Puchar Świata w bobslejach 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w bobslejach 2019/2020
2018/2019 2020/2021
Data 7 grudnia 2019
– 16 lutego 2020
Miejsce rozpoczęcia Stany Zjednoczone Park City
Miejsce zakończenia Łotwa Sigulda
Organizator IBSF
Zwycięzcy
Dwójki mężczyzn


Dwójki kobiet
Niemcy Francesco Friedrich

Niemcy Mariama Jamanka
Czwórki mężczyzn Niemcy Francesco Friedrich
Kombinacja Niemcy Francesco Friedrich

Puchar Świata w bobslejach 2019/2020 – 36. sezon Pucharu świata w bobslejach. Rozpoczął się 7 grudnia 2019 roku w Lake Placid. Ostatnie zawody z tego cyklu zostały rozegrane 16 lutego 2020 roku na torze w łotewskiej Siguldzie. Rozgrywane były trzy konkurencje: dwójka kobiet, dwójka mężczyzn i czwórka mężczyzn. Prowadzona była też klasyfikacja kombinacji, która łączy dwójkę mężczyzn i czwórkę mężczyzn.

Podczas sezonu 2019/2020 odbyły się dwie imprezy, na których rozdane zostaną medale. Podczas styczniowych zawodów Pucharu Świata w niemieckim Winterbergu odbyły się jednocześnie mistrzostwa Europy, ale tylko w rywalizacji czwórek mężczyzn. Natomiast rywalizacja w dwójkach mężczyzn i dwójkach kobiet odbyła się podczas finałowych zawodów Pucharu świata w Siguldzie. Jednak główną imprezę tego sezonu stanowiły mistrzostwa świata w Altenbergu.

Punktacja[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2007/2008 za miejsca zajęte w konkursie Pucharu Świata zawodnicy otrzymują punkty według następującej tabeli:

Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Punkty 225 210 200 192 184 176 168 160 152 144 136 128 120 112 104 96 88 80 74 68 62 56 50 45 40 36 32 28 24 20

Kalendarz Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Zawody inaugurujące Puchar Świata zostały odwołane z powodu uszkodzenia urządzeń odpowiedzialnych za mrożenie toru w Park City. Odwołane konkursy zostały przełożone na tydzień później do Lake Placid, gdzie zawody będą rozgrywane dwa tygodnie z rzędu. W pierwszym tygodniu rozegrano dwa konkursy dwójek mężczyzn, natomiast w drugim tygodniu dwa konkursy czwórek mężczyzn[1]. Kalendarz rywalizacji prezentuje się następująco:

