Puchar Świata w skokach narciarskich 2019/2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Zobacz też: Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2019/2020.
Puchar Świata w skokach narciarskich 2019/2020
2018/2019 2020/2021
Data 23 listopada 2019 –
10 marca 2020
Miejsce rozpoczęcia Polska Wisła
Miejsce zakończenia Norwegia Lillehammer
Organizator FIS
Liczba zawodników 132
Liczba reprezentacji 20
Zwycięzcy
Puchar Świata Austria Stefan Kraft
TCS Polska Dawid Kubacki
Titisee-Neustadt Five Japonia Ryōyū Kobayashi
Willingen Five Niemcy Stephan Leyhe
Raw Air Polska Kamil Stoch
PŚ w lotach Austria Stefan Kraft
Puchar Narodów Niemcy Niemcy
Strona internetowa

Sezon 2019/2020 Pucharu Świata w skokach narciarskich – 41. sezon Pucharu Świata mężczyzn w skokach narciarskich. Rozpoczął się on 23 listopada 2019 roku na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, a zakończył się 10 marca 2020 roku na skoczni Lysgårdsbakken w Lillehammer. Pierwotnie miało się odbyć 36 konkursów, w tym trzydzieści konkursów indywidualnych oraz sześć drużynowych. Finałowy konkurs miał się odbyć 15 marca 2020 na Vikersundbakken w norweskim Vikersund.

Oficjalny kalendarz zawodów został zatwierdzony podczas kongresu FIS w dniach 27–31 maja w Cavtacie[1]. Organizatora zawodów w dniach 21–22 lutego 2020 ogłoszono 22 lipca 2019, a została nim rumuńska miejscowość Râșnov. Wcześniej w terminie tym planowano rozegranie konkursów w amerykańskim Iron Mountain[2].

W porównaniu do ogłoszonego kalendarza w trakcie sezonu doszło do następujących zmian:

  • Drugi konkurs na Rukatunturi został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru[3] – w jego miejsce do kalendarza włączony został dodatkowy konkurs w Lahti[4].
  • Z powodów technicznych styczniowe konkursy w Predazzo zostały przeniesione ze skoczni dużej na normalną (HS104)[5].
  • Drugi konkurs w Willingen został odwołany ze względów bezpieczeństwa[6].
  • Drugi konkurs w Bad Mitterndorf został ograniczony do jednej serii z powodu silnych podmuchów wiatru[7].
  • Konkurs indywidualny w Oslo został odwołany z powodu silnego wiatru – w jego miejsce do kalendarza włączony został dodatkowy konkurs w Lillehammer, z udziałem 50 zawodników z listy startowej w Oslo[8].
  • Konkursy w Trondheim i Vikersund zostały odwołane wskutek decyzji premier Norwegii Erny Solberg o zakazie organizacji wydarzeń sportowych, wskutek pandemii COVID-19[9].

Ponadto kwalifikacje do pierwszego konkursu w Engelbergu[10] i konkursów indywidualnych w Willingen[11] zostały przeniesione z piątku na sobotę, a kwalifikacje do drugiego konkursu w Engelbergu[12], pierwszego konkursu w Bad Mitterndorf[13] i drugiego konkursu w Lahti[14] zostały odwołane.

12 marca 2020 Walter Hofer, dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich ogłosił oficjalnie zakończenie sezonu 2019/2020[15].

