Puchar Europy Mistrzów Klubowych w piłce siatkowej (1996/1997)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1996/1997
European Champion Clubs' Cup
1995/1996 1997/1998
Szczegóły rozgrywek
Organizator Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej
Termin 12 października 1996 - 9 marca 1997
Sezon 38.
Miejsce finału Wiedeń,  Austria
Zwycięzca Włochy Las Valtur Modena

Puchar Europy Mistrzów Krajowych siatkarzy 1996/1997 (oficjalna nazwa: European Champion Clubs' Cup 1996/1997) - 38. sezon Pucharu Europy Mistrzów Krajowych rozgrywanego od 1959 roku, organizowanego przez Europejską Konfederację Piłki Siatkowej (CEV) w ramach europejskich pucharów dla ? męskich klubowych zespołów siatkarskich "starego kontynentu".

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