Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 2014/2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 2014/2015
2013/2014 2015/2016
Data 05.12.2014 – 15.03.2015
Miejsce rozpoczęcia Stany Zjednoczone Copper Mountain
Miejsce zakończenia Francja Megève
Liczba konkurencji 6
Zwycięzcy
Generalna Kanada Mikaël Kingsbury
Stany Zjednoczone Hannah Kearney
Skicross Francja Jean Frédéric Chapuis
Szwecja Anna Holmlund
Jazda po muldach Kanada Mikaël Kingsbury
Stany Zjednoczone Hannah Kearney
Skoki akrobatyczne Stany Zjednoczone Mac Bohonnon
Stany Zjednoczone Kiley McKinnon
Halfpipe Stany Zjednoczone David Wise
Japonia Ayana Onozuka
Slopestyle Norwegia Felix Stridsberg-Usterud
Szwecja Emma Dahlström

Puchar Świata w narciarstwie dowolnym 2014/2015 rozpoczął się 5 grudnia 2014 w amerykańskim Copper Mountain, a zakończył się 15 marca 2015 we francuskim Megève. Najważniejszą imprezą tego sezonu były 14 Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Dowolnym w Austriackim Kreischbergu.

Puchar Świata został rozegrany w 11 krajach i 22 miastach na 3 kontynentach.

Obrońcami Kryształowej Kuli byli Kanadyjczyk Mikaël Kingsbury wśród mężczyzn oraz Amerykanka Hannah Kearney wśród kobiet.

Konkurencje[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz i wyniki Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 5 grudnia 2014 Stany Zjednoczone Copper Mountain HP Stany Zjednoczone David Wise Stany Zjednoczone Torin Yater-Wallace Francja Benoit Valentin
2. 6 grudnia 2014 Kanada Nakiska SX Austria Thomas Zangerl Szwecja Victor Öhling Norberg Szwajcaria Armin Niederer
3. 13 grudnia 2014 Finlandia Ruka DM Kanada Philippe Marquis Japonia Shō Endō Francja Anthony Benna
4. 21 grudnia 2014 Włochy Innichen SX Zawody odwołane[1]
5. 20 grudnia 2014 Chińska Republika Ludowa Pekin AE Chińska Republika Ludowa Qi Guangpu Rosja Pawieł Krotow Rosja Ilja Burow
6. 21 grudnia 2014 AE  Chiny 1  Rosja  Białoruś 1
7. 3 stycznia 2015 Kanada Calgary MO Kanada Mikaël Kingsbury Kanada Simon Pouliot-Cavanagh Japonia Shō Endō
8. 8 stycznia 2015 Stany Zjednoczone Deer Valley AE Chińska Republika Ludowa Qi Guangpu Stany Zjednoczone Mac Bohonnon Ukraina Ołeksandr Abramenko
9. 9 stycznia 2015 MO Kanada Mikaël Kingsbury Australia Matt Graham Stany Zjednoczone Patrick Deneen
10. 10 stycznia 2015 DM Kanada Mikaël Kingsbury Stany Zjednoczone Dylan Walczyk Szwajcaria Marco Tadé
11. 9 stycznia 2015 Francja Val Thorens SX Niemcy Andreas Schauer Francja Jean Frédéric Chapuis Austria Johannes Rohrweck
