Puchar Świata w bobslejach 2013/2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w bobslejach 2013/2014
2012/2013 2014/2015
Data 30 listopada 2013 – 26 stycznia 2014
Miejsce rozpoczęcia Kanada Calgary
Miejsce zakończenia Niemcy Königssee
Zwycięzcy
Dwójki mężczyzn

Dwójki kobiet
Stany Zjednoczone Steven Holcomb

Kanada Kaillie Humphries
Czwórki mężczyzn Niemcy Maximilian Arndt
Kombinacja Stany Zjednoczone Steven Holcomb

Sezon 2013/2014 Pucharu Świata w bobslejach – 30. sezon Puchar Świata w bobslejach rozpoczął się 30 listopada 2013 roku w kanadyjskim mieście Calgary. Ostatnie zawody z tego cyklu zostały rozegrane 26 stycznia 2014 roku na torze w Königssee. Rozegranych ma zostać 24 konkursów: po 8 konkursów dwójek kobiet i mężczyzn oraz czwórek mężczyzn.

Podczas sezonu 2013/2014 odbędą się dwie imprezy, na których rozdane zostały medale. Podczas zawodów Pucharu Świata w niemieckim Königssee odbyły się jednocześnie mistrzostwa Europy. Główną imprezą tego sezonu były Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi.

W poszczególnych klasyfikacjach generalnych zwyciężyli: wśród dwójek mężczyzn Amerykanin Steven Holcomb, który zwyciężył po raz drugi w historii (wcześniej w sezonie 2006/2007), wśród dwójek kobiet tytuł z poprzedniego sezonu obroniła Kanadyjka Kaillie Humphries, zaś w czwórkach mężczyzn zwyciężył Niemiec Maximilian Arndt, który pierwszy raz zwyciężył w tej klasyfikacji.

Punktacja[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2007/2008 za miejsca zajęte w konkursie Pucharu Świata zawodnicy otrzymują punkty według następującej tabeli:

Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Punkty 225 210 200 192 184 176 168 160 152 144 136 128 120 112 104 96 88 80 74 68 62 56 50 45 40 36 32 28 24 20

Kalendarz Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 30-1 grudnia 2013 Kanada Calgary Dwójka kobiet  Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Aja Evans
 Stany Zjednoczone
Jamie Greubel
Katie Eberling
Dwójka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Steve Langton
 Szwajcaria
Beat Hefti
Alex Baumann
 Kanada
Chris Spring
Jesse Lumsden
Czwórka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
Steve Langton
Christopher Fogt
 Niemcy
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze

 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Niegodajło
Dmitrij Trunienkow
Maksim Mokrousow
2. 7-8 grudnia 2013 Stany Zjednoczone Park City Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Aja Evans
 Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
 Kanada
Chris Spring
Jesse Lumsden
Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Aja Evans
 Stany Zjednoczone
Jamie Greubel
LoLo Jones

