Puchar Świata w biathlonie 2016/2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w biathlonie 2016/2017
2015/2016 2017/2018
Data 27 listopada 2016 – 19 marca 2017
Miejsce rozpoczęcia Szwecja Östersund
Miejsce zakończenia Norwegia Oslo/Holmenkollen
Organizator IBU
Liczba konkurencji 6
Zwycięzcy
Generalna Niemcy Laura Dahlmeier

Francja Martin Fourcade

Sprint Czechy Gabriela Koukalová

Francja Martin Fourcade

Bieg indywidualny Niemcy Laura Dahlmeier

Francja Martin Fourcade

Bieg na dochodzenie Niemcy Laura Dahlmeier

Francja Martin Fourcade

Bieg masowy Czechy Gabriela Koukalová

Francja Martin Fourcade

Sztafeta  Niemcy

 Rosja

Sztafeta mieszana  Niemcy
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Niemcy

 Niemcy

Strona internetowa

Puchar Świata w biathlonie 2016/2017 – 40. edycja zawodów o Puchar Świata w tej dyscyplinie sportu. Cykl rozpoczął się 27 listopada 2016 roku sztafetą mieszaną w Östersund, zaś zakończył biegami masowymi w Oslo/Holmenkollen 19 marca 2017. Najważniejszą imprezą sezonu były mistrzostwa świata w Hochfilzen rozegrane od 9 do 19 lutego.

Tytułów sprzed roku bronili Czeszka Gabriela Koukalová oraz Francuz Martin Fourcade[1].

Klasyfikację generalną kobiet wygrała po raz pierwszy w karierze Niemka Laura Dahlmeier[2], zdobywając w sumie 1211 pkt, druga Czeszka Gabriela Koukalová straciła 122 punkty, a trzecia Finka Kaisa Mäkäräinen - 240 pkt. Ponadto Dahlmeier zwyciężyła w klasyfikacji biegu indywidualnego i biegu pościgowego. Natomiast klasyfikację sprintu i biegu masowego wygrała Koukalová. Klasyfikację sztafet i Pucharu Narodów wygrały Niemki.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn od 2011 roku nie ma sobie równych Martin Fourcade, wygrał z dorobkiem 1322 punktów(poprawiając tym samym liczbę punktów, którą uzyskał w jednym sezonie), zdobywając tym samym 6 raz z rzędu kryształową kulę[3], a ponadto 2 rok pod rząd wygrał wszystkie klasyfikacje indywidualne tj. sprint, bieg pościgowy, bieg indywidualny i bieg masowy. Drugi w klasyfikacji Rosjanin Anton Szypulin stracił 404 punkty, a trzeci Norweg Johannes Thingnes Bø - 510 punktów. W klasyfikacji sztafet wygrali Rosjanie, natomiast Puchar Narodów tak jak u pań wygrali Niemcy.

Klasyfikację sztafet mieszanych wygrała reprezentacja Niemiec.

Kalendarz zawodów[edytuj]

Mapa lokalizacyjna Europy
Östersund
Östersund
Oberhof
Oberhof
Ruhpolding
Ruhpolding
Hochfilzen
Hochfilzen
Antholz
Antholz
Oslo
Oslo
Pokljuka
Pokljuka
Nové Město
Nové Město
Kontiolahti
Kontiolahti
Geographylogo.svg
Miejsca zawodów (Europa)
Mapa lokalizacyjna świata
Pjongczang
Pjongczang
Geographylogo.svg
Miejsca zawodów (Świat)

Sezon rozpoczął się biegami sztafet mieszanych 27 listopada w szwedzkiej miejscowości Östersund. Tydzień później rozegrane zostały konkurencje indywidualne. Ze Skandynawii biathloniści udali się do Pokljuki, zaś ostatnie zawody w 2016 odbyły się w Novym Mescie. W porównaniu do poprzedniego sezonu, zawodu w Pokljuce zostały rozegrane tydzień wcześniej w zastępstwie startów w Hochfilzen. Nové Město na Moravě wróciło do kalendarza Pucharu Świata po roku nieobecności. Kolejne starty tradycyjnie odbyły się w Oberhofie, Ruhpolding oraz Antholz-Anterselvie. Z Południowego Tyrolu biathloniści przenieśli się do Hochfilzen, gdzie odbyły się mistrzostwa świata. W porównaniu do poprzedniego sezonu, duże zmiany w kalendarzu zaszły w jego końcowym etapie. W zastępstwie zawodów w Ameryce Północnej została rozegrana próba przedolimpijska w Pjongczang. Następnie biathloniści mieli rywalizować w miejscowości Tiumeń, jednakże w związku z aferą dopingową, Rosjanie wycofali się z organizacji zawodów. Władze IBU zdecydowały, że nowym miejscem rozegrania zawodów będzie fińskie Kontiolahti. Starty zakończyły się 19 marca na przedmieściach Oslo, w Holmenkollen.