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz zawodów[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Miejscowość HS Szczegóły Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 23 listopada 2019 Polska Wisła HS134 szczegóły nocny, druż.  Austria
1. Philipp Aschenwald
2. Daniel Huber
3. Jan Hörl
4. Stefan Kraft
 Norwegia
1. Daniel-André Tande
2. Thomas Aasen Markeng
3. Marius Lindvik
4. Robert Johansson
 Polska
1. Piotr Żyła
2. Jakub Wolny
3. Kamil Stoch
4. Dawid Kubacki
2. 24 listopada 2019 Norwegia Daniel-André Tande Słowenia Anže Lanišek Polska Kamil Stoch
3. 30 listopada 2019 Finlandia Kuusamo HS142 szczegóły nocny Norwegia Daniel-André Tande Austria Philipp Aschenwald Słowenia Anže Lanišek
1 grudnia 2019 nocny[a] odwołany
4. 7 grudnia 2019 Rosja Niżny Tagił HS134 szczegóły nocny Japonia Yukiya Satō Niemcy Karl Geiger Austria Philipp Aschenwald
5. 8 grudnia 2019 nocny Austria Stefan Kraft Szwajcaria Killian Peier Japonia Ryōyū Kobayashi
6. 14 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal HS140 szczegóły nocny, druż.  Polska
1. Piotr Żyła
2. Jakub Wolny
3. Kamil Stoch
4. Dawid Kubacki
 Austria
1. Philipp Aschenwald
2. Gregor Schlierenzauer
3. Michael Hayböck
4. Stefan Kraft
 Japonia
1. Yukiya Satō
2. Daiki Itō
3. Junshirō Kobayashi
4. Ryōyū Kobayashi
7. 15 grudnia 2019 nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Austria Stefan Kraft Norwegia Marius Lindvik
8. 21 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg HS140 szczegóły nocny Polska Kamil Stoch Austria Stefan Kraft Niemcy Karl Geiger
9. 22 grudnia 2019 Japonia Ryōyū Kobayashi Słowenia Peter Prevc Austria Jan Hörl
10. 29 grudnia 2019 Niemcy Oberstdorf HS137 szczegóły TCS, nocny Japonia Ryōyū Kobayashi Niemcy Karl Geiger Polska Dawid Kubacki
11. 1 stycznia 2020 Niemcy Garmisch-Partenkirchen HS142 TCS Norwegia Marius Lindvik Niemcy Karl Geiger Polska Dawid Kubacki
12. 4 stycznia 2020 Austria Innsbruck HS130 TCS Norwegia Marius Lindvik Polska Dawid Kubacki Norwegia Daniel-André Tande
13. 6 stycznia 2020 Austria Bischofshofen HS142 TCS, nocny Polska Dawid Kubacki Niemcy Karl Geiger Norwegia Marius Lindvik
68. Turniej Czterech Skoczni – klasyfikacja końcowa Polska Dawid Kubacki Norwegia Marius Lindvik Niemcy Karl Geiger
14. 11 stycznia 2020 Włochy Predazzo HS104[b] szczegóły nocny Niemcy Karl Geiger Austria Stefan Kraft Polska Dawid Kubacki
15. 12 stycznia 2020 nocny Niemcy Karl Geiger Austria Stefan Kraft Polska Dawid Kubacki
16. 18 stycznia 2020 Niemcy Titisee-Neustadt HS142 szczegóły TNF, nocny Polska Dawid Kubacki Austria Stefan Kraft Japonia Ryōyū Kobayashi
17. 19 stycznia 2020 TNF Polska Dawid Kubacki Japonia Ryōyū Kobayashi Słowenia Timi Zajc
Titisee-Neustadt Five 2020 – klasyfikacja końcowa Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Dawid Kubacki Niemcy Stephan Leyhe
18. 25 stycznia 2020 Polska Zakopane HS140 szczegóły nocny, druż.  Niemcy
1. Constantin Schmid
2. Markus Eisenbichler
3. Stephan Leyhe
4. Karl Geiger
 Norwegia
1. Marius Lindvik
2. Robert Johansson
3. Daniel-André Tande
4. Johann André Forfang
 Słowenia
1. Anže Lanišek
2. Domen Prevc
3. Timi Zajc
4. Peter Prevc
19. 26 stycznia 2020 nocny Polska Kamil Stoch Austria Stefan Kraft Polska Dawid Kubacki
20. 1 lutego 2020 Japonia Sapporo HS137 szczegóły nocny Japonia Yukiya Satō Austria Stefan Kraft Polska Dawid Kubacki
21. 2 lutego 2020 Austria Stefan Kraft Niemcy Stephan Leyhe Japonia Ryōyū Kobayashi
22. 8 lutego 2020 Niemcy Willingen HS145 szczegóły WF, nocny Niemcy Stephan Leyhe Norwegia Marius Lindvik Polska Kamil Stoch
9 lutego 2020 WF, nocny[c] odwołany
Willingen Five 2020 – klasyfikacja końcowa Niemcy Stephan Leyhe Austria Stefan Kraft Norwegia Marius Lindvik
23. 15 lutego 2020 Austria Bad Mitterndorf HS235 szczegóły loty Polska Piotr Żyła Słowenia Timi Zajc Austria Stefan Kraft
24. 16 lutego 2020 loty[d] Austria Stefan Kraft Japonia Ryōyū Kobayashi Słowenia Timi Zajc
25. 21 lutego 2020 Rumunia Râșnov HS97 szczegóły Niemcy Karl Geiger Niemcy Stephan Leyhe Austria Stefan Kraft
26. 22 lutego 2020 Austria Stefan Kraft Niemcy Karl Geiger Niemcy Constantin Schmid
27. 28 lutego 2020 Finlandia Lahti HS130 szczegóły nocny[e] Austria Stefan Kraft Niemcy Karl Geiger Norwegia Daniel-André Tande
28. 29 lutego 2020 nocny, druż.  Niemcy
1. Constantin Schmid
2. Pius Paschke
3. Stephan Leyhe
4. Karl Geiger
 Słowenia
1. Cene Prevc
2. Timi Zajc
3. Peter Prevc
4. Anže Lanišek
 Austria
1. Philipp Aschenwald
2. Stefan Huber
3. Michael Hayböck
4. Stefan Kraft
29. 1 marca 2020 Niemcy Karl Geiger Austria Stefan Kraft Austria Michael Hayböck
30. 7 marca 2020 Norwegia Oslo HS134 szczegóły RA, druż.  Norwegia
1. Johann André Forfang
2. Robert Johansson
3. Daniel-André Tande
4. Marius Lindvik
 Niemcy
1. Constantin Schmid
2. Pius Paschke
3. Stephan Leyhe
4. Karl Geiger
 Słowenia
1. Žiga Jelar
2. Timi Zajc
3. Anže Lanišek
4. Peter Prevc
8 marca 2020 RA[a] odwołany
31. 9 marca 2020 Norwegia Lillehammer HS140 RA, nocny[f] Słowenia Peter Prevc Niemcy Markus Eisenbichler Niemcy Stephan Leyhe
32. 10 marca 2020 RA, nocny Polska Kamil Stoch Słowenia Žiga Jelar Słowenia Timi Zajc
12 marca 2020 Norwegia Trondheim HS138 RA, nocny[g] odwołany
14 marca 2020 Norwegia Vikersund HS240 RA, loty, nocny, druż.[g] odwołany
15 marca 2020 RA, loty[g] odwołany
Raw Air 2020 – klasyfikacja końcowa Polska Kamil Stoch Japonia Ryōyū Kobayashi Norwegia Marius Lindvik
Klasyfikacje generalne 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
Puchar Świata w skokach narciarskich 2019/2020 Austria Stefan Kraft Niemcy Karl Geiger Japonia Ryōyū Kobayashi
Puchar Świata w lotach narciarskich 2019/2020 Austria Stefan Kraft Słowenia Timi Zajc Polska Piotr Żyła
Puchar Narodów w skokach narciarskich 2019/2020  Niemcy  Austria  Norwegia

Skocznie[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Miejsca zawodów w Azji

W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem Pucharu Świata 2019/2020 lub ustanowione bądź wyrównane w trakcie jego trwania (wyróżnione wytłuszczeniem).

Zdjęcie Nazwa skoczni Miejscowość K HS[16] Rekord skoczni Źr.
Odległość Rekordzista Data
POL Wisła Malinka Skocznia.JPG im. Adama Małysza Polska Wisła K120 HS134 139,0 m Austria Stefan Kraft 08.01.2013 [17]
Kuusamo Rukatunturi K-120.jpg Rukatunturi Finlandia Kuusamo K120 HS142 147,5 m Austria Stefan Kraft 25.11.2017 [18]
Japonia Ryōyū Kobayashi 25.11.2018
Niemcy Karl Geiger 29.11.2019
link=Plik:Г.Нижний_Тагил,_Горнолыжный_комплекс_%22Аист%22_-_panoramio.jpg Aist Rosja Niżny Tagił K120 HS134 141,5 m Norwegia Johann André Forfang 02.12.2017 [19]
Vogtland Arena Niemcy Klingenthal K125 HS140 146,5 m Niemcy Michael Uhrmann 02.02.2011 [20]
Engelberg HS140 (2).jpg Gross-Titlis-Schanze Szwajcaria Engelberg K125 HS140 144,0 m Słowenia Domen Prevc 18.12.2016 [21]
Japonia Ryōyū Kobayashi 16.12.2018
Schattenberg20061230.jpg Schattenbergschanze Niemcy Oberstdorf K120 HS137 143,5 m Norwegia Sigurd Pettersen 29.12.2003 [22]
Garmisch-Partenkirchen - Grosse Olympiaschanze.jpg Große Olympiaschanze Niemcy Garmisch-Partenkirchen K125 HS142 143,5 m Szwajcaria Simon Ammann 01.01.2010 [23]
Norwegia Marius Lindvik 01.01.2020
Bergisel Ski-Jump (32053673714).jpg Bergisel Austria Innsbruck K120 HS130 138,0 m Austria Michael Hayböck 04.01.2015 [24]
Schanzenanlage B'Hofen.JPG Paul-Ausserleitner-Schanze Austria Bischofshofen K125 HS142 145,0 m Polska Dawid Kubacki 06.01.2019 [25]
Trampolino Giuseppe dal Ben 2012-38.JPG Trampolino Dal Ben Włochy Predazzo K95 HS104 107,5 m Polska Adam Małysz 28.02.2003 [26]
Hochfirstschanze Niemcy Titisee-Neustadt K125 HS142 148,0 m Słowenia Domen Prevc 11.03.2016 [27]
Wielka Krokiew 03.jpg Wielka Krokiew Polska Zakopane K125 HS140 147,0 m Japonia Yukiya Satō 25.01.2020 [28]
The OKURAYAMA Jump Stadium..jpg Ōkurayama Japonia Sapporo K123 HS137 148,5 m Polska Kamil Stoch 26.01.2019 [29]
Mühlenkopfschanze.jpg Mühlenkopfschanze Niemcy Willingen K130 HS145 152,0 m Finlandia Janne Ahonen 09.01.2005 [30]
Słowenia Jurij Tepeš 01.02.2014
Kulm Austria Bad Mitterndorf K200 HS235 244,0 m Słowenia Peter Prevc 16.01.2016 [31]
Trambulina Valea Cărbunării Rumunia Râșnov K90 HS97 103,0 m Austria Gregor Schlierenzauer 22.02.2020 [32]
Niemcy Constantin Schmid
Austria Stefan Kraft
Salpausselkä 02.jpg Salpausselkä Finlandia Lahti K116 HS130 138,0 m Norwegia Johann André Forfang 04.03.2017 [33]
Holmenkollbakken in background.jpg Holmenkollbakken Norwegia Oslo K120 HS134 144,0 m Norwegia Robert Johansson 09.03.2019 [34]
Lillehammer Ski Jump.jpg Lysgårdsbakken Norwegia Lillehammer K123 HS140 146,0 m Szwajcaria Simon Ammann 05.12.2009 [35]
Granåsen Skijump Arena.JPG Granåsen Norwegia Trondheim K124 HS138 146,0 m Polska Kamil Stoch 15.03.2018 [36][37]