 Stany Zjednoczone
Jazmine Fenlator
Lauryn Williams
Dwójka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Chris Fogt
 Stany Zjednoczone
Nick Cunningham
Dallas Robinson
 Niemcy
Francesco Friedrich
Jannis Bäcker
Czwórka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
Steve Langton
Christopher Fogt
 Niemcy
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze
 Rosja
Aleksandr Kasjanow
Filipp Jegorow
Maksim Bieługin
Aleksiej Puszkariew
3. 14-15 grudnia 2013 Stany Zjednoczone Lake Placid Dwójka kobiet  Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Lauryn Williams
 Stany Zjednoczone
Jamie Greubel
Katie Eberling
Dwójka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Steve Langton
 Szwajcaria
Beat Hefti
Alex Baumann
 Stany Zjednoczone
Nick Cunningham
Dallas Robinson
Dwójka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Christopher Fogt
 Stany Zjednoczone
Nick Cunningham
Johnny Quinn
 Stany Zjednoczone
Cory Butner
Chuck Berkeley
Czwórka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
Steve Langton
Christopher Fogt
 Wielka Brytania
John James Jackson
Stuart Benson
Bruce Tasker
Joel Fearon
 Niemcy
Thomas Florschütz
Ronny Listner
Kevin Kuske
Christian Poser
4. 4-5 stycznia 2014 Niemcy Winterberg Dwójka kobiet  Niemcy
Sandra Kiriasis
Franziska Fritz
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers
LoLo Jones
 Niemcy
Anja Schneiderheinze
Stephanie Schneider
Dwójka mężczyzn  Szwajcaria
Beat Hefti
Alex Baumann
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Wojewoda
 Stany Zjednoczone
Cory Butner
Chuck Berkeley
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze
 Niemcy
Francesco Friedrich
Jannis Bäcker
Gregor Bermbach
Thorsten Margis
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Niegodajło
Dmitrij Trunienkow
Aleksiej Puszkariew
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze
 Niemcy
Francesco Friedrich
Jannis Bäcker
Gregor Bermbach
Thorsten Margis
 Niemcy
Thomas Florschütz
Joshua Bluhm
Kevin Kuske
Christian Poser
5. 11-12 stycznia 2014 Szwajcaria St. Moritz Dwójka kobiet  Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
 Niemcy
Cathleen Martini
Christin Senkel
 Szwajcaria
Fabienne Meyer
Tanja Mayer
Dwójka mężczyzn  Szwajcaria
Beat Hefti
Alex Baumann
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Wojewoda
 Niemcy
Francesco Friedrich
Jannis Bäcker
Czwórka mężczyzn  Łotwa
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Aleksiej Niegodajło
Dmitrij Trunienkow
Aleksiej Wojewoda
 Niemcy
Maximilian Arndt
Marko Hübenbecker
Alexander Rödiger
Martin Putze
6. 18-19 stycznia 2014 Austria Igls Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Jamie Greubel
Lauryn Williams
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Aja Evans
 Niemcy
Anja Schneiderheinze-Stöckel
Stephanie Schneider
Dwójka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Steve Langton
 Szwajcaria
Beat Hefti
Thomas Amrhein
 Rosja
Aleksandr Zubkow
Dmitrij Trunienkow
Czwórka mężczyzn  Łotwa
Oskars Melbārdis
Daumants Dreiškens
Arvis Vilkaste
Jānis Strenga
 Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
Steve Langton
Chris Fogt
 Niemcy
Thomas Florschütz
Joshua Bluhm
Kevin Kuske
Christian Poser
7. 25-26 stycznia 2014 Niemcy Königssee Dwójka kobiet  Szwajcaria
Fabienne Meyer
Tanja Mayer
 Stany Zjednoczone
Elana Meyers
Aja Evans
 Kanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
Dwójka mężczyzn  Kanada
Justin Kripps
Bryan Barnett
 Szwajcaria
Beat Hefti
Thomas Amrhein
 Kanada
Lyndon Rush
Lascelles Brown
Czwórka mężczyzn  Stany Zjednoczone
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
Steve Langton
Chris Fogt
 Szwajcaria
Beat Hefti
Alex Baumann
Jürg Egger
Thomas Amrhein
 Kanada
Lyndon Rush
Lascelles Brown
David Bissett
Neville Wright

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Dwójka kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot CAL PCI PCI LPD WIN STM IGL KON Punkty
1. Kanada Kaillie Humphries 1. 2. 7. 1. 5. 1. 4. 3. 1629
2. Stany Zjednoczone Elana Meyers 2. 1. 1. 2. 2. 12. 2. 2. 1628
3. Stany Zjednoczone Jamie Greubel 3. 3. 2. 3. 4. 4. 1. 10. 1563
4. Niemcy Sandra Kiriasis 6. 13. 4. 6. 1. 6. 5. 4. 1441
5. Niemcy Cathleen Martini 4. 5. 5. 5. 12. 2. 10. 7. 1394
6. Niemcy Anja Schneiderheinze-Stöckel 5. 11. 13. 10. 3. 5. 3. 13. 1288
7. Stany Zjednoczone Jazmine Fenlator 15. 4. 2. 4. 9. 17. 7. 8. 1266
8. Szwajcaria Fabienne Meyer 12. 9. 10. 11. 10. 3. 11. 1. 1265
9. Belgia Elfje Willemsen 10. 12. 10. 7. 6. 7. 12. 6. 1232
9. Holandia Esmé Kamphuis 12. 9. 10. 11. 10. 3. 8. 5. 1232
11. Szwajcaria Caroline Spahni 7. 6. 12. 9. 8. 14. 9. 9. 1200
12. Wielka Brytania Paula Walker 10. 8. 8. 13. 13. 8. 14. 11. 1112
13. Rosja Olga Stulniewa 8. 9. 6. 12. 11. 10. 6. 1072
14. Kanada Jennifer Ciochetti 9. 15. 14. 14. 14. 9. 15. 12. 976
15. Austria Christina Hengster 12. 16. 16. 16. 15. 15. 16. 15. 824
16. Australia Astrid Radjenović 17. 14. 17. 15. 20. 12. 13. 14. 820
17. Rosja Anastasija Tambowcewa 14. 17. 15. 17. 16. 16. 584
18. Wielka Brytania Victoria Olaoye 18. 19. 19. 17. 316
19. Wielka Brytania Mica McNeill 19. 18. 18. 22. 290
20. Rumunia Maria Adela Constantin 19. 18. 18. 234
21. Belgia An Vannieuwenhuyse 18. 19. 154
22. Korea Południowa Kim Sun-ok 20. 20. dnf 136
23. Rosja Nadieżda Siergiejewa 17 88
24. Włochy Serena Capponcelli 21. 62