Liderzy[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Mężczyźni[edytuj]

Sztafety mieszane[edytuj]

Wyniki[edytuj]

Mężczyźni[edytuj]

Szwecja Östersund, 28.11 – 4.12.2016[4][5][6]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
1 grudnia Bieg indywidualny na 20 km Francja Martin Fourcade Norwegia Johannes Thingnes Bø Białoruś Uładzimir Czapielin
3 grudnia Sprint na 10 km Francja Martin Fourcade Szwecja Fredrik Lindström Niemcy Arnd Peiffer
4 grudnia Bieg pościgowy na 12,5 km Rosja Anton Babikow Rosja Maksim Cwietkow Francja Martin Fourcade
Słowenia Pokljuka, 05.12 – 11.12.2016[7][8][9]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 grudnia Sprint na 10 km Francja Martin Fourcade Norwegia Johannes Thingnes Bø Rosja Anton Szypulin
10 grudnia Bieg pościgowy na 12,5 km Francja Martin Fourcade Norwegia Emil Hegle Svendsen Rosja Anton Szypulin
11 grudnia Sztafeta 4 * 7,5 km  Francja
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Simon Desthieux
Martin Fourcade
 Rosja
Maksim Cwietkow
Anton Babikow
Matwiej Jelisiejew
Anton Szypulin
 Niemcy
Erik Lesser
Matthias Dorfer
Benedikt Doll
Simon Schempp
Czechy Nové Město na Moravě, 12.12.2016 – 18.12.2016[10][11][12]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
15 grudnia Sprint na 10 km Francja Martin Fourcade Rosja Anton Szypulin Norwegia Emil Hegle Svendsen
17 grudnia Bieg pościgowy na 12,5 km Francja Martin Fourcade Rosja Anton Szypulin Francja Quentin Fillon Maillet
18 grudnia Bieg masowy na 15 km Francja Martin Fourcade Niemcy Simon Schempp Rosja Anton Babikow
Niemcy Oberhof, 02.01 – 09.01.2017[13][14][15]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
5 stycznia 2017 Sprint na 10 km Austria Julian Eberhard Czechy Michal Šlesingr Włochy Dominik Windisch
7 stycznia Bieg pościgowy na 12,5 km Francja Martin Fourcade Niemcy Arnd Peiffer Włochy Dominik Windisch
8 stycznia Bieg masowy na 15 km Niemcy Simon Schempp Niemcy Erik Lesser Francja Martin Fourcade
Niemcy Ruhpolding, 09.01 – 15.01.2017[16][17][18]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 stycznia Sztafeta 4 * 7,5 km  Norwegia
Ole Einar Bjørndalen
Vetle Sjåstad Christiansen
Henrik L'Abée-Lund
Emil Hegle Svendsen
 Rosja
Aleksiej Wołkow
Anton Szypulin
Matwiej Jelisiejew
Anton Babikow
 Niemcy
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
13 stycznia Sprint na 10 km Francja Martin Fourcade Austria Julian Eberhard Norwegia Emil Hegle Svendsen
15 stycznia Bieg pościgowy na 12,5 km Francja Martin Fourcade Norwegia Emil Hegle Svendsen Czechy Michal Krčmář
Włochy Rasen-Antholz, 16.01 – 22.01.2016[19][20][21]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
20 stycznia Bieg indywidualny na 20 km Rosja Anton Szypulin Francja Martin Fourcade Ukraina Serhij Semenow
21 stycznia Sztafeta 4 * 7,5 km  Niemcy
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Norwegia
Lars Helge Birkeland
Henrik L'Abée-Lund
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
 Rosja
Maksim Cwietkow
Jewgienij Garaniczew
Dmitrij Małyszko
Anton Babikow
22 stycznia Bieg masowy na 15 km Norwegia Johannes Thingnes Bø Francja Quentin Fillon Maillet Rosja Anton Szypulin
Mistrzostwa świata w Austria Hochfilzen, 08.02 – 19.02.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 lutego Sprint na 10 km Niemcy Benedikt Doll Norwegia Johannes Thingnes Bø Francja Martin Fourcade
12 lutego Bieg pościgowy na 12,5 km Francja Martin Fourcade Norwegia Johannes Thingnes Bø Norwegia Ole Einar Bjørndalen
16 lutego Bieg indywidualny na 20 km Stany Zjednoczone Lowell Bailey Czechy Ondřej Moravec Francja Martin Fourcade
18 lutego Sztafeta 4 * 7,5 km  Rosja
Aleksiej Wołkow
Maksim Cwietkow
Anton Babikow
Anton Szypulin
 Francja
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Simon Desthieux
Martin Fourcade
 Austria
Daniel Mesotitsch
Julian Eberhard
Simon Eder
Dominik Landertinger
19 lutego Bieg masowy na 15 km Niemcy Simon Schempp Norwegia Johannes Thingnes Bø Austria Simon Eder
Korea Południowa Pjongczang, 26.02 – 05.03.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
3 marca Sprint na 10 km Austria Julian Eberhard Stany Zjednoczone Lowell Bailey Francja Martin Fourcade
4 marca Bieg pościgowy na 12,5 km Francja Martin Fourcade Rosja Anton Szypulin Austria Julian Eberhard
5 marca Sztafeta 4 * 7,5 km  Francja
Jean-Guillaume Béatrix
Simon Fourcade
Simon Desthieux
Martin Fourcade
 Austria
Lorenz Wäger
Simon Eder
Julian Eberhard
Dominik Landertinger
 Norwegia
Vetle Sjåstad Christiansen
Vegard Gjermundshaug
Ole Einar Bjørndalen
Henrik L'Abée-Lund
Finlandia Kontiolahti, 06.03.2017 – 12.03.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
10 marca Sprint na 10 km Francja Martin Fourcade Czechy Ondřej Moravec Norwegia Emil Hegle Svendsen
11 marca Bieg pościgowy na 12,5 km Niemcy Arnd Peiffer Austria Simon Eder Norwegia Emil Hegle Svendsen
Norwegia Oslo/Holmenkollen, 13.03 – 19.03.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
17 marca Sprint na 10 km Norwegia Johannes Thingnes Bø Francja Martin Fourcade Rosja Anton Szypulin
18 marca Bieg pościgowy na 12,5 km Rosja Anton Szypulin Francja Martin Fourcade Norwegia Johannes Thingnes Bø
19 marca Bieg masowy na 15 km Francja Martin Fourcade Łotwa Andrejs Rastorgujevs Austria Simon Eder