Statystyki indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 24.11 Kuusamo 30.11 Niżny Tagił 7.12 Niżny Tagił 8.12 Klingenthal 15.12 Engelberg 21.12 Engelberg 22.12 Oberstdorf 29.12 Garmisch-Partenkirchen 1.01 Innsbruck 4.01 Bischofshofen 6.01 Predazzo 11.01 Predazzo 12.01 Titisee-Neustadt 18.01 Titisee-Neustadt 19.01 Zakopane 26.01 Sapporo 1.02 Sapporo 2.02 Willingen 8.02 Bad Mitterndorf 15.02 Bad Mitterndorf 16.02 Râșnov 21.02 Râșnov 22.02 Lahti 28.02 Lahti 1.03 Lillehammer 9.03 Lillehammer 10.03
 Austria
Clemens Aigner 35 26 34 36
Philipp Aschenwald 18 2 3 20 4 14 6 6 25 13 10 36 12 25 12 9 20 19 26 7 13 10 18 15 6
Manuel Fettner q 41
Michael Hayböck q 36 21 13 35 18 34 14 28 23 19 16 20 29 29 18 16 8 18 11 23 30 11 9 3 29 16
Thomas Hofer q q
Jan Hörl 12 9 15 18 20 20 3 25 29 21 32 36 24 21 37 28 30 24 34 39 29 47
Daniel Huber 19 5 19 19 45 7 5 q 6 25 15 15 18 19 16 19 13 14 dsq 22 15 13 19 25 20 18 31
Stefan Huber 32 24 34 49 24 37 20 8 33 47 47
Stefan Kraft 21 4 7 1 2 2 18 4 13 4 4 2 2 2 11 2 2 1 4 3 1 3 1 1 2 8 17
Clemens Leitner q 41 39 25 44 40
Stefan Rainer q q
Markus Schiffner 42 45
Gregor Schlierenzauer 30 14 4 44 12 37 15 31 35 6 17 20 17 15 14 32 33 37 7 40 q 17 12 26 13 10 18
Marco Wörgötter 22 43 36
 Bułgaria
Władimir Zografski 32 44 30 q 44 44 27 48 q q q 33 42 36 22 25 16 32 27 22 36 38 39 31 46
 Czechy
Roman Koudelka q 37 34 41 26 36 26 8 16 23 14 11 23 34 17 6 11 28 42 25 27 18 30 34 36 49
Čestmír Kožíšek 39 q q q q 41 q 45 41 q 42
Viktor Polášek 49 q 49 32 27 42 46 48 43 q 24 27 38 44 40 32 41 32 38 47
Filip Sakala 36 q 43 q 46 41 45 q 49 48 q 46 46 45 52 q q q
Vojtěch Štursa q q 48 q q 40 34 40 45 43 47 q 39 48 q 59 q q
 Estonia
Artti Aigro 38 q q q q q 25 38 q 26 33 q 53 q 35
Kevin Maltsev q q q
Martti Nõmme q q
 Finlandia
Antti Aalto 40 34 33 23 47 46 37 q 24 34 31 21 27 43 26 27 6 11 19 26 44 52 26 22
Mico Ahonen q
Andreas Alamommo 47 47 q q q q q q q
Niko Kytösaho q 21 q 45 60 q q q q 39 57 q 32
Jarkko Määttä q 42 50 q 49 41 36 35 48 50 37 43 41
Eetu Nousiainen 48 q 50 47 q q q q
Juho Ojala q
Arttu Pohjola q q 53 q 53 q q 51
Jonne Veteläinen q
 Francja
Mathis Contamine q q q q
Jonathan Learoyd q q q
 Japonia
Daiki Itō 5 35 11 31 21 18 5 18 8 12 45 16 20 20 q 19 21 25 16 30
Kenshirō Itō 48 55
Yūken Iwasa 30 23 28 29 36 38
Noriaki Kasai q q q 45 33 q 36
Junshirō Kobayashi 10 17 26 29 36 23 dsq 22 29 35 21 28 23 46 42 20 12 21 19 dsq 22 27 24
Ryōyū Kobayashi 4 6 6 3 1 4 1 1 4 14 7 26 25 3 2 7 15 3 9 9 2 14 7 9 4
Naoki Nakamura 13 43 36 49 16 31 36 28 36 34 43 33 30 q 37 39 44 43 35 q 43 44 39
Ren Nikaidō 35 46
Keiichi Satō 29 21 q 23 29 38 30 21 24 28 21 24 12 33 36 q 24 21 35 21
Yukiya Satō 17 32 1 11 6 7 27 46 12 11 10 18 7 22 1 16 11 27 dsq 21 14 12 14
Taku Takeuchi 16 50 41 31 30 37 20 31 38 37 30 43 43
Shōhei Tochimoto q 51 31 50 40 29
Hiroaki Watanabe q 33 35 28
 Kanada
Mackenzie Boyd-Clowes 41 34 40 42 48 q 17 39 37 37 42 44 40 30 32 q 29 48 40 34 q 35 28 32 q
Matthew Soukup q q q q 48 q 51 q q q q q
 Kazachstan
Sabirżan Muminow q q q q 49 38 q q q q 42 q 48 43 50 46 40 q 46 q 44
Siergiej Tkaczenko q 39 46 q 32 24 35 q q 35 41 29 37 35 42 32 41 40 40 q 27
 Korea Południowa
Choi Heung-chul q q 62 49 42 q q
Choi Seou q q 49 q q q q
 Niemcy
Moritz Baer 42 31 19 27 25 35 32 29 46 47 q
Markus Eisenbichler 50 23 31 36 15 23 41 11 10 27 14 12 26 34 26 28 16 11 14 17 17 2 44
Richard Freitag 24 15 18 30 40 41 61 q 48 47 q 31
Severin Freund 32 29 46 45 43 38
Karl Geiger 7 7 2 6 5 3 4 2 2 8 2 1 1 12 5 5 11 5 5 4 6 1 2 2 1 19 19
Martin Hamann 38 32 47 41 48 q
Felix Hoffmann q q
Stephan Leyhe 34 33 10 22 17 19 10 13 16 5 18 6 13 5 4 4 5 2 1 15 10 2 7 16 5 3 9
Kilian Märkl q q
Pius Paschke 26 20 28 11 19 10 13 12 20 33 28 8 18 32 26 14 10 25 24 18 17 10 21 34 19 14 15
Philipp Raimund 34 39 44 48
Luca Roth 27 38 28 30 dsq 47
Constantin Schmid 31 25 23 7 26 11 48 20 7 26 20 5 34 5 9 11 12 27 21 13 36 15 3 11 4 16 11
Adrian Sell q
 Norwegia
Joacim Ødegård Bjøreng 49 q
Andreas Granerud Buskum 25 31 39 33 q 44 47 38 40
Johann André Forfang 16 dsq 13 14 7 6 12 15 9 7 11 9 6 4 13 16 34 22 6 16 7 14 10 36 16 21 48
Halvor Egner Granerud 31 23 q q
Anders Håre 40 31 36 45 q 30 31 23 42 31 29 29 39 26 17 31 37 28 q
Robert Johansson 11 dsq 25 9 11 9 8 8 14 17 16 38 26 13 15 15 14 15 25 8 8 12 8 5 13
Marius Lindvik 14 29 12 34 3 5 7 10 1 1 3 dsq 7 17 10 6 22 18 2 10 13 5 6 15 42 4 12
Thomas Aasen Markeng 22 10 q 5 31
Mats Bjerke Myhren q q
Robin Pedersen 9 24 17 23 38 44 44 39 44 30 27 17 22 12 29 42 q 32 38 5 10
Sondre Ringen q 28 40 42 34 48
Daniel-André Tande 1 1 21 4 18 33 58 43 30 3 6 23 16 7 17 13 9 13 14 17 18 5 3 9 13 25
Fredrik Villumstad q q
Oscar P. Westerheim 41 q
 Polska
Stefan Hula 38 22 q 25 q 25 25 30 40 50 49 32 28 40 39 q
Kacper Juroszek q
Maciej Kot 25 18 27 24 32 34 35 28 33 44 33 27 36 46 49 44 39 28
Dawid Kubacki 7 12 5 17 14 22 47 3 3 2 1 3 3 1 1 3 3 6 15 5 32 8 4 6 11 25 8
Klemens Murańka q 46 45 39 27 39 44 46 q 41 46 38 40 27 42 58
Adam Niżnik q q
Tomasz Pilch q
Andrzej Stękała q q 45 q 46 35 q
Kamil Stoch 3 16 9 15 10 1 9 19 19 15 13 4 4 8 24 1 21 9 3 7 4 6 9 5 12 7 1
Paweł Wąsek 39 q 34 q 55 50
Jakub Wolny 33 27 32 16 28 q 52 dsq q q q 45 33 q 23 24 21 20 37 49 32 37 34
Aleksander Zniszczoł 44 34 41 35 41 40 37 30 28 24 24 48 50 q q
Piotr Żyła 35 13 24 35 9 8 33 5 15 12 27 7 4 9 8 8 8 21 35 1 9 9 21 37 6 23 26
 Rosja
Aleksandr Bażenow q q
Ilmir Chazietdinow 42 q 42
Jewgienij Klimow 40 41 50 37 16 37 22 22 q 39 22 q 11 45 24 38 28 23 35 19 30 24 7
Dienis Korniłow 46 q q 49 q 54 q q
Michaił Maksimoczkin 44 48
Ilja Mankow q 49
Michaił Nazarow q q 46 q q q 38 dns 44 47 47 32 44 48 q q
Danił Sadriejew q dsq
Wadim Szyszkin q q
Roman Trofimow 28 39 q 37 43 46 43 q q q 43 42 39 35 38 42 39 42 q 31 46 43
Dmitrij Wasiljew q 26 47 47 q q 50 47 50 q
 Rumunia
Daniel Cacina q q
 Słowenia
Tilen Bartol 29 q 38 43 q dsq 30 49 q
Žiga Jelar 17 23 14 12 8 20 27 20 2
Rok Justin 27 q 47 q 29 28 16 q 34 38 18 38 43 40 37 q 35 16 31
Anže Lanišek 2 3 14 28 13 24 14 17 21 11 31 10 9 14 6 29 17 10 19 17 31 4 10 11 23
Cene Prevc 36 22 19 15 26 19 38 19 32 21 15 13 35
Domen Prevc 23 11 37 40 30 13 19 9 17 10 9 13 14 20 27 22 4 23 14 25 5 27 26 50 37
Peter Prevc 15 28 8 8 8 12 2 21 12 9 5 17 7 22 18 10 7 4 8 33 20 4 16 18 15 1 5
Anže Semenič q 30 q q 34 q 53 q 10 45 12 33 36 q 20
Jurij Tepeš 39 20 21 50 q
Timi Zajc 6 8 q 10 42 31 57 24 18 20 40 29 32 10 3 26 17 7 13 2 3 7 24 22 3
 Stany Zjednoczone
Kevin Bickner q 45 q q 38 22 42 26 45 q q 35 45 46 39 50 49 q 49 33 41
Decker Dean q
Patrick Gasienica q q q q
Casey Larson q q q
Andrew Urlaub q q q q q
 Szwajcaria
Simon Ammann 19 29 21 22 21 63 16 24 31 46 27 25 41 30 31 q 28 29 42 32
Gregor Deschwanden 45 33 38 49 36 20 q 43 41 47 40 37 32 36 30 47 39 34 25 33 41 44 40
Gabriel Karlen q 59
Killian Peier 20 48 16 2 24 15 11 33 11 19 21 21 50 31 49 44 45 29 24 23 23 30 29
Dominik Peter 43 26 41 43 29 45 q 49 q 49 28 46 q
Andreas Schuler 37 41 q 26 39 48 38 q 44 45 47 55 44 q
 Ukraina
Witalij Kaliniczenko q q q q q q q q q 48 q
Jewhen Marusiak q q q q q q q q q q q
 Włochy
Giovanni Bresadola 48 47
Federico Cecon 47 q q q q 48 q 49 44
Alex Insam q q q q q 56 q q q q q
 1–3       4–30       poniżej 30      q – Zawodnik nie zakwalifikował się     dsq – Zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie
dns – Zawodnik zakwalifikowany nie wystartował w konkursie     - – Zawodnik niezgłoszony do konkursu

