Puchar Europy Mistrzów Klubowych w piłce siatkowej (1989/1990)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1989/1990
European Champion Clubs' Cup 1989/1990
1988/1989 1990/1991
Szczegóły rozgrywek
Organizator Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej
Termin 04.11.1989 - 11.03.1990
Sezon 31.
Miejsce finału Holandia Amstelveen
Zwycięzca Włochy Philips Modena
Strona internetowa

Puchar Europy Mistrzów Krajowych 1989/1990 – 31. sezon Pucharu Europy Mistrzów Krajowych rozgrywanego od 1959 roku, organizowanego przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla męskich klubowych zespołów siatkarskich „starego kontynentu”.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

  • W fazie kwalifikacyjnej i w rundzie fazy głównej drużyny rozgrywały ze sobą dwumecz, z którego lepsza awansowała dalej. O awansie decydowały kolejno: liczba wygranych meczów, liczba wygranych setów, liczba zdobytych małych punktów.
  • Do fazy grupowej awansowało 8 zespołów, podzielonych na dwie grupy. Rozegrały one pomiędzy sobą mecz i rewanż. Zwycięzca otrzymywał 2 punkty, natomiast przegrany – 1 punkt. Zwycięzcą został klub, który po rozegraniu wszystkich meczów turnieju finałowego zdobył najwięcej punktów. Dwa najlepsze zespoły awansowały do turnieju finałowego.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Państwo Drużyna
 Albania Dinamo Tirana
 Austria TJ Sokol-Möma Wiedeń
 Belgia Knack Roeselare
 Bułgaria CSKA Sofia
 Czechosłowacja Ruda Hvezda Praga
 Cypr Anorthosis Famagusta
 Dania Holte IF Hillerod
 Finlandia Verkauden Tarmo
 Francja AS Frejus
 Grecja Olympiakos Pireus
 Hiszpania CV Palma
 Holandia Delta Lloyd AMVJ Amstelveen
 Islandia Akureyrar
 Izrael Hapoel Bat Jam
 Jugosławia Vojvodina Nowy Sad
 Luksemburg VC Strassen
 Polska Hutnik Kraków
 Portugalia Leixoes Matosinhos
 NRD SC Lipsk
 RFN Bayer Leverkusen
 Rumunia Steaua Bukareszt
 Szwajcaria VBC Leysin
 Szwecja VBK Kungälv
 Turcja Galatasaray Stambuł
 Węgry Csepel SC
 Włochy Philips Modena
 ZSRR CSKA Moskwa

Runda wstępna[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
Hapoel Bat Jam Izrael 1:3 HolandiaDelta Lloyd AMVJ Amstelveen 12:15, 13:15, 17:15, 4:15
Delta Lloyd AMVJ Amstelveen Holandia 3:0 IzraelHapoel Bat Jam 15:6, 15:8, 15:12
Knack Roeselare Belgia 0:3 FrancjaAS Frejus 11:15, 6:15, 13:15
AS Frejus Francja 3:1 BelgiaKnack Roeselare 12:15, 15:6, 15:8, 15:3
Hutnik Kraków Polska 3:2 FinlandiaVerkauden Tarmo 15:11, 13:15, 15:12, 13:15, 15:8
Verkauden Tarmo Finlandia 3:1 PolskaHutnik Kraków 11:15, 16:14, 15:9, 15:6
Galatasaray Stambuł Turcja 1:3 Niemiecka Republika DemokratycznaSC Lipsk 7:15, 15:8, 13:15, 6:15
SC Lipsk Niemiecka Republika Demokratyczna 3:0 TurcjaGalatasaray Stambuł 15:6, 15:4, 15:8
Leixoes Matosinhos Portugalia 3:2 AustriaTJ Sokol-Möma Wiedeń 9:15, 8:15, 15:7, 15:9, 15:7
TJ Sokol-Möma Wiedeń Austria 3:0 PortugaliaLeixoes Matosinhos 15:12, 15:13, 15:6
Bayer Leverkusen Republika Federalna Niemiec (1949–1990) 3:1 HiszpaniaCV Palma 15:7, 13:15, 15:4, 15:11
CV Palma Hiszpania 3:0 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)Bayer Leverkusen 15:6, 15:17, 15:9
VC Strassen Luksemburg 3:0 IslandiaKA Akureyri 15:2, 15:3, 15:10
KA Akureyri Islandia 0:3 LuksemburgVC Strassen 4:15, 10:15, 11:15
VBC Leysin Szwajcaria 0:3 GrecjaOlympiakos Pireus 7:15, 10:15, 9:15
Olympiakos Pireus Grecja 3:0 SzwajcariaVBC Leysin 15:13, 15:4, 15:4
Dinamo Tirana Albania 3:0 WęgryCsepel Budapeszt 15:3, 15:9, 15:11
Csepel Budapeszt Węgry 3:1 AlbaniaDinamo Tirana 13:15, 15:6, 15:8, 15:10
Ruda Hvezda Praga Czechosłowacja 3:0 CyprAnorthosis Famagusta 15:5, 15:7, 15:4
Anorthosis Famagusta Cypr 0:3 CzechosłowacjaRuda Hvezda Praga 1:15, 7:15, 13:15
Holte IF Dania 3:2 SzwecjaVBK Kungälv 15:5, 8:15, 13:15, 15:13, 15:6
VBK Kungälv Szwecja 0:3 DaniaHolte IF 14:16, 10:15, 7:15