Lp. Data Miejscowość Konkurencja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 29 - 30 listopada 2019 Stany Zjednoczone Park City Dwójka kobiet Odwołano
Dwójka mężczyzn Odwołano
Czwórka mężczyzn Odwołano
1. 7 – 8 grudnia 2019 Stany Zjednoczone Lake Placid Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Kaillie Humphries
Lauren Gibbs
 Niemcy
Stephanie Schneider
Lisette Thöne
 Niemcy
Kim Kalicki
Vanessa Mark
Dwójka mężczyzn  Niemcy
Johannes Lochner
Florian Bauer
 Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
 Kanada
Justin Kripps
Ben Coakwell
Dwójka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Alexander Schüller
 Niemcy
Johannes Lochner
Christian Rasp
 Kanada
Justin Kripps
Cameron Stones
2. 14 – 15 grudnia 2019 Stany Zjednoczone Lake Placid Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Kaillie Humphries
Lauren Gibbs
 Niemcy
Kim Kalicki
Erline Nolte
 Kanada
Christine de Bruin
Kristen Bujnowski
Czwórka mężczyzn  Kanada
Justin Kripps
Cameron Stones
Ben Coakwell
Ryan Sommer
 Łotwa
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
Lauris Kaufmanis
Arvis Vilkaste
 Austria
Benjamin Maier
Dănuț Moldovan
Markus Sammer
Marco Rangl
Czwórka mężczyzn  Kanada
Justin Kripps
Cameron Stones
Ben Coakwell
Ryan Sommer
 Niemcy
Johannes Lochner
Florian Bauer
Christopher Weber
Christian Rasp
 Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Martin Grothkopp
Candy Bauer
3. 3 – 4 stycznia 2020 Niemcy Winterberg Dwójka kobiet  Niemcy
Stephanie Schneider
Kira Lipperheide
 Niemcy
Mariama Jamanka
Annika Drazek
 Niemcy
Laura Nolte
Deborah Levi
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
Thorsten Margis
Candy Bauer
 Niemcy
Nico Walther
Joshua Bluhm
Eric Franke
Paul Krenz
 Łotwa
Oskars Ķibermanis
Lauris Kaufmanis
Arvis Vilkaste
Matīss Miknis
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Johannes Lochner
Florian Bauer
Christian Rasp
Christopher Weber
 Niemcy
Francesco Friedrich
Candy Bauer
Thorsten Margis
Alexander Schüller
 Niemcy
Nico Walther
Eric Franke
Paul Krenz
Kevin Korona
54. Mistrzostwa Europy 2020Niemcy Winterberg
4. 11 – 12 stycznia 2020 Francja La Plagne Dwójka kobiet  Niemcy
Laura Nolte
Deborah Levi
 Kanada
Christine de Bruin
Kristen Bujnowski
 Niemcy
Stephanie Schneider
Leonie Fiebig
Dwójka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Alexander Schüller
 Łotwa
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
 Szwajcaria
Michael Vogt
Sandro Michel
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Alexander Schüller
Candy Bauer
 Niemcy
Johannes Lochner
Christopher Weber
Florian Bauer
Christian Rasp
 Łotwa
Oskars Ķibermanis
Arvis Vilkaste
Lauris Kaufmanis
Matīss Miknis
5. 18 – 19 stycznia 2020 Austria Igls Dwójka kobiet  Niemcy
Mariama Jamanka
Annika Drazek
 Niemcy
Laura Nolte
Erline Nolte
 Stany Zjednoczone
Kaillie Humphries
Sylvia Hoffmann
Dwójka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
 Wielka Brytania
Bradley Hall
Greg Cackett
 Niemcy
Richard Ölsner
Tobias Schneider
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
Alexander Schüller
Candy Bauer
 Niemcy
Johannes Lochner
Christopher Weber
Florian Bauer
Christian Rasp
 Stany Zjednoczone
Hunter Church
Joshua Williamson
James Reed
Kristopher Horn
6. 25 – 26 stycznia 2020 Niemcy Königssee Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Kaillie Humphries
Sylvia Hoffmann
 Niemcy
Laura Nolte
Erline Nolte
 Niemcy
Stephanie Schneider
Ann-Christin Strack
Dwójka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
 Kanada
Justin Kripps
Cameron Stones
 Niemcy
Nico Walther
Malte Schwenzfeier
Czwórka mężczyzn  Niemcy
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
Alexander Schüller
Candy Bauer
 Niemcy
Johannes Lochner
Christopher Weber
Florian Bauer
Benedikt Hertel
 Kanada
Justin Kripps
Cameron Stones
Ben Coakwell
Ryan Sommer
7. 1 – 2 lutego 2020 Szwajcaria Sankt Moritz Dwójka kobiet  Stany Zjednoczone
Kaillie Humphries
Lauren Gibbs
 Niemcy
Mariama Jamanka
Kira Lipperheide
 Niemcy
Stephanie Schneider
Leonie Fiebig
Dwójka mężczyzn  Niemcy
Johannes Lochner
Christopher Weber
 Niemcy
Francesco Friedrich
Alexander Schüller
 Łotwa
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
Czwórka mężczyzn  Kanada
Justin Kripps
Cameron Stones
Ben Coakwell
Ryan Sommer
 Łotwa
Oskars Ķibermanis
Arvis Vilkaste
Lauris Kaufmanis
Matīss Miknis
 Niemcy
Johannes Lochner
Christopher Weber
Florian Bauer
Tobias Schneider
8. 14 – 16 lutego 2020 Łotwa Sigulda Dwójka kobiet  Rosja
Nadieżda Siergiejewa
Jelena Mamedowa
 Rumunia
Andreea Grecu
Ioana Gheorghe
 Niemcy
Stephanie Schneider
Lisette Thöne
Dwójka mężczyzn  Łotwa
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
 Niemcy
Francesco Friedrich
Martin Grothkopp
 Kanada
Justin Kripps
Benjamin Coakwell
Dwójka mężczyzn  Łotwa
Oskars Ķibermanis
Matīss Miknis
 Szwajcaria
Simon Friedli
Gregory Jones
 Kanada
Justin Kripps
Samuel Giguere
54. Mistrzostwa Europy 2020Łotwa Sigulda
64. Mistrzostwa Świata 2020Niemcy Altenberg

