Puchar Azji w Piłce Nożnej 2023 (eliminacje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Główny artykuł: Puchar Azji w Piłce Nożnej 2023.

Eliminacje do Pucharu Azji w Piłce Nożnej 2023 – rozgrywki mające na celu wyłonienie 24 zespołów, które uzyskają awans do turnieju finałowego. Dwie pierwsze rundy eliminacji do Pucharu Azji są jednocześnie częścią eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 dla strefy AFC.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Podział został dokonany na podstawie rankingu FIFA z kwietnia 2019.[1]

Zaczynają od drugiej rundy

(Miejsca w rankingu od 1. do 34.)

Zaczynają od pierwszej rundy

(Miejsca w rankingu od 35. do 46.)

  1.  Iran
  2.  Japonia
  3.  Korea Południowa
  4.  Australia
  5.  Katar
  6.  Zjednoczone Emiraty Arabskie
  7.  Arabia Saudyjska
  8.  Chiny
  9.  Irak
  10.  Syria
  11.  Uzbekistan
  12.  Liban
  13.  Oman
  14.  Kirgistan
  15.  Jordania
  16.  Wietnam
  17.  Palestyna
  1.  Indie
  2.  Bahrajn
  3.  Tajlandia
  4.  Tadżykistan
  5.  Korea Północna
  6.  Filipiny
  7.  Chińskie Tajpej
  8.  Turkmenistan
  9.  Mjanma
  10.  Hongkong
  11.  Jemen
  12.  Afganistan
  13.  Malediwy
  14.  Kuwejt
  15.  Indonezja
  16.  Singapur
  17.  Nepal
  1.  Malezja
  2.  Kambodża
  3.  Makau
  4.  Laos
  5.  Bhutan
  6.  Mongolia
  7.  Bangladesz
  8.  Guam
  9.  Brunei
  10.  Timor Wschodni
  11.  Pakistan
  12.  Sri Lanka


Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Terminarz rozgrywek jest następujący:[2][3][4][5]

Runda Faza Termin
Pierwsza runda Pierwsze mecze 6 czerwca 2019
Rewanże 11 czerwca 2019
Runda Nr kolejki Termin
Druga runda 1. 5 września 2019
2. 10 września 2019
3. 10 października 2019
4. 15 października 2019
5. 14 listopada 2019
6. 19 listopada 2019
7. 26 marca 2020
8. 31 marca 2020
9. 4 czerwca 2020
10. 9 czerwca 2020
Runda Nr kolejki Termin
Pierwsza runda play-off Pierwsze mecze 3 września 2020
Drugie mecze 8 września 2020
Druga runda play-off Pierwsze mecze 13 października 2020
Drugie mecze 17 listopada 2020
Trzecia runda 1. 30 marca 2021
2. 8 czerwca 2021
3. 7 września 2021
4. 12 października 2021
5. 16 listopada 2021
6. 29 marca 2022

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej rundzie 12 najniżej notowanych drużyn według rankingu FIFA z kwietnia 2019 zagra dwumecz w sześciu rozlosowanych parach. Zwycięzcy dwumeczów uzyskają awans do drugiej rundy.

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Losowanie odbyło się 17 kwietnia 2019 w Kuala Lumpur. Drużyny z pierwszego koszyka są gospodarzami pierwszego meczu.

Koszyk A Koszyk B
  1.  Malezja (168)[6]
  2.  Kambodża (173)
  3.  Makau (183)
  4.  Laos (184)
  5.  Bhutan (186)
  6.  Mongolia (187)
  1.  Bangladesz (188)
  2.  Guam (193)
  3.  Brunei (194)
  4.  Timor Wschodni (195)
  5.  Pakistan (200)
  6.  Sri Lanka (202)

Pogrubioną czcionką reprezentacje, które przeszły do drugiej rundy.

Mecze[edytuj | edytuj kod]

6 czerwca 2019
11:00 CET
Mongolia 
Tsedenbal Gol 10'
Nyam-Osor Gol 69'
2:0
(1:0)
 Brunei MFF Football Centre, Ułan Bator
Widzów: 1 685
Sędzia: Indie Pranjal Banerjee
11 czerwca 2019
14:15 CET
Brunei 
Rmlli Gol 4'34'
2:1
(2:0)
 Mongolia
Gol 47' (k.) Tsedenbal
Hassanal Bolkiah National Stadium, Bandar Seri Begawan
Widzów: 17 210
Sędzia: Jordania Ahmad Yacoub Ibrahim
  •  Mongolia wygrała w dwumeczu 3-2 i awansowała do drugiej rundy.

