Puchar Świata w biegach narciarskich 1985/1986

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biegach narciarskich
Cross country skiing pictogram.svg
1984/19851985/19861986/1987
Mężczyźni
Generalna Szwecja Gunde Svan
Puchar Narodów  Szwecja
Kobiety
Generalna Finlandia Marjo Matikainen
Puchar Narodów  Norwegia

Sezon 1985/1986 Pucharu Świata w biegach narciarskich rozpoczął się 7 grudnia 1985 w kanadyjskim Labrador City. Ostatnie zawody z tego cyklu rozegrano 15 marca 1986 w norweskim Oslo.

Puchar Świata rozegrany został w 10 krajach i 12 miastach. Najwięcej zawodów zorganizowali Norwegowie, którzy 4 razy gościli najlepszych biegaczy narciarskich świata.

Obrońcą Pucharu Świata wśród mężczyzn był Szwed Gunde Svan, a wśród kobiet Norweżka Anette Bøe.

W tym sezonie w pucharze świata triumfowała Marjo Matikainen wśród kobiet oraz ponownie Gunde Svan wśród mężczyzn.

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 8 grudnia 1985 Kanada Labrador City 15 km s. klasyczny Szwecja Gunde Svan Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow Norwegia Pål Gunnar Mikkelsplass
2. 9 grudnia 1985 Kanada Labrador City Sztafeta 4 x 10 km  Szwecja
Erik Östlund
Jan Ottosson
Torgny Mogren
Gunde Svan
 ZSRR
Leonid Turczin
Aleksandr Batiuk
Wasilij Gorbaczow
Władimir Smirnow
 Norwegia
Tor Håkon Holte
Vegard Ulvang
Ove Aunli
Pål Gunnar Mikkelsplass
3. 14 grudnia 1985 Stany Zjednoczone Biwabik 30 km s. dowolny Szwecja Gunde Svan Finlandia Kari Ristanen Norwegia Ove Aunli
4. 11 stycznia 1986 Francja La Bresse 30 km s. klasyczny Szwecja Gunde Svan Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow Szwecja Erik Östlund
5. 15 stycznia 1986 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bohinj 5 km s. dowolny Szwecja Torgny Mogren Szwecja Gunde Svan Norwegia Vegard Ulvang
6. 16 stycznia 1986 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bohinj Sztafeta 4 x 10 km  Szwecja
Erik Östlund
Torgny Mogren
Christer Majbäck
Gunde Svan
 ZSRR
Aleksandr Batiuk
Michaił Diewiatjarow
Jurij Burłakow
Władimir Smirnow
 Norwegia
Hans Erik Tofte
Vegard Ulvang
Per Knut Aaland
Pål Gunnar Mikkelsplass
7. 14 lutego 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Oberstdorf 50 km s. dowolny Szwecja Gunde Svan Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Sachnow Włochy Maurilio De Zolt
8. 16 lutego 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Oberstdorf Sztafeta 4 x 10 km  Szwecja
Erik Östlund
Torgny Mogren
Gunde Svan
Thomas Eriksson
 Norwegia
Pål Gunnar Mikkelsplass
Vegard Ulvang
Martin Hole
Tor Håkon Holte
 ZSRR II
Andriej Siergiejew
Aleksandr Uszkalenko
Jurij Burłakow
Aleksiej Burłakow
9. 23 lutego 1986 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kawgołowo 15 km s. klasyczny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow Szwecja Gunde Svan Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Burłakow
10. 2 marca 1986 Finlandia Lahti 15 km s. dowolny Szwecja Torgny Mogren Szwecja Gunde Svan Włochy Giorgio Vanzetta
11. 8 marca 1986 Szwecja Falun 30 km s. klasyczny Szwecja Thomas Wassberg Szwecja Thomas Eriksson Norwegia Martin Hole
12. 9 marca 1986 Szwecja Falun Sztafeta 4 x 10 km  Szwecja
Erik Östlund
Thomas Eriksson
Torgny Mogren
Gunde Svan
 Norwegia
Arild Monsen
Vegard Ulvang
Pål Gunnar Mikkelsplass
Martin Hole
 Finlandia
Ari Hynninen
Kari Ristanen
Aki Karvonen
Harri Kirvesniemi
13. 13 marca 1986 Norwegia Oslo Sztafeta 4 x 10 km  Szwecja I
Erik Östlund
Thomas Eriksson
Torgny Mogren
Gunde Svan
 Włochy
Marco Albarello
Albert Walder
Maurilio De Zolt
Giorgio Vanzetta
 Szwecja II
Thomas Wassberg
Christer Majbäck
Lars Håland
Sven-Erik Danielsson
14. 14 marca 1986 Norwegia Oslo 50 km s. klasyczny Szwecja Gunde Svan Szwecja Torgny Mogren Norwegia Vegard Ulvang

