Puchar Świata w skokach narciarskich w Sapporo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Świata w skokach narciarskich w Sapporo – zawody w skokach narciarskich, przeprowadzane w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich od inauguracji tej imprezy, czyli od roku 1980 (z przerwami w sezonach 1982/1983 i 2006/2007). Areną zmagań jest duża skocznia Ōkurayama w Sapporo (w latach 1982–1997 zawody odbywały się także na skoczni normalnej Miyanomori).

W latach 1982-1997 zawsze organizowano po jednym konkursie indywidualnym na skoczni normalnej i dużej. W sezonie 1997/1998 rozegrano tylko jeden konkurs indywidualny na dużej skoczni. Z kolei w sezonach 1979/1980, 1980/1981 i od 1998/1999 do teraz rozgrywa się 2 konkursy indywidualne na dużej skoczni Ōkurayama[a].

Dotąd rozegrano 70 konkursów (w tym jeden drużynowy), dziesięć z nich wygrali gospodarze. Pięciokrotnie wygrywali Polacy – Adam Małysz (3 razy, 1997–2001), Maciej Kot (raz, 2017) i Kamil Stoch (raz, 2017).

Podium poszczególnych konkursów PŚ w Sapporo[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Skocznia K[b]/HS Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 12 stycznia 1980 Ōkurayama K110 Japonia Hirokazu Yagi Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bogdan Norčič Austria Armin Kogler
2. 13 stycznia 1980 Ōkurayama K110 Japonia Masahiro Akimoto Japonia Hirokazu Yagi Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bogdan Norčič
3. 14 lutego 1981 Ōkurayama K110 Austria Armin Kogler Norwegia Ole Bremseth Austria Hubert Neuper
4. 15 lutego 1981 Ōkurayama K110 Austria Hans Wallner Norwegia Ole Bremseth Austria Armin Kogler
5. 15 stycznia 1982 Miyanomori K86 Kanada Horst Bulau Norwegia Per Bergerud Japonia Masahiro Akimoto
6. 17 stycznia 1982 Ōkurayama K110 Austria Armin Kogler Kanada Horst Bulau Niemiecka Republika Demokratyczna Matthias Buse
7. 21 stycznia 1984 Miyanomori K90 Japonia Masahiro Akimoto Finlandia Veli-Matti Ahonen Austria Manfred Steiner
8. 22 stycznia 1984 Ōkurayama K110 Austria Manfred Steiner Finlandia Veli-Matti Ahonen Japonia Masahiro Akimoto
9. 9 lutego 1985 Miyanomori K90 Finlandia Matti Nykänen Czechosłowacja Ladislav Dluhoš Norwegia Per Bergerud
10. 10 lutego 1985 Ōkurayama K110 Japonia Masahiro Akimoto Finlandia Matti Nykänen Finlandia Tuomo Ylipulli
11. 25 stycznia 1986 Miyanomori K90 Finlandia Matti Nykänen Czechosłowacja Ladislav Dluhoš Czechosłowacja Pavel Ploc
12. 26 stycznia 1986 Ōkurayama K112 Finlandia Matti Nykänen Austria Ernst Vettori Czechosłowacja Jiří Parma
13. 24 stycznia 1987 Miyanomori K90 Japonia Akira Satō Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Miran Tepeš Japonia Hiroo Shima
14. 25 stycznia 1987 Ōkurayama K115 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Primož Ulaga Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Miran Tepeš Norwegia Steinar Bråten
15. 19 grudnia 1987 Miyanomori K90 Finlandia Matti Nykänen Austria Werner Schuster Czechosłowacja Martin Švagerko
16. 20 grudnia 1987 Ōkurayama K115 Finlandia Matti Nykänen Czechosłowacja Jiří Parma Szwecja Staffan Tällberg