Konkursy drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Wisła 23.11 Klingenthal 14.12 Zakopane 25.01 Lahti 29.02 Oslo 7.03
 Austria
1 2 6 3 6
Philipp Aschenwald + + + +
Michael Hayböck + + + +
Jan Hörl +
Daniel Huber + + +
Stefan Huber +
Stefan Kraft + + + + +
Gregor Schlierenzauer + +
 Czechy
9 7 9
Roman Koudelka + + +
Čestmír Kožíšek +
Viktor Polášek + +
Filip Sakala + + +
Vojtěch Štursa + + +
 Finlandia
8 9 8
Antti Aalto + +
Andreas Alamommo +
Niko Kytösaho + + +
Jarkko Määttä + + +
Eetu Nousiainen + +
Arttu Pohjola +
 Japonia
6 3 4 5 5
Daiki Itō + +
Junshirō Kobayashi + + + +
Ryōyū Kobayashi + + + + +
Naoki Nakamura +
Keiichi Satō + + +
Yukiya Satō + + + + +
 Niemcy
5 6 1 1 2
Markus Eisenbichler + + +
Richard Freitag + +
Karl Geiger + + + + +
Stephan Leyhe + + + +
Pius Paschke + +
Constantin Schmid + + + +
 Norwegia
2 4 2 4 1
Johann André Forfang + + + +
Robert Johansson + + + + +
Marius Lindvik + + + + +
Thomas Aasen Markeng + +
Daniel-André Tande + + + +
 Polska
3 1 5 6 4
Maciej Kot +
Dawid Kubacki + + + + +
Kamil Stoch + + + + +
Jakub Wolny + + + +
Piotr Żyła + + + + +
 Rosja
10 8 9 9 8
Jewgienij Klimow + + + + +
Dienis Korniłow + + +
Michaił Nazarow + + + + +
Roman Trofimow + + + + +
Dmitrij Wasiljew + +
 Słowenia
4 5 3 2 3
Žiga Jelar +
Anže Lanišek + + + + +
Cene Prevc +
Domen Prevc +
Peter Prevc + + + + +
Anže Semenič + +
Timi Zajc + + + + +
 Szwajcaria
7 7 8 7 7
Simon Ammann + + + +
Gregor Deschwanden + + + + +
Killian Peier + + + + +
Dominik Peter + + +
Andreas Schuler + + +