12. 10 stycznia 2015 SX Szwajcaria Marc Bischofberger Francja Jonathan Midol Kanada Brady Leman
14 - 25 stycznia 2015 Mistrzostwa Świata 2015Austria Kreischberg
13. 29 stycznia 2015 Stany Zjednoczone Lake Placid MO Kanada Mikaël Kingsbury Rosja Aleksandr Smyszlajew Kanada Marc-Antoine Gagnon
14. 30 stycznia 2015 AE Stany Zjednoczone Mac Bohonnon Chińska Republika Ludowa Zhou Hang Chińska Republika Ludowa Qi Guangpu
15. 31 stycznia 2015 AE  Chiny 1  Białoruś  Rosja
16. 6 lutego 2015 Szwajcaria Arosa SX Szwecja Victor Öhling Norberg Rosja Siergiej Ridzik Francja Bastien Midol
17. 7 lutego 2015 SX Szwecja Victor Öhling Norberg Rosja Siergiej Ridzik Niemcy Daniel Bohnacker
18. 7 lutego 2015 Kanada Saint-Côme MO Kanada Mikaël Kingsbury Australia Matt Graham Rosja Aleksandr Smyszlajew
19. 14 lutego 2015 Szwecja Åre SX Szwecja Victor Öhling Norberg Francja Jean Frédéric Chapuis Szwecja Michael Forslund
20. 15 lutego 2015 SX Francja Jean Frédéric Chapuis Szwajcaria Alex Fiva Niemcy Paul Eckert
21. 21 lutego 2015 Niemcy Tegernsee SX Francja Jean Frédéric Chapuis Niemcy Daniel Bohnacker Szwecja Victor Öhling Norberg
22. 22 lutego 2015 SX Francja Jean Frédéric Chapuis Słowenia Filip Flisar Szwecja Viktor Andersson
23. 21 lutego 2015 Rosja Moskwa AE Stany Zjednoczone Mac Bohonnon Rosja Ilja Burow Białoruś Maksim Huscik
24. 27 lutego 2015 Stany Zjednoczone Park City SS Stany Zjednoczone Joss Christensen Stany Zjednoczone McRae Williams Stany Zjednoczone Gus Kenworthy
25. 28 lutego 2015 HP Stany Zjednoczone Gus Kenworthy Francja Kevin Rolland Stany Zjednoczone David Wise
26. 28 lutego 2015 Japonia Tazawako MO Kanada Mikaël Kingsbury Stany Zjednoczone Jeremy Cota Rosja Aleksandr Smyszlajew
27. 1 marca 2015 DM Kanada Mikaël Kingsbury Kanada Philippe Marquis Australia Matt Graham
28. 1 marca 2015 Białoruś Mińsk/Raubiczy AE Ukraina Ołeksandr Abramenko Stany Zjednoczone Mac Bohonnon Białoruś Dzianis Osipau
29. 12 marca 2015 Francja Tignes HP Kanada Mike Riddle Stany Zjednoczone David Wise Stany Zjednoczone Alex Ferreira
30. 14 marca 2015 Szwajcaria Silvaplana SS Norwegia Felix Stridsberg-Usterud Szwajcaria Andri Ragettli Szwajcaria Luca Schuler
31. 13 marca 2015 Francja Megève SX Francja Sylvain Miaillier Francja Bastien Midol Francja Jean Frédéric Chapuis
32. 14 marca 2015 SX Francja Jean Frédéric Chapuis Kanada Brady Leman Niemcy Paul Eckert
33. 15 marca 2015 DM Francja Anthony Benna Stany Zjednoczone Thomas Rowley Rosja Aleksandr Smyszlajew