17. 17 grudnia 1988 Miyanomori K90 Finlandia Matti Nykänen Niemcy Dieter Thoma Norwegia Clas Brede Bråthen
18. 20 grudnia 1987 Ōkurayama K115 Szwecja Jan Boklöv Finlandia Ari-Pekka Nikkola Finlandia Matti Nykänen
19. 16 grudnia 1989 Miyanomori K90 Austria Ernst Vettori Austria Andreas Felder Czechosłowacja Pavel Ploc
20. 17 grudnia 1989 Ōkurayama K115 Niemiecka Republika Demokratyczna Jens Weißflog Austria Werner Haim Austria Heinz Kuttin
21. 15 grudnia 1990 Miyanomori K90 Niemcy André Kiesewetter Niemcy Dieter Thoma Niemcy Josef Heumann
22. 16 grudnia 1990 Ōkurayama K115 Niemcy Dieter Thoma Niemcy André Kiesewetter Finlandia Vesa Hakala
23. 14 grudnia 1991 Miyanomori K90 Austria Werner Rathmayr Szwecja Staffan Tällberg Czechosłowacja František Jež
24. 15 grudnia 1991 Ōkurayama K115 Austria Werner Rathmayr Szwajcaria Stefan Zünd Austria Werner Haim
25. 19 grudnia 1992 Miyanomori K90 Austria Martin Höllwarth Austria Werner Rathmayr Francja Steve Delaup
26. 20 grudnia 1992 Ōkurayama K115 Japonia Akira Higashi Austria Werner Rathmayr Norwegia Bjørn Myrbakken
27. 22 stycznia 1994 Miyanomori K90 Niemcy Jens Weißflog Austria Andreas Goldberger Czechy Jiří Parma
28. 23 stycznia 1994 Ōkurayama K115 Niemcy Jens Weißflog Norwegia Espen Bredesen Japonia Jin’ya Nishikata
29. 21 stycznia 1995 Miyanomori K90 Austria Andreas Goldberger Finlandia Janne Ahonen Japonia Takanobu Okabe
Finlandia Ari-Pekka Nikkola
30. 22 stycznia 1995 Ōkurayama K115 Francja Nicolas Dessum Japonia Takanobu Okabe Finlandia Janne Ahonen
31. 20 stycznia 1996 Miyanomori K90 Niemcy Jens Weißflog Norwegia Eirik Halvorsen Austria Reinhard Schwarzenberger
32. 21 stycznia 1996 Ōkurayama K115 Finlandia Ari-Pekka Nikkola
Austria Andreas Goldberger
Japonia Hiroya Saitō
33. 18 stycznia 1997 Miyanomori K90 Polska Adam Małysz Norwegia Sturle Holseter
Finlandia Mika Laitinen
34. 19 stycznia 1997 Ōkurayama K120 Niemcy Dieter Thoma Norwegia Roar Ljøkelsøy Japonia Takanobu Okabe
35. 5 lutego 1998 Ōkurayama K120 Austria Andreas Widhölzl Finlandia Jani Soininen Finlandia Janne Ahonen
36. 23 stycznia 1999 Ōkurayama K120 Niemcy Martin Schmitt Japonia Hideharu Miyahira Niemcy Dieter Thoma
37. 24 stycznia 1999 Ōkurayama K120 Japonia Kazuyoshi Funaki Niemcy Martin Schmitt Japonia Hideharu Miyahira
38. 22 stycznia 2000 Ōkurayama K120 Niemcy Martin Schmitt Finlandia Janne Ahonen Finlandia Risto Jussilainen
39. 23 stycznia 2000 Ōkurayama K120 Niemcy Martin Schmitt Finlandia Jani Soininen Japonia Hiroya Saitō
40. 27 stycznia 2001 Ōkurayama K120 Polska Adam Małysz Austria Wolfgang Loitzl Finlandia Jussi Hautamäki
41. 28 stycznia 2001 Ōkurayama K120 Polska Adam Małysz Finlandia Risto Jussilainen Finlandia Jani Soininen
42. 26 stycznia 2002 Ōkurayama K120 nocny Austria Andreas Widhölzl Austria Martin Koch Japonia Noriaki Kasai
43. 27 stycznia 2002 Ōkurayama K120 druż.  Austria
1. Stefan Horngacher
2. Wolfgang Loitzl
3. Martin Koch
4. Andreas Widhölzl
 Japonia
1. Hideharu Miyahira
2. Hiroki Yamada
3. Noriaki Kasai
4. Kazuyoshi Funaki
 Finlandia
1. Jussi Hautamäki
2. Pekka Salminen
3. Kimmo Yliriesto
4. Janne Ylijärvi
44. 25 stycznia 2003 Ōkurayama K120 nocny Norwegia Roar Ljøkelsøy Austria Christian Nagiller Norwegia Bjørn Einar Romøren
