Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 1988/1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w narciarstwie dowolnym
Freestyle skiing pictogram.svg
1987/1988 - 1988/19891989/1990
Mężczyźni
Generalna Kanada Chris Simboli
Skoki akrobatyczne Norwegia Tor Skeie
Jazda po muldach Stany Zjednoczone Nelson Carmichael
Balet Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hermann Reitberger
Kombinacja Kanada Chris Simboli
Kobiety
Generalna Szwajcaria Conny Kissling
Skoki akrobatyczne Francja Catherine Lombard i Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart
Jazda po muldach Francja Raphaëlle Monod
Balet Stany Zjednoczone Jan Bucher
Kombinacja Szwajcaria Conny Kissling

Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 1988/1989 rozpoczął się 9 grudnia 1988 we francuskim Tignes, a zakończył 24 marca 1989 w fińskim Suomu. Była to dziesiąta edycja Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym. Puchar Świata rozegrany został w 6 krajach i 10 miastach na 2 kontynentach. Najwięcej zawodów odbyło się we Francji, po 12 dla mężczyzn i kobiet. Rozegrano 38 zawodów dla mężczyzn oraz 40 dla kobiet.

Obrońcą Pucharu Świata wśród mężczyzn był Francuz Éric Laboureix, a wśród kobiet Szwajcarka Conny Kissling. W tym sezonie triumfowali: Kanadyjczyk Chris Simboli wśród mężczyzn oraz ponownie Kissling, dla której był to już siódmy tytuł z rzędu.

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1. 9 grudnia 1988 Francja Tignes MO Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Francja Olivier Allamand Szwajcaria Bernard Brandt
2. 10 grudnia 1988 Francja Tignes BA Norwegia Rune Kristiansen Brak danych Stany Zjednoczone Lane Spina
3. 11 grudnia 1988 Francja Tignes AE Kanada André Ouimet Francja Éric Laboureix Kanada Philippe LaRoche
4. 11 grudnia 1988 Francja Tignes KB Francja Éric Laboureix Kanada Alain LaRoche Kanada Chris Simboli
5. 16 grudnia 1988 Francja La Plagne BA Brak danych Stany Zjednoczone Lane Spina Włochy Roberto Franco
6. 17 grudnia 1988 Francja La Plagne MO Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Francja Edgar Grospiron Szwecja Thomas Kristiansson
7. 18 grudnia 1988 Francja La Plagne AE Norwegia Tor Skeie Kanada John Ross Kanada André Ouimet
8. 18 grudnia 1988 Francja La Plagne KB Francja Éric Laboureix Stany Zjednoczone Scott Ogren Kanada Chris Simboli
9. 6 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel BA Brak danych Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Lane Spina
10. 7 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel MO Norwegia Hans Engelsen Eide Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Francja Edgar Grospiron
11. 8 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel AE Kanada John Ross Kanada Philippe LaRoche Kanada André Ouimet
12. 8 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel KB Francja Éric Laboureix Kanada Chris Simboli Kanada Alain LaRoche
13. 13 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid MO Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Francja Edgar Grospiron Stany Zjednoczone Scott Ogren
14. 14 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid BA Brak danych Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Lane Spina
15. 15 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid AE Norwegia Tor Skeie Kanada Lloyd Langlois Kanada Alain LaRoche
16. 15 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid KB Francja Éric Laboureix Kanada Chris Simboli Kanada Alain LaRoche
17. 20 stycznia 1989 Kanada Calgary BA Brak danych Kanada Dave Walker Stany Zjednoczone Lane Spina
18. 21 stycznia 1989 Kanada Calgary AE Norwegia Tor Skeie Stany Zjednoczone Trace Worthington Kanada Lloyd Langlois
19. 22 stycznia 1989 Kanada Calgary MO Francja Edgar Grospiron Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Francja Bruno Bertrand
20. 22 stycznia 1989 Kanada Calgary KB Kanada Alain LaRoche Kanada Chris Simboli Stany Zjednoczone Scott Ogren
21. 27 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge BA Stany Zjednoczone Lane Spina Brak danych Kanada Chris Simboli
22. 28 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge MO Francja Edgar Grospiron Szwecja Leif Persson Stany Zjednoczone Mark Moeller
23. 29 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge AE Kanada Philippe LaRoche Francja Didier Méda Szwajcaria Sonny Schönbächler
24. 29 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge KB Stany Zjednoczone Scott Ogren Kanada Chris Simboli Kanada Alain LaRoche
25. 10 lutego 1989 Francja La Clusaz BA Brak danych Kanada Dave Walker Stany Zjednoczone Nelson Finstad
26. 11 lutego 1989 Francja La Clusaz AE Kanada Jean-Marc Rozon Norwegia Tor Skeie Francja Didier Méda
27. 12 lutego 1989 Francja La Clusaz MO Francja Edgar Grospiron Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Szwecja Leif Persson
28. 12 lutego 1989 Francja La Clusaz KB Stany Zjednoczone Scott Ogren Kanada Chris Simboli Włochy Klaus Pescolderung
2. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym 1989Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Oberjoch
29. 10 marca 1989 Norwegia Voss BA Brak danych Stany Zjednoczone Lane Spina Norwegia Rune Kristiansen
30. 11 marca 1989 Norwegia Voss MO Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Norwegia Hans Engelsen Eide Stany Zjednoczone Scott Ogren
31. 12 marca 1989 Norwegia Voss AE Francja Didier Méda Stany Zjednoczone Trace Worthington Francja Jean-Marc Bacquin
32. 12 marca 1989 Norwegia Voss KB Stany Zjednoczone Scott Ogren Kanada Chris Simboli Stany Zjednoczone Scott Harrington
33. 16 marca 1989 Szwecja Åre BA Stany Zjednoczone Lane Spina Kanada Richard Pierce Kanada Dave Walker
34. 17 marca 1989 Szwecja Åre MO Stany Zjednoczone Nelson Carmichael Francja Edgar Grospiron Francja Youri Gilg
35. 18 marca 1989 Szwecja Åre AE Stany Zjednoczone Russ Magnanti Stany Zjednoczone Trace Worthington Francja Didier Méda
36. 18 marca 1989 Szwecja Åre KB Francja Youri Gilg Finlandia Timo Kanninen Kanada Chris Simboli
37. 22 marca 1989 Finlandia Suomu BA Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Lane Spina Kanada Richard Pierce
38. 23 marca 1989 Finlandia Suomu MO Francja Edgar Grospiron Szwajcaria Jürg Biner Stany Zjednoczone Nelson Carmichael