Kobiety[edytuj]

Szwecja Östersund, 28.11 – 4.12.2016[22][23][24]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
30 listopada Bieg indywidualny na 15 km Niemcy Laura Dahlmeier Francja Anaïs Bescond Białoruś Darja Jurkiewicz
3 grudnia Sprint na 7,5 km Francja Marie Dorin Habert Finlandia Kaisa Mäkäräinen Czechy Gabriela Koukalová
4 grudnia Bieg pościgowy na 10 km Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier Włochy Dorothea Wierer
Słowenia Pokljuka, 05.12 – 11.12.2016[25][26][27]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 grudnia Sprint na 7,5 km Niemcy Laura Dahlmeier Francja Justine Braisaz Norwegia Marte Olsbu
10 grudnia Bieg pościgowy na 10 km Niemcy Laura Dahlmeier Finlandia Kaisa Mäkäräinen Czechy Eva Puskarčíková
11 grudnia Sztafeta 4 * 6 km  Niemcy
Vanessa Hinz
Franziska Hildebrand
Maren Hammerschmidt
Laura Dahlmeier
 Francja
Anaïs Chevalier
Justine Braisaz
Célia Aymonier
Marie Dorin Habert
 Ukraina
Iryna Warwyneć
Julija Dżyma
Ołena Pidhruszna
Iryna Merkuszyna
Czechy Nové Město na Moravě, 12.12.2016 – 18.12.2016[28][29][30]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
16 grudnia Sprint na 7,5 km Rosja Tatjana Akimowa Francja Anaïs Chevalier Stany Zjednoczone Susan Dunklee
17 grudnia Bieg pościgowy na 10 km Francja Anaïs Chevalier Włochy Dorothea Wierer Rosja Tatjana Akimowa
18 grudnia Bieg masowy na 12,5 km Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier Włochy Dorothea Wierer
Niemcy Oberhof, 02.01 – 09.01.2017[31][32][33]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
6 stycznia 2017 Sprint na 7,5 km Czechy Gabriela Koukalová Finlandia Kaisa Mäkäräinen Francja Marie Dorin Habert
7 stycznia Bieg pościgowy na 10 km Francja Marie Dorin Habert Czechy Gabriela Koukalová Finlandia Kaisa Mäkäräinen
8 stycznia Bieg masowy na 12,5 km Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier Czechy Eva Puskarčíková
Niemcy Ruhpolding, 09.01 – 15.01.2017[34][35][36]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
12 stycznia Sztafeta 4 * 6 km  Niemcy
Vanessa Hinz
Maren Hammerschmidt
Franziska Preuß
Laura Dahlmeier
 Francja
Anaïs Chevalier
Justine Braisaz
Anaïs Bescond
Célia Aymonier
 Norwegia
Kaia Wøien Nicolaisen
Hilde Fenne
Tiril Eckhoff
Marte Olsbu
14 stycznia Sprint na 6 km Finlandia Kaisa Mäkäräinen Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier
15 stycznia Bieg pościgowy na 10 km Finlandia Kaisa Mäkäräinen Czechy Gabriela Koukalová Francja Marie Dorin Habert
Włochy Rasen-Antholz, 16.01 – 22.01.2016[37][38][39]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
19 stycznia Bieg indywidualny na 15 km Niemcy Laura Dahlmeier Francja Anaïs Chevalier Włochy Alexia Runggaldier
21 stycznia Bieg masowy na 12,5 km Niemcy Nadine Horchler Niemcy Laura Dahlmeier Czechy Gabriela Koukalová
22 stycznia Sztafeta 4 * 6 km  Niemcy
Vanessa Hinz
Maren Hammerschmidt
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
 Francja
Anaïs Chevalier
Justine Braisaz
Anaïs Bescond
Marie Dorin Habert
 Włochy
Lisa Vittozzi
Federica Sanfilippo
Alexia Runggaldier
Dorothea Wierer
Mistrzostwa świata w Austria Hochfilzen, 08.02 – 19.02.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
10 lutego Sprint na 7,5 km Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier Francja Anaïs Chevalier
12 lutego Bieg pościgowy na 10 km Niemcy Laura Dahlmeier Białoruś Darja Domraczewa Czechy Gabriela Koukalová
15 lutego Bieg indywidualny na 15 km Niemcy Laura Dahlmeier Czechy Gabriela Koukalová Włochy Alexia Runggaldier
18 lutego Sztafeta 4 * 6 km  Niemcy
Vanessa Hinz
Maren Hammerschmidt
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
 Ukraina
Iryna Warwyneć
Julija Dżyma
Anastasija Merkuszyna
Ołena Pidhruszna
 Francja
Anaïs Chevalier
Célia Aymonier
Justine Braisaz
Marie Dorin Habert
19 lutego Bieg masowy na 12,5 km Niemcy Laura Dahlmeier Stany Zjednoczone Susan Dunklee Finlandia Kaisa Mäkäräinen
Korea Południowa Pjongczang, 26.02 – 05.03.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
2 marca Sprint na 7,5 km Niemcy Laura Dahlmeier Norwegia Tiril Eckhoff Francja Anaïs Chevalier
4 marca Bieg pościgowy na 10 km Niemcy Laura Dahlmeier Finlandia Kaisa Mäkäräinen Francja Anaïs Bescond
5 marca Sztafeta 4 * 6 km  Niemcy
Nadine Horchler
Maren Hammerschmidt
Denise Herrmann
Franziska Hildebrand
 Norwegia
Kaia Wøien Nicolaisen
Hilde Fenne
Tiril Eckhoff
Marte Olsbu
 Czechy
Jessica Jislová
Eva Puskarčíková
Lucie Charvátová
Gabriela Koukalová
Finlandia Kontiolahti, 06.03.2017 – 12.03.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
10 marca Sprint na 7,5 km Norwegia Tiril Eckhoff Niemcy Laura Dahlmeier Białoruś Daria Domraczewa
11 marca Bieg pościgowy na 10 km Niemcy Laura Dahlmeier Francja Marie Dorin Habert Włochy Lisa Vittozzi
Norwegia Oslo/Holmenkollen, 13.03 – 19.03.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
17 marca Sprint na 7,5 km Finlandia Mari Laukkanen Francja Justine Braisaz Francja Anaïs Bescond
18 marca Bieg pościgowy na 10 km Finlandia Mari Laukkanen Czechy Gabriela Koukalová Francja Justine Braisaz
19 marca Bieg masowy na 12,5 km Norwegia Tiril Eckhoff Czechy Gabriela Koukalová Finlandia Kaisa Mäkäräinen

