Puchar Świata w biegach narciarskich 1989/1990

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w biegach narciarskich
Cross country skiing pictogram.svg
1988/19891989/19901990/1991
Mężczyźni
Generalna Norwegia Vegard Ulvang
Puchar Narodów  Norwegia
Kobiety
Generalna Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina
Puchar Narodów  ZSRR

Sezon 1989/1990 Pucharu Świata w biegach narciarskich rozpoczął się 9 grudnia 1989 w amerykańskim Soldier Hollow. Ostatnie zawody z tego cyklu rozegrano 17 marca 1990 w norweskim Vang.

Puchar Świata rozegrany został w 6 krajach i 7 miastach. Najwięcej zawodów zorganizowali Szwajcarzy, którzy 4 razy gościli najlepszych biegaczy narciarskich świata.

Obrońcą Pucharu Świata wśród mężczyzn był Szwed Gunde Svan, a wśród kobiet reprezentantka ZSRR Jelena Välbe.

W tym sezonie w pucharze świata triumfowała Łarisa Łazutina wśród kobiet oraz Vegard Ulvang wśród mężczyzn.

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 9 grudnia 1989 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km s. klasyczny Norwegia Bjørn Dæhlie Norwegia Vegard Ulvang Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Behle
2. 10 grudnia 1989 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sztafeta 4 × 10 km  Szwecja
Jan Ottosson
Christer Majbäck
Torgny Mogren
Gunde Svan
 Norwegia I
Pål Gunnar Mikkelsplass
Vegard Ulvang
Øyvind Skaanes
Bjørn Dæhlie
 Norwegia II
Arild Monsen
Erling Jevne
Torgeir Bjørn
Terje Langli
3. 16 grudnia 1989 Kanada Calgary 15 km s. dowolny Szwecja Christer Majbäck Norwegia Bjørn Dæhlie Austria Markus Gandler
4. 17 grudnia 1989 Kanada Calgary 50 km s. klasyczny Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Behle Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Badamszyn Włochy Maurilio De Zolt
5. 13 stycznia 1990 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa 30 km s. dowolny Szwecja Gunde Svan Norwegia Vegard Ulvang Szwecja Torgny Mogren
6. 17 lutego 1990 Szwajcaria Campra 15 km s. dowolny Norwegia Bjørn Dæhlie Norwegia Vegard Ulvang Szwecja Torgny Mogren
7. 21 lutego 1990 Włochy Val di Fiemme 30 km s. klasyczny Szwecja Gunde Svan Norwegia Vegard Ulvang Norwegia Bjørn Dæhlie
8. 22 lutego 1990 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4 x 10 km  Szwecja
Henrik Forsberg
Jan Ottosson
Christer Majbäck
Gunde Svan
 Włochy
Maurilio De Zolt
Silvano Barco
Giorgio Vanzetta
Marco Albarello
 Norwegia
Øyvind Skaanes
Bjørn Dæhlie
Vegard Ulvang
Terje Langli
9. 25 lutego 1990 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Reit im Winkl 30 km s. dowolny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow Szwecja Torgny Mogren Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Behle
10. 1 marca 1990 Finlandia Lahti Sztafeta 4 x 10 km  Włochy
Silvio Fauner
Maurilio De Zolt
Giorgio Vanzetta
Alfred Runggaldier
 ZSRR
Igor Badamszyn
Aleksiej Prokurorow
Michaił Botwinow
Władimir Smirnow
 Szwecja
Henrik Forsberg
Jan Ottosson
Torgny Mogren
Lars Håland
11. 3 marca 1990 Finlandia Lahti 30 km pościgowy Norwegia Bjørn Dæhlie Norwegia Vegard Ulvang Szwecja Lars Håland
12. 6 marca 1990 Norwegia Trondheim 15 km s. klasyczny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksiej Prokurorow Szwecja Gunde Svan Szwecja Christer Majbäck
13. 10 marca 1990 Szwecja Örnsköldsvik 30 km s. klasyczny Norwegia Terje Langli Finlandia Harri Kirvesniemi Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow
14. 11 marca 1990 Szwecja Örnsköldsvik Sztafeta 4 x 10 km  Szwecja
Jan Ottosson
Christer Majbäck
Torgny Mogren
Henrik Forsberg
 Norwegia
Øyvind Skaanes
Sture Sivertsen
Vegard Ulvang
Terje Langli
 Czechosłowacja
Luboš Buchta
Ladislav Švanda
Radim Nyč
Václav Korunka
15. 16 marca 1990 Norwegia Oslo Sztafeta 4 x 10 km  Norwegia
Åge Skinstad
Terje Langli
Vegard Ulvang
Øyvind Skaanes
 Szwecja
Torgny Mogren
Lars Håland
Christer Majbäck
Henrik Forsberg
 ZSRR
Igor Badamszyn
Aleksandr Gołubiew
Michaił Botwinow
Władimir Smirnow
16. 17 marca 1990 Norwegia Vang 50 km s. dowolny Szwecja Gunde Svan Szwecja Torgny Mogren Włochy Alfred Runggaldier