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Chris Simboli 58
2. Stany Zjednoczone Scott Ogren 56
3. Kanada Alain LaRoche 46
4. Francja Éric Laboureix 42
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hermann Reitberger 25
5. Stany Zjednoczone Nelson Carmichael 25
5. Francja Edgar Grospiron 25
7. Norwegia Tor Skeie 24
7. Stany Zjednoczone Lane Spina 24
7. Norwegia Rune Kristiansen 24
7. Stany Zjednoczone Scott Harrington 24
7. Kanada Richard Pierce 24
SKOKI AKROBATYCZNE
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Tor Skeie 143
2. Kanada Philippe LaRoche 138
3. Francja Didier Méda 136
4. Kanada André Ouimet 127
5. Stany Zjednoczone Trace Worthington 125
5. Szwajcaria Sonny Schönbächler 125
7. Stany Zjednoczone Chris Haslock 108
7. Francja Jean-Marc Bacquin 108
9. Kanada Alain LaRoche 106
10. Kanada Chris Simboli 101
JAZDA PO MULDACH
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Nelson Carmichael 173
2. Francja Edgar Grospiron 172
3. Norwegia Hans Engelsen Eide 143
4. Szwajcaria Bernard Brandt 136
5. Szwecja Leif Persson 133
6. Francja Olivier Allamand 132
7. Stany Zjednoczone Chuck Martin 128
7. Szwajcaria Jürg Biner 128
9. Stany Zjednoczone Scott Ogren 120
10. Szwajcaria Petsch Moser 115
BALET
Lp. Zawodnik Punkty
1. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hermann Reitberger 174
2. Stany Zjednoczone Lane Spina 168
3. Norwegia Rune Kristiansen 165
4. Kanada Richard Pierce 152
5. Kanada Dave Walker 151
6. Kanada Chris Simboli 149
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hubert Sewald 146
8. Włochy Roberto Franco 141
9. Szwajcaria Heini Baumgartner 119
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Klaus Mühlstein 107
KOMBINACJA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Chris Simboli 84
2. Stany Zjednoczone Scott Ogren 83
3. Kanada Alain LaRoche 82
4. Stany Zjednoczone Scott Harrington 69
5. Francja Éric Laboureix 60
6. Kanada Murray Cluff 55
7. Kanada Chris Hatton 40
8. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Oleg Isakow 30
9. Finlandia Timo Kanninen 26
10. Kanada Jeff Viola 23