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Dwójka kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot LPD LPD WIN LPL IGL KON STM SIG Punkty
1. Niemcy Stephanie Schneider 2. 4. 1. 3. 5. 3. 3. 3. 1611
2. Niemcy Mariama Jamanka 4. 5. 2. 5. 1. 6. 2. 4. 1573
3. Kanada Christine de Bruin 5. 3. 7. 2. 4. 4. 5. 5. 1514
4. Stany Zjednoczone Kaillie Humphries 1. 1. 4. 4. 3. 1. 1. 1484
5. Rosja Nadieżda Siergiejewa 8. 7. 5. 11. 6. 8. 10. 1. 1353
6. Austria Katrin Beierl 12. 12. 8. 9. 7. 5. 7. 6. 1264
7. Szwajcaria Martina Fontanive 6. 6. 10. 10. 14. 9. 4. 9. 1248
8. Niemcy Laura Nolte 3. 1. 2. 2. 6. 1021
9. Rosja Lubow Czernych 9. 10. 11. 12. 12. 14. 8. 960
10. Belgia An Vannieuwenhuyse 9. 7. 7. 11. 10. 768
11. Ying Qing 10. 9. 8. 11. 9. 744
12. Huai Mingming 11. 11. 9. 10. 12. 696
13. Rosja Alena Osipenko 14. 13. 11. 15. 7. 640
14. Wielka Brytania Mica McNeill 12. 8. 12. 8. 576
15. Rumunia Andreea Grecu 6. 13. 2. 506
16. Niemcy Kim Kalicki 3. 2. 410
17. Stany Zjednoczone Brittany Reinbolt 7. 8. 328
18. Australia Breeana Walker 13. 16. 16. 312
19. Francja Margot Boch 6. 13. 296
20. Włochy Tania Vicenzino 14. 17. 17. 288
21. Kanada Cynthia Appiah 10. 144
22. Niemcy Anna Koehler 11. 136
23. Szwajcaria Melanie Hasler 12. 128
24. Rosja Polina Nazaruk 13. 120
25. Kanada Melissa Lotholz 15. 104
26. Włochy Giada Andreutti 15. 104

Dwójka mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot LPD LPD LPL IGL KON STM SIG SIG Punkty
1. Niemcy Francesco Friedrich 2. 1. 1. 1. 1. 2. 2. 1530
2. Łotwa Oskars Ķibermanis 4. 4. 2. 23. 5. 3. 1. 1. 1478
3. Kanada Justin Kripps 3. 3. 10. 12. 2. 5. 3. 3. 1466
4. Szwajcaria Michael Vogt 7. 11. 3. 5. 6. 18. 9. 13. 1216
5. Francja Romain Heinrich 9. 12. 9. 6. 12. 9. 15. 6. 1168
6. Korea Południowa Won Yun-jong 8. 6. 13. 7. 10. 17. 17. 9. 1096
7. Rosja Aleksiej Stulniew 16. 15. 14. 8. 14. 4. 8. 9. 1088
8. Wielka Brytania Bradley Hall 4. 2. 6. 8. 5. 12. 1050
9. Czechy Dominik Dvorak 13. 16. 6. 9. 10. 15. 7. 960
10. Stany Zjednoczone Hunter Church 5. 5. 12. 10. 17. 12. 856
11. Korea Południowa Suk Young-jin 11. 20. 15. 19. 18. 13. 11. 17. 806
12. Niemcy Nico Walther 7. 4. 3. 6. 736
13. Austria Benjamin Maier 12. 8. 17. 19. 14. 7. 730
14. Łotwa Ralfs Bērziņš 18. 19. 10. 10. 15. 6. 722
15. Niemcy Johannes Lochner 1. 2. 1. 660
16. Holandia Ivo de Bruin 16. 16. 19. 7. 16. 14. 642
17. Niemcy Christoph Hafer 9. 7. 12. 4. 640
18. Niemcy Richard Ölsner 5. 3. 4. 576
19. Monako Rudy Rinaldi 14. 10. 8. 13. 536
20. Shao Yijun 15. 13. 14. 16. 16. 528
21. Austria Markus Treichl 21. 21. 24. 21. 20. 13. 15. 523
22. Li Chunjian 14. 15. 13. 10. 480
23. Szwajcaria Simon Friedli 8. 20. 2. 438
24. Rumunia Mihai Cristian Tentea 9. 10. 11. 432
25. Rosja Rostisław Gajtiukiewicz 4. 8. 352
26. Stany Zjednoczone Codie Bascue 6. 9. 328
27. Rosja Maksim Andrianow 17. 17. 14. 288
28. Włochy Mattia Variola 23. 19. 18. 204
29. Japonia Ryo Shinohara 19. 20. 22. 198
30. Łotwa Oskars Melbārdis 5. 184
31. Niemcy Maximilian Illmann 18. 16. 176
32. Rosja Dmitrij Popow 21. 21. 24. 169
33. Włochy Patrick Baumgartner 18. 18. 160
34. Stany Zjednoczone Geoffrey Gadbois 19. 18. 154
35. Szwajcaria Michael Kuonen 11. 136
36. Wielka Brytania Lamin Deen 20. 20. 136
37. Chorwacja Drazen Silic 22. 25. 25. 136
38. Szwajcaria Cedric Follador 17. 88
39. Sun Kaizhi 20. 68
40. Szwajcaria Timo Rohner 22. 56

