Puchar Świata w saneczkarstwie 1980/1981

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luge pictogram.svg
Puchar Świata w saneczkarstwie
1979/19801980/19811981/1982
Zwycięzcy
Kobiety Austria Angelika Schafferer
Mężczyźni Włochy Ernst Haspinger
Włochy Paul Hildgartner
Dwójki męskie Austria Günther Lemmerer
Austria Reinhold Sulzbacher

4. sezon Pucharu Świata w saneczkarstwie 1980/1981 rozpoczął się w austriackim Innsbrucku. Ostatnie zawody z tego cyklu odbyły się w zachodnioniemieckim Königssee. Najważniejszą imprezą sezonu były Mistrzostwa Świata.

Puchar Świata rozegrany został w 5 miastach, 3 krajach. Najwięcej konkursów odbyło się w Niemczech: Winterberg, Königssee oraz w Austrii: Innsbruck, Imst.

W klasyfikacji generalnej jedynek kobiet pierwsze miejsce zajęła Austriaczka Angelika Schafferer, która raz wygrywała zawody, a pozostałych startach zawsze stała na podium. W jedynkach bezkonkurencyjni byli Włosi. Jedyny raz w historii pierwsze miejsce zajęło dwóch zawodników: Ernst Haspinger i Paul Hildgartner. na najniższym stopniu podium stanął Karl Brunner. W dwójkach po raz drugi z rzędu najlepsi byli Austriacy Günther Lemmerer i Reinhold Sulzbacher którzy w pokonanym polu zostawili Włochów Hansjörga Raffla i Karla Brunnera oraz parę zachodnioniemiecką Hans Stangassinger i Franz Wembacher.

Jedynki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Tor 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
1. Austria Innsbruck Saneczkowy tor w Innsbrucku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ingrīda Amantowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Eleonora Czeremisina Austria Angelika Schafferer
2. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Saneczkowy tor w Winterbergu Włochy Monika Auer Austria Angelika Schafferer Włochy Marie-Luise Rainer
3. Austria Imst Saneczkowy tor w Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Melitta Sollmann Austria Angelika Schafferer Niemiecka Republika Demokratyczna Bettina Schmidt
4. Włochy Olang Saneczkowy tor w Olang Austria Angelika Schafferer Włochy Monika Auer Czechosłowacja Mária Jasenčáková
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee Saneczkowy tor w Königssee Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Popel Austria Angelika Schafferer Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Weiss

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Austria
Innsbruck
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Winterberg
Austria
Imst
Włochy
Olang
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Königssee
Punkty
1.
Austria Angelika Schafferer
3
2
2
1
2
51
2.
Włochy Monika Auer
7
1
-
2
8
38
3.
Włochy Marie-Luise Rainer
10
3
7
-
5
27
4.
Austria Annefried Göllner
8
4
4
-
12
24
5.
Niemiecka Republika Demokratyczna Melitta Sollmann
6
-
1
-
-
22
=6.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ingrīda Amantowa
1
-
-
-
7
21
=6.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Eleonora Czeremisina
2
-
-
-
4
21
=6.
Austria Ilse Mayregger
12
7
8
4
-
21
9.
Czechosłowacja Mária Jasenčáková
-
-
5
3
11
20
10.
Niemiecka Republika Demokratyczna Bettina Schmidt
-
-
3
-
6
17
11.
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Popel
-
-
-
-
1
15
12.
Szwajcaria Brigitte Kuhn
-
11
10
5
-
12
13.
Niemiecka Republika Demokratyczna Ute Weiss
-
-
-
-
3
10
14.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wera Zozula
4
-
-
-
-
9
=15.
Niemiecka Republika Demokratyczna Martina Günl
5
-
-
-
-
8
=15.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Constanze Zeitz
-
5
-
-
-
8
=17.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gabi Gerber
-
6
-
-
-
7
=17.
Niemiecka Republika Demokratyczna Ilona Oekel
-
-
6
-
-
7
19.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Siegried Köhne
-
8
-
-
-
5
=20.
Szwajcaria Agnes Maag
-
9
-
-
-
4
=20.
Niemiecka Republika Demokratyczna Birgit Weise
9
-
-
-
-
4
=20.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Petra Zillich
-
-
-
-
9
4
=23.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Perminowa
-
-
-
-
10
3
=23.
Kanada Marylene Vestergom
-
10
-
-
-
3
25.
Austria Ingrid Stolz
11
-
-
-
-
1

