirjo Mattila
Seija Hyytiäinen
2. Niemcy Ruhpolding, 17.1.1991 – 20.1.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
17 stycznia 1991 Bieg indywidualny (15 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Francja Véronique Claudel Niemcy Antje Misersky
19 stycznia 1991 Sprint (7,5 km) Kanada Myriam Bédard Niemcy Uschi Disl Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
20 stycznia 1991 Drużynowo (15 km)  ZSRR
Jelena Mielnikowa
Jelena Gołowina
Anfisa Riezcowa
Irina Agałakowa
 Norwegia
Synnøve Thoresen
Signe Trosten
Anne Elvebakk
Unni Kristiansen
 Finlandia
Sari Lähde
Tuija Sikiö
Tuija Vuoksiala
Seija Hyytiäinen
3. Włochy Anterselva, 24.1.1991 – 27.1.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
24 stycznia 1991 Bieg indywidualny (15 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Niemcy Petra Schaaf Norwegia Anne Elvebakk
26 stycznia 1991 Sprint (7,5 km) Norwegia Anne Elvebakk Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Agałakowa
27 stycznia 1991 Sztafeta (3 × 7,5 km)  ZSRR
Jelena Biełowa
Jelena Gołowina
Irina Agałakowa
 Niemcy
Uschi Disl
Inga Kesper
Petra Schaaf
 Szwecja
Inger Björkbom
Christina Eklund
Mia Stadig
4. Niemcy Oberhof, 31.1.1991 – 3.2.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
31 stycznia 1991 Bieg indywidualny (15 km) Kanada Myriam Bédard Niemcy Uschi Disl Norwegia Anne Elvebakk
2 lutego 1991 Sprint (7,5 km) Norwegia Elin Kristiansen Kanada Yvonne Visser Norwegia Hildegunn Fossen
3 lutego 1991 Sztafeta (3 × 7,5 km)  Niemcy
Uschi Disl
Inga Kesper
Petra Schaaf
 Norwegia
Signe Trosten
Hildegunn Fossen
Unni Kristiansen
 Czechosłowacja
Petra Nosková
Jiřina Adamičková
Jana Vápeníková
Mistrzostwa świata Finlandia Lahti, 19.2.1991 - 24.2.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
19 lutego 1991 Sprint (7,5 km) Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina
21 lutego 1991 Drużynowo (15 km)  ZSRR
Jelena Biełowa
Jelena Gołowina
Swietłana Paramygina
Swietłana Dawydowa
 Bułgaria
Marija Manołowa
Siłwana Błagoewa
Nadeżda Aleksiewa
Iwa Szkodrewa
 Norwegia
Synnøve Thoresen
Signe Trosten
Hildegunn Fossen
Unni Kristiansen
23 lutego 1991 Sztafeta (3 × 7,5 km)  ZSRR
Jelena Biełowa
Jelena Gołowina
Swietłana Dawydowa
 Norwegia
Grete Ingeborg Nykkelmo
Anne Elvebakk
Elin Kristiansen
 Niemcy
Uschi Disl
Kerstin Moring
Antje Misersky
24 lutego 1991 Bieg indywidualny (15 km) Niemcy Petra Schaaf Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo Bułgaria Iwa Szkodrewa
5. Norwegia Holmenkollen, 7.3.1991 – 10.3.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
7 marca 1991 Bieg indywidualny (15 km) Niemcy Antje Misersky Kanada Myriam Bédard Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
9 marca 1991 Sprint (7,5 km) Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo Niemcy Uschi Disl Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
10 marca 1991 Sztafeta (3 × 7,5 km)  Niemcy
Uschi Disl
Antje Misersky
Petra Schaaf
 ZSRR
Jelena Biełowa
Nadieżda Tałanowa
Irina Agałakowa
 Norwegia
Grete Ingeborg Nykkelmo
Anne Elvebakk
Elin Kristiansen
6. Kanada Canmore, 14.3.1991 – 17.3.1991
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
14 marca 1991 Bieg indywidualny (15 km) Norwegia Elin Kristiansen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Kanada Myriam Bédard
16 marca 1991 Sprint (7,5 km) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Kanada Myriam Bédard Norwegia Elin Kristiansen
17 marca 1991 Drużynowo (15 km)  Kanada
Gillian Hamilton
Inger-Kristin Berg
Lise Meloche
Myriam Bédard
 Niemcy
Antje Misersky
Petra Schaaf
Kerstin Moring
Uschi Disl
 Norwegia
Hildegunn Fossen
Anne Elvebakk
Synnøve Thoresen
Elin Kristiansen

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa 204
2. Kanada Myriam Bédard 192
3. Norwegia Anne Elvebakk 178
4. Niemcy Uschi Disl 174
5. Niemcy Antje Misersky 162
6. Niemcy Petra Schaaf 150
7. Norwegia Elin Kristiansen 137
8. Francja Véronique Claudel 130
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Irina Agałakowa 115
10. Niemcy Inga Kesper 115
Miejsce Zawodniczka Punkty
11. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina 108
12. Niemcy Kerstin Moring 107
13. Norwegia Synnøve Thoresen 104
14. Norwegia Hildegunn Fossen ?
15. Czechosłowacja Jana Vápeníková ?
16. Norwegia Grete Ingeborg Nykkelmo ?
17. Bułgaria Iwa Szkodrewa ?
18. Australia Kerryn Pethybridge ?
19. Bułgaria Nadeżda Aleksiewa ?
20. Norwegia Signe Trosten ?

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Puchar Narodów

Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa 106
2. Kanada Myriam Bédard 99
3. Niemcy Antje Misersky 92
4. Norwegia Anne Elvebakk 91
5. Francja Véronique Claudel 81
6. Niemcy Petra Schaaf 74
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Niemcy Uschi Disl 102
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa 98
3. Kanada Myriam Bédard 93
4. Norwegia Anne Elvebakk 87
5. Niemcy Petra Schaaf 76
6. Norwegia Elin Kristiansen 73
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy ?
2.  Norwegia ?
3.  Francja ?
4.
5.
6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]