Miksty[edytuj]

Szwecja Östersund, 28.11 – 4.12.2016[40][41]
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
27 listopada Pojedyncza sztafeta mieszana  Francja
Marie Dorin Habert
Martin Fourcade
 Austria
Lisa Theresa Hauser
Simon Eder
 Niemcy
Franziska Preuß
Erik Lesser
27 listopada Sztafeta mieszana (2 * 6 km + 2 * 7,5 km)  Norwegia
Marte Olsbu
Fanny Horn Birkeland
Johannes Thingnes Bø
Ole Einar Bjørndalen
 Niemcy
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
 Włochy
Lisa Vittozzi
Dorothea Wierer
Lukas Hofer
Dominik Windisch
Mistrzostwa świata w Austria Hochfilzen, 08.02 – 19.02.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
9 lutego Sztafeta mieszana (2 * 6 km + 2 * 7,5 km)  Niemcy
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Francja
Anaïs Chevalier
Marie Dorin Habert
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
 Rosja
Olga Podczufarowa
Tatjana Akimowa
Aleksandr Łoginow
Anton Szypulin
Finlandia Kontiolahti, 06.03.2017 – 12.03.2017
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
12 marca Pojedyncza sztafeta mieszana  Austria
Lisa Theresa Hauser
Simon Eder
 Stany Zjednoczone
Susan Dunklee
Lowell Bailey
 Niemcy
Laura Dahlmeier
Roman Rees
12 marca Sztafeta mieszana (2 * 6 km + 2 * 7,5 km)  Francja
Marie Dorin Habert
Anaïs Bescond
Simon Desthieux
Quentin Fillon Maillet
 Niemcy
Nadine Horchler
Maren Hammerschmidt
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
 Ukraina
Iryna Warwyneć
Olga Abramowa
Serhij Semenow
Dmytro Pidruczny

Klasyfikacje[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Klasyfikacja generalna[42]
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Niemcy Laura Dahlmeier 1211
2. Czechy Gabriela Koukalová 1089
3. Finlandia Kaisa Mäkäräinen 971
4. Francja Marie Dorin Habert 856
5. Włochy Dorothea Wierer 719
6. Francja Justine Braisaz 706
7. Francja Anaïs Chevalier 669
8. Ukraina Julija Dżyma 632
9. Niemcy Franziska Hildebrand 621
10. Stany Zjednoczone Susan Dunklee 596
Miejsce Zawodniczka Punkty
11. Norwegia Tiril Eckhoff 566
12. Norwegia Marte Olsbu 551
13. Czechy Eva Puskarčíková 504
14. Francja Anaïs Bescond 501
15. Austria Lisa Theresa Hauser 493
16. Rosja Tatjana Akimowa 479
17. Szwajcaria Selina Gasparin 449
18. Białoruś Nadzieja Skardzina 440
19. Niemcy Vanessa Hinz 436
20. Kazachstan Galina Wiszniewska 429
Miejsce Zawodniczka Punkty
...
34. Polska Magdalena Gwizdoń 237
36. Polska Monika Hojnisz 225
63. Polska Krystyna Guzik 55
102. Polska Kinga Mitoraj 1