Dwójka mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot CAL PCI LPD LPD WIN STM IGL KON Punkty
1. Stany Zjednoczone Steven Holcomb 1. 1. 1. 1. 7. 5. 1. 7. 1645
2. Szwajcaria Beat Hefti 2. 5. 2. 11. 1. 1. 2. 2. 1610
3. Niemcy Francesco Friedrich 6. 3. 7. 9. 5. 3. 4. 12. 1400
4. Stany Zjednoczone Cory Butner 9. 4. 4. 3. 3. 15. 9. 4. 1384
5. Rosja Aleksandr Zubkow 4. 9. 5. 5. 2. 2. 3. 1332
6. Stany Zjednoczone Nick Cunningham 10. 2. 3. 2. 12. 11. 15. 6. 1308
7. Kanada Lyndon Rush 8. 6. 9. 13. 6. 4. 12. 3. 1304
8. Niemcy Thomas Florschütz 12. 13. 6. 4. 4. 9. 6. 9. 1288
9. Kanada Chris Spring 3. 12. 12. 6. 9. 6. 9. 8. 1272
10. Kanada Justin Kripps 13. 8. 8. 8. 11. 16. 5. 1. 1241
11. Niemcy Maximilian Arndt 11. 10. 11. 7. 13. 7. 17. 10. 1104
12. Łotwa Oskars Melbārdis 5. 6. 10. 10. 10. 13. 7. dsq 1080
13. Włochy Simone Bertazzo 13. 16. 16. 15. 15. 14. 14. 14. 856
14. Rosja Aleksandr Kasjanow 7. 10. 13. 16. 17. 9. 19. 842
15. Łotwa Oskars Ķibermanis 16. 15. dns dns 8. 8. 8. 11. 816
16. Holandia Edwin van Calker 18. 22. 17. 14. 21. 20. 16. 13. 682
17. Holandia Ivo de Bruin 17. 18. 18. 12. 18. 23. 24. 18. 631
18. Szwajcaria Rico Peter 16. 12. 11. 5. 544
19. Francja Loïc Costerg 14. 20. dns 14. 18. 18. 17. 540
20. Rumunia Nicolae Istrate 17. 18. 21. 20. 17. dns 16. 482
21. Wielka Brytania John James Jackson 21. 24. 21. 20. 27. 21. 21. 19. 467
22. Czechy Jan Vrba 20. 23. 27. 24. 24. 22. 20. 21. 426
23. Polska Dawid Kupczyk 22. 25. 22. 22. 23. 15. 362
24. Szwajcaria Gregor Baumann 15. 21. 14. dsq 278
25. Korea Południowa Won Yun-jong 19. 15. 17. 266
26. Australia Heath Spence 25. 23. 23. 23. 190
27. Rosja Nikita Zacharow 19. 20. 24. dns 187
28. Austria Benjamin Maier 21. 13. 182
29. Japonia Hiroshi Suzuki 23. 19. 124
30. Włochy Lukas Gschnitzer 22. 22. 112
31. Wielka Brytania Lamin Deen 26. 25. 26. 112
32. Korea Południowa Kim Dong-hyun dsq 18. 80
33. Rosja Jewgienij Paszkow 19. dns 74
33. Rosja Aleksiej Stulniew 19. 74
35. Rosja Aleksiej Gorłaczew 20. 68
36. Włochy Patrick Baumgartner 24. 45