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejsce Konkurencja Zwyciężczyni 2. miejsce 3. miejsce
1. 9 grudnia 1988 Francja Tignes MO Francja Raphaëlle Monod Norwegia Stine Lise Hattestad Stany Zjednoczone Liz McIntyre
2. 10 grudnia 1988 Francja Tignes BA Szwajcaria Conny Kissling Kanada Lucie Barma Belgia Viviane Dictus
3. 11 grudnia 1988 Francja Tignes AE Szwecja Susanna Antonsson Kanada Meredith Gardner Francja Catherine Lombard
4. 11 grudnia 1988 Francja Tignes KB Kanada Meredith Gardner Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Melanie Palenik
5. 16 grudnia 1988 Francja La Plagne BA Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Jan Bucher Stany Zjednoczone Betsy Reid
6. 17 grudnia 1988 Francja La Plagne MO Norwegia Stine Lise Hattestad Włochy Silvia Marciandi Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
7. 18 grudnia 1988 Francja La Plagne AE Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart Stany Zjednoczone Melanie Palenik Kanada Meredith Gardner
8. 18 grudnia 1988 Francja La Plagne KB Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Melanie Palenik Kanada Meredith Gardner
9. 6 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel BA Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling Kanada Meredith Gardner
10. 7 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel MO Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Tatjana Mittermayer Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Birgit Stein-Keppler
11. 8 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel AE Francja Catherine Lombard Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart Kanada Meredith Gardner
12. 8 stycznia 1989 Kanada Mont Gabriel KB Stany Zjednoczone Melanie Palenik Szwajcaria Conny Kissling Kanada Shannon Carey
13. 13 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid MO Norwegia Stine Lise Hattestad Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Tatjana Mittermayer
14. 14 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid BA Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Jan Bucher Stany Zjednoczone Betsy Reid
15. 15 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid AE Stany Zjednoczone Melanie Palenik Stany Zjednoczone Jodie Spiegel Japonia Hiroko Fujii
16. 15 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Lake Placid KB Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Melanie Palenik Kanada Meredith Gardner
17. 20 stycznia 1989 Kanada Calgary BA Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling Kanada Lucie Barma
18. 21 stycznia 1989 Kanada Calgary AE Francja Catherine Lombard Kanada Meredith Gardner Norwegia Edel Hovland
19. 22 stycznia 1989 Kanada Calgary MO Kanada LeeLee Morrison Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Włochy Silvia Marciandi
20. 22 stycznia 1989 Kanada Calgary KB Szwajcaria Conny Kissling Kanada Meredith Gardner Stany Zjednoczone Melanie Palenik
21. 27 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge BA Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling Kanada Lucie Barma
22. 28 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge MO Kanada LeeLee Morrison Francja Raphaëlle Monod Norwegia Stine Lise Hattestad
23. 29 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge AE Francja Catherine Lombard Stany Zjednoczone Melanie Palenik Szwecja Susanna Antonsson
24. 29 stycznia 1989 Stany Zjednoczone Breckenridge KB Stany Zjednoczone Melanie Palenik Kanada Meredith Gardner Australia Tarsha Ebbern
25. 10 lutego 1989 Francja La Clusaz BA Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling Wielka Brytania Julia Snell
26. 11 lutego 1989 Francja La Clusaz AE Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart Francja Catherine Lombard Kanada Meredith Gardner
27. 12 lutego 1989 Francja La Clusaz MO Francja Raphaëlle Monod Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Tatjana Mittermayer Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
28. 12 lutego 1989 Francja La Clusaz KB Kanada Meredith Gardner Szwajcaria Conny Kissling Francja Véronique Granier
2. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym 1989Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Oberjoch
29. 10 marca 1989 Norwegia Voss BA Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling Kanada Lucie Barma
30. 11 marca 1989 Norwegia Voss MO Francja Raphaëlle Monod Kanada LeeLee Morrison Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
31. 12 marca 1989 Norwegia Voss AE Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart Norwegia Edel Hovland Stany Zjednoczone Melanie Palenik
32. 12 marca 1989 Norwegia Voss KB Stany Zjednoczone Melanie Palenik Szwajcaria Conny Kissling Kanada Meredith Gardner
33. 16 marca 1989 Szwecja Åre BA Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Lucie Barma
34. 17 marca 1989 Szwecja Åre MO Włochy Silvia Marciandi Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Tatjana Mittermayer Francja Raphaëlle Monod
35. 18 marca 1989 Szwecja Åre AE Stany Zjednoczone Melanie Palenik Stany Zjednoczone Jodie Spiegel Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart
36. 18 marca 1989 Szwecja Åre KB Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Melanie Palenik Kanada Meredith Gardner
37. 22 marca 1989 Finlandia Suomu BA Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling Francja Nadège Ferrier
38. 23 marca 1989 Finlandia Suomu MO Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht Francja Raphaëlle Monod Szwecja Lise Benberg
39. 24 marca 1989 Finlandia Suomu AE Francja Catherine Lombard Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart Stany Zjednoczone Melanie Palenik
40. 24 marca 1989 Finlandia Suomu KB Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Melanie Palenik Kanada Meredith Gardner