Klasyfikacja biegu indywidualnego[43]

Klasyfikacja sprintu[44]

Klasyfikacja biegu na dochodzenie[45]

Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Niemcy Laura Dahlmeier 180
2. Niemcy Vanessa Hinz 103
3. Włochy Alexia Runggaldier 96
4. Czechy Gabriela Koukalová 95
5. Ukraina Ołena Pidhruszna 83
6. Niemcy Maren Hammerschmidt 76
7. Rosja Olga Podczufarowa 76
8. Ukraina Julija Dżyma 74
9. Finlandia Mari Laukkanen 73
10. Czechy Eva Puskarčíková 72
...
22. Polska Monika Hojnisz 47
47. Polska Krystyna Guzik 18
68. Polska Magdalena Gwizdoń 4
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Czechy Gabriela Koukalová 377
2. Niemcy Laura Dahlmeier 372
3. Finlandia Kaisa Mäkäräinen 337
4. Francja Marie Dorin Habert 297
5. Francja Justine Braisaz 281
6. Norwegia Tiril Eckhoff 277
7. Francja Anaïs Chevalier 260
8. Włochy Dorothea Wierer 246
9. Niemcy Franziska Hildebrand 241
10. Stany Zjednoczone Susan Dunklee 228
...
25. Polska Magdalena Gwizdoń 122
36. Polska Monika Hojnisz 85
60. Polska Krystyna Guzik 30
89. Polska Kinga Mitoraj 1
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Niemcy Laura Dahlmeier 405
2. Czechy Gabriela Koukalová 384
3. Finlandia Kaisa Mäkäräinen 368
4. Francja Marie Dorin Habert 346
5. Włochy Dorothea Wierer 286
6. Francja Justine Braisaz 250
7. Norwegia Marte Olsbu 236
8. Francja Anaïs Chevalier 226
9. Ukraina Julija Dżyma 215
10. Niemcy Franziska Hildebrand 210
...
35. Polska Magdalena Gwizdoń 82
38. Polska Monika Hojnisz 65
79. Polska Krystyna Guzik 7

Klasyfikacja biegu masowego[46]

Klasyfikacja sztafet[47]

Klasyfikacja Pucharu Narodów[48]

Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Czechy Gabriela Koukalová 265
2. Niemcy Laura Dahlmeier 254
3. Finlandia Kaisa Mäkäräinen 207
4. Ukraina Julija Dżyma 162
5. Włochy Dorothea Wierer 156
6. Francja Marie Dorin Habert 147
7. Szwajcaria Selina Gasparin 139
8. Niemcy Vanessa Hinz 132
9. Niemcy Franziska Hildebrand 126
10. Czechy Eva Puskarčíková 124
...
37. Polska Magdalena Gwizdoń 29
38. Polska Monika Hojnisz 28
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy 300
2.  Francja 248
3.  Ukraina 224
4.  Norwegia 202
5.  Czechy 197
6.  Włochy 197
7.  Szwecja 187
8.  Białoruś 167
9.  Rosja 166
10.  Polska 154
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy 7951
2.  Francja 7646
3.  Ukraina 6605
4.  Czechy 6547
5.  Włochy 6481
6.  Norwegia 6265
7.  Rosja 6139
8.  Szwecja 6034
9.  Białoruś 5683
10.  Kazachstan 5193
...
12.  Polska 5035

Mężczyźni[edytuj]

Klasyfikacja generalna[49]
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Martin Fourcade 1322
2. Rosja Anton Szypulin 918
3. Norwegia Johannes Thingnes Bø 812
4. Niemcy Arnd Peiffer 746
5. Niemcy Simon Schempp 741
6. Austria Julian Eberhard 732
7. Norwegia Emil Hegle Svendsen 667
8. Stany Zjednoczone Lowell Bailey 641
9. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 631
10. Niemcy Erik Lesser 621
Miejsce Zawodnk Punkty
11. Niemcy Benedikt Doll 608
12. Czechy Ondřej Moravec 597
13. Austria Simon Eder 552
14. Włochy Dominik Windisch 525
15. Francja Jean-Guillaume Béatrix 521
16. Austria Dominik Landertinger 512
17. Czechy Michal Krčmář 498
18. Rosja Jewgienij Garaniczew 495
19. Rosja Maksim Cwietkow 469
20. Francja Quentin Fillon Maillet 466
Miejsce Zawodnik Punkty
...
82. Polska Grzegorz Guzik 15

Klasyfikacja biegu indywidualnego[50]

Klasyfikacja sprintu[51]

