Puchar Świata w skokach narciarskich w Bischofshofen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Skocznia im. Paula Ausserleitnera (pierwsza z lewej), na której rozgrywane są zawody Pucharu Świata w Bischofshofen

Puchar Świata w skokach narciarskich w Bischofshofen – zawody w skokach narciarskich, przeprowadzane rokrocznie na początku roku (z reguły 6 stycznia), w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, od inauguracji tej imprezy, czyli od roku 1980. Konkursy w Bischofshofen są jednocześnie ostatnimi zawodami Turnieju Czterech Skoczni, który składa się z czterech konkursów indywidualnych na skoczniach w Niemczech i Austrii. Areną zmagań jest skocznia im. Paula Ausserleitnera w Bischofshofen.

W dotychczas rozegranych konkursach w ramach PŚ w Bischofshofen szesnastokrotnie wygrywali gospodarze. Trzykrotnie wygrywali Polacy - Adam Małysz w 2001 roku[1] oraz Kamil Stoch w 2017 i 2018[2].

Podium poszczególnych konkursów PŚ w Bischofshofen[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Skocznia K[a] / HS Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 6 stycznia 1980 im. Paula Ausserleitnera K109 TCS Niemiecka Republika Demokratyczna Martin Weber Niemiecka Republika Demokratyczna Henry Glaß Polska Piotr Fijas
2. 6 stycznia 1981 im. Paula Ausserleitnera K109 TCS Austria Armin Kogler Austria Hubert Neuper Norwegia Per Bergerud
3. 6 stycznia 1982 im. Paula Ausserleitnera K109 TCS Austria Hubert Neuper Norwegia Halvor Asphol Austria Armin Kogler
4. 6 stycznia 1983 im. Paula Ausserleitnera K109 TCS Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Weißflog Norwegia Olav Hansson Austria Richard Schallert
5. 6 stycznia 1984 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Weißflog Norwegia Per Bergerud Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Primož Ulaga
6. 6 stycznia 1985 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Norwegia Hroar Stjernen Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Ostwald Polska Piotr Fijas
7. 6 stycznia 1986 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Austria Ernst Vettori Austria Franz Neuländtner Norwegia Rolf Åge Berg
8. 6 stycznia 1987 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Finlandia Tuomo Ylipulli Austria Ernst Vettori Norwegia Vegard Opaas
9. 6 stycznia 1988 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Finlandia Matti Nykänen Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Primož Ulaga Norwegia Ole Christian Eidhammer
10. 6 stycznia 1989 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Stany Zjednoczone Mike Holland Finlandia Ari-Pekka Nikkola Szwecja Jan Boklöv
11. 6 stycznia 1990 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Czechosłowacja František Jež Niemcy Dieter Thoma Norwegia Ole Gunnar Fidjestøl
12. 6 stycznia 1991 im. Paula Ausserleitnera K111 TCS Austria Andreas Felder Austria Ernst Vettori Finlandia Ari-Pekka Nikkola
13. 6 stycznia 1992 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Finlandia Toni Nieminen Austria Martin Höllwarth Słowenia Franci Petek
14. 6 stycznia 1993 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Austria Andreas Goldberger Japonia Noriaki Kasai Francja Didier Mollard
15. 6 stycznia 1994 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Norwegia Espen Bredesen Japonia Noriaki Kasai Niemcy Jens Weißflog
16. 6 stycznia 1995 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Austria Andreas Goldberger Włochy Roberto Cecon Niemcy Dieter Thoma
17. 6 stycznia 1996 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Niemcy Jens Weißflog Norwegia Espen Bredesen Finlandia Ari-Pekka Nikkola
18. 6 stycznia 1997 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Niemcy Dieter Thoma Polska Adam Małysz Słowenia Primož Peterka
19. 6 stycznia 1998 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Niemcy Sven Hannawald Niemcy Hansjörg Jäkle Finlandia Janne Ahonen
20. 6 stycznia 1999 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Austria Andreas Widhölzl Finlandia Janne Ahonen Japonia Hideharu Miyahira
21. 6 stycznia 2000 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Austria Andreas Widhölzl Finlandia Janne Ahonen Niemcy Martin Schmitt
22. 6 stycznia 2001 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Polska Adam Małysz Finlandia Janne Ahonen Austria Andreas Widhölzl
23. 6 stycznia 2002 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS Niemcy Sven Hannawald Finlandia Matti Hautamäki Austria Martin Höllwarth
24. 6 stycznia 2003 im. Paula Ausserleitnera K120 TCS[b] Norwegia Bjørn Einar Romøren Niemcy Sven Hannawald
Austria Andreas Kofler
25. 6 stycznia 2004 im. Paula Ausserleitnera K125 TCS[b] Norwegia Sigurd Pettersen Słowenia Peter Žonta Finlandia Janne Ahonen
26. 6 stycznia 2005 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Austria Martin Höllwarth Finlandia Janne Ahonen Japonia Daiki Itō
27. 6 stycznia 2006 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Finlandia Janne Ahonen Czechy Jakub Janda Norwegia Roar Ljøkelsøy
28. 7 stycznia 2007 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Anders Jacobsen Szwajcaria Simon Ammann
29. 5 stycznia 2008 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS[c] Finlandia Janne Ahonen Austria Thomas Morgenstern Szwajcaria Simon Ammann
30. 6 stycznia 2008 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Finlandia Janne Ahonen Norwegia Anders Bardal Austria Thomas Morgenstern
31. 6 stycznia 2009 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Austria Wolfgang Loitzl Szwajcaria Simon Ammann Rosja Dmitrij Wasiljew
32. 6 stycznia 2010 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Austria Thomas Morgenstern Finlandia Janne Ahonen Szwajcaria Simon Ammann
33. 6 stycznia 2011 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Norwegia Tom Hilde Austria Thomas Morgenstern Austria Andreas Kofler
34. 6 stycznia 2012 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS[d] Austria Thomas Morgenstern Norwegia Anders Bardal Austria Gregor Schlierenzauer
35. 6 stycznia 2013 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Austria Gregor Schlierenzauer Norwegia Anders Jacobsen Austria Stefan Kraft
36. 6 stycznia 2014 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Austria Thomas Diethart Słowenia Peter Prevc Austria Thomas Morgenstern
37. 6 stycznia 2015 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Austria Michael Hayböck Japonia Noriaki Kasai Austria Stefan Kraft
38. 6 stycznia 2016 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Słowenia Peter Prevc Niemcy Severin Freund Austria Michael Hayböck
39. 6 stycznia 2017 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Polska Kamil Stoch Austria Michael Hayböck Polska Piotr Żyła
40. 6 stycznia 2018 im. Paula Ausserleitnera HS140 TCS Polska Kamil Stoch Norwegia Anders Fannemel Niemcy Andreas Wellinger
41. 6 stycznia 2019 im. Paula Ausserleitnera HS142 TCS Japonia Ryōyū Kobayashi Polska Dawid Kubacki Austria Stefan Kraft