Wyniki reprezentantów Polski[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Copper Mountain 5.12 Nakiska 06.12 Ruka 13.12 Pekin 20.12 Pekin 21.12 Calgary 3.01 Deer Valley 8.01 Deer Valley 9.01 Deer Valley 10.01 Val Thorens 9.01 Val Thorens 10.01 Lake Placid 29.01 Lake Placid 30.01 Lake Placid 31.01 Arosa 06.02 Arosa 07.02 Saint-Côme 7.01 Åre 14.02 Åre 15.02 Tegernsee 21.02 Tegernsee 22.02 Moskwa 21.02 Park City 27.02 Park City 28.02 Takawazo 28.02 Takawazo 1.03 Mińsk/Raubiczy 01.03 Tignes 12.03 Silvaplana 14.03 Megève 13.03 Megève 14.03 Megève 15.03
Mateusz Habrat - - - - - - - - - 64 59 - - - 58 dns - - - dnf 50 - - - - - - - - - - -
1-3     4-30     poniżej 30     dnf – Zawodnik nie ukończył zjazdu     dns  – Zawodnik nie wystartował      dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 5 grudnia 2014 Stany Zjednoczone Copper Mountain HP Nowa Zelandia Janina Kuzma Stany Zjednoczone Devin Logan Japonia Ayana Onozuka
2. 6 grudnia 2014 Kanada Nakiska SX Kanada Marielle Thompson Kanada Georgia Simmerling Szwajcaria Fanny Smith
3. 13 grudnia 2014 Finlandia Ruka DM Kazachstan Julija Gałyszewa Kanada Chloé Dufour-Lapointe Stany Zjednoczone Hannah Kearney
4. 21 grudnia 2014 Włochy Innichen SX Zawody odwołane[1]
5. 20 grudnia 2014 Chińska Republika Ludowa Pekin AE Chińska Republika Ludowa Xu Mengtao Australia Danielle Scott Stany Zjednoczone Kiley McKinnon
6. 21 grudnia 2014 AE  Chiny 1  Rosja  Białoruś 1
7. 4 stycznia 2015 Kanada Calgary MO Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Chloé Dufour-Lapointe Kanada Justine Dufour-Lapointe
8. 8 stycznia 2015 Stany Zjednoczone Deer Valley AE Stany Zjednoczone Ashley Caldwell Stany Zjednoczone Kiley McKinnon Chińska Republika Ludowa Shen Xiaoxue
9. 9 stycznia 2015 MO Stany Zjednoczone K.C. Oakley Kanada Justine Dufour-Lapointe Kanada Chloé Dufour-Lapointe
10. 10 stycznia 2015 DM Kanada Justine Dufour-Lapointe Stany Zjednoczone Hannah Kearney Australia Britteny Cox
11. 9 stycznia 2015 Francja Val Thorens SX Kanada Marielle Thompson Kanada Georgia Simmerling Francja Alizée Baron
12. 10 stycznia 2015 SX Kanada Marielle Thompson Szwecja Anna Holmlund Francja Ophélie David
14 - 25 stycznia 2015 Mistrzostwa Świata 2015Austria Kreischberg
13. 29 stycznia 2015 Stany Zjednoczone Lake Placid MO Kanada Justine Dufour-Lapointe Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Andi Naude
14. 30 stycznia 2015 AE Białoruś Alaksandra Ramanouska Rosja Wieronika Korsunowa Kanada Melissa Corbo
15. 31 stycznia 2015 AE  Chiny 1  Białoruś  Rosja
16. 6 lutego 2015 Szwajcaria Arosa SX Szwajcaria Fanny Smith Szwecja Anna Holmlund Francja Ophélie David
17. 7 lutego 2015 SX Szwajcaria Fanny Smith Szwecja Anna Holmlund Rosja Sofja Smirnowa
18. 7 lutego 2015 Kanada Saint-Côme MO Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Chloé Dufour-Lapointe Kanada Audrey Robichaud
19. 14 lutego 2015 Szwecja Åre SX Francja Alizée Baron Austria Katrin Ofner Austria Andrea Limbacher
20. 15 lutego 2015 SX Szwecja Anna Holmlund Czechy Andrea Zemanová Austria Andrea Limbacher
21. 21 lutego 2015 Niemcy Tegernsee SX Szwajcaria Fanny Smith Francja Alizée Baron Szwecja Anna Holmlund
22. 22 lutego 2015 SX Szwecja Anna Holmlund Austria Andrea Limbacher Francja Ophélie David
23. 21 lutego 2015 Rosja Moskwa AE Australia Danielle Scott Stany Zjednoczone Ashley Caldwell Stany Zjednoczone Kiley McKinnon
24. 27 lutego 2015 Stany Zjednoczone Park City SS Szwecja Emma Dahlström Stany Zjednoczone Devin Logan Norwegia Tiril Sjåstad Christiansen
25. 28 lutego 2015 HP Japonia Ayana Onozuka Niemcy Sabrina Cakmakli Nowa Zelandia Janina Kuzma
26. 28 lutego 2015 Japonia Tazawako MO Stany Zjednoczone Hannah Kearney Japonia Junko Hoshino Kanada Audrey Robichaud
27. 1 marca 2015 DM Stany Zjednoczone Morgan Schild Japonia Satsuki Itō Stany Zjednoczone Hannah Kearney
28. 1 marca 2015 Białoruś Mińsk/Raubiczy AE Stany Zjednoczone Ashley Caldwell Stany Zjednoczone Kiley McKinnon Rosja Wieronika Korsunowa
29. 12 marca 2015 Francja Tignes HP Kanada Cassie Sharpe Japonia Ayana Onozuka Stany Zjednoczone Brita Sigourney
30. 14 marca 2015 Szwajcaria Silvaplana SS Norwegia Tiril Sjåstad Christiansen Szwecja Emma Dahlström Norwegia Johanne Killi
31. 13 marca 2015 Francja Megève SX Szwecja Anna Holmlund Austria Katrin Ofner Norwegia Marte Høie Gjefsen
32. 14 marca 2015 SX Szwecja Anna Holmlund Austria Andrea Limbacher Francja Ophélie David
33. 15 marca 2015 DM Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Chloé Dufour-Lapointe Kanada Justine Dufour-Lapointe

