Puchar Świata w skokach narciarskich 2015/2016 – Willingen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w skokach narciarskich 2015/2016 – Willingen
TCS MŚwL 2016
Zakopane
Data 9–10 stycznia 2016
Gospodarz Willingen
Organizator FIS
Liczba konkurencji 2
Zwycięzcy
Konkurs drużynowy (9.01.2015)  Niemcy
1. Andreas Wank
2. Andreas Wellinger
3. Richard Freitag
4. Severin Freund
Konkurs indywidualny (10.01.2015) Słowenia Peter Prevc
Strona internetowa
Mapa lokalizacyjna Europy
Willingen
Willingen
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy

Siódme zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2015/2016 odbyły się w niemieckim Willingen. Konkurs drużynowy rozegrano 9 stycznia, natomiast konkurs indywidualny następnego dnia. Kwalifikacje do konkursu indywidualnego zostały przeprowadzone 8 stycznia, w których najlepszy okazał się Słoweniec Jurij Tepeš[1]. Kwalifikacje przeszli wszyscy Polacy. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych organizatorzy skrócili konkurs drużynowy do jednej serii, w której wygrali skoczkowie Niemiec. Polski zespół w składzie: Jakub Wolny, Andrzej Stękała, Maciej Kot, Stefan Hula uplasował się na szóstej pozycji[2]. W rozegranym ostatniego dnia zawodów–konkursie indywidualnym czwarte zwycięstwo z rzędu w sezonie uzyskał Peter Prevc, który zwiększył przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata do ponad 200 punktów[3].

Skocznia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa skoczni Miejscowość Punkt K HS Rekord skoczni
Willingen Skijumping 2007-2.JPG Mühlenkopfschanze Niemcy Willingen K130 HS145 152,0 m Finlandia Janne Ahonen 09.01.2005
Słowenia Jurij Tepeš 01.02.2014

Program zawodów[edytuj | edytuj kod]

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
8 stycznia Oficjalny trening 15:30 CET
Kwalifikacje 18:00 CET 56
9 stycznia Konkurs drużynowy 18:00 CET 9x4
10 stycznia Konkurs indywidualny 15:45 CET 50

Jury[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorem konkursów podczas zawodów Pucharu Świata w Willingen był Volkmar Hirsch, oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Jego asystentem był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Gabrjel Gros, a jego asystentem – Jani Hyvärinen.

Sędzia Stanowisko
Kwalifikacje do k. ind. Konkurs drużynowy Konkurs indywidualny
Niemcy Christian Keller A C A
Czechy Danes Raich E A E
Japonia Yutaka Minemura B
Norwegia Geir Steinar Loeng D
Słowacja Vladimír Frák C E C