Klasyfikacja biegu na dochodzenie[52]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Martin Fourcade 162
2. Rosja Anton Szypulin 126
3. Stany Zjednoczone Lowell Bailey 117
4. Norwegia Johannes Thingnes Bø 115
5. Norwegia Lars Helge Birkeland 103
6. Bułgaria Krasimir Anew 99
7. Ukraina Serhij Semenow 88
8. Szwajcaria Benjamin Weger 84
9. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 83
10. Czechy Ondřej Moravec 78
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Martin Fourcade 484
2. Austria Julian Eberhard 345
3. Norwegia Emil Hegle Svendsen 276
4. Niemcy Arnd Peiffer 275
5. Norwegia Johannes Thingnes Bø 269
6. Rosja Anton Szypulin 248
7. Niemcy Benedikt Doll 222
8. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 218
5. Stany Zjednoczone Lowell Bailey 217
10. Austria Dominik Landertinger 210
...
70. Polska Grzegorz Guzik 15
Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Martin Fourcade 502
2. Rosja Anton Szypulin 392
3. Niemcy Arnd Peiffer 298
4. Norwegia Johannes Thingnes Bø 278
5. Norwegia Emil Hegle Svendsen 249
6. Niemcy Simon Schempp 233
7. Austria Julian Eberhard 232
8. Austria Simon Eder 215
9. Włochy Dominik Windisch 200
10. Niemcy Erik Lesser 199

Klasyfikacja biegu masowego[53]

Klasyfikacja sztafet[54]

Klasyfikacja Pucharu Narodów[55]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Martin Fourcade 248
2. Niemcy Simon Schempp 231
3. Rosja Anton Szypulin 177
4. Francja Jean-Guillaume Béatrix 168
5. Niemcy Erik Lesser 165
6. Norwegia Johannes Thingnes Bø 150
7. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 147
8. Niemcy Arnd Peiffer 141
9. Rosja Anton Babikow 140
10. Niemcy Benedikt Doll 134
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Rosja 259
2.  Francja 242
3.  Niemcy 237
4.  Norwegia 228
5.  Austria 216
6.  Ukraina 207
7.  Czechy 173
8.  Włochy 167
9.  Kanada 150
10.  Szwajcaria 146
...
20.  Polska 64
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy 7448
2.  Francja 7416
3.  Rosja 7192
4.  Norwegia 7181
5.  Austria 6926
6.  Ukraina 6270
7.  Czechy 6223
8.  Włochy 5556
9.  Szwajcaria 5395
10.  Stany Zjednoczone 5290
...
23.  Polska 2739

Sztafety mieszane[edytuj]

Klasyfikacja sztafet mieszanych[56][a]
Miejsce Reprezentacja Punkty
1.  Niemcy 264
2.  Francja 257
3.  Austria 201
4.  Norwegia 195
5.  Rosja 195
6.  Ukraina 187
7.  Włochy 185
8.  Szwecja 184
9.  Czechy 175
10.  Stany Zjednoczone 169
Miejsce Reprezentacja Punkty
11.  Kazachstan 169
12.  Szwajcaria 163
13.  Finlandia 157
14.  Białoruś 134
15.  Słowacja 133
16.  Kanada 126
17.  Słowenia 124
18.  Bułgaria 119
19.  Estonia 116
20.  Japonia 113
...
22.  Polska 98

Wyniki Polaków[edytuj]

Indywidualne[edytuj]

Kobiety

Zawodniczka Östersund Bieg indywidualny (30.11.2016)
IN
Östersund Sprint (3.12.2016)
SP
Östersund Bieg pościgowy (4.12.2016)
PU
Pokljuka Sprint (9.12.2016)
SP
Pokljuka Bieg pościgowy (10.12.2016)
PU
Nové Město na Moravě Sprint (16.12.2016
SP
Nové Město na Moravě Bieg pościgowy (17.12.2016
PU
Nové Město na Moravě Bieg masowy (18.12.2016
MS
Oberhof Sprint (6.01.2017)
SP
Oberhof Bieg pościgowy (7.01.2017)
PU
Oberhof Bieg masowy (8.01.2017)
MS
Ruhpolding Sprint (14.01.2017)
SP
Ruhpolding Bieg pościgowy (15.01.2017)
PU
Antholz-Anterselva Bieg indywidualny (21.01.2017)
IN
Antholz-Anterselva Bieg masowy (23.01.2017)
MS
Hochfilzen Sprint (11.02.2017)
SP
Hochfilzen Bieg pościgowy (12.02.2016)
PU
Hochfilzen Bieg indywidualny (15.02.2017)
IN
Hochfilzen Bieg masowy (19.02.2016)
MS
Pjongczang Sprint (2.03.2017)
SP
Pjongczang Bieg pościgowy (4.03.2017)
PU
Kontiolahti Sprint (9.03.2017)
SP
Kontiolahti Bieg pościgowy (11.03.2017)
PU
Oslo/Holmenkollen Sprint (17.03.2017)
SP
Oslo/Holmenkollen Bieg pościgowy (18.03.2017)
PU
Oslo/Holmenkollen Bieg masowy (19.03.2017)
MS
Krystyna Guzik 71 49 37 63 42 39 11 40 67 23 53 47 52 - 62 - 48 57 92 - -
Magdalena Gwizdoń 47 65 q 27 45 49 37 8 31 12 10 15 45 38 25 37 - 18 15 27 46 38 50 -
Monika Hojnisz 44 51 43 24 14 17 21 26 31 30 57 dns 7 22 39 51 30 - 12 34 39 48 40 48 -
Kinga Mitoraj DNS 40 56 68 91 70 62 67 - - - 54 58 94 - 90 - -
Kamila Żuk 67 91 74 85 76 - - - - - - - - - - -
Anna Mąka 86 73 - - 84 - - - - - - - -
Karolina Pitoń 89 - - - - - - - - - - -