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
Philips Modena Włochy 3:0 HolandiaDelta Lloyd AMVJ Amstelveen 15:7, 15:9, 15:7
Delta Lloyd AMVJ Amstelveen Holandia 1:3 WłochyPhilips Modena 6:15, 17:15, 8:15, 11:15
AS Frejus Francja 3:1 Związek Socjalistycznych Republik RadzieckichCSKA Moskwa 15:7, 16:14, 12:15, 15:5
CSKA Moskwa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 0:3 FrancjaAS Frejus 9:15, 7:15, 13:15
Verkauden Tarmo Finlandia 3:0 RumuniaSteaua Bukareszt 15:5, 16:14, 15:11
Steaua Bukareszt Rumunia 3:1 FinlandiaVerkauden Tarmo 15:6, 15:8, 10:15, 15:5
SC Lipsk Niemiecka Republika Demokratyczna 3:1 AustriaTJ Sokol-Möma Wiedeń 16:17, 15:11, 15:12, 15:8
TJ Sokol-Möma Wiedeń Austria 3:1 Niemiecka Republika DemokratycznaSC Lipsk 11:15, 15:10, 16:14, 16:14
CV Palma Hiszpania 3:0 LuksemburgVC Strassen 15:2, 15:5, 15:8
VC Strassen Luksemburg 1:3 HiszpaniaCV Palma 8:15, 15:13, 7:15, 12:15
Olympiakos Pireus Grecja 2:3 BułgariaCSKA Sofia 15:13, 3:15, 15:11, 10:15, 11:15
CSKA Sofia Bułgaria 3:1 GrecjaOlympiakos Pireus 15:4, 11:15, 17:16, 15:3
Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 AlbaniaDinamo Tirana 15:6, 15:5, 15:0
Dinamo Tirana Albania 3:0 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 15:13, 15:12, 17:15
Holte IF Dania 3:1 CzechosłowacjaRuda Hvezda Praga 15:12, 15:11, 11:15, 15:11
Ruda Hvezda Praga Czechosłowacja 3:0 DaniaHolte IF 15:6, 15:8, 15:8

