Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 2000/2001

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w narciarstwie dowolnym
Freestyle skiing pictogram.svg
1999/2000 - 2000/20012001/2002
Mężczyźni
Generalna Finlandia Mikko Ronkainen
Skoki akrobatyczne Stany Zjednoczone Eric Bergoust
Jazda po muldach Finlandia Mikko Ronkainen
Kobiety
Generalna Australia Jacqui Cooper
Skoki akrobatyczne Australia Jacqui Cooper
Jazda po muldach Norwegia Kari Traa

Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 2000/2001 rozpoczął się 12 sierpnia 2000 w australijskim Mount Buller, a zakończył 11 marca 2001 w fińskim Himos. Była to 22 edycja Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym. Puchar Świata rozegrany został w 6 krajach i 9 miastach na 4 kontynentach. Najwięcej zawodów odbyło się w USA - po 4 dla kobiet i mężczyzn. W tym sezonie ostatecznie zrezygnowano z rozgrywania baletu narciarskiego oraz zawieszono prowadzenie osobnej klasyfikacji dla jazdy po muldach podwójnych.

Obrońcą Pucharu Świata wśród mężczyzn był Fin Janne Lahtela, a wśród kobiet Australijka Jacqui Cooper. W tym sezonie triumfowali: Fin Mikko Ronkainen wśród mężczyzn oraz ponownie Jacqui Cooper wśród kobiet, dla której był to trzeci tytuł z rzędu.

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1. 12 sierpnia 2000 Australia Mount Buller AE Stany Zjednoczone Eric Bergoust Stany Zjednoczone Jerry Grossi Kanada Steve Omischl
2. 13 sierpnia 2000 Australia Mount Buller AE Stany Zjednoczone Eric Bergoust Czechy Aleš Valenta Kanada Andy Capicik
3. 2 grudnia 2000 Kanada Whistler Blackcomb AE Stany Zjednoczone Joe Pack Stany Zjednoczone Eric Bergoust Kanada Steve Omischl
4. 14 grudnia 2000 Francja Tignes MO Finlandia Janne Lahtela Finlandia Sami Mustonen Finlandia Tapio Luusua
5. 6 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Deer Valley AE Kanada Nicolas Fontaine Kanada Jeff Bean Stany Zjednoczone Joe Pack
6. 7 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Deer Valley MO Finlandia Mikko Ronkainen Stany Zjednoczone Evan Dybvig Finlandia Janne Lahtela
7. 12 stycznia 2001 Kanada Mont Tremblant MO Finlandia Janne Lahtela Stany Zjednoczone Evan Dybvig Francja Cédric Regnier Lafforgue
8. 13 stycznia 2001 Kanada Mont Tremblant AE Kanada Nicolas Fontaine Białoruś Dzmitryj Daszczynski Białoruś Alaksiej Hryszyn
8. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym 2001Kanada Whistler
9. 27 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Sunday River AE Białoruś Dzmitryj Daszczynski Stany Zjednoczone Joe Pack Stany Zjednoczone Eric Bergoust
10. 28 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Sunday River MO Stany Zjednoczone Travis Ramos Stany Zjednoczone Jonny Moseley Finlandia Arttu Leppäluoto
11. 3 lutego 2001 Japonia Inawashiro MO Finlandia Janne Lahtela Kanada Pierre-Alexandre Rousseau Stany Zjednoczone Travis-Antone Cabral
12. 10 lutego 2001 Japonia Iizuna DM Kanada Stéphane Rochon Japonia Yūgo Tsukita Japonia Yusuke Kitamura
13. 11 lutego 2001 Japonia Iizuna MO Finlandia Mikko Ronkainen Kanada Pierre-Alexandre Rousseau Stany Zjednoczone Toby Dawson
14. 8 marca 2001 Finlandia Himos AE Białoruś Alaksiej Hryszyn Kanada Steve Omischl Austria Christian Rijavec
15. 10 marca 2001 Finlandia Himos DM Zawody Odwołane
16. 11 marca 2001 Finlandia Himos MO Stany Zjednoczone Toby Dawson Finlandia Mikko Ronkainen Kanada Pierre-Alexandre Rousseau

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodnik Punkty
1. Finlandia Mikko Ronkainen 92
2. Stany Zjednoczone Eric Bergoust 91
3. Stany Zjednoczone Joe Pack 90
3. Finlandia Janne Lahtela 90
5. Białoruś Dzmitryj Daszczynski 89
6. Kanada Pierre-A. Rousseau 88
7. Kanada Steve Omischl 87
8. Kanada Andy Capicik 85
9. Kanada Nicolas Fontaine 83
10. Francja Richard Gay 81
SKOKI AKROBATYCZNE
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Eric Bergoust 456
2. Stany Zjednoczone Joe Pack 452
3. Białoruś Dzmitryj Daszczynski 444
4. Kanada Steve Omischl 436
5. Kanada Andy Capicik 424
6. Kanada Nicolas Fontaine 416
7. Białoruś Alaksiej Hryszyn 384
7. Austria Christian Rijavec 380
9. Stany Zjednoczone Brian Currutt 372
9. Stany Zjednoczone Jerry Grossi 372
JAZDA PO MULDACH
Lp. Zawodnik Punkty
1. Finlandia Mikko Ronkainen 460
2. Finlandia Janne Lahtela 448
3. Kanada Pierre-A. Rousseau 440
4. Francja Richard Gay 404
5. Stany Zjednoczone Ryan Riley 392
5. Kanada Stéphane Rochon 392
7. Stany Zjednoczone Evan Dybvig 372
8. Stany Zjednoczone Toby Dawson 336
9. Stany Zjednoczone Travis Ramos 324
10. Francja Grégory Lecaillon 312