Czwórka mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot LPD LPD WIN WIN LPL IGL KON STM Punkty
1. Niemcy Francesco Friedrich 4. 3. 1. 2. 1. 1. 1. 5. 1686
2. Niemcy Johannes Lochner 4. 2. 4. 1. 2. 2. 2. 3. 1649
3. Kanada Justin Kripps 1. 1. 5. 6. 5. 5. 3. 1. 1603
4. Łotwa Oskars Ķibermanis 2. 4. 3. 5. 3. 11. 4. 2. 1524
5. Stany Zjednoczone Hunter Church 11. 5. 8. 8. 6. 3. 6. 8. 1352
6. Rosja Aleksiej Stulniew 10. 6. 6. 4. 7. 6. 5. 12. 1344
7. Czechy Dominik Dvorak 12. 10. 7. 7. 10. 7. 9. 10. 1216
8. Niemcy Nico Walther 2. 3. 4. 4. 8. 4. 1146
9. Szwajcaria Michael Vogt 7. 9. 20. 11. 9. 9. 11. 10. 1108
10. Korea Południowa Won Yun-jong 15. 12. 14. 12. 12. 7. 18. 13. 968
11. Korea Południowa Suk Young-jin 18. 17. 10. 13. 17. 18. 13. 17. 808
12. Francja Romain Heinrich 17. 18. 11. 14. 11. 18. 23. 15. 786
13. Wielka Brytania Bradley Hall 9. 10. 8. 12. 10. 728
14. Austria Benjamin Maier 3. 11. 13. 6. 632
15. Wielka Brytania Lamin Deen 13. 15. 15. 10. 12. 600
16. Austria Markus Treichl 9. 20. 21. 13. 9. 554
17. Łotwa Ralfs Bērziņš 19. 16. 13. 20. 7. 526
18. Monako Rudy Rinaldi 14. 14. 18. 18. 14. 496
19. Włochy Patrick Baumgartner 21. 19. 16. 14. 17. 432
20. Holandia Ivo de Bruin 16. 17. 16. 21. 18. 422
21. Shao Yijun 19. 16. 23. 19. 14. 406
22. Rosja Maksim Andrianow 12. 8. 16. 384
23. Jin Jian 16. 15. 17. 20. 356
24. Stany Zjednoczone Codie Bascue 6. 7. 344
25. Japonia Ryo Shinohara 22. 21. 19. 24. 22. 293
26. Niemcy Christoph Hafer 8. 13. 280
27. Rosja Rostisław Gajtiukiewicz 12. 9. 280
28. Szwajcaria Timo Rohner 15. 20. 15. 276
29. Rosja Dmitrij Popow 18. 22. 15. 240
30. Li Chunjian 7. 168
31. Szwajcaria Simon Friedli 16. 96
32. Rumunia Mihai Cristian Tentea 16. 96
33. Szwajcaria Michael Kuonen 19. 74
34. Stany Zjednoczone Geoffrey Gadbois 19. 74
35. Szwajcaria Cedric Follador 20. 68