Jedynki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Tor 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
1. Austria Innsbruck Saneczkowy tor w Innsbrucku Włochy Ernst Haspinger Włochy Karl Brunner Włochy Paul Hildgartner
2. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Saneczkowy tor w Winterbergu Włochy Paul Hildgartner Włochy Karl Brunner Włochy Ernst Haspinger
3. Austria Imst Saneczkowy tor w Imst Włochy Paul Hildgartner Włochy Ernst Haspinger Włochy Karl Brunner
4. Włochy Olang Saneczkowy tor w Olang Włochy Ernst Haspinger Włochy Ernst Haspinger Włochy Hansjörg Raffl
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee Saneczkowy tor w Königssee Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Danilin Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Walter Włochy Karl Brunner

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Austria
Innsbruck
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Winterberg
Austria
Imst
Włochy
Olang
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Königssee
Punkty
=1.
Włochy Ernst Haspinger
1
3
2
1
-
111
=1.
Włochy Paul Hildgartner
3
1
1
2
-
111
3.
Włochy Karl Brunner
2
2
3
-
3
102
4.
Włochy Hansjörg Raffl
7
4
16
3
5
86
5.
Austria Georg Fluckinger
5
6
4
5
-
84
6.
Austria Gerhard Sandbichler
4
10
7
6
-
77
7.
Austria Albert Graf
9
12
5
-
8
70
8.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gerd Böhmer
8
5
-
-
6
59
9.
Liechtenstein Wolfgang Schädler
10
8
-
4
-
56
10.
Austria Otto Mayregger
11
13
9
-
17
54
11.
Austria Franz Wilhelmer
-
17
12
8
15
52
12.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Danilin
6
-
-
-
1
50
13.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Klaus Rosenberger
-
-
11
9
9
49
14.
Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Walter
-
-
6
-
2
47
15.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Thomas Rzeznizok
22
11
-
-
4
41
16.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Johannes Schettel
15
14
-
-
10
39
17.
Czechosłowacja Stanislav Ptáčník
-
-
10
7
-
35
18.
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe Handrich
12
-
8
-
-
32
=19.
Szwajcaria Michael Flueler
-
21
17
13
-
27
=19.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Dieter Weitzenberg
-
-
15
10
-
27
=21.
Austria Horst Mayregger
16
-
14
-
-
22
=21.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Michaił Sawjałow
17
-
-
-
13
22
=23.
Włochy Helmut Brunner
-
7
-
-
-
19
=23.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans Stangassinger
-
-
-
-
7
19
=23.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Christoph Weitzenberg
-
-
13
-
20
19
26.
Włochy Bernhard Kammerer
-
9
-
-
-
17
=27.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Bernd Beutel
21
15
-
-
-
16
=27.
Włochy Alfred Silginer
18
-
-
-
18
16
=29.
Niemiecka Republika Demokratyczna Rainer Krell
-
-
-
-
11
15
=29.
Polska Krzysztof Kuklik
-
-
-
11
-
15
31.
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Franči Pikon
-
-
-
-
12
14
=32.
Kanada Bruce Smith
20
19
-
-
-
13
=32.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Waleri Jakuszin
13
-
-
-
-
13
=34.
Niemiecka Republika Demokratyczna Rüdiger Jurke
14
-
-
-
-
12
=34.
Czechosłowacja Petr Urban
-
-
-
-
14
12
=36.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Stefan Fischer
-
16
-
-
-
10
=36.
Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Gehrhardt
-
-
-
-
16
10
38.
Kanada Mark Jensen
-
18
-
-
25
9
39.
Norwegia Asle Strand
25
-
-
-
19
8
40.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerie Petrow
19
-
-
-
-
7
41.
Holandia Peter Brower
-
20
-
-
-
6
42.
Włochy Walter Brunner
-
-
-
-
21
5
43.
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Plijasunow
-
-
-
-
22
4
=44.
Niemiecka Republika Demokratyczna Volker Sotzmann
-
-
-
-
23
3
=44.
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Peter Weber
23
-
-
-
-
3
=46.
Niemiecka Republika Demokratyczna Ralf Reichert
24
-
-
-
-
2
=46.
Szwecja Fredrick Wickmann
-
-
-
-
24
2