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Skok Styl Belka Wiatr Wynik Kwalifikacja
1. Tepeš, JurijJurij Tepeš  Słowenia 139,0 55,5 18 -5,6 126,1 Q
2. Poppinger, ManuelManuel Poppinger  Austria 135,0 54,0 18 -1,4 121,6 Q
3. Hula, StefanStefan Hula  Polska 131,0 53,5 18 +2,5 117,8 Q
4. Kranjec, RobertRobert Kranjec  Słowenia 136,5 54,0 18 -8,0 117,7 Q
5. Wolny, JakubJakub Wolny  Polska 129,5 54,0 18 +4,4 115,5 Q
6. Fettner, ManuelManuel Fettner  Austria 130,5 53,0 18 +3,3 117,2 Q
7. Matura, JanJan Matura  Czechy 132,5 53,5 18 -1,1 116,9 Q
8. Stjernen, AndreasAndreas Stjernen  Norwegia 132,0 54,0 18 -1,1 116,5 Q
9. Stękała, AndrzejAndrzej Stękała  Polska 131,0 52,5 18 +1,4 115,7 Q
10. Wank, AndreasAndreas Wank  Niemcy 131,0 53,0 18 -0,2 114,6 Q
11. Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie  Francja 132,5 52,0 18 -2,0 114,5 Q
12. Egloff, LucaLuca Egloff  Szwajcaria 126,0 51,5 18 +9,1 113,4 Q
13. Koudelka, RomanRoman Koudelka  Czechy 131,5 54,0 18 -3,5 113,2 Q
14. Janda, JakubJakub Janda  Czechy 132,0 52,0 18 -2,9 112,7 Q
15. Larinto, VilleVille Larinto  Finlandia 126,0 52,0 18 +4,4 109,2 Q
16. Hauer, JoachimJoachim Hauer  Norwegia 128,5 51,0 18 +0,4 108,7 Q
17. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 128,0 52,0 18 -1,9 106,5 Q
18. Leyhe, StephanStephan Leyhe  Niemcy 128,5 52,5 18 -3,5 106,3 Q
19. Fannemel, AndersAnders Fannemel  Norwegia 126,5 52,0 18 +0,1 105,8 Q
20. Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow  Rosja 128,0 51,5 18 -2,3 105,6 Q
21. Klimow, JewgienijJewgienij Klimow  Rosja 128,0 51,5 18 -3,5 104,4 Q
22. Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 125,0 51,0 18 +0,6 102,6 Q
23. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 124,0 49,0 16[a] +3,5 101,7 Q
24. Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald  Austria 121,5 51,0 18 +4,2 99,9 Q
25. Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis  Francja 123,5 52,0 18 -0,5 99,8 Q
26. Deschwanden, GregorGregor Deschwanden  Szwajcaria 124,0 51,5 18 -1,2 99,5 Q
Boyd-Clowes, MacKenzieMacKenzie Boyd-Clowes  Kanada 121,5 51,0 18 +3,8 Q
28. Pograjc, AndražAndraž Pograjc  Słowenia 122,0 50,5 18 +3,1 99,2 Q
29. Neumayer, MichaelMichael Neumayer  Niemcy 124,0 50,5 18 -0,9 98,8 Q
30. Olli, HarriHarri Olli  Finlandia 124,5 51,5 18 -2,9 98,7 Q
31. Ziobro, JanJan Ziobro  Polska 121,5 49,5 18 +4,0 98,2 Q
32. Hlava, LukášLukáš Hlava  Czechy 119,0 50,5 18 +5,9 96,6 Q
33. Korniłow, DienisDienis Korniłow  Rosja 121,5 51,0 18 -0,4 95,3 Q
34. Lanišek, AnžeAnže Lanišek  Słowenia 123,5 51,0 18 -4,1 95,2 Q
35. Żaparow, MaratMarat Żaparow  Kazachstan 118,0 48,5 18 +5,2 92,1 Q
36. Żaparow, RadikRadik Żaparow  Kazachstan 119,0 49,5 18 +1,7 91,4 Q
37. Bickner, KevinKevin Bickner  Stany Zjednoczone 119,0 50,0 18 -0,4 89,8 Q
38. Glasder, MichaelMichael Glasder  Stany Zjednoczone 113,5 49,5 18 +9,6 89,4 Q
39. Asikainen, LauriLauri Asikainen  Finlandia 114,5 50,0 18 +4,8 86,9 Q
40. Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew  Rosja 112,5 49,0 18 +6,4 83,9 Q
41. Insam, AlexAlex Insam  Włochy 114,5 48,0 18 +2,5 82,6 nq
42. Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud  Norwegia 112,0 48,5 18 +4,4 80,5 nq
43. Määttä, JarkkoJarkko Määttä  Finlandia 110,5 49,5 18 +1,4 75,8 nq
44. Colloredo, SebastianSebastian Colloredo  Włochy 110,0 48,0 18 +2,7 74,7 nq
45. Semenič, AnžeAnže Semenič  Słowenia 112,0 44,5 18 +0,1 72,2 nq
46. Peier, KillianKillian Peier  Szwajcaria 99,5 42,0 18 -3,0 42,1 nq
Wellinger, AndreasAndreas Wellinger  Niemcy 134,5 18 +1,8 pq
Prevc, DomenDomen Prevc  Słowenia 138,5 18 -1,3 pq
Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande  Norwegia 134,5 18 -0,5 pq
Kraft, StefanStefan Kraft  Austria 139,0 18 -1,8 pq
Freitag, RichardRichard Freitag  Niemcy 134,0 17[a] +1,1 pq
Forfang, Johann AndréJohann André Forfang  Norwegia 134,5 18 -0,9 pq
Hayböck, MichaelMichael Hayböck  Austria 137,5 18 +0,4 pq
Gangnes, KennethKenneth Gangnes  Norwegia 126,0 18 +1,6 pq
Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 140,5 18 -3,9 pq
Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia DNS pq