45. 26 stycznia 2003 Ōkurayama K120 Norwegia Sigurd Pettersen Austria Andreas Widhölzl Austria Florian Liegl
46. 24 stycznia 2004 Ōkurayama K120 nocny Norwegia Roar Ljøkelsøy Finlandia Janne Ahonen Austria Martin Höllwarth
47. 25 stycznia 2004 Ōkurayama K120 Norwegia Roar Ljøkelsøy Japonia Noriaki Kasai Finlandia Janne Ahonen
Norwegia Sigurd Pettersen
48. 5 lutego 2005 Ōkurayama HS134 nocny[c] Japonia Kazuyoshi Funaki Austria Thomas Morgenstern Norwegia Roar Ljøkelsøy
49. 6 lutego 2005 Ōkurayama HS134 Norwegia Roar Ljøkelsøy Finlandia Risto Jussilainen Austria Thomas Morgenstern
50. 21 stycznia 2006 Ōkurayama HS134 nocny Norwegia Bjørn Einar Romøren Norwegia Roar Ljøkelsøy Japonia Takanobu Okabe
51. 22 stycznia 2006 Ōkurayama HS134 Norwegia Roar Ljøkelsøy Japonia Daiki Itō Japonia Takanobu Okabe
52. 2 lutego 2008 Ōkurayama HS134 nocny Austria Thomas Morgenstern Finlandia Janne Happonen Austria Martin Koch
53. 3 lutego 2008 Ōkurayama HS134 Austria Thomas Morgenstern Finlandia Janne Happonen Norwegia Anders Bardal
54. 31 stycznia 2009 Ōkurayama HS134 nocny Austria Gregor Schlierenzauer Austria Thomas Morgenstern Austria Wolfgang Loitzl
55. 1 lutego 2009 Ōkurayama HS134 odwołany[d]
55. 16 stycznia 2010 Ōkurayama HS134 nocny Austria Thomas Morgenstern Niemcy Andreas Wank Japonia Daiki Itō
56. 17 stycznia 2010 Ōkurayama HS134 Szwajcaria Simon Ammann Japonia Noriaki Kasai Austria Martin Koch
57. 15 stycznia 2011 Ōkurayama HS134 nocny Niemcy Severin Freund Austria Thomas Morgenstern Polska Adam Małysz
58. 16 stycznia 2011 Ōkurayama HS134 Austria Andreas Kofler Niemcy Severin Freund Austria Thomas Morgenstern
59. 28 stycznia 2012 Ōkurayama HS134 nocny Japonia Daiki Itō Norwegia Anders Bardal Polska Kamil Stoch
60. 29 stycznia 2012 Ōkurayama HS134 Japonia Daiki Itō Polska Kamil Stoch Austria Andreas Kofler
61. 19 stycznia 2013 Ōkurayama HS134 nocny Czechy Jan Matura Norwegia Tom Hilde Słowenia Robert Kranjec
62. 20 stycznia 2013 Ōkurayama HS134 Czechy Jan Matura Słowenia Robert Kranjec Niemcy Andreas Wank
63. 25 stycznia 2014 Ōkurayama HS134 nocny Słowenia Peter Prevc Słowenia Jernej Damjan Japonia Noriaki Kasai
64. 26 stycznia 2014 Ōkurayama HS134 Słowenia Jernej Damjan Słowenia Peter Prevc Słowenia Robert Kranjec
65. 24 stycznia 2015 Ōkurayama HS134 nocny Słowenia Peter Prevc Austria Stefan Kraft Czechy Roman Koudelka
66. 25 stycznia 2015 Ōkurayama HS134 Czechy Roman Koudelka Polska Kamil Stoch Słowenia Peter Prevc
67. 30 stycznia 2016 Ōkurayama HS134 nocny Słowenia Peter Prevc Słowenia Domen Prevc Słowenia Robert Kranjec
68. 31 stycznia 2016 Ōkurayama HS134 Norwegia Anders Fannemel Norwegia Johann André Forfang Japonia Noriaki Kasai
69. 11 lutego 2017 Ōkurayama HS137 nocny Polska Maciej Kot
Słowenia Peter Prevc
Austria Stefan Kraft
70. 12 lutego 2017 Ōkurayama HS137 Polska Kamil Stoch Niemcy Andreas Wellinger Austria Stefan Kraft
71. 26 stycznia 2019 Ōkurayama HS137 nocny Austria Stefan Kraft Polska Kamil Stoch Norwegia Robert Johansson
72. 27 stycznia 2019 Ōkurayama HS137 Austria Stefan Kraft Słowenia Timi Zajc Japonia Ryōyū Kobayashi