Dwójki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Tor 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce
1. Austria Innsbruck Saneczkowy tor w Innsbrucku Austria Günther Lemmerer
Austria Reinhold Sulzbacher
Austria Georg Fluckinger
Austria Karl Schrott
Włochy Hansjörg Raffl
Włochy Karl Brunner
2. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Winterberg Saneczkowy tor w Winterbergu Austria Günther Lemmerer
Austria Reinhold Sulzbacher
Włochy Hansjörg Raffl
Włochy Karl Brunner
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans Stangassinger
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Franz Wembacher
3. Austria Imst Saneczkowy tor w Imst Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hahn
Niemiecka Republika Demokratyczna Ulrich Hahn
Austria Georg Fluckinger
Austria Karl Schrott
Austria Günther Lemmerer
Austria Reinhold Sulzbacher
4. Włochy Olang Saneczkowy tor w Olang Austria Georg Fluckinger
Austria Franz Wilhelmer
Włochy Hansjörg Raffl
Włochy Karl Brunner
Austria Günther Lemmerer
Austria Reinhold Sulzbacher
5. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Königssee Saneczkowy tor w Königssee Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans Stangassinger
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Franz Wembacher
Austria Georg Fluckinger
Austria Franz Wilhelmer
Austria Günther Lemmerer
Austria Reinhold Sulzbacher

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Lp. Zawodnik Austria
Innsbruck
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Winterberg
Austria
Imst
Włochy
Olang
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Königssee
Punkty
1.
 Austria
Günther Lemmerer
Reinhold Sulzbacher
1
1
3
3
3
40
2.
 Włochy
Hansjörg Raffl
Karl Brunner
3
2
5
2
4
35
3.
 RFN
Hans Stangassinger
Franz Wembacher
6
3
-
-
1
25
4.
 Austria
Georg Fluckinger
Franz Wilhelmer
-
-
-
1
2
22
5.
 Austria
Georg Fluckinger
Karl Schrott
2
-
2
-
-
20
6.
 NRD
Bernd Oberhoffner
Jörg-Dieter Ludwig
-
-
4
-
5
13
=7.
 NRD
Bernd Hahn
Ulrich Hahn
-
-
1
-
-
12
=7.
 RFN
Johannes Schettel
Balthasar Schwarm
-
4
-
-
6
12
=7.
 Włochy
Berhard Kammerer
Walter Brunner
5
5
-
-
-
12
=10.
 NRD
Volker Sotzmann
Volker Dietrich
4
-
-
-
8
10
=10.
 Polska
Artur Siwicki
Krzysztof Kuklik
-
-
6
6
-
10
=10.
 Włochy
Helmut Brunner
Alfred Silginer
8
-
-
4
-
10
13.
 RFN
Christoph Weitzenberg
Thomas Schwab
9
-
-
5
-
8
14.
 ZSRR
Waleri Petrow
Michaił Sawjałow
7
-
-
-
9
6
15.
 ZSRR
Juris Eisaks
Ejnar Weikcha
-
-
-
-
7
4
=16.
 Austria
Gerhard Sandbichler
Anton Motz
10=
-
-
-
-
1
=16.
 RFN
Dieter Weitzenberg
Klaus Rosenberger
10=
-
-
-
-
1