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja indywidualna[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu sezonu 2019/2020[38]

Miejsce Zawodnik Występy[h] Punkty
1. Austria Stefan Kraft 27 1659
2. Niemcy Karl Geiger 27 1519
3. Japonia Ryōyū Kobayashi 25 1178
4. Polska Dawid Kubacki 27 1169
5. Polska Kamil Stoch 27 1031
6. Niemcy Stephan Leyhe 27 917
7. Norwegia Marius Lindvik 27 906
8. Słowenia Peter Prevc 27 789
9. Norwegia Daniel-André Tande 26 721
10. Austria Philipp Aschenwald 25 622
11. Polska Piotr Żyła 27 617
12. Norwegia Johann André Forfang 27 579
13. Japonia Yukiya Satō 23 559
14. Słowenia Timi Zajc 24 544
15. Słowenia Anže Lanišek 25 543
16. Niemcy Constantin Schmid 27 530
17. Norwegia Robert Johansson 25 503
18. Austria Daniel Huber 26 417
19. Słowenia Domen Prevc 25 361
20. Austria Gregor Schlierenzauer 26 356
21. Niemcy Pius Paschke 27 353
22. Austria Michael Hayböck 26 350
23. Niemcy Markus Eisenbichler 23 304
24. Japonia Daiki Itō 19 285
25. Szwajcaria Killian Peier 23 237
26. Czechy Roman Koudelka 25 220
27. Austria Jan Hörl 22 210
28. Słowenia Žiga Jelar 9 200
29. Norwegia Robin Pedersen 20 181
30. Japonia Junshirō Kobayashi 23 162
31. Rosja Jewgienij Klimow 21 140
32. Finlandia Antti Aalto 23 133
33. Słowenia Cene Prevc 13 112
34. Japonia Keiichi Satō 18 109
35. Szwajcaria Simon Ammann 19 81
36. Norwegia Thomas Aasen Markeng 4 80
37. Słowenia Anže Semenič 9 60
38. Polska Jakub Wolny 18 58
39. Austria Stefan Huber 11 57
40. Słowenia Rok Justin 15 52
41. Bułgaria Władimir Zografski 21 48
42. Polska Maciej Kot 18 40
43. Japonia Naoki Nakamura 21 39
44. Niemcy Richard Freitag 10 37
45. Norwegia Anders Håre 17 35
46. Polska Stefan Hula 13 31
47. Japonia Taku Takeuchi 13 28
48. Niemcy Moritz Baer 10 24
49. Słowenia Jurij Tepeš 4 21
50. Kanada Mackenzie Boyd-Clowes 21 20
51. Szwajcaria Gregor Deschwanden 22 18
Polska Aleksander Zniszczoł 13 18
53. Czechy Viktor Polášek 18 15
54. Stany Zjednoczone Kevin Bickner 15 14
Japonia Yūken Iwasa 6 14
56. Kazachstan Siergiej Tkaczenko 16 13
57. Estonia Artti Aigro 7 11
58. Finlandia Niko Kytösaho 6 10
Szwajcaria Dominik Peter 10 10
60. Austria Marco Wörgötter 3 9
61. Norwegia Halvor Egner Granerud 2 8
Polska Klemens Murańka 14 8
Niemcy Luca Roth 6 8
64. Norwegia Andreas Granerud Buskum 8 6
Austria Clemens Leitner 5 6
66. Austria Clemens Aigner 4 5
Szwajcaria Andreas Schuler 11 5
Rosja Dmitrij Wasiljew 6 5
69. Słowenia Tilen Bartol 6 3
Norwegia Sondre Ringen 5 3
Rosja Roman Trofimow 17 3
Japonia Hiroaki Watanabe 3 3
73. Niemcy Severin Freund 6 2
Japonia Shōhei Tochimoto 5 2

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu sezonu 2019/2020[39][40]

Miejsce Reprezentacja Występy[i] Ind. Druż. Razem
1.  Niemcy 32 3694 1500 5194
2.  Austria 32 3691 1350 5041
3.  Norwegia 32 3022 1600 4622
4.  Polska 32 2972 1300 4272
5.  Słowenia 32 2685 1400 4085
6.  Japonia 32 2379 1100 3479
7.  Szwajcaria 32 351 450 801
8.  Czechy 30 235 100 335
9.  Rosja 29 148 100 248
10.  Finlandia 28 143 100 243
11.  Bułgaria 21 48 48
12.  Kanada 21 20 20
13.  Stany Zjednoczone 15 14 14
14.  Kazachstan 16 13 13
15.  Estonia 7 11 11

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Pucharu Świata w lotach narciarskich 2019/2020[41]

Miejsce Zawodnik Występy[h] Punkty
1. Austria Stefan Kraft 2 160
2. Słowenia Timi Zajc 2 140
3. Polska Piotr Żyła 2 129
4. Japonia Ryōyū Kobayashi 2 109
5. Niemcy Karl Geiger 2 90
6. Polska Kamil Stoch 2 86
7. Finlandia Antti Aalto 2 64
Norwegia Robert Johansson 2 64
9. Norwegia Johann André Forfang 2 51
Słowenia Domen Prevc 2 51
11. Norwegia Marius Lindvik 2 46
12. Polska Dawid Kubacki 2 45
13. Niemcy Stephan Leyhe 2 42
14. Austria Michael Hayböck 2 32
Norwegia Daniel-André Tande 2 32
16. Niemcy Pius Paschke 2 27
17. Słowenia Žiga Jelar 2 26
18. Austria Daniel Huber 2 25
19. Norwegia Robin Pedersen 2 24
20. Japonia Junshirō Kobayashi 2 22
Słowenia Anže Semenič 2 22
22. Słowenia Jurij Tepeš 2 21
23. Niemcy Constantin Schmid 2 20
24. Niemcy Markus Eisenbichler 2 18
25. Austria Philipp Aschenwald 2 17
Polska Jakub Wolny 2 17
27. Słowenia Anže Lanišek 2 14
28. Słowenia Peter Prevc 2 11
29. Austria Stefan Huber 2 7
30. Czechy Roman Koudelka 2 6
31. Estonia Artti Aigro 2 5
32. Japonia Yukiya Satō 2 4
Polska Aleksander Zniszczoł 2 4
Bułgaria Władimir Zografski 2 4
35. Norwegia Anders Håre 2 2
36. Japonia Taku Takeuchi 2 1