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
10.01 AS Frejus Francja 3:0 FinlandiaVerkauden Tarmo 17:15, 15:5, 15:10
Philips Modena Włochy 3:0 Niemiecka Republika DemokratycznaSC Lipsk 15:2, 15:11, 15:7
17.01 AS Frejus Francja 2:3 WłochyPhilips Modena 7:15, 16:14, 2:15, 15:8, 12:15
Verkauden Tarmo Finlandia 3:0 Niemiecka Republika DemokratycznaSC Lipsk 15:4, 15:8, 15:6
24.01 Philips Modena Włochy 3:0 FinlandiaVerkauden Tarmo 15:6, 15:12, 17:16
SC Lipsk Niemiecka Republika Demokratyczna 1:3 FrancjaAS Frejus 7:15, 10:15, 15:8, 9:15
07.02 Verkauden Tarmo Finlandia 0:3 WłochyPhilips Modena 13:15, 9:15, 6:15
AS Frejus Francja 3:0 Niemiecka Republika DemokratycznaSC Lipsk 15:6, 15:7, 15:4
14.02 Verkauden Tarmo Finlandia 3:1 FrancjaAS Frejus 13:15, 15:13, 15:6, 16:14
SC Lipsk Niemiecka Republika Demokratyczna 0:3 WłochyPhilips Modena 8:15, 5:15, 12:15
21.02 SC Lipsk Niemiecka Republika Demokratyczna 2:3 FinlandiaVerkauden Tarmo 11:15, 15:5, 15:13, 6:15, 10:15
Philips Modena Włochy 3:0 FrancjaAS Frejus 15:12, 15:12, 17:15

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Philips Modena 12 6 6 0 18 2 9 296 198 1.49
2 Francja AS Frejus 9 6 3 3 12 10 1.2 284 261 1.09
3 Finlandia Verkauden Tarmo 9 6 3 3 9 12 0.75 259 262 0.99
4 Niemiecka Republika Demokratyczna SC Lipsk 6 6 0 6 3 18 0.17 178 296 0.6

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
10.01 Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 HiszpaniaCV Palma 15:7, 15:7, 15:4
CSKA Sofia Bułgaria 3:1 CzechosłowacjaRuda Hvezda Praga 15:9, 15:11, 11:15, 15:8
17.01 CV Palma Hiszpania 3:0 CzechosłowacjaRuda Hvezda Praga 15:7, 15:4, 16:14
Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 BułgariaCSKA Sofia 15:13, 15:10, 15:11
24.01 CSKA Sofia Bułgaria 3:2 HiszpaniaCV Palma 15:9, 14:16, 12:15, 15:13, 15:12
Ruda Hvezda Praga Czechosłowacja 3:2 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 14:16, 15:6, 9:15, 15:13, 16:14
07.02 Ruda Hvezda Praga Czechosłowacja 0:3 HiszpaniaCV Palma 13:15, 11:15, 7:15
CSKA Sofia Bułgaria 3:1 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 15:11, 10:15, 15:5, 17:16
14.02 CV Palma Hiszpania 3:2 BułgariaCSKA Sofia 15:13, 13:15, 2:15, 15:9, 15:12
Vojvodina Nowy Sad Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii 3:0 CzechosłowacjaRuda Hvezda Praga 15:13, 15:6, 15:7
21.02 CV Palma Hiszpania 3:0 Socjalistyczna Federacyjna Republika JugosławiiVojvodina Nowy Sad 15:9, 16:14, 15:11
Ruda Hvezda Praga Czechosłowacja 1:3 BułgariaCSKA Sofia 11:15, 15:8, 11:15

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Hiszpania CV Palma 10 6 4 2 14 8 1.75 280 270 1.04
2 Bułgaria CSKA Sofia 10 6 4 2 14 11 1.27 335 303 1.11
3 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Vojvodina Nowy Sad 9 6 3 3 12 9 1.33 280 250 1.12
4 Czechosłowacja Ruda Hvezda Praga 7 6 1 5 5 17 0.29 237 309 0.77

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Holandia Amstelveen

Półfinał[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
10.03 Philips Modena Włochy 3:0 BułgariaCSKA Sofia 15:8, 15:4, 15:12
AS Frejus Francja 3:0 HiszpaniaCV Palma 15:9, 15:5, 15:1

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
11.03 CV Palma Hiszpania 3:2 BułgariaCSKA Sofia 6:15, 11:15, 15:9, 16:14, 17:15

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
11.03 Philips Modena Włochy 3:2 FrancjaAS Frejus 15:5, 13:15, 15:13, 10:15, 15:9

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna
Gold medal world centered-2.svg Włochy Philips Modena
Silver medal world centered-2.svg Francja AS Frejus
Bronze medal world centered-2.svg Hiszpania CV Palma
4. Bułgaria CSKA Sofia

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]