Konkurs drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Reprezentacja Zawodnicy Seria 1 Nota łączna
Skok B[b] Wiatr Nota
Gold medal icon.svg  Niemcy Wank, AndreasAndreas Wank 127,5 14 -10,9 122,4 538,6
Wellinger, AndreasAndreas Wellinger 131,5 19 +6,9 127,9
Freitag, RichardRichard Freitag 141,0 17 -13,3 135,4
Freund, SeverinSeverin Freund 149,0 13 -20,9 152,9
Silver medal icon.svg  Norwegia Stjernen, AndreasAndreas Stjernen 136,0 18 -10,8 122,1 538,0
Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande 129,5 19 +11,2 127,6
Gangnes, KennethKenneth Gangnes 139,0 17 -6,8 137,8
Forfang, Johann AndréJohann André Forfang 140,5 13 -14,5 150,5
Bronze medal icon.svg  Austria Kraft, StefanStefan Kraft 138,0 18 -7,1 130,9 506,2
Poppinger, ManuelManuel Poppinger 118,5 16 +2,4 109,3
Fettner, ManuelManuel Fettner 131,0 19 +10,3 129,9
Hayböck, MichaelMichael Hayböck 138,0 15 -14,3 136,1
4.  Słowenia Tepeš, JurijJurij Tepeš 134,0 18 -5,1 124,7 487,3
Kranjec, RobertRobert Kranjec 111,0 19 +8,8 82,4
Prevc, DomenDomen Prevc 145,5 17 -3,2 154,1
Prevc, PeterPeter Prevc 124,0 13 -5,7 126,1
5.  Czechy Janda, JakubJakub Janda 138,0 18 -8,3 130,2 463,9
Hlava, LukášLukáš Hlava 114,0 16 +0,8 99,6
Matura, JanJan Matura 112,0 19 +12,7 95,6
Koudelka, RomanRoman Koudelka 139,5 15 -16,1 138,5
6.  Polska Wolny, JakubJakub Wolny 124,0 18 -0,5 108,3 463,7
Stękała, AndrzejAndrzej Stękała 133,5 16 -11,3 125,6
Kot, MaciejMaciej Kot 115,5 19 +16,3 104,5
Hula, StefanStefan Hula 128,0 15 -5,6 125,3
7.  Finlandia Asikainen, LauriLauri Asikainen 120,5 20 +3,7 96,6 383,2
Määttä, JarkkoJarkko Määttä 93,5 16 -0,1 53,8
Olli, HarriHarri Olli 119,5 19 +20,0 115,9
Larinto, VilleVille Larinto 127,5 17 -3,5 116,9
8.  Szwajcaria Peier, KillianKillian Peier 94,0 18 +3,5 49,3 365,4
Egloff, LucaLuca Egloff 120,5 16 -10,2 99,3
Deschwanden, GregorGregor Deschwanden 116,5 19 +16,6 106,6
Ammann, SimonSimon Ammann 129,0 17 -9,9 110,2
9.  Rosja Korniłow, DienisDienis Korniłow 126,0 20 +5,4 110,2 360,3
Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew 106,5 16 -5,0 78,3
Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow 109,5 19 +16,3 93,2
Klimow, JewgienijJewgienij Klimow 102,5 17 +9,2 78,6

