Puchar Europy Mistrzów Klubowych w piłce siatkowej (1988/1989)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1988/1989
European Champion Clubs' Cup 1988/1989
1987/1988 1989/1990
Szczegóły rozgrywek
Organizator Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej
Termin 06.12.1988 - 08.03.1989
Sezon 30.
Miejsce finału Grecja Ateny
Zwycięzca Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich CSKA Moskwa
Strona internetowa

Puchar Europy Mistrzów Krajowych 1988/1989 – 30. sezon Pucharu Europy Mistrzów Krajowych rozgrywanego od 1959 roku, organizowanego przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla męskich klubowych zespołów siatkarskich „starego kontynentu”.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • W fazie kwalifikacyjnej i w rundzie fazy głównej drużyny rozgrywały ze sobą dwumecz, z którego lepsza awansowała dalej. O awansie decydowały kolejno: liczba wygranych meczów, liczba wygranych setów, liczba zdobytych małych punktów.
  • W fazie grupowej 8 zespołów podzielone zostały na dwie grupy, gdzie rozegrane zostały spotkania systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Zwycięzca otrzymywał 2 punkty, natomiast przegrany – 1 punkt. Zwycięzcą został klub, który po rozegraniu wszystkich meczów turnieju finałowego zdobył najwięcej punktów.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Państwo Drużyna
 Anglia Mallory Mastermail Londyn
 Austria TJS Möma Wiedeń
 Belgia VC Lennik
 Bułgaria CSKA Sofia
 Cypr Anorthosis Famagusta
 Czechosłowacja Aero Odolena Voda
 Dania Holte IF Hillerod
 Grecja Olympiakos Pireus
 Finlandia Rantaperkiön Isku
 Francja AS Fréjus
 Hiszpania CV Palma
 Holandia Brother Martinus Amstelveen
 Izrael Hapoel Matte Aszer Akka
 Jugosławia Vojvodina Nowy Sad
 Luksemburg VC Mamer
 Polska Hutnik Kraków
 Portugalia FC Porto
 NRD Traktor Schwerin
 RFN Hamburger SV
 Rumunia Steaua Bukareszt
 Szwajcaria VBC Leysin
 Szwecja Sollentuna Sztokholm
 Turcja Galatasaray Stambuł
 Węgry Tungsram Budapeszt
 Włochy Panini Modena
 ZSRR CSKA Moskwa

Runda wstępna[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
Tungsram Budapeszt Węgry 3:1 Niemiecka Republika DemokratycznaTraktor Schwerin 15:11, 8:15, 15:13, 15:4
Traktor Schwerin Niemiecka Republika Demokratyczna 3:0 WęgryTungsram Budapeszt 15:7, 15:8, 15:4
Olympiakos Pireus Grecja 3:0 PortugaliaFC Porto 15:8, 15:3, 15:2
FC Porto Portugalia 0:3 GrecjaOlympiakos Pireus 5:15, 3:15, 11:15
Galatasaray Stambuł Turcja 3:1 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 15:9, 14:16, 15:5, 15:13
Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:1 TurcjaGalatasaray Stambuł 15:4, 15:6, 15:6
Sollentuna Sztokholm Szwecja 1:3 BelgiaVC Lennik 15:10, 12:15, 15:17, 9:15
VC Lennik Belgia 3:1 SzwecjaSollentuna Sztokholm 9:15, 15:5, 15:9, 15:7
VC Mamer Luksemburg 0:3 NorwegiaUlriken Bergen 10:15, 1:15, 2:15
Ulriken Bergen Norwegia 3:2 LuksemburgVC Mamer 15:6, 11:15, 15:4, 12:15, 15:10
TJS Möma Wiedeń Austria 3:2 PolskaHutnik Kraków 8:15, 16:14, 16:14, 8:15, 15:11
Hutnik Kraków Polska 3:0 AustriaTJS Möma Wiedeń 15:5, 15:4, 15:6
Holte IF Hillerod Dania 0:3 FinlandiaRantaperkiön Isku 15:17, 6:15, 6:15
Rantaperkiön Isku Finlandia 3:0 DaniaHolte IF Hillerod 15:4, 15:11, 17:16
Anorthosis Famagusta Cypr 0:3 RumuniaSteaua Bukareszt 3:15, 1:15, 2:15
Steaua Bukareszt Rumunia 3:1 CyprAnorthosis Famagusta 15:0, 3:15, 15:6, 15:2
Mallory Mastermail Londyn Anglia 0:3 IzraelHapoel Matte Aszer Akka 11:15, 11:15, 7:15
Hapoel Matte Aszer Akka Izrael 3:0 AngliaMallory Mastermail Londyn 15:13, 15:10, 15:12
CV Palma Majorka Hiszpania 3:0 CzechosłowacjaAero Odolena Voda 15:8, 15:10, 15:12
Aero Odolena Voda Czechosłowacja 3:1 HiszpaniaCV Palma Majorka 15:13, 15:4, 11:15, 15:6
AS Fréjus Francja 3:0 SzwajcariaVBC Leysin 15:9, 15:2, 15:12
VBC Leysin Szwajcaria 0:3 FrancjaAS Fréjus 12:15, 13:15, 7:15