Czwórka mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot CAL PCI LPD WIN WIN STM IGL KON Punkty
1. Niemcy Maximilian Arndt 2. 2. 7. 1. 1. 3. 6. 8. 1574
2. Stany Zjednoczone Steven Holcomb 1. 1. 1. 20. 7. 7. 2. 1. 1514
3. Niemcy Thomas Florschütz 5. 17. 3. 4. 3. 5. 3. 9. 1400
3. Kanada Chris Spring 4. 7. 4. 7. 5. 4. 6. 12. 1400
5. Rosja Aleksandr Zubkow 2. 5. 11. 3. 4. 2. 8. 1292
6. Niemcy Francesco Friedrich 13. 15. 14. 2. 2. 11. 9. 5. 1228
7. Łotwa Oskars Melbārdis dsq 4. 5. 6. 23. 1. 1. 6. 1228
8. Rosja Aleksandr Kasjanow 8. 3. 6. 11. 10. 8. 5. 1160
9. Kanada Lyndon Rush 6. 11. 21. 8. 9. 9. 13. 3. 1158
10. Kanada Justin Kripps 9. 9. 9. 8. 11. 12. 12. 11. 1144
11. Szwajcaria Beat Hefti 13. 12. 5. 6. 6. 14. 2. 1106
12. Wielka Brytania John James Jackson 17. 8. 2. 15. 14. 10. 20. 4. 1078
13. Holandia Edwin van Calker 10. 10. 8. 17. 20. 16. 15. 7. 972
14. Łotwa Oskars Ķibermanis 7. 6. 14. 12. 18. 9. 15. 920
15. Stany Zjednoczone Nick Cunningham 12. 15. 17. 12. 16. dsq 4. 10. 880
16. Włochy Simone Bertazzo 11. 19. 16. 12. 17. 13. 16. 13. 858
17. Rosja Nikita Zacharow 16. 18. 10. 10. 8. 15. 17. 816
18. Czechy Jan Vrba 19. 14. 13. 18. 18. 14. 19. 17. 740
19. Szwajcaria Gregor Baumann 18. 21. 12. 16. 15. 16. 21. 16. 724
20. Stany Zjednoczone Cory Butner 15. 13. 15. 25. 13. 18. 568
21. Rumunia Nicolae Istrate 20. 23. 23. 21. 21. 19. 24. 21. 473
22. Francja Loïc Costerg 20. 20. 22. 22. 20. 23. 20. 434
23. Polska Dawid Kupczyk 21. 24. 18. 24. 19. 306
24. Wielka Brytania Lamin Deen 19. 19. 11. 284
25. Australia Heath Spence 22. 25. 22. 152
26. Rosja Aleksiej Gorłaczew 14. 112
27. Korea Południowa Won Yun-jong 22. 24. 101
28. Włochy Patrick Baumgartner 23. 24. 95
29. Włochy Lukas Gschnitzer 18. 80
30. Japonia Hiroshi Suzuki 19. 74
31. Austria Benjamin Maier 22. 56
32. Korea Południowa Kim Dong-hyun 25. 40

Kombinacja mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Do klasyfikacji kombinacji mężczyzn brane są pod uwagę dwójki oraz czwórki

Miejsce Pilot CAL PCI LPD LPD WIN WIN STM IGL KON Punkty
1. Stany Zjednoczone Steven Holcomb 2er 1. 1. 1. 1. 7. 5. 1. 7. 3159
4er 1. 1. 1. 20. 7. 7. 2. 1.
2. Szwajcaria Beat Hefti 2er 2. 5. 2. 11. 1. 1. 2. 2. 2716
4er 13. 12. 5. 6. 6. 14. 2.
3. Niemcy Thomas Florschütz 2er 12. 13. 6. 4. 4. 9. 6. 9. 2688
4er 5. 17. 3. 4. 3. 5. 3. 9.
4. Niemcy Maximilian Arndt 2er 11. 10. 11. 7. 13. 7. 17. 10. 2678
4er 2. 2. 7. 1. 1. 3. 6. 8.
5. Kanada Chris Spring 2er 3. 12. 12. 6. 9. 6. 9. 8. 2672
4er 4. 7. 4. 7. 5. 4. 6. 12.
6. Niemcy Francesco Friedrich 2er 6. 3. 7. 9. 5. 3. 4. 12. 2628
4er 13. 15. 14. 2. 2. 11. 9. 5.
7. Rosja Aleksandr Zubkow 2er 4. 9. 5. 5. 2. 2. 3. 2624
4er 2. 5. 11. 3. 4. 2. 8.
8. Kanada Lyndon Rush 2er 8. 6. 9. 13. 6. 4. 12. 3. 2462
4er 6. 11. 21. 8. 9. 9. 13. 3.
9. Kanada Justin Kripps 2er 13. 8. 8. 8. 11. 16. 5. 1. 2385
4er 9. 9. 9. 8. 11. 12. 12. 11.
10. Łotwa Oskars Melbārdis 2er 5. 6. 10. 10. 10. 13. 7. dsq 2308
4er dsq 4. 5. 6. 23. 1. 1. 6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]