Konkurs indywidualny[edytuj | edytuj kod]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Seria 1 Seria 2 Wynik
Skok Belka[c] Wiatr Skok Belka Wiatr
Gold medal icon.svg Prevc, PeterPeter Prevc  Słowenia 148,5 11 -24,2 145,5 14 -9,4 264,9
Silver medal icon.svg Gangnes, KennethKenneth Gangnes  Norwegia 139,5 11 -16,4 141,0 14 -6,9 249,4
Bronze medal icon.svg Freund, SeverinSeverin Freund  Niemcy 145,5 11 -28,4 133,0 14 -8,5 234,2
4. Kraft, StefanStefan Kraft  Austria 147,0 12 -27,7 127,0 14 -1,8 225,2
5. Wellinger, AndreasAndreas Wellinger  Niemcy 143,5 12 -27,3 129,5 14 -3,4 222,7
6. Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande  Norwegia 139,5 12 -22,3 133,0 14 -9,1 221,1
7. Fannemel, AndersAnders Fannemel  Norwegia 141,5 12 -24,1 130,5 14 -6,6 217,9
8. Stjernen, AndreasAndreas Stjernen  Norwegia 132,0 12 -21,8 136,0 14 -12,5 206,6
9. Forfang, Johann AndréJohann André Forfang  Norwegia 134,0 11 -22,2 128,0 14 -7,5 205,2
10. Koudelka, RomanRoman Koudelka  Czechy 139,5 12 -24,5 124,5 14 -7,5 204,2
11. Matura, JanJan Matura  Czechy 138,0 12 -23,2 125,0 14 -9,6 199,1
12. Janda, JakubJakub Janda  Czechy 135,5 12 -25,2 125,0 14 -7,3 196,4
13. Tepeš, JurijJurij Tepeš  Słowenia 134,0 12 -26,3 133,0 14 -19,5 194,8
14. Wank, AndreasAndreas Wank  Niemcy 129,5 12 -18,6 128,0 14 -10,2 191,7
15. Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie  Francja 135,0 12 -23,8 129,5 14 -17,2 191,6
16. Hauer, JoachimJoachim Hauer  Norwegia 131,5 12 -22,5 125,0 14 -9,2 186,0
17. Larinto, VilleVille Larinto  Finlandia 128,5 12 -17,1 125,0 14 -10,8 184,9
18. Hula, StefanStefan Hula  Polska 131,5 12 -24,3 126,5 14 -11,3 184,3
19. Korniłow, DienisDienis Korniłow  Rosja 126,5 12 -12,3 124,5 14 -11,6 182,9
20. Boyd-Clowes, MacKenzieMacKenzie Boyd-Clowes  Kanada 136,0 12 -25,4 123,0 14 -15,9 182,4
21. Neumayer, MichaelMichael Neumayer  Niemcy 131,0 12 -22,1 125,5 14 -15,1 179,0
22. Deschwanden, GregorGregor Deschwanden  Szwajcaria 131,0 12 -20,4 122,5 14 -13,5 178,9
23. Leyhe, StephanStephan Leyhe  Niemcy 126,5 12 -15,7 124,5 14 -13,7 178,4
24. Ammann, SimonSimon Ammann  Szwajcaria 129,5 12 -20,5 123,0 14 -8,2 177,8
25. Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow  Rosja 133,0 12 -28,8 119,5 14 -7,0 174,7
26. Poppinger, ManuelManuel Poppinger  Austria 134,0 12 -23,9 116,5 14 -8,4 174,1
Kot, MaciejMaciej Kot  Polska 133,0 12 -24,3 122,0 14 -15,6
28. Stękała, AndrzejAndrzej Stękała  Polska 133,0 12 -27,0 118,5 14 -6,4 173,8
29. Freitag, RichardRichard Freitag  Niemcy 134,0 12 -20,1 111,5 14 -6,2 171,9
30. Wolny, JakubJakub Wolny  Polska 128,5 12 -22,0 118,0 14 -11,3 165,4
31. Ziobro, JanJan Ziobro  Polska 128,5 12 -20,7 NQ 87,6
32. Fettner, ManuelManuel Fettner  Austria 128,0 12 -20,2 NQ 87,2
33. Egloff, LucaLuca Egloff  Szwajcaria 126,0 12 -17,7 NQ 86,6
34. Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald  Austria 128,5 12 -23,5 NQ 84,8
35. Hlava, LukášLukáš Hlava  Czechy 127,5 12 -23,4 NQ 84,1
36. Geiger, KarlKarl Geiger  Niemcy 124,0 12 -16,7 NQ 83,5
37. Hayböck, MichaelMichael Hayböck  Austria 123,5 11 -20,8 NQ 80,8
38. Prevc, DomenDomen Prevc  Słowenia 122,0 12 -9,9 NQ 80,2
39. Olli, HarriHarri Olli  Finlandia 126,0 12 -25,4 NQ 77,9
40. Lamy Chappuis, RonanRonan Lamy Chappuis  Francja 124,0 12 -22,3 NQ 77,4
41. Klimow, JewgienijJewgienij Klimow  Rosja 125,0 12 -28,1 NQ 72,9
42. Lanišek, AnžeAnže Lanišek  Słowenia 120,0 12 -20,5 NQ 72,5
43. Glasder, MichaelMichael Glasder  Stany Zjednoczone 120,5 12 -21,9 NQ 72,0
44. Asikainen, LauriLauri Asikainen  Finlandia 121,5 12 -24,6 NQ 71,1
45. Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew  Rosja 122,5 12 -29,8 NQ 66,2
46. Pograjc, AndražAndraž Pograjc  Słowenia 118,0 12 -22,3 NQ 65,1
47. Kranjec, RobertRobert Kranjec  Słowenia 119,0 12 -23,6 NQ 61,6
48. Żaparow, MaratMarat Żaparow  Kazachstan 114,5 12 -19,7 NQ 61,4
49. Żaparow, RadikRadik Żaparow  Kazachstan 113,0 12 -17,8 NQ 59,6
50. Bickner, KevinKevin Bickner  Stany Zjednoczone DSQ[d] NQ DSQ