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu 68. Turnieju Czterech Skoczni[42]

Miejsce Zawodnik Występy[h] Punkty
1. Polska Dawid Kubacki 4 1131,6
2. Norwegia Marius Lindvik 4 1111,0
3. Niemcy Karl Geiger 4 1108,4
4. Japonia Ryōyū Kobayashi 4 1096,0
5. Austria Stefan Kraft 4 1086,0
6. Norwegia Johann André Forfang 4 1051,0
7. Słowenia Domen Prevc 4 1050,9
8. Słowenia Peter Prevc 4 1048,8
9. Japonia Daiki Itō 4 1039,0
10. Niemcy Stephan Leyhe 4 1037,5
11. Austria Philipp Aschenwald 4 1035,7
12. Norwegia Robert Johansson 4 1025,4
13. Polska Kamil Stoch 4 1023,6
14. Polska Piotr Żyła 4 1016,7
15. Niemcy Markus Eisenbichler 4 1011,1
16. Niemcy Constantin Schmid 4 999,8
17. Czechy Roman Koudelka 4 992,0
18. Austria Michael Hayböck 4 990,6
19. Japonia Yukiya Satō 4 891,3
20. Niemcy Pius Paschke 4 880,0
21. Słowenia Anže Lanišek 4 878,7
22. Szwajcaria Killian Peier 4 862,0
23. Słowenia Timi Zajc 4 853,0
24. Norwegia Daniel-André Tande 4 848,6
25. Austria Jan Hörl 4 834,0
26. Austria Daniel Huber 3 746,1
27. Szwajcaria Simon Ammann 4 738,4
28. Austria Gregor Schlierenzauer 4 737,3
29. Japonia Junshirō Kobayashi 4 717,3
30. Rosja Jewgienij Klimow 3 628,3
...

Klasyfikacja Titisee-Neustadt Five[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Titisee-Neustadt Five 2020[43]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Japonia Ryōyū Kobayashi 709,9
2. Polska Dawid Kubacki 704,5
3. Niemcy Stephan Leyhe 686,4
4. Austria Stefan Kraft 676,3
5. Niemcy Karl Geiger 664,5
6. Norwegia Johann André Forfang 660,8
7. Niemcy Constantin Schmid 660,4
8. Polska Piotr Żyła 656,9
9. Słowenia Anže Lanišek 656,1
10. Norwegia Daniel-André Tande 654,9
...

Klasyfikacja Willingen Five[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Willingen Five 2020[44]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Niemcy Stephan Leyhe 398,0
2. Austria Stefan Kraft 375,8
3. Norwegia Marius Lindvik 370,8
4. Niemcy Karl Geiger 367,4
5. Polska Kamil Stoch 363,9
6. Japonia Ryōyū Kobayashi 357,9
7. Słowenia Peter Prevc 354,3
8. Austria Gregor Schlierenzauer 353,3
9. Słowenia Timi Zajc 352,3
10. Japonia Yukiya Satō 344,8
...

Klasyfikacja Raw Air[edytuj | edytuj kod]

Stan po zakończeniu Raw Air 2020[45]

Miejsce Zawodnik Występy[h] Punkty
1. Polska Kamil Stoch 6 1161,9
2. Japonia Ryōyū Kobayashi 6 1154,5
3. Norwegia Marius Lindvik 6 1154,3
4. Słowenia Žiga Jelar 6 1151,9
5. Niemcy Stephan Leyhe 6 1149,0
6. Norwegia Robert Johansson 6 1140,6
7. Słowenia Peter Prevc 6 1133,8
8. Austria Stefan Kraft 6 1131,8
9. Słowenia Timi Zajc 6 1109,8
10. Japonia Yukiya Satō 6 1098,6
11. Austria Gregor Schlierenzauer 6 1097,0
12. Niemcy Karl Geiger 6 1096,6
13. Rosja Jewgienij Klimow 6 1086,7
14. Niemcy Constantin Schmid 6 1085,7
15. Niemcy Pius Paschke 6 1078,0
16. Polska Dawid Kubacki 6 1077,4
17. Polska Piotr Żyła 6 1072,5
18. Norwegia Daniel-André Tande 6 1060,2
19. Austria Michael Hayböck 6 1050,1
20. Japonia Junshirō Kobayashi 6 1037,6
...

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Trenerzy poszczególnych reprezentacji w sezonie 2019/2020[46]:

Kraj Trener
 Austria Austria Andreas Felder
 Bułgaria Słowenia Matjaž Zupan
 Czechy[47] Czechy David Jiroutek (do stycznia 2020)
Czechy Antonín Hájek (od stycznia 2020)
 Estonia Estonia Jaan Jüris
 Finlandia Finlandia Lauri Hakola
 Francja Francja Nicolas Bal
 Japonia Japonia Hideharu Miyahira
 Kanada Kanada Gregor Linsig
 Kazachstan Kazachstan Kajrat Bijekienow
 Korea Południowa Korea Południowa Kang Chil-ku
 Niemcy Austria Stefan Horngacher
 Norwegia Austria Alexander Stöckl
 Polska Czechy Michal Doležal
 Rosja Rosja Jewgienij Plechow
 Rumunia Rumunia Florin Spulber
 Słowenia Słowenia Gorazd Bertoncelj
 Stany Zjednoczone Słowenia Bine Norčič
 Szwajcaria Niemcy Ronny Hornschuh
 Ukraina Ukraina Mykoła Kozłow
 Włochy Włochy Andrea Morassi

Zwycięzcy kwalifikacji do zawodów[edytuj | edytuj kod]

Przed każdymi zawodami Pucharu Świata rozgrywa się kwalifikacje, wyłaniające uczestników konkursu głównego, przy czym na skoczniach dużych awansuje 50 najlepszych skoczków, a na skoczniach mamucich (konkursy lotów) awansuje 40 najlepszych zawodników.

Nie przeprowadza się kwalifikacji do ostatniego konkursu indywidualnego w sezonie (tzw. finału Pucharu Świata), w którym prawo startu ma wyłącznie najlepszych 30 zawodników klasyfikacji generalnej PŚ. Gdyby kraj organizujący tę rywalizację (Norwegia) miał mniej niż 4 skoczków w tej grupie, mógłby wystawić dodatkowo tylu zawodników, aby wypełnić ten limit.