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Lp Data Skocznia HS Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 2 lutego 2013 Miyanomori HS100 [c] Francja Coline Mattel Austria Jacqueline Seifriedsberger Norwegia Anette Sagen
2. 3 lutego 2013 Miyanomori HS100 Austria Jacqueline Seifriedsberger Norwegia Anette Sagen Stany Zjednoczone Sarah Hendrickson
3. 11 stycznia 2014 Miyanomori HS100 Japonia Sara Takanashi Niemcy Carina Vogt Rosja Irina Awwakumowa
4. 12 stycznia 2014 Miyanomori HS100 Japonia Sara Takanashi Francja Coline Mattel Rosja Irina Awwakumowa
5. 10 stycznia 2015 Miyanomori HS100 Japonia Sara Takanashi Austria Daniela Iraschko-Stolz Słowenia Špela Rogelj
6. 11 stycznia 2015 Miyanomori HS100 Japonia Sara Takanashi Niemcy Carina Vogt Austria Chiara Hölzl
7. 16 stycznia 2016 Miyanomori HS100 Japonia Sara Takanashi Słowenia Ema Klinec Austria Daniela Iraschko-Stolz
8. 17 stycznia 2016 Miyanomori HS100 Japonia Sara Takanashi Austria Daniela Iraschko-Stolz Austria Jacqueline Seifriedsberger
9. 14 stycznia 2017 Miyanomori HS100 Japonia Yūki Itō Japonia Sara Takanashi Norwegia Maren Lundby
10. 15 stycznia 2017 Miyanomori HS100 Norwegia Maren Lundby Japonia Yūki Itō Niemcy Katharina Althaus
11. 13 stycznia 2018 Miyanomori HS100 Norwegia Maren Lundby Niemcy Katharina Althaus Japonia Sara Takanashi
12. 14 stycznia 2018 Miyanomori HS100 Norwegia Maren Lundby Japonia Sara Takanashi Niemcy Katharina Althaus
13. 12 stycznia 2019 Ōkurayama HS137 Austria Daniela Iraschko-Stolz Niemcy Juliane Seyfarth Norwegia Maren Lundby
14. 13 stycznia 2019 Ōkurayama HS137 Norwegia Maren Lundby Niemcy Katharina Althaus Niemcy Juliane Seyfarth