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
05.12 CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:1 Niemiecka Republika DemokratycznaTraktor Schwerin 15:6, 15:4, 6:15, 16:14
11.12 Traktor Schwerin Niemiecka Republika Demokratyczna 0:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 1:15, 3:15, 15:17
04.12 Olympiakos Pireus Grecja 3:0 HolandiaBrother Martinus Amstelveen 15:8, 15:3, 15:9
09.12 Brother Martinus Amstelveen Holandia 0:3 GrecjaOlympiakos Pireus 12:15, 12:15, 7:15
04.12 VC Lennik Belgia 3:1 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 11:15, 15:13, 17:15, 15:8
11.12 Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 BelgiaVC Lennik 15:7, 15:4, 15:9
04.12 CSKA Sofia Bułgaria 3:0 NorwegiaUlriken Bergen 15:2, 15:4, 15:7
11.12 Ulriken Bergen Norwegia 2:3 BułgariaCSKA Sofia 11:15, 9:15, 15:8, 15:9, 13:15
04.12 Hutnik Kraków Polska 3:0 WłochyPanini Modena 15:10, 15:9, 15:5
11.12 Panini Modena Włochy 3:0 PolskaHutnik Kraków 15:6, 15:7, 15:2
04.12 Hamburger SV Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:0 FinlandiaRanta Tirkion Tampere 15:11, 15:9, 15:10
11.12 Ranta Tirkion Tampere Finlandia 3:2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)Hamburger SV 7:15, 15:13, 15:9, 5:15, 17:15
04.12 Steaua Bukareszt Rumunia 3:0 IzraelHapoel Matte Aszer Akka 15:2, 15:7, 15:11
11.12 Hapoel Matte Aszer Akka Izrael 1:3 RumuniaSteaua Bukareszt 6:15, 15:13, 8:15, 3:15
03.12 AS Fréjus Francja 3:0 HiszpaniaCV Palma Majorka 15:6, 15:6, 15:13
11.12 CV Palma Majorka Hiszpania 3:0 FrancjaAS Fréjus 15:4, 15:5, 15:9

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
11.01 CSKA Sofia Bułgaria 3:0 GrecjaOlympiakos Pireus 16:14, 15:6, 15:8
11.01 Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 1:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 8:15, 5:15, 15:11, 5:15
18.01 Olympiakos Pireus Grecja 1:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 10:15, 6:15, 15:8, 12:15
18.01 CSKA Sofia Bułgaria 3:1 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 15:6, 9:15, 15:13, 15:1
25.01 Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:1 GrecjaOlympiakos Pireus 15:12, 10:15, 15:6, 15:7
25.01 CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:0 BułgariaCSKA Sofia 15:3, 15:5, 15:6
08.02 CSKA Sofia Bułgaria 2:3 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 7:15, 15:10, 13:15, 14:16, 10:15
08.02 Olympiakos Pireus Grecja 3:0 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 15:12, 15:6, 15:12
15.02 Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 BułgariaCSKA Sofia 15:6, 15:8, 17:15
15.02 CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:0 GrecjaOlympiakos Pireus 15:6, 15:3, 15:5
22.02 CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:1 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 15:13, 15:5, 8:15, 15:7
22.02 Olympiakos Pireus Grecja 3:0 BułgariaCSKA Sofia 15:8, 15:5, 15:6

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich CSKA Moskwa 12 6 6 0 18 5 3.6 321 205 1.57
2 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vojvodina Nowy Sad 8 6 2 4 9 13 0.69 240 277 0.87
3 Grecja Olympiakos Pireus 8 6 2 4 8 12 0.67 215 248 0.87
4 Bułgaria CSKA Sofia 8 6 2 4 8 13 0.62 223 269 0.83

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
12.01 Panini Modena Włochy 3:0 RumuniaSteaua Bukareszt 15:3, 15:6, 15:2
13.01 Hamburger SV Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:2 HiszpaniaCV Palma Majorka 15:7, 11:15, 13:15, 15:7, 15:11
18.01 Steaua Bukareszt Rumunia 1:3 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)Hamburger SV 8:15, 14:16, 15:11, 13:15
18.01 CV Palma Majorka Hiszpania 0:3 WłochyPanini Modena 6:15, 5:15, 6:15
25.01 Panini Modena Włochy 3:0 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)Hamburger SV 15:12, 15:10, 15:6
25.01 Steaua Bukareszt Rumunia 3:2 HiszpaniaCV Palma Majorka 9:15, 15:4, 10:15, 15:12, 15:13
08.02 CV Palma Majorka Hiszpania 0:3 RumuniaSteaua Bukareszt 7:15, 7:15, 9:15
08.02 Hamburger SV Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 2:3 WłochyPanini Modena 14:16, 15:6, 3:15, 15:13, 10:15
13.02 Steaua Bukareszt Rumunia 1:3 WłochyPanini Modena 15:12, 14:16, 13:15, 9:15
15.02 CV Palma Majorka Hiszpania 1:3 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)Hamburger SV 7:15, 7:15, 15:5, 10:15
19.02 Hamburger SV Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:1 RumuniaSteaua Bukareszt 15:6, 15:5, 14:16, 15:12
22.02 Panini Modena Włochy 3:0 HiszpaniaCV Palma Majorka 15:5, 15:4, 15:13

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Panini Modena 12 6 6 0 18 3 6 303 186 1.63
2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hamburger SV 10 6 4 2 14 11 1.27 320 293 1.09
3 Rumunia Steaua Bukareszt 8 6 2 4 9 14 0.64 260 301 0.86
4 Hiszpania CV Palma Majorka 6 6 0 6 5 18 0.28 215 318 0.68

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Grecja Ateny

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.03 CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 3:1 WłochyPanini Modena 10:15, 15:12, 15:5, 15:4

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna
Gold medal world centered-2.svg Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich CSKA Moskwa
Silver medal world centered-2.svg Włochy Panini Modena
3. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hamburger SV
4. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vojvodina Nowy Sad
5. Grecja Olympiakos Pireus
6. Rumunia Steaua Bukareszt
7. Bułgaria CSKA Sofia
8. Hiszpania CV Palma Majorka

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]