Puchar Europy Mistrzów Klubowych w piłce siatkowej (1980/1981)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1980/1981
European Champion Clubs' Cup 1980/1981
1979/1980 1981/1982
Szczegóły rozgrywek
Organizator Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej
Termin 01.06.1980 - 30.04.1981
Sezon 22.
Miejsce finału Hiszpania Palma de Mallorca
Liczba drużyn 25
Zwycięzca Rumunia w epoce komunizmu Dinamo Bukareszt
Statystyki rozgrywek
Liczba meczów 48
Liczba setów 178 (3,71 na mecz)

Puchar Europy Mistrzów Krajowych 1980/1981 – 22. sezon Pucharu Europy Mistrzów Krajowych rozgrywanego od 1959 roku, organizowanego przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla męskich klubowych zespołów siatkarskich „starego kontynentu”.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • W fazie kwalifikacyjnej i w dwóch rundach fazy głównej drużyny rozgrywały ze sobą dwumecz, z którego lepsza awansowała dalej. O awansie decydowały kolejno: liczba wygranych meczów, liczba wygranych setów, liczba zdobytych małych punktów.
  • Do turnieju finałowego awansowały 4 zespoły. Rozegrały one pomiędzy sobą po jednym spotkaniu. Zwycięzca otrzymywał 2 punkty, natomiast przegrany - 1 punkt. Zwycięzcą został klub, który po rozegraniu wszystkich meczów turnieju finałowego zdobył najwięcej punktów.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Państwo Drużyny
 Albania Dinamo Tirana
 Austria Sokol Wiedeń
 Belgia VC Ruisbroek
 Bułgaria Lewski Spartak Sofia
 Czechosłowacja VK Dukla Liberec
 Dania VKV Gladsaxe
 Finlandia NMKY Pieksämäki
 Francja Asnières Sport Paryż
 Grecja Olympiakos Pireus
 Hiszpania Real Madryt
 Holandia Delta Lloyd AMVJ Amstelveen
 Izrael Hapoel Ha-Mapil
 Jugosławia Veliko Gradište SK
 Norwegia KFUM Volda
 Polska Gwardia Wrocław
 Portugalia Leixões SC
 RFN München 1860
 Rumunia Dinamo Bukareszt
 Szwajcaria VCB Biel/Bienne
 Szwecja Storno Lidingö
 Turcja Eczasibasi Stambuł
 Węgry Budapest Honvéd
 Włochy Pallavolo Katania
Klippan Turyn
 ZSRR CSKA Moskwa

Runda wstępna[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
Dinamo Tirana Albania 3:1 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVeliko Gradiste  
Veliko Gradiste Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 AlbaniaDinamo Tirana  
TSV 1860 Monachium Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 1:3 IzraelHapoel Ha-Mapil  
Hapoel Ha-Mapil Izrael 1:3 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)TSV 1860 Monachium  
TSV 1860 Monachium Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:1 IzraelHapoel Ha-Mapil  
Sokol Wiedeń Austria 1:3 WęgryHonvéd Budapeszt  
Honvéd Budapeszt Węgry 3:0 AustriaSokol Wiedeń  
Delta Lloyd AMVJ Amstelveen Holandia 3:0 SzwecjaStorno Lidingö 15:7, 15:12, 15:7
Storno Lidingö Szwecja 1:3 HolandiaDelta Lloyd AMVJ Amstelveen 13:15, 15:6, 10:15, 14:16
Pallavolo Katania Włochy 3:0 PortugaliaLeixões Porto  
Leixões Porto Portugalia 2:3 WłochyPallavolo Katania  
VC Biel Szwajcaria 3:1 NorwegiaKFUM Volda 15:6, 15:10, 9:15, 15:5
KFUM Volda Norwegia 3:2 SzwajcariaVC Biel  
02.11 Olympiakos Pireus Grecja 2:3 PolskaGwardia Wrocław 15:13, 12:15, 15:12, 9:15, 6:15
09.11 Gwardia Wrocław Polska 3:2 GrecjaOlympiakos Pireus 12:15, 10:15, 16:14, 15:8, 15:11
Real Madryt Hiszpania 3:1 FrancjaAsnières Sport  
Asnières Sport Francja 3:2 HiszpaniaReal Madryt  
Gladsaxe Dania 0:3 BelgiaVC Ruisbroek  
VC Ruisbroek Belgia 3:1 DaniaGladsaxe  