Najwięcej razy na podium w konkursach indywidualnych[edytuj | edytuj kod]

Uwzględnieni zawodnicy, którzy zdobyli minimum 2 miejsca na podium (stan na 6 stycznia 2019)

Miejsce Zawodnik Zwycięstwa 2. miejsca 3. miejsca Razem
1. Finlandia Janne Ahonen 3 5 2 10
2. Niemiecka Republika Demokratyczna/Niemcy Jens Weißflog 3 0 1 4
3. Austria Thomas Morgenstern 2 2 2 6
4. Niemcy Sven Hannawald 2 1 0 3
5. Austria Andreas Widhölzl 2 0 1 3
Austria Gregor Schlierenzauer 2 0 1 3
7. Austria Andreas Goldberger 2 0 0 2
Polska Kamil Stoch 2 0 0 2
9. Austria Ernst Vettori 1 2 0 3
10. Niemcy Dieter Thoma 1 1 1 3
Austria Martin Höllwarth 1 1 1 3
Austria Michael Hayböck 1 1 1 3
13. Austria Hubert Neuper 1 1 0 2
Norwegia Espen Bredesen 1 1 0 2
Polska Adam Małysz 1 1 0 2
Słowenia Peter Prevc 1 1 0 2
17. Austria Armin Kogler 1 0 1 2
18. Japonia Noriaki Kasai 0 3 0 3
19. Norwegia Anders Bardal 0 2 0 2
Norwegia Anders Jacobsen 0 2 0 2
21. Szwajcaria Simon Ammann 0 1 3 4
22. Finlandia Ari-Pekka Nikkola 0 1 2 3
Austria Stefan Kraft 0 1 2 3
24. Norwegia Per Bergerud 0 1 1 2
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Primož Ulaga 0 1 1 2
Austria Andreas Kofler 0 1 1 2
27. Polska Piotr Fijas 0 0 2 2

Najwięcej razy na podium według państw[edytuj | edytuj kod]

Stan na 6 stycznia 2019

Miejsce Zawodnik Zwycięstwa 2. miejsca 3. miejsca Razem
1.  Austria 16 9 12 37
2.  Finlandia 6 7 4 17
3.  Norwegia 5 9 6 20
4.  Niemcy 4 4 4 12
5.  Polska 3 2 3 8
6.  NRD 3 2 0 5
7.  Japonia 1 3 2 6
8.  Słowenia 1 2 2 5
9.  Stany Zjednoczone 1 0 0 1
 Czechosłowacja 1 0 0 1
11.  Szwajcaria 0 1 3 4
12.  Jugosławia 0 1 1 2
13.  Włochy 0 1 0 1
 Czechy 0 1 0 1
15.  Szwecja 0 0 1 1
 Francja 0 0 1 1
 Rosja 0 0 1 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Do sezonu 2003/04 włącznie FIS podając rozmiar skoczni posługiwała się Punktem konstrukcyjnym
  2. a b Z powodu przełożenia kwalifikacji z 5 stycznia na 6 stycznia, konkurs został rozegrany bez systemu KO.
  3. Konkurs dodatkowy w zastępstwie odwołanego konkursu w Innsbrucku.
  4. Z powodu zbyt obfitych opadów śniegu rozegrano tylko jedną serię.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Małysz zwycięzcą! (pol.). Skijumping.pl, 2001-01-06. [dostęp 2013-12-25].
  2. Andrzej Mysiak: TCS Bischofshofen: Stoch wygrywa konkurs i Turniej, Żyła na podium! (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-01-06. [dostęp 2017-01-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]