6 czerwca 2019
13:30 CET
Makau 
1:0
(0:0)
 Sri Lanka Zhuhai Sports Center Stadium, Zhuhai (Chiny)[7]
Widzów: 901
Sędzia: Korea Południowa Kim Dae-yong
11 czerwca 2019
12:00 CET
Sri Lanka  3-0
(w/o)[8]
 Makau Sugathadasa Stadium, Kolombo

Sędzia: Turkmenistan Çarymyrat Kurbanow
  •  Sri Lanka wygrała w dwumeczu 3-1 i awansowała do drugiej rundy

6 czerwca 2019
13:30 CET
Laos  0:1
(0:0)
 Bangladesz
Gol 71' Hasan
Nowy Stadion Narodowy Laosu, Wientian
Widzów: 4 572
Sędzia: Hongkong Ho Wai Sing
11 czerwca 2019
15:00 CET
Bangladesz  0:0  Laos Stadion Narodowy Bangabandhu, Dhaka
Widzów: 7 453
Sędzia: Kirgistan Timur Faizullin
  •  Bangladesz wygrał w dwumeczu 1-0 i awansował do drugiej rundy.

7 czerwca 2019
14:45 CET
Malezja 
Corbing-Ong Gol 12'
Shahrel Fikri Gol 23'
Talaha Gol 43'
Safawi Gol 45+1'59'
Nasir Gol 78'
Rashid Gol 89'
7:1
(4:0)
 Timor Wschodni
Gol 52' Freitas
Stadion Narodowy Bukit Jalil, Kuala Lumpur
Widzów: 4 244
Sędzia: Uzbekistan Sherzod Kasimov
11 czerwca 2019
14:45 CET
Timor Wschodni 
1:5
(0:3)
 Malezja
Gol 10'17'64' Shahrel Fikri
Gol 37' Sumareh
Gol 55' Rashid
Stadion Narodowy Bukit Jalil, Kuala Lumpur
Widzów: 12 776
Sędzia: Japonia Yusuke Araki
  •  Malezja wygrała w dwumeczu 12-2 i awansowała do drugiej rundy.

6 czerwca 2019
13:30 CET
Kambodża 
Chanthea Gol 81'
Sokumpheak Gol 84'
2:0
(0:0)
 Pakistan Stadion Olimpijski w Phnom Penh, Phnom Penh
Widzów: 33 706
Sędzia: Australia Shaun Evans
11 czerwca 2019
18:00 CET
Pakistan 
Bashir Gol 18' (k.)
1:2
(1:0)
 Kambodża
Gol 64' Sath
Gol 89' Bunheang
Stadion Al-Ahli w Ad-Dausze, Doha (Katar)
Widzów: 300
Sędzia: Syria Hanna Hattab
  •  Kambodża wygrała w dwumeczu 4-1 i awansowała do drugiej rundy.

6 czerwca 2019
14:00 CET
Bhutan 
Dorji Gol 35'
1:0
(1:0)
 Guam Changlimithang, Thimphu
Widzów: 8 000
Sędzia: Oman Omar Al-Yaqoubi
11 czerwca 2019
07:15 CET
Guam 
Lagutang Gol 23'
Cunliffe Gol 27'82'90+4'
Malcolm Gol 51'
5:0
(2:0)
 Bhutan Guam Football Association National Training Center, Dededo
Widzów: 1 029
Sędzia: Chińskie Tajpej Yu Ming-hsun
  •  Guam wygrało w dwumeczu 5-1 i awansowało do drugiej rundy.

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

W tej rundzie bierze udział 6 zespołów z poprzedniej rundy oraz 34 najwyżej notowane zespoły strefy AFC według rankingu FIFA z kwietnia 2019. Zostały one podzielone na osiem grup, liczących po pięć zespołów. Zwycięzcy grup oraz cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc zapewniają sobie awans do Pucharu Azji 2023. Pozostałe drużyny z drugich miejsc, wszystkie drużyny, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach oraz 4 najlepsze z czwartych miejsc zagrają w trzeciej, decydującej rundzie eliminacji. Reszta drużyn (czyli pozostałe drużyny z czwartych miejsc oraz wszystkie z piątych miejsc) zagrają w dodatkowej dwustopniowej fazie play-off, gdzie mecze rozgrywane będą systemem mecz i rewanż. W ten sposób wyłonionych zostało ostatnich osiem drużyn, które wezmą udział w trzeciej rundzie eliminacji.