Mężczyźni

Zawodnik Östersund Bieg indywidualny (1.12.2016)
IN
Östersund Sprint (3.12.2016)
SP
Östersund Bieg pościgowy (4.12.2016)
PU
Pokljuka Sprint (9.12.2016)
SP
Pokljuka Bieg pościgowy (10.12.2016)
PU
Nové Město na Moravě Sprint (16.12.2016
SP
Nové Město na Moravě Bieg pościgowy (17.12.2016
PU
Nové Město na Moravě Bieg masowy (18.12.2016
MS
Oberhof Sprint (6.01.2017)
SP
Oberhof Bieg pościgowy (7.01.2017)
PU
Oberhof Bieg masowy (8.01.2017)
MS
Ruhpolding Sprint (14.01.2017)
SP
Ruhpolding Bieg pościgowy (15.01.2017)
PU
Antholz-Anterselva Bieg indywidualny (21.01.2017)
IN
Antholz-Anterselva Bieg masowy (23.01.2017)
MS
Hochfilzen Sprint (11.02.2017)
SP
Hochfilzen Bieg pościgowy (12.02.2016)
PU
Hochfilzen Bieg indywidualny (15.02.2017)
IN
Hochfilzen Bieg masowy (19.02.2016)
MS
Pjongczang Sprint (2.03.2017)
SP
Pjongczang Bieg pościgowy (4.03.2017)
PU
Kontiolahti Sprint (10.03.2017)
SP
Kontiolahti Bieg pościgowy (11.03.2017)
PU
Oslo/Holmenkollen Sprint (17.03.2017)
SP
Oslo/Holmenkollen Bieg pościgowy (18.03.2017)
PU
Oslo/Holmenkollen Bieg masowy (19.03.2017)
MS
Grzegorz Guzik 74 99 71 71 26 53 66 66 53 57 90 - 53 57 97 - 76 - -
Mateusz Janik 90 79 87 90 102 - - - - - - - - - - -
Andrzej Nędza-Kubiniec 90 100 - - 53 - - - 99 - 92 - -
Rafał Penar 81 86 96 94 94 - - - 102 - - - - - -
Łukasz Szczurek 93 78 77 72 - 57 - 62 - 82 - 90 - -

Drużynowe[edytuj]

Kobiety

Pokljuka Sztafeta kobieca (11.12.2016)
RL
Ruhpolding Sztafeta kobieca (12.01.2017)
RL
Antholz-Anterselva Sztafeta kobieca (22.01.2017)
RL
Hochfilzen Sztafeta kobieca (17.02.2017)
RL
Pjongczang Sztafeta kobieca (05.03.2017)
RL
7 16 12 7 13

Mężczyźni

Pokljuka Sztafeta męska (11.12.2016)
RL
Ruhpolding Sztafeta męska (11.01.2017)
RL
Antholz-Anterselva Sztafeta męska (21.01.2017)
RL
Hochfilzen Sztafeta męska (18.02.2017)
RL
Pjongczang Sztafeta męska (05.03.2017)
RL
LPD
20
19 LPD
20
LPD
24
LPD
24

Sztafety mieszane

Östersund Sztafeta mieszana (27.11.2016)
RM
Hochfilzen Sztafeta mieszana (09.02.2017)
RM
Kontiolahti Sztafeta mieszana (12.03.2017)
RM
16 23 20

Pojedyncze sztafety mieszane

Östersund Sztafeta mieszana (27.11.2016)
SR
Kontiolahti Sztafeta mieszana (12.03.2017)
SR
LPD
25
23
Legenda oznaczeń
SP
Sprint
PU
Bieg pościgowy (na dochodzenie)
IN
Bieg indywidualny
MS
Bieg masowy
RL
Sztafeta
RM
Sztafeta mieszana
SR
Pojedyncza sztafeta mieszana
DNS
Zawodnik/czka został/a zgłoszony/a do rywalizacji, ale nie wystartował/a.
DNF
Zawodnik/czka nie ukończył/a biegu.
DSQ
Zawodnik/czka został/a zdyskwalifikowany/a.
LPD
Zawodnik/czka został/a zdublowany/a.
q
Zawodnik/czka nie zakwalifikował/a się do biegu pościgowego.
Zawodnik/czka nie startował/a w konkursie.
odw.
Zawody zostały odwołane.
Kolory
Złoty Pierwsze miejsce
Srebrny Drugie miejsce
Brązowy Trzecie miejsce
Jasnoniebieski miejsca 4 - 40
czerwony DSQ, DNF, DNS