Najwięcej razy na podium w konkursach indywidualnych[edytuj | edytuj kod]

Uwzględnieni zawodnicy, którzy zdobyli minimum 2 miejsca na podium (stan na 27 stycznia 2019)

Miejsce Zawodnik Zwycięstwa 2. miejsca 3. miejsca Razem
1. Finlandia Matti Nykänen 6 1 1 8
2. Norwegia Roar Ljøkelsøy 5 2 1 8
3. Słowenia Peter Prevc 4 1 1 6
4. Niemiecka Republika Demokratyczna/Niemcy Jens Weißflog 4 0 0 4
5. Austria Thomas Morgenstern 3 3 2 8
6. Niemcy Martin Schmitt 3 1 0 4
7. Japonia Masahiro Akimoto 3 0 2 5
8. Polska Adam Małysz 3 0 1 4
9. Niemcy Dieter Thoma 2 2 1 5
10. Austria Werner Rathmayr 2 2 0 4
11. Austria Stefan Kraft 2 1 2 5
12. Japonia Daiki Itō 2 1 1 4
13. Austria Andreas Goldberger 2 1 0 3
Austria Andreas Widhölzl 2 1 0 3
15. Austria Armin Kogler 2 0 2 4
16. Japonia Kazuyoshi Funaki 2 0 0 2
Czechy Jan Matura 2 0 0 2
18. Polska Kamil Stoch 1 3 1 5
19. Austria Ari-Pekka Nikkola 1 1 1 3
20. Japonia Hirokazu Yagi 1 1 0 2
Kanada Horst Bulau 1 1 0 2
Austria Ernst Vettori 1 1 0 2
Niemcy André Kiesewetter 1 1 0 2
Niemcy Severin Freund 1 1 0 2
Słowenia Jernej Damjan 1 1 0 2
26. Austria Manfred Steiner 1 0 1 2
Austria Martin Höllwarth 1 0 1 2
Norwegia Bjørn Einar Romøren 1 0 1 2
Norwegia Sigurd Pettersen 1 0 1 2
Austria Andreas Kofler 1 0 1 2
Czechy Roman Koudelka 1 0 1 2
32. Finlandia Janne Ahonen 0 3 3 6
33. Japonia Noriaki Kasai 0 2 3 5
34. Finlandia Jani Soininen 0 2 1 3
Finlandia Risto Jussilainen 0 2 1 3
36. Norwegia Ole Bremseth 0 2 0 2
Finlandia Veli-Matti Ahonen 0 2 0 2
Czechosłowacja Ladislav Dluhoš 0 2 0 2
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Miran Tepeš 0 2 0 2
Finlandia Janne Happonen 0 2 0 2
41. Japonia Takanobu Okabe 0 1 4 5
42. Słowenia Robert Kranjec 0 1 3 4
43. Czechy Jiří Parma 0 1 2 3
Austria Martin Koch 0 1 2 3
45. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Bogdan Norčič 0 1 1 2
Norwegia Per Bergerud 0 1 1 2
Szwecja Staffan Tällberg 0 1 1 2
Austria Werner Haim 0 1 1 2
Japonia Hideharu Miyahira 0 1 1 2
Austria Wolfgang Loitzl 0 1 1 2
Norwegia Anders Bardal 0 1 1 2
Niemcy Andreas Wank 0 1 1 2
53. Czechosłowacja Pavel Ploc 0 0 2 2
Japonia Hiroya Saitō 0 0 2 2

Najwięcej razy na podium według państw[edytuj | edytuj kod]

Stan na 27 stycznia 2019

Miejsce Państwo Zwycięstwa 2. miejsca 3. miejsca Razem
1.  Austria 20 15 17 52
2.  Japonia 10 7 16 33
3.  Niemcy 10 7 3 20
4.  Norwegia 8 11 9 28
5.  Finlandia 7 14 11 32
6.  Słowenia 5 5 4 14
7.  Polska 5 3 2 10
8.  Czechy 3 0 2 5
9.  Jugosławia 1 3 1 5
10.  Szwecja 1 1 1 3
11.  Kanada 1 1 0 2
 Szwajcaria 1 1 0 2
13.  NRD 1 0 1 2
 Francja 1 0 1 2
15.  Czechosłowacja 0 3 5 8

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Od tej reguły odstąpiono tylko w sezonie 2001/2002, kiedy to rozegrano 1 konkurs indywidualny i 1 drużynowy na dużej skoczni.
  2. Do sezonu 2003/04 włącznie FIS podając rozmiar skoczni posługiwała się punktem konstrukcyjnym
  3. a b Rozegrano tylko jedną serię.
  4. Konkurs odwołany z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]