Wyniki reprezentantek Polski[edytuj | edytuj kod]

Zawodniczka Copper Mountain 5.12 Nakiska 06.12 Ruka 13.12 Pekin 20.12 Pekin 21.12 Calgary 3.01 Deer Valley 8.01 Deer Valley 9.01 Deer Valley 10.01 Val Thorens 9.01 Val Thorens 10.01 Lake Placid 29.01 Lake Placid 30.01 Lake Placid 31.01 Arosa 06.02 Arosa 07.02 Saint-Côme 7.01 Åre 14.02 Åre 15.02 Tegernsee 21.02 Tegernsee 22.02 Moskwa 21.02 Park City 27.02 Park City 28.02 Takawazo 28.02 Takawazo 1.03 Mińsk/Raubiczy 01.03 Tignes 12.03 Silvaplana 14.03 Megève 13.03 Megève 14.03 Megève 15.03
Karolina Riemen-Ż. - 11 - - - - - - - 7 10 - - - 7 4 - 14 13 9 6 - - - - - - - - dns dns -
1-3     4-30     poniżej 30     dnf – Zawodniczka nie ukończyła zjazdu      dns – Zawodniczka nie wystartowała      dsq – Zawodniczka zdyskwalifikowana
Geographylogo.svg
Miejsca zawodów Pucharu Świata (Azja)

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

GENERALNApo 33 z 33 konkurencji
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Mikaël Kingsbury 85
2. Stany Zjednoczone Mac Bohonnon 70
3. Francja Jean Frédéric Chapuis 68
4. Chińska Republika Ludowa Qi Guangpu 63
5. Szwecja Victor Öhling Norberg 50
6. Stany Zjednoczone David Wise 48
7. Rosja Aleksandr Smyszlajew 48
8. Kanada Philippe Marquis 47
9. Stany Zjednoczone Gus Kenworthy 47
10. Chińska Republika Ludowa Zhou Hang 46
SKOKI AKROBATYCZNE
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Mac Bohonnon 491
2. Chińska Republika Ludowa Qi Guangpu 440
3. Chińska Republika Ludowa Zhou Hang 323
4. Rosja Ilja Burow 322
5. Rosja Pawieł Krotow 252
6. Ukraina Ołeksandr Abramenko 222
7. Białoruś Dzianis Osipau 203
8. Białoruś Maksim Huscik 198
9. Kanada Olivier Rochon 190
10. Stany Zjednoczone Jonathon Lillis 186
JAZDA PO MULDACH
Lp. Zawodnik Punkty
1. Kanada Mikaël Kingsbury 761
2. Rosja Aleksandr Smyszlajew 430
3. Kanada Philippe Marquis 426
4. Francja Anthony Benna 347
5. Australia Matt Graham 347
6. Kanada Simon Pouliot-Cavanagh 308
7. Stany Zjednoczone Jeremy Cota 294
8. Kanada Marc-Antoine Gagnon 290
9. Stany Zjednoczone Thomas Rowley 240
10. Stany Zjednoczone Bryon Wilson 234
SKICROSS
Lp. Zawodnik Punkty
1. Francja Jean Frédéric Chapuis 747
2. Szwecja Victor Öhling Norberg 553
3. Francja Bastien Midol 375
4. Niemcy Paul Eckert 365
5. Francja Sylvain Miaillier 347
6. Kanada Brady Leman 342
7. Niemcy Daniel Bohnacker 325
8. Niemcy Andreas Schauer 297
9. Austria Thomas Zangerl 285
10. Rosja Siergiej Ridzik 275
HALFPIPE
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone David Wise 240
2. Stany Zjednoczone Gus Kenworthy 176
3. Francja Kevin Rolland 175
4. Francja Benoit Valentin 150
5. Stany Zjednoczone Alex Ferreira 139
6. Kanada Mike Riddle 126
7. Stany Zjednoczone Torin Yater-Wallace 112
8. Stany Zjednoczone Kyle Smaine 91
9. Francja Thomas Krief 82
10. Kanada Simon d’Artois 66
SLOPESTYLE
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Felix Stridsberg-Usterud 129
2. Stany Zjednoczone Joss Christensen 106
3. Szwajcaria Andri Ragettli 86
4. Stany Zjednoczone McRae Williams 80
5. Szwajcaria Luca Schuler 71
6. Finlandia Sami Säkkinen 62
6. Szwecja Jesper Tjäder 62
8. Stany Zjednoczone Gus Kenworthy 60
9. Stany Zjednoczone Matthew Walker 59
10. Szwajcaria Jonas Hunziker 49