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Szwajcaria Conny Kissling 29
2. Kanada Meredith Gardner 26
3. Stany Zjednoczone Melanie Palenik 25
4. Stany Zjednoczone Jan Bucher 12
5. Francja Catherine Lombard 11
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart 11
5. Francja Raphaëlle Monod 11
5. Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht 11
9. Kanada Lucie Barma 10
9. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Tatjana Mittermayer 10
9. Włochy Silvia Marciandi 10
SKOKI AKROBATYCZNE
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Francja Catherine Lombard 77
1. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Sonja Reichart 77
3. Stany Zjednoczone Melanie Palenik 75
4. Kanada Meredith Gardner 68
5. Norwegia Edel Hovland 50
6. Szwecja Susanna Antonsson 46
6. Stany Zjednoczone Dorene Bourque 46
8. Stany Zjednoczone Jodie Spiegel 45
9. Szwajcaria Conny Kissling 43
10. Australia Kirstie Marshall 29
JAZDA PO MULDACH
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Francja Raphaëlle Monod 77
2. Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht 76
3. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Tatjana Mittermayer 68
4. Włochy Silvia Marciandi 67
5. Kanada LeeLee Morrison 66
6. Norwegia Stine Lise Hattestad 57
7. Stany Zjednoczone Liz McIntyre 44
8. Szwecja Lise Benberg 43
9. Włochy Petra Moroder 41
10. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Birgit Stein-Keppler 40
BALET
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Stany Zjednoczone Jan Bucher 84
2. Szwajcaria Conny Kissling 81
3. Kanada Lucie Barma 69
4. Stany Zjednoczone Betsy Reid 61
5. Kanada Meredith Gardner 58
6. Wielka Brytania Julia Snell 52
6. Francja Nadège Ferrier 52
8. Stany Zjednoczone Karen Hunter 39
9. Kanada Nancy Wankling 29
10. Stany Zjednoczone Melanie Palenik 25
KOMBINACJA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Szwajcaria Conny Kissling 54
2. Stany Zjednoczone Melanie Palenik 52
3. Kanada Meredith Gardner 48
4. Wielka Brytania Jilly Curry 35
5. Francja Véronique Granier 15
6. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilisa Siemienczuk 7
7. Kanada Shannon Carey 6
7. Australia Tarsha Ebbern 6

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]