I runda[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
Lewski Spartak Sofia Bułgaria 3:1 RumuniaDinamo Bukareszt  
Dinamo Bukareszt Rumunia 3:0 BułgariaLewski Spartak Sofia  
Veliko Gradiste Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)TSV 1860 Monachium 15:3, 15:7, 15:10
TSV 1860 Monachium Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 2:3 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVeliko Gradiste 15:9, 4:15, 15:13, 9:15, 14:16
Honvéd Budapeszt Węgry 0:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa  
CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:0 WęgryHonvéd Budapeszt  
Klippan Turyn Włochy 3:0 HolandiaDelta Lloyd AMVJ Amstelveen 15:6, 15:7, 15:5
Delta Lloyd AMVJ Amstelveen Holandia 1:3 WłochyKlippan Turyn 14:16, 9:15, 15:13, 9:15
Pallavolo Katania Włochy 3:0 SzwajcariaVC Biel 15:12, 15:6, 16:14
VC Biel Szwajcaria 0:3 WłochyPallavolo Katania 11:15, 9:15, 14:16
14.12 Gwardia Wrocław Polska 3:1 CzechosłowacjaVK Dukla Liberec 16:14, 15:11, 13:15, 15:3
21.12 VK Dukla Liberec Czechosłowacja 0:3 PolskaGwardia Wrocław 4:15, 4:15, 13:15
Real Madryt Hiszpania 3:1 TurcjaEczacıbaşı Stambuł  
Eczacıbaşı Stambuł Turcja 3:1 HiszpaniaReal Madryt  
VC Ruisbroek Belgia 0:3 FinlandiaNMKY Pieksämäki  
NMKY Pieksämäki Finlandia 3:0 BelgiaVC Ruisbroek  

II runda[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
Dinamo Bukareszt Rumunia 3:0 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVeliko Gradiste  
Veliko Gradiste Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 0:3 RumuniaDinamo Bukareszt  
CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:1 WłochyKlippan Turyn  
Klippan Turyn Włochy 2:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa  
10.01 Pallavolo Katania Włochy 0:3 PolskaGwardia Wrocław 11:15, 11:15, 14:16
17.01 Gwardia Wrocław Polska 3:0 WłochyPallavolo Katania 15:4, 15:8, 15:8
Eczacıbaşı Stambuł Turcja 3:0 FinlandiaNMKY Pieksämäki  
NMKY Pieksämäki Finlandia 3:0 TurcjaEczacıbaşı Stambuł  

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Rumunia w epoce komunizmu Dinamo Bukareszt 6 3 3 0 9 2 4.5 150 100 1.5
2 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich CSKA Moskwa 5 3 2 1 8 4 2 159 127 1.25
3 Polska Gwardia Wrocław 4 3 1 2 3 8 0.38 106 142 0.75
4 Finlandia NMKY Pieksämäki 3 3 0 3 3 9 0.33 123 169 0.73

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
20.02 Dinamo Bukareszt Rumunia 3:0 FinlandiaNMKY Pieksämäki 15:11, 15:5, 15:10
20.02 Gwardia Wrocław Polska 0:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 7:15, 9:15, 6:15
21.02 NMKY Pieksämäki 1:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 11:15, 15:13, 13:15, 6:15
21.02 Dinamo Bukareszt Rumunia 3:0 PolskaGwardia Wrocław 15:7, 15:6, 15:5
22.02 Gwardia Wrocław Polska 3:2 FinlandiaNMKY Pieksämäki 15:2, 12:15, 15:12, 9:15, 15:8
22.02 Dinamo Bukareszt Rumunia 3:2 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 15:11, 15:9, 7:15, 8:15, 15:6

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna
Gold medal world centered-2.svg Rumunia Dinamo Bukareszt
Silver medal world centered-2.svg Rosja CSKA Moskwa
Bronze medal world centered-2.svg Polska Gwardia Wrocław
4. Finlandia NMKY Pieksämäki

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]