Klasyfikacje po konkursach w Willingen[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Występy[e] Punkty
1. Słowenia Peter Prevc 12 1024
2. Niemcy Severin Freund 12 779
3. Norwegia Kenneth Gangnes 12 675
4. Austria Michael Hayböck 12 487
5. Norwegia Johann André Forfang 12 481
6. Austria Stefan Kraft 12 378
7. Norwegia Daniel-André Tande 12 343
8. Niemcy Richard Freitag 12 336
9. Niemcy Andreas Wellinger 12 297
10. Japonia Noriaki Kasai 9 278
11. Słowenia Domen Prevc 10 276
12. Norwegia Andreas Stjernen 12 259
13. Norwegia Anders Fannemel 11 257
14. Czechy Roman Koudelka 12 255
15. Szwajcaria Simon Ammann 12 207
16. Niemcy Andreas Wank 12 173
17. Norwegia Joachim Hauer 11 166
18. Japonia Daiki Itō 9 140
19. Austria Manuel Fettner 11 139
Słowenia Anže Lanišek 12 139
21. Czechy Jakub Janda 12 128
22. Polska Kamil Stoch 10 127
23. Niemcy Stephan Leyhe 12 110
24. Francja Vincent Descombes Sevoie 9 89
25. Polska Stefan Hula 10 83
26. Austria Manuel Poppinger 10 80
27. Norwegia Tom Hilde 9 64
28. Słowenia Jurij Tepeš 11 64
29. Czechy Lukáš Hlava 12 63
Japonia Taku Takeuchi 9 63
31. Szwajcaria Gregor Deschwanden 11 61
32. Niemcy Marinus Kraus 7 57
33. Czechy Jan Matura 10 55
34. Austria Gregor Schlierenzauer 6 53
35. Polska Maciej Kot 11 51
36. Finlandia Lauri Asikainen 6 42
37. Austria Andreas Kofler 6 39
38. Japonia Kento Sakuyama 8 28
39. Słowenia Robert Kranjec 9 27
40. Polska Piotr Żyła 8 26
41. Francja Ronan Lamy Chappuis 11 24
Niemcy Michael Neumayer 5 24
43. Polska Dawid Kubacki 10 23
Polska Klemens Murańka 6 23
45. Rosja Ilmir Chazietdinow 8 19
46. Rosja Jewgienij Klimow 8 16
47. Niemcy David Siegel 1 15
48. Finlandia Ville Larinto 8 14
49. Kanada MacKenzie Boyd-Clowes 8 13
50. Rosja Dienis Korniłow 10 12
51. Włochy Sebastian Colloredo 7 11
52. Polska Andrzej Stękała 4 8
53. Austria Markus Schiffner 6 7
54. Bułgaria Władimir Zografski 5 6
55. Niemcy Karl Geiger 5 5
56. Rosja Anton Kaliniczenko 1 3
57. Austria Clemens Aigner 2 2
Austria Philipp Aschenwald 1 2
Niemcy Pius Paschke 2 2
Szwajcaria Killian Peier 8 2
Słowenia Anže Semenič 5 2
62. Polska Jakub Wolny 1 1