Uwagi

  1. Do klasyfikacji sztafet mieszanych liczone są zarówno sztafety mieszane jak i pojedyncze sztafety mieszane.

Przypisy

  1. Jerry Kokesh: IBU World Cup Total Score: Fourcade and Soukalova (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 21 listopada 2016].
  2. PŚ w biathlonie: Dahlmeier zapewniła sobie Kryształową Kulę, „PrzegladSportowy.pl” [dostęp 2017-03-21] (pol.).
  3. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Martin Fourcade z szóstą Kryształową Kulą! - WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 3 marca 2017 [dostęp 2017-03-21] (pol.).
  4. Final Results – Men 20 km Individual Östersund (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-02].
  5. Final Results – Men 10 km Sprint Östersund (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].
  6. Final Results – Men 12,5 km Pursuit Östersund (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].
  7. Final Results – Men 10 km Sprint Pokljuka (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].
  8. Final Results – Men 12,5 km Pursuit Pokljuka (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-10].
  9. Final Results – Men 4 * 7,5 km Relay Pokljuka (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-11].
  10. Final Results – Men 10 km Sprint Nove Mesto na Morave (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-19].
  11. Final Results – Men 12,5 km Pursuit Nove Mesto na Morave (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-19].
  12. Final Results – Men 15 km Mass Start Nove Mesto na Morave (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-19].
  13. Final Results – Men 10 km Sprint Oberhof (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-11].
  14. Final Results – Men 12,5 km Pursuit Oberhof (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-11].
  15. Final Results – Men 15 km Mass Start Oberhof (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-11].
  16. Final Results – Men 4 * 7,5 km Relay Ruhpolding (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-11].
  17. Final Results – Men 10 km Sprint Ruhpolding (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-21].
  18. Final Results – Men 12,5 km Pursuit Ruhpolding (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-21].
  19. Final Results – Men 20 km Individual Antholz-Anterselva (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-21].
  20. Final Results – Men 4 * 7,5 km Relay Antholz-Anterselva (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-21].
  21. Final Results – Men 15 km Mass start Antholz-Anterselva (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-22].
  22. Final Results – Women 15 km Individual Östersund (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-01].
  23. Final Results – Women 7,5 km Sprint Östersund (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].
  24. Final Results – Women 10 km Pursuit Östersund (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].
  25. Final Results – Women 7,5 km Sprint Pokljuka (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-09].
  26. Final Results – Women 10 km Pursuit Pokljuka (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-10].
  27. Final Results – Women 4 * 6 km Relay Pokljuka (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-11].
  28. Final Results – Women 7,5 km Sprint Nove Mesto na Morave (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-19].
  29. Final Results – Women 10 km Pursuit Nove Mesto na Morave (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-19].
  30. Final Results – Women 12,5 km Mass Start Nove Mesto na Morave (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2016-12-19].
  31. Final Results – Women 7,5 km Sprint Oberhof (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-08].
  32. Final Results – Women 10 km Pursuit Oberhof (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-08].
  33. Final Results – Women 12,5 km Mass Start Oberhof (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-08].
  34. Final Results – Women 4 * 6 km Relay Ruhpolding (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-12].
  35. Final Results – Women 7.5 km Sprint Ruhpolding (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-15].
  36. Final Results – Women 10 km Pursuit Ruhpolding (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-12].
  37. Final Results – Women 15 km Individual Antholz-Anterselva (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-21].
  38. Final Results – Women 12,5 km Mass Start Antholz-Anterselva (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-21].
  39. Final Results – Women 4 * 6 km Relay Antholz-Anterselva (ang.). biathlonworld.com. [dostęp 2017-01-22].
  40. International Biathlon Union: IBU World Cup Biathlon 1 – Östersund (SWE) Single Mixed Relay (ang.). services.biathlonresults.com. [dostęp 2016-11-30].
  41. International Biathlon Union: IBU World Cup Biathlon 1 – Östersund (SWE) Mixed Relay (ang.). services.biathlonresults.com. [dostęp 2016-11-30].
  42. International Biathlon Union: WOMEN'S WORLD CUP TOTAL SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  43. International Biathlon Union: WOMEN'S WORLD CUP INDIVIDUAL SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-02-15. [dostęp 2017-03-19].
  44. International Biathlon Union: WOMEN'S WORLD CUP SPRINT SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-17. [dostęp 2017-03-19].
  45. International Biathlon Union: WOMEN'S WORLD CUP PURSUIT SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-18. [dostęp 2017-03-19].
  46. International Biathlon Union: WOMEN'S WORLD CUP MASS START SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  47. International Biathlon Union: WOMEN'S WORLD CUP RELAY SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-05. [dostęp 2017-03-19].
  48. International Biathlon Union: WOMEN'S NATION CUP SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  49. International Biathlon Union: MEN'S WORLD CUP TOTAL SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  50. International Biathlon Union: MEN'S WORLD CUP INDIVIDUAL SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  51. International Biathlon Union: MEN'S WORLD CUP SPRINT SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  52. International Biathlon Union: MEN'S WORLD CUP PURSUIT SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  53. International Biathlon Union: MEN'S WORLD CUP MASS START SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  54. International Biathlon Union: MEN'S WORLD CUP RELAY SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  55. International Biathlon Union: MEN'S NATION CUP SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-19. [dostęp 2017-03-19].
  56. International Biathlon Union: WORLD CUP MIXED RELAY SCORE – FINAL SCORE (ang.). ibu.blob.core.windows.net, 2017-03-12. [dostęp 2017-03-19].

Linki zewnętrzne[edytuj]