Kombinacja mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Pilot LPD LPD LPD LPD WIN WIN LPL IGL KON STM SIG SIG Punkty
1. Niemcy Francesco Friedrich 2er 2. 1. 1. 1. 1. 2. 2. 3216
4er 4. 3. 1. 2. 1. 1. 1. 5.
2. Kanada Justin Kripps 2er 3. 3. 10. 12. 2. 5. 3. 3. 3069
4er 1. 1. 5. 6. 5. 5. 3. 1.
3. Łotwa Oskars Ķibermanis 2er 4. 4. 2. 23. 5. 3. 1. 1. 3002
4er 2. 4. 3. 5. 3. 11. 4. 2.
4. Rosja Aleksiej Stulniew 2er 16. 15. 14. 8. 14. 4. 8. 9. 2432
4er 10. 6. 6. 4. 7. 6. 5. 12.
5. Szwajcaria Michael Vogt 2er 7. 11. 3. 5. 6. 18. 9. 13. 2324
4er 7. 9. 20. 11. 9. 9. 11. 10.
6. Niemcy Johannes Lochner 2er 1. 2. 1. 2309
4er 4. 2. 4. 1. 2. 2. 2. 3.
7. Stany Zjednoczone Hunter Church 2er 5. 5. 12. 10. 17. 12. 2208
4er 11. 5. 8. 8. 6. 3. 6. 8.
8. Czechy Dominik Dvorak 2er 13. 16. 6. 9. 10. 15. 7. 2176
4er 12. 10. 7. 7. 10. 7. 9. 10.
9. Korea Południowa Won Yun-jong 2er 8. 6. 13. 7. 10. 17. 17. 9. 2064
4er 15. 12. 14. 12. 12. 7. 18. 13.
10. Francja Romain Heinrich 2er 9. 12. 9. 6. 12. 9. 15. 6. 1954
4er 17. 18. 11. 14. 11. 18. 23. 15.
11. Niemcy Nico Walther 2er 7. 4. 3. 6. 1882
4er 2. 3. 4. 4. 8. 4.
12. Wielka Brytania Bradley Hall 2er 4. 2. 6. 8. 5. 12. 1778
4er 9. 10. 8. 12. 10.
13. Korea Południowa Suk Young-jin 2er 11. 20. 15. 19. 18. 13. 11. 17. 1614
4er 18. 17. 10. 13. 17. 18. 13. 17.
14. Austria Benjamin Maier 2er 12. 8. 17. 19. 14. 7. 1362
4er 3. 11. 13. 6.
15. Łotwa Ralfs Bērziņš 2er 18. 19. 10. 10. 15. 6. 1248
4er 19. 16. 13. 20. 7.
16. Austria Markus Treichl 2er 21. 21. 24. 20. 21. 13. 15. 1077
4er 9. 20. 21. 13. 9.
17. Holandia Ivo de Bruin 2er 16. 16. 19. 7. 16. 14. 1064
4er 16. 17. 16. 21. 18.
18. Monako Rudy Rinaldi 2er 14. 10. 8. 13. 1032
4er 14. 14. 18. 18. 14.
21. Shao Yijun 2er 15. 13. 14. 16. 16. 934
4er 19. 16. 23. 19. 14.
20. Niemcy Christoph Hafer 2er 9. 7. 12. 4. 920
4er 8. 13.
21. Wielka Brytania Lamin Deen 2er 20. 20. 736
4er 13. 15. 15. 10. 12.
22. Stany Zjednoczone Codie Bascue 2er 6. 9. 672
4er 6. 7.
23. Rosja Maksim Andrianow 2er 17. 17. 14. 672
4er 12. 8. 16.
24. Li Chunjian 2er 14. 15. 13. 10. 648
4er 7.
25. Rosja Rostisław Gajtiukiewicz 2er 4. 8. 632
4er 12. 9.
26. Włochy Patrick Baumgartner 2er 18. 18. 592
4er 21. 19. 16. 14. 17.
27. Szwajcaria Simon Friedli 2er 8. 20. 2. 534
4er 16.
28. Rumunia Mihai Cristian Tentea 2er 9. 10. 11. 528
4er 16.
29. Japonia Ryo Shinohara 2er 19. 20. 22. 491
4er 22. 21. 19. 24. 22.
30. Rosja Dmitrij Popow 2er 21. 21. 24. 409
4er 18. 22. 15.
31. Szwajcaria Timo Rohner 2er 22. 332
4er 15. 20. 15.
32. Stany Zjednoczone Geoffrey Gadbois 2er 19. 18. 228
4er 19.
33. Szwajcaria Michael Kuonen 2er 11. 210
4er 19.
34. Szwajcaria Cedric Follador 2er 17. 156
4er 20.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. First BMW IBSF World Cup 2019-2020 moved to Lake Placid (ang.). ibsf.org, 2019-11-02. [dostęp 2019-11-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]