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

Losowanie zostało przeprowadzone 17 kwietnia 2019 roku razem z losowaniem pierwszej rundy.

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4 Koszyk 5
  1.  Iran (20)
  2.  Japonia (28)
  3.  Korea Południowa (37)
  4.  Australia (43)
  5.  Katar (55)
  6.  Zjednoczone Emiraty Arabskie (67)
  7.  Arabia Saudyjska (69)
  8.  Chiny (73)
  1.  Irak (77)
  2.  Uzbekistan (82)
  3.  Syria (85)
  4.  Oman (86)
  5.  Liban (86)
  6.  Kirgistan (95)
  7.  Wietnam (96)
  8.  Jordania (98)
  1.  Palestyna (100)
  2.  Indie (101)
  3.  Bahrajn (110)
  4.  Tajlandia (116)
  5.  Tadżykistan (120)
  6.  Korea Północna (122)
  7.  Chińskie Tajpej (126)
  8.  Filipiny (126)
  1.  Turkmenistan (135)
  2.  Mjanma (148)
  3.  Hongkong (141)
  4.  Jemen (144)
  5.  Afganistan (149)
  6.  Malediwy (151)
  7.  Kuwejt (156)
  8.  Malezja (159)
  1.  Indonezja (160)
  2.  Singapur (162)
  3.  Nepal (165)
  4.  Kambodża (169)
  5.  Bangladesz (183)
  6.  Mongolia (187)
  7.  Guam (190)
  8.  Sri Lanka (201)

Legenda:

  • Msc. – miejsce,
  • M – liczba rozegranych meczów,
  • W – mecze wygrane,
  • R – mecze zremisowane,
  • P – mecze przegrane,
  • Br+ – bramki zdobyte,
  • Br- – bramki stracone,
  • Pkt. – punkty (3 za zwycięstwo, 1 za remis, 0 za porażkę)
awans do Pucharu Azji 2019
awans do trzeciej rundy
awans do fazy play-off

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Syria 5 5 0 0 14 4 +10 15
2.  Chiny 4 2 1 1 13 2 +11 7
3.  Filipiny 5 2 1 2 8 8 0 7
4.  Malediwy 5 2 0 3 6 10 −4 6
5.  Guam 5 0 0 5 2 19 −17 0

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Australia 4 4 0 0 16 1 +15 12
2.  Kuwejt 5 3 1 1 17 3 +14 10
3.  Jordania 5 3 1 1 10 2 +8 10
4.  Nepal 5 1 0 4 2 16 −14 3
5.  Chińskie Tajpej 5 0 0 5 2 23 −21 0

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Irak 5 3 2 0 9 2 +7 11
2.  Bahrajn 5 2 3 0 3 1 +2 9
3.  Iran 4 2 0 2 17 3 +14 6
4.  Hongkong 5 1 2 2 3 5 −2 5
5.  Kambodża 5 0 1 4 1 22 −21 1

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Uzbekistan 5 3 0 2 12 6 +6 9
2.  Arabia Saudyjska 4 2 2 0 8 4 +4 8
3.  Singapur 5 2 1 2 7 10 −3 7
4.  Jemen 5 1 2 2 6 11 −5 5
5.  Palestyna 5 1 1 3 3 5 −2 4

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Katar 5 4 1 0 11 1 +10 13
2.  Oman 5 4 0 1 11 4 +7 12
3.  Afganistan 5 1 1 3 2 11 −9 4
4.  Indie 5 0 3 2 3 5 −2 3
5.  Bangladesz 4 0 1 3 2 8 −6 1

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Japonia 4 4 0 0 13 0 +13 12
2.  Kirgistan 5 2 1 2 10 5 +5 7
3.  Tadżykistan 5 2 1 2 6 8 −2 7
4.  Mjanma 5 2 0 3 5 13 −8 6
5.  Mongolia 5 1 0 4 10 18 −8 3