Nr Data kwalifikacji Data konkursu Miejsce Zawodnik
1. 22 listopada 2019 24 listopada 2019 Polska Wisła Niemcy Karl Geiger
2. 29 listopada 2019 30 listopada 2019 Finlandia Kuusamo Słowenia Timi Zajc
1 grudnia 2019 kwalifikacje odwołane[j]
3. 6 grudnia 2019 7 grudnia 2019 Rosja Niżny Tagił Norwegia Johann André Forfang
4. 8 grudnia 2019 8 grudnia 2019 Norwegia Johann André Forfang
5. 13 grudnia 2019 15 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal Austria Stefan Kraft
6. 21 grudnia 2019[k] 21 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg Austria Stefan Kraft
22 grudnia 2019 kwalifikacje odwołane[j]
7. 28 grudnia 2019 29 grudnia 2019 Niemcy Oberstdorf Austria Stefan Kraft
8. 31 grudnia 2019 1 stycznia 2020 Niemcy Garmisch-Partenkirchen Niemcy Karl Geiger
9. 3 stycznia 2020 4 stycznia 2020 Austria Innsbruck Norwegia Marius Lindvik
10. 5 stycznia 2020 6 stycznia 2020 Austria Bischofshofen Austria Stefan Kraft
11. 10 stycznia 2020 11 stycznia 2020 Włochy Predazzo Polska Dawid Kubacki
12. 12 stycznia 2020 12 stycznia 2020 Niemcy Karl Geiger
13. 17 stycznia 2020 18 i 19 stycznia 2020 Niemcy Titisee-Neustadt Japonia Ryōyū Kobayashi
14. 24 stycznia 2020 26 stycznia 2020 Polska Zakopane Polska Dawid Kubacki
15. 31 stycznia 2020 1 lutego 2020 Japonia Sapporo Japonia Ryōyū Kobayashi
16. 2 lutego 2020 2 lutego 2020 Polska Dawid Kubacki
17. 8 lutego 2020[k] 8 i 9 lutego 2020 Niemcy Willingen Niemcy Stephan Leyhe
15 lutego 2020 Austria Bad Mitterndorf kwalifikacje odwołane[j]
18. 16 lutego 2020 16 lutego 2020 Japonia Ryōyū Kobayashi
19. 20 lutego 2020 21 lutego 2020 Rumunia Râșnov Norwegia Marius Lindvik
20. 22 lutego 2020 22 lutego 2020 Niemcy Karl Geiger
21. 28 lutego 2020 28 lutego 2020 Finlandia Lahti Polska Dawid Kubacki
1 marca 2020 kwalifikacje odwołane[j]
22. 6 marca 2020 9 marca 2020 Norwegia Oslo / Lillehammer[l] Niemcy Constantin Schmid
23. 10 marca 2020[m] 10 marca 2020 Norwegia Lillehammer Norwegia Robin Pedersen
24. 11 marca 2020 12 marca 2020 Norwegia Trondheim Japonia Ryōyū Kobayashi
15 marca 2020 Norwegia Vikersund zawody odwołane[n]

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Świata należy do zawodnika, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu. W przypadku równej liczby punktów, liderem Pucharu Świata jest ten zawodnik, który ma na swoim koncie więcej wygranych konkursów. W konkursie indywidualnym inaugurującym nowy sezon żółty plastron, przeznaczony dla lidera, nosił Ryōyū Kobayashi – zwycięzca poprzedniej edycji PŚ.

Nr Zawodnik Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1. Norwegia Daniel-André Tande 24 listopada 2019 Polska Wisła 15 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal 4
2. Japonia Ryōyū Kobayashi 15 grudnia 2019 Niemcy Klingenthal 21 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg 1
3. Austria Stefan Kraft 21 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg 22 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg 1
4. Japonia Ryōyū Kobayashi 22 grudnia 2019 Szwajcaria Engelberg 11 stycznia 2020 Włochy Predazzo 5
5. Niemcy Karl Geiger 11 stycznia 2020 Włochy Predazzo 1 lutego 2020 Japonia Sapporo 5
6. Austria Stefan Kraft 1 lutego 2020 Japonia Sapporo Zwycięzca klasyfikacji PŚ 2019/2020 11
Stefan KraftKarl GeigerRyōyū KobayashiStefan KraftRyōyū KobayashiDaniel Andre Tande

Liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów[edytuj | edytuj kod]

Pozycja lidera Pucharu Narodów należy do kraju, który w dotychczas rozegranych zawodach zgromadził najwięcej punktów do klasyfikacji generalnej cyklu.

Nr Państwo Data objęcia
pozycji lidera
Miejscowość Data utraty
pozycji lidera
Miejscowość Liczba
konkursów
1.  Austria 23 listopada 2019 Polska Wisła 24 listopada 2019 Polska Wisła 1
2.  Norwegia 24 listopada 2019 Polska Wisła 30 listopada 2019 Finlandia Kuusamo 1
3.  Austria 30 listopada 2019 Finlandia Kuusamo 7 marca 2020 Norwegia Oslo 27
4.  Niemcy 7 marca 2020 Norwegia Oslo Zwycięzca klasyfikacji PN 2019/2020 3
Reprezentacja Niemiec w skokach narciarskichReprezentacja Austrii w skokach narciarskichReprezentacja Norwegii w skokach narciarskichReprezentacja Austrii w skokach narciarskich

Kwoty startowe[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL) wyznaczone zostaną kwoty startowe dla poszczególnych krajów na dane periody Pucharu Świata 2019/2020. Kwota oznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach. Państwa niewymienione w tabeli mogą wystawić maksymalnie 2 skoczków. Państwo będące gospodarzem zawodów może w swoim kraju dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z maksymalnie 6 skoczków.

W przypadku, gdy w dany weekend rozgrywane są zawody indywidualne i drużynowe, każdy kraj mający kwotę niższą niż 4 skoczków, wyjątkowo może wystawić do konkursu indywidualnego 4 zawodników posiadających prawo startu w PŚ.

Informacje o periodach[edytuj | edytuj kod]

  • I period: Letnie Grand Prix
  • II period: Letnie Grand Prix
  • III period: 23 listopada – 22 grudnia (7 konkursów indywidualnych, 2 drużynowe)
  • IV period: 29 grudnia – 6 stycznia (4 konkursy indywidualne)
  • V period: 11 stycznia – 2 lutego (7 konkursów indywidualnych, 1 drużynowy)
  • VI period: 8 lutego – 1 marca (7 konkursów indywidualnych, 1 drużynowy)
  • VII period: 7 marca – 15 marca (4 konkursy indywidualne, 2 drużynowe)
I i II period III period[48] IV period[49] V period[50] VI period[51] VII period[52]
Letnie
Grand
Prix
Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja Kw. Reprezentacja
7  Niemcy 7  Austria 6  Austria 7  Austria 7  Austria
 Polska  Japonia  Japonia  Polska  Niemcy
 Słowenia  Norwegia  Niemcy  Słowenia  Polska
6  Austria 6  Niemcy  Norwegia 6  Japonia 6  Japonia
 Japonia  Polska  Polska  Niemcy  Norwegia
 Norwegia  Słowenia  Słowenia  Norwegia  Słowenia
4  Czechy 4  Czechy 4  Czechy 4  Czechy 4  Czechy
 Szwajcaria  Szwajcaria  Szwajcaria  Rosja  Rosja
3  Bułgaria 3  Finlandia 3  Finlandia  Szwajcaria  Szwajcaria
 Finlandia  Rosja  Rosja 3  Finlandia 3  Finlandia
 Rosja

Grupa krajowa[edytuj | edytuj kod]

Państwo będące gospodarzem zawodów może dwa razy w sezonie wystawić dodatkowo (w kwalifikacjach) grupę krajową, składającą się maksymalnie z 6 skoczków. W tabeli poniżej podano liczbę jej członków (o ile wykorzystano ten przywilej).