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejsce Konkurencja Zwyciężczyni 2. miejsce 3. miejsce
1. 12 sierpnia 2000 Australia Mount Buller AE Australia Jacqui Cooper Kanada Veronika Bauer Rosja Natalja Oriechowa
2. 13 sierpnia 2000 Australia Mount Buller AE Australia Jacqui Cooper Australia Alisa Camplin Kanada Veronika Bauer
3. 2 grudnia 2000 Kanada Whistler Blackcomb AE Białoruś Ałła Cuper Kanada Deidra Dionne Australia Jacqui Cooper
4. 14 grudnia 2000 Francja Tignes MO Norwegia Kari Traa Japonia Aiko Uemura Francja Berenice Gregoire
5. 6 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Deer Valley AE Szwajcaria Evelyne Leu Australia Jacqui Cooper Stany Zjednoczone Emily Cook
6. 7 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Deer Valley MO Stany Zjednoczone Hannah Hardaway Norwegia Kari Traa Finlandia Minna Karhu
7. 12 stycznia 2001 Kanada Mont Tremblant MO Norwegia Kari Traa Kanada Jennifer Heil Austria Margarita Marbler
8. 13 stycznia 2001 Kanada Mont Tremblant AE Białoruś Ałła Cuper Chińska Republika Ludowa Xu Nannan Norwegia Hilde Synnøve Lid
8. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym 2001Kanada Whistler
9. 27 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Sunday River AE Australia Jacqui Cooper Białoruś Ałła Cuper Szwajcaria Evelyne Leu
10. 28 stycznia 2001 Stany Zjednoczone Sunday River MO Norwegia Kari Traa Japonia Tae Satoya Stany Zjednoczone Hannah Hardaway
11. 3 lutego 2001 Japonia Inawashiro MO Norwegia Kari Traa Japonia Aiko Uemura Stany Zjednoczone Shannon Bahrke
12. 10 lutego 2001 Japonia Iizuna DM Kanada Tami Bradley Stany Zjednoczone Ann Battelle Norwegia Kari Traa
13. 11 lutego 2001 Japonia Iizuna MO Norwegia Kari Traa Stany Zjednoczone Hannah Hardaway Japonia Aiko Uemura
14. 8 marca 2001 Finlandia Himos AE Chińska Republika Ludowa Xu Nannan Australia Jacqui Cooper Białoruś Ałła Cuper
15. 10 marca 2001 Finlandia Himos DM Zawody Odwołane
16. 11 marca 2001 Finlandia Himos MO Stany Zjednoczone Hannah Hardaway Japonia Aiko Uemura Kanada Jennifer Heil

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

GENERALNA
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Australia Jacqui Cooper 98
2. Norwegia Kari Traa 97
3. Białoruś Ałła Cuper 94
4. Chińska Republika Ludowa Xu Nannan 89
4. Japonia Aiko Uemura 89
6. Kanada Veronika Bauer 88
6. Stany Zjednoczone Hannah Hardaway 88
8. Kanada Jennifer Heil 86
9. Australia Alisa Camplin 85
10. Stany Zjednoczone Emily Cook 82
10. Finlandia Minna Karhu 82
SKOKI AKROBATYCZNE
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Australia Jacqui Cooper 492
2. Białoruś Ałła Cuper 468
3. Chińska Republika Ludowa Xu Nannan 444
4. Kanada Veronika Bauer 440
5. Australia Alisa Camplin 424
6. Stany Zjednoczone Emily Cook 412
7. Norwegia Hilde Synnøve Lid 388
8. Stany Zjednoczone Brenda Petzold 376
9. Kanada Deidra Dionne 372
9. Szwajcaria Evelyne Leu 372
JAZDA PO MULDACH
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Norwegia Kari Traa 484
2. Japonia Aiko Uemura 444
3. Stany Zjednoczone Hannah Hardaway 440
4. Kanada Jennifer Heil 428
5. Finlandia Minna Karhu 408
6. Francja Kathleen Allais 396
7. Austria Margarita Marbler 376
8. Rosja Jelena Worona 372
9. Stany Zjednoczone Shannon Bahrke 356
10. Australia Maria Despas 352
10. Japonia Tae Satoya 352

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]