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dystans 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 9 grudnia 1989 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 5 km s. klasyczny Finlandia Jaana Savolainen Finlandia Tuulikki Pyykkönen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Nagiejkina
2. 10 grudnia 1989 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km s. dowolny Włochy Stefania Belmondo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina
3. 15 grudnia 1989 Kanada Thunder Bay 15 km s. klasyczny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina Norwegia Trude Dybendahl Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Nagiejkina
4. 17 grudnia 1989 Kanada Thunder Bay Sztafeta 4 x 5 km  ZSRR
Swietłana Nagiejkina
Łarisa Łazutina
Tamara Tichonowa
Łarisa Łazutina
 Finlandia
Pirkko Määttä
Tuulikki Pyykkönen
Erja Kuivalainen
Jaana Savolainen
 Norwegia
Trude Dybendahl
Anne Jahren
Nina Skeime
Marit Elveos
5. 13 stycznia 1990 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa Sztafeta 4 x 5 km  ZSRR
Swietłana Nagiejkina
Łarisa Łazutina
Tamara Tichonowa
Jelena Välbe
 Szwecja  Norwegia
6. 14 stycznia 1990 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Moskwa 7,5 km s. klasyczny Norwegia Trude Dybendahl Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Raisa Smietanina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina
7. 18 lutego 1990 Szwajcaria Pontresina 15 km s. dowolny Włochy Manuela Di Centa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina
8. 20 lutego 1990 Włochy Val di Fiemme 10 km s. dowolny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Jegorowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Nagiejkina
9. 22 lutego 1990 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4 x 5 km  ZSRR
Swietłana Nagiejkina
Lubow Jegorowa
Tamara Tichonowa
Jelena Välbe
 Norwegia
Solveig Pedersen
Elin Nilsen
Anne Jahren
Trude Dybendahl
 Finlandia
Pirkko Määttä
Jaana Savolainen
Marjut Lukkarinen
Tuulikki Pyykkönen
10. 24 lutego 1990 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bohinj Sztafeta 4 x 5 km  ZSRR
Jelena Kaszyrska
Raisa Smietanina
Tamara Tichonowa
Jelena Välbe
 Norwegia  Szwecja
11. 25 lutego 1990 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bohinj 10 km s. klasyczny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Nagiejkina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Jegorowa Norwegia Trude Dybendahl
12. 2 marca 1990 Finlandia Lahti 5 km s. dowolny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Nagiejkina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina
13. 4 marca 1990 Finlandia Lahti Sztafeta 4 x 5 km  Norwegia
Solveig Pedersen
Inger Helene Nybråten
Anne Jahren
Trude Dybendahl
 ZSRR I
Swietłana Nagiejkina
Raisa Smietanina
Lubow Jegorowa
Łarisa Łazutina
 Finlandia I
Pirkko Määttä
Erja Kuivalainen
Eija Hyytiäinen
Tuulikki Pyykkönen
14. 7 marca 1990 Szwecja Sollefteå 30 km s. dowolny Włochy Manuela Di Centa Niemiecka Republika Demokratyczna Gabriele Hess Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe
15. 10 marca 1990 Szwecja Örnsköldsvik 10 km s. klasyczny Norwegia Trude Dybendahl Włochy Manuela Di Centa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina
16. 11 marca 1990 Szwecja Örnsköldsvik Sztafeta 4 x 5 km  ZSRR
Lubow Jegorowa
Łarisa Łazutina
Tamara Tichonowa
Jelena Välbe
 Norwegia
Solveig Pedersen
Inger Helene Nybråten
Inger Lise Hegge
Elin Nilsen
 Finlandia
Tuulikki Pyykkönen
Pirkko Määttä
Erja Kuivalainen
Jaana Savolainen
17. 17 marca 1990 Norwegia Vang 2 x 10 km pościgowy Norwegia Trude Dybendahl Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Jegorowa

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Vegard Ulvang 145
2. Szwecja Gunde Svan 144
3. Norwegia Bjørn Dæhlie 118
4. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Behle 88
5. Szwecja Christer Majbäck 86
6. Szwecja Torgny Mogren 78
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Smirnow 74
8. Norwegia Terje Langli 52
9. Szwecja Jan Ottosson 48
10. Szwecja Lars Håland 43

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Łarisa Łazutina 146
2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Välbe 137
3. Norwegia Trude Dybendahl 136
4. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Nagiejkina 134
5. Włochy Manuela Di Centa 126
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Lubow Jegorowa 94
7. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tamara Tichonowa 76
8. Włochy Stefania Belmondo 66
9. Finlandia Jaana Savolainen 52
10. Finlandia Tuulikki Pyykkönen 47

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]