Wisła HS134 Kuusamo HS142 Niżny Tagił HS134 Niżny Tagił HS134 Klingenthal HS140 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Oberstdorf HS137 Garmisch-Partenkirchen HS142 Innsbruck HS130 Bischofshofen HS142 Predazzo HS104 Predazzo HS104 Titisee-Neustadt HS142 Titisee-Neustadt HS142 Zakopane HS140 Sapporo HS140 Sapporo HS140 Willingen HS145 Bad Mitterndorf HS235 Bad Mitterndorf HS235 Râșnov HS97 Râșnov HS97 Lahti HS130 Lahti HS130 Lillehammer HS140 Lillehammer HS140
6 5 6 6 2 2 6 6 6 6 1 1 3 6 6 4 6 6

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  2. Konkursy przeniesione ze skoczni HS135 na HS104 z powodów technicznych.
  3. Konkurs odwołany ze względów bezpieczeństwa.
  4. Rozegrano jedną serię.
  5. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanych zawodów w Kuusamo.
  6. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanych zawodów w Oslo.
  7. a b c Konkurs odwołany ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.
  8. a b c d Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  9. Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.
  10. a b c d Kwalifikacje odwołane z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  11. a b Kwalifikacje przełożone z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
  12. Konkurs zaplanowany w Oslo na 8 marca przeniesiono do Lillehammer na 9 marca, uznano jednak za wiążące wyniki kwalifikacji rozegranych w Oslo.
  13. Kwalifikacje przełożone z powodu dodatkowego konkursu w dniu 9 marca 2020.
  14. Zawody odwołane z powodów bezpieczeństwa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Bucholz: Bez powrotu do USA - zatwierdzono kalendarze LGP 2019 i PŚ 2019/2020. skijumping.pl, 2019-05-30. [dostęp 2019-06-28].
  2. Adam Bucholz: Rasnov zorganizuje zawody Pucharu Świata!. skijumping.pl, 2019-07-22. [dostęp 2019-07-24].
  3. Adam Bucholz: PŚ w Ruce: Niedzielny konkurs odwołany!. skijumping.pl, 2019-12-01. [dostęp 2019-12-01].
  4. Adam Bucholz: Dodatkowy konkurs Pucharu Świata w Lahti. skijumping.pl, 2019-12-12. [dostęp 2019-12-12].
  5. Adam Bucholz: Puchar Świata w Predazzo przeniesiony na normalną skocznię. skijumping.pl, 2020-01-02. [dostęp 2020-01-02].
  6. Adam Bucholz: PŚ w Willingen: Niedzielny konkurs odwołany, Leyhe triumfatorem Willingen Five!. skijumping.pl, 2020-02-08. [dostęp 2020-02-08].
  7. Adam Bucholz: PŚ w Bad Mitterndorf: Kraft triumfuje w jednoseryjnym konkursie, Stoch czwarty!. skijumping.pl. [dostęp 2020-02-16].
  8. Adam Bucholz: Raw Air w Oslo: Niedzielny konkurs odwołany, dodatkowe zawody w poniedziałek w Lillehammer!. skijumping.pl. [dostęp 2020-03-08].
  9. Adam Bucholz: Puchar Świata 2019/2020 zakończony! MŚ w lotach w Planicy przełożone na następny sezon (pol.). skijumping.pl, 2020-03-12. [dostęp 2020-03-12].
  10. Adam Bucholz: PŚ w Engelbergu: Piątkowe treningi i kwalifikacje odwołane, nowy plan na sobotę (lista startowa). skijumping.pl, 2019-12-20. [dostęp 2019-12-21].
  11. Adam Bucholz: PŚ w Willingen: Cztery godziny walki z wiatrem. Trening odwołany, nowy program na sobotę i niedzielę. skijumping.pl, 2020-02-07. [dostęp 2020-02-08].
  12. Andrzej Mysiak: PŚ Engelberg: Znów wieje, kwalifikacje odwołane po siedemnastu skokach. skokinarciarskie.pl, 2019-12-22. [dostęp 2019-12-23].
  13. Adam Bucholz: PŚ w Bad Mitterndorf: Treningi i kwalifikacje odwołane! Nowy program na sobotę. skijumping.pl. [dostęp 2020-02-14].
  14. Adam Bucholz: PŚ w Lahti: 1000. konkurs indywidualny pod znakiem walki z pogodą. Kwalifikacje odwołane (lista startowa). skijumping.pl, 2020-03-01. [dostęp 2020-03-01].
  15. Telewizja Polska S.A, A na końcu był chaos. Sezon zakończony w hotelu, sport.tvp.pl [dostęp 2020-03-21] (pol.).
  16. Homologated Jumping Hills (ang.). fis-ski.com, 2018-11-09. [dostęp 2018-11-09].
  17. Malinka, Wisła (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  18. Ruka, Kuusamo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  19. Nizhniy Tagil (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  20. Klingenthal (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  21. Engelberg (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  22. Audi Arena, Oberstdorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  23. Olympiaschanze, Garmisch-Partenkirchen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  24. Bergisel, Innsbruck (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  25. Sepp Bradl-Skistadion, Bischofshofen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  26. Predazzo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2020-01-02].
  27. Hochfirstschanze, Neustadt (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  28. Wielka Krokiew, Zakopane (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-19].
  29. Ōkurayama, Sapporo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-26].
  30. Mühlenkopf, Willingen (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  31. Kulm, Bad Mitterndorf (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-05-30].
  32. Valea Cărbunării, Rasnov (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-11-29].
  33. Salpausselkä, Lahti (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  34. Holmenkollen, Oslo (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  35. Lysgård, Lillehammer (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  36. Granåsen, Trondheim (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2019-01-03].
  37. Homologations: Trondheim (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-03-13].
  38. Klasyfikacja Pucharu Świata w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2020-03-10].
  39. Klasyfikacja Pucharu Narodów w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2020-03-10].
  40. Calendar & Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2020-03-10].
  41. Klasyfikacja Pucharu Świata w Lotach w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2020-02-16].
  42. Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2020-01-06].
  43. Klasyfikacja Titisee-Neustadt Five w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2020-01-19].
  44. Klasyfikacja Willingen Five w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2020-02-08].
  45. Klasyfikacja RAW Air w sezonie 2019/2020. skijumping.pl. [dostęp 2019-03-09].
  46. Drużyny. berkutschi.com. [dostęp 2020-02-29].
  47. Adam Bucholz: Jiroutek zwolniony, Hajek poprowadzi Czechów do końca sezonu. skijumping.pl, 2020-01-13. [dostęp 2020-02-29].
  48. Adam Bucholz: Limity startowe na 3. period PŚ i PK 2019/2020 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2019-10-06].
  49. Adam Bucholz: Limity startowe na 4. period PŚ i PK 2019/2020 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2019-12-22].
  50. Adam Bucholz: Limity startowe na 5. period PŚ i PK 2019/2020 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2020-01-07].
  51. Adam Bucholz: Limity startowe na 6. period PŚ i PK 2019/2020 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2020-02-02].
  52. Adam Bucholz: Limity startowe na 7. period PŚ i PK 2019/2020 (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2020-03-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]