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

GENERALNApo 33 z 33
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Stany Zjednoczone Hannah Kearney 76
2. Szwecja Anna Holmlund 74
3. Stany Zjednoczone Kiley McKinnon 58
4. Kanada Justine Dufour-Lapointe 56
5. Kanada Chloé Dufour-Lapointe 55
6. Stany Zjednoczone Devin Logan 53
7. Francja Alizée Baron 52
8. Szwajcaria Fanny Smith 49
9. Japonia Ayana Onozuka 48
10. Francja Ophélie David 48
SKOKI AKROBATYCZNE
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Stany Zjednoczone Kiley McKinnon 407
2. Stany Zjednoczone Ashley Caldwell 324
3. Australia Danielle Scott 296
4. Rosja Wieronika Korsunowa 277
5. Białoruś Hanna Huśkowa 256
6. Chińska Republika Ludowa Xu Mengtao 249
7. Australia Renee McElduff 237
8. Australia Laura Peel 215
9. Białoruś Alaksandra Ramanouska 198
10. Chińska Republika Ludowa Kong Fanyu 180
JAZDA PO MULDACH
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Stany Zjednoczone Hannah Kearney 686
2. Kanada Justine Dufour-Lapointe 501
3. Kanada Chloé Dufour-Lapointe 493
4. Kanada Audrey Robichaud 366
5. Kanada Andi Naude 327
6. Kanada Maxime Dufour-Lapointe 303
7. Szwajcaria Deborah Scanzio 294
8. Czechy Nikola Sudová 283
9. Stany Zjednoczone K.C. Oakley 280
10. Japonia Junko Hoshino 256
SKICROSS
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Szwecja Anna Holmlund 815
2. Francja Alizée Baron 573
3. Szwajcaria Fanny Smith 539
4. Francja Ophélie David 528
5. Austria Katrin Ofner 418
6. Austria Andrea Limbacher 417
7. Norwegia Marte Høie Gjefsen 356
8. Kanada Marielle Thompson 300
9. Rosja Sofja Smirnowa 293
10. Polska Karolina Riemen-Żerebecka 279
HALFPIPE
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Japonia Ayana Onozuka 240
2. Nowa Zelandia Janina Kuzma 200
3. Stany Zjednoczone Devin Logan 175
4. Kanada Cassie Sharpe 145
5. Niemcy Sabrina Cakmakli 116
6. Francja Marie Martinod 105
7. Stany Zjednoczone Annalisa Drew 98
8. Stany Zjednoczone Brita Sigourney 92
9. Kanada Keltie Hansen 91
10. Stany Zjednoczone Jamie Crane-Mauzy 61
SLOPESTYLE
Lp. Zawodniczka Punkty
1. Szwecja Emma Dahlström 180
2. Norwegia Tiril Sjåstad Christiansen 160
3. Norwegia Johanne Killi 100
4. Szwajcaria Giulia Tanno 95
5. Stany Zjednoczone Devin Logan 92
6. Wielka Brytania Isabel Atkin 68
7. Włochy Silvia Bertagna 57
8. Stany Zjednoczone Emilia Wint 54
9. Kanada Anouk Purnelle-Faniel 50
10. Francja Coline Ballet-Baz 49

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skicross Mężczyzn i Kobiet w Innichen odwołany z powodu braku śniegu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]