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 7 grudnia 1985 Kanada Labrador City 5 km s. dowolny Finlandia Marjo Matikainen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anfisa Riezcowa Finlandia Jaana Savolainen
2. 13 grudnia 1985 Stany Zjednoczone Biwabik 10 km s. klasyczny Norwegia Brit Pettersen Norwegia Marianne Dahlmo Finlandia Marjo Matikainen
3. 15 grudnia 1985 Stany Zjednoczone Biwabik Sztafeta 4 x 5 km  Finlandia  ZSRR  Norwegia
4. 11 stycznia 1986 Francja Les Saisies 10 km s. dowolny Niemiecka Republika Demokratyczna Gaby Nestler Niemiecka Republika Demokratyczna Carola Jacob Niemiecka Republika Demokratyczna Simone Opitz
5. 15 stycznia 1986 Niemiecka Republika Demokratyczna Klingenthal Sztafeta 4 x 5 km  NRD
Carola Jacob
Susann Kuhfittig
Simone Opitz
Gaby Nestler
 Finlandia
Pirkko Määttä
Jaana Savolainen
Eija Hyytiäinen
Marjo Matikainen
 Szwecja
Marie Johansson
Catrin Larsson
Anna-Lena Fritzon
Karin Lamberg-Skog
6. 18 stycznia 1986 Czechosłowacja Nové Město 20 km s. dowolny Niemiecka Republika Demokratyczna Simone Opitz Niemiecka Republika Demokratyczna Gaby Nestler Norwegia Marianne Dahlmo
7. 15 lutego 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Oberstdorf 20 km s. klasyczny Norwegia Marianne Dahlmo Norwegia Brit Pettersen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Raisa Smietanina
8. 16 lutego 1986 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Oberstdorf Sztafeta 4 x 5 km  Norwegia
Marianne Dahlmo
Brit Pettersen
Solveig Pedersen
Anne Jahren
 Finlandia
Pirkko Määttä
Jaana Savolainen
Eija Hyytiäinen
Marjo Matikainen
 ZSRR
Nina Gawriluk
Tamara Tichonowa
Natalja Furłatowa
Nina Korolewa
9. 22 lutego 1986 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kawgołowo 10 km s. klasyczny Norwegia Anne Jahren Norwegia Marianne Dahlmo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Raisa Smietanina
10. 1 marca 1986 Finlandia Lahti Sztafeta 4 x 5 km  Norwegia I
Berit Aunli
Brit Pettersen
Solveig Pedersen
Anne Jahren
 Norwegia II
Marianne Myklebust
Nina Skeime
Nina Østvold
Trude Dybendahl
 Finlandia
Pirkko Määttä
Eija Hyytiäinen
Jaana Savolainen
Marjo Matikainen
11. 2 marca 1986 Finlandia Lahti 5 km s. klasyczny Finlandia Marjo Matikainen Norwegia Anne Jahren Norwegia Marianne Dahlmo
12. 8 marca 1986 Szwecja Falun 30 km s. klasyczny Norwegia Brit Pettersen Finlandia Marjo Matikainen Norwegia Marit Mikkelsplass
13. 13 marca 1986 Norwegia Oslo Sztafeta 4 x 5 km  Szwecja
Lis Frost
Carina Görlin
Karin Lamberg-Skog
Annika Dahlman
 Norwegia I
Marianne Dahlmo
Nina Skeime
Berit Aunli
Anne Jahren
 Norwegia III
Inger Helene Nybråten
Grete Ingeborg Nykkelmo
Hilde G. Pedersen
Siv Tangen
14. 15 marca 1986 Norwegia Oslo 10 km s. dowolny Finlandia Jaana Savolainen Niemiecka Republika Demokratyczna Simone Opitz Norwegia Anne Jahren

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Szwecja Gunde Svan 145
2. Szwecja Torgny Mogren 101
3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow 78
4. Norwegia Pål Gunnar Mikkelsplass 57
4. Szwecja Erik Östlund 57
6. Szwecja Thomas Eriksson 50
7. Szwecja Christer Majbäck 47
8. Norwegia Vegard Ulvang 43
9. Kanada Pierre Harvey 40
10. Norwegia Martin Hole 29

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Finlandia Marjo Matikainen 107
2. Norwegia Marianne Dahlmo 106
3. Norwegia Brit Pettersen 104
4. Norwegia Anne Jahren 88
5. Niemiecka Republika Demokratyczna Simone Opitz 60
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Gaby Nestler 54
6. Szwajcaria Evi Kratzer 54
8. Finlandia Jaana Savolainen 44
9. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nina Korolewa 42
9. Finlandia Pirkko Määttä 42

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]