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Wietnam 5 3 2 0 5 1 +4 11
2.  Malezja 5 3 0 2 8 6 +2 9
3.  Tajlandia 5 2 2 1 6 3 +3 8
4.  Zjednoczone Emiraty Arabskie 4 2 0 2 8 4 +4 6
5.  Indonezja 5 0 0 5 3 16 −13 0

Grupa H[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Turkmenistan 5 3 0 2 8 5 +3 9
2.  Korea Południowa 4 2 2 0 10 0 +10 8
3.  Liban 5 2 2 1 5 3 +2 8
4.  Korea Północna 5 2 2 1 4 3 +1 8
5.  Sri Lanka 5 0 0 5 0 16 −16 0

Klasyfikacja drużyn z drugich miejsc[edytuj | edytuj kod]

Do sklasyfikowania drużyn z drugich miejsc przyjęto następujące kryteria:

  1. Zdobyte punkty w drugiej rundzie
  2. Różnica bramek
  3. Bramki strzelone
  4. Dodatkowy mecz na neutralnym terenie (tylko jeśli FIFA wyrazi zgodę na jego rozegranie)
Gr. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
E  Oman 5 4 0 1 11 4 7 12
B  Kuwejt 5 3 1 1 17 3 14 10
G  Malezja 5 3 0 2 8 6 2 9
C  Bahrajn 5 2 3 0 3 1 2 9
H  Korea Południowa 4 2 2 0 10 0 10 8
D  Arabia Saudyjska 4 2 2 0 8 4 4 8
A  Chiny 4 2 1 1 13 2 11 7
F  Kirgistan 5 2 1 2 10 5 5 7

Klasyfikacja drużyn z czwartych miejsc[edytuj | edytuj kod]

Do sklasyfikowania drużyn z drugich miejsc przyjęto następujące kryteria:

  1. Zdobyte punkty w drugiej rundzie
  2. Różnica bramek
  3. Bramki strzelone
  4. Dodatkowy mecz na neutralnym terenie (tylko jeśli FIFA wyrazi zgodę na jego rozegranie)
Gr. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
H  Korea Północna 5 2 2 1 4 3 +1 8
G  Zjednoczone Emiraty Arabskie 4 2 0 2 8 4 +4 6
A  Malediwy 5 2 0 3 6 10 -4 6
F  Mongolia 5 2 0 3 5 13 -8 6
C  Hongkong 5 1 2 2 3 5 -2 5
D  Jemen 5 1 2 2 6 11 -5 5
E  Indie 5 0 3 2 3 5 -2 3
B  Nepal 5 1 0 4 2 16 -14 3

Runda play-off[edytuj | edytuj kod]

Runda play-off będzie składać się z dwóch rund w systemie mecz i rewanż, które wyłonią sześć zespołów, które będą dalej uczestniczyć w eliminacjach.

Trzecia runda[edytuj | edytuj kod]

W trzeciej rundzie będą uczestniczyć 24 zespoły, które zostaną podzielone na sześć grup. Z każdej grupy awans uzyskają dwie najlepsze drużyny, co daje łącznie 12 miejsc premiowanych awansem do Pucharu Azji 2023.

Strzelcy[edytuj | edytuj kod]

7 goli
6 goli
5 goli
4 gole
3 gole
2 gole
1 gol
Gol samobójczy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FIFA.com, The FIFA/Coca-Cola World Ranking – Ranking Table – FIFA.com, www.fifa.com [dostęp 2019-12-23] (ang.).
  2. AFC, AFC Competitions Calendar 2019.
  3. AFC, AFC Competitions Calendar 2020.
  4. AFC, AFC Competitions Calendar 2021.
  5. AFC, AFC Competitions Calendar 2022.
  6. W nawiasie podane miejsce w rankingu FIFA w chwili losowania danej rundy.
  7. Mecz rozegrany został w Chinach, z uwagi na remont stadionu Estádio Campo Desportivo.
  8. Związek Piłki Nożnej Makau postanowił nie wysyłać reprezentacji na mecz wyjazdowy w stolicy Sri Lanki z powodów bezpieczeństwa. Było to związane z zamachami. FIFA postanowiła ukarać r.Makau i zwycięstwo zostało przyznane Sri Lance. Dzięki temu w dwumeczu to reprezentacja Sri Lanki wygrała 3:1 i awansuje do drugiej rundy eliminacji