Klasyfikacja generalna Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Występy
[e]
 Ind.   Druż.   Razem 
1.  Niemcy 14 1798 800 2598
2.  Norwegia 14 2245 350 2595
3.  Słowenia 14 1532 600 2132
4.  Austria 14 1187 600 1787
5.  Czechy 14 501 400 901
6.  Japonia 12 509 250 759
7.  Polska 14 342 300 642
8.  Szwajcaria 14 270 150 420
9.  Finlandia 14 56 150 206
10.  Francja 12 113 113
11.  Rosja 12 50 0 50
12.  Kanada 8 13 13
13.  Włochy 8 11 0 11
14.  Bułgaria 5 6 6

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zawodnik skoczył z obniżonej belki startowej na wniosek trenera.
  2. Konkurs rozpoczęto z 20. belki. Obniżenie rozbiegu o określoną liczbę belek spowodowało dodanie:
    • o jedną: 4,3 pkt;
    • o dwie: 8,6;
    • o trzy: 12,9;
    • o cztery: 17,1;
    • o pięć 21,5;
    • o sześć: 25,8;
    • o siedem 30,1 punktu do noty zawodnika.
  3. Pierwszą serię rozpoczęto z 12. belki startowej. Obniżenie rozbiegu o jeden prób skutkowało dodaniem 4,3 punktu do noty zawodnika.
  4. Zawodnik zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.
  5. a b Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Mysiak: PŚ Willingen: Tepes wygrywa kwalifikacje, Polacy w czołówce. skokinarciarskie.pl, 8 stycznia 2016. [dostęp 11 stycznia 2016]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-11)].
  2. Martyna Szydłowska: PŚ Willingen: Niemcy wygrywają jednoseryjny konkurs, Polska szósta. skokinarciarskie.pl, 9 stycznia 2016. [dostęp 11 stycznia 2016]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-10)].
  3. Andrzej Mysiak: PŚ Willingen: Zdecydowane zwycięstwo Prevca, czterech Polaków z punktami. skokinarciarskie.pl, 9 stycznia 2016. [dostęp 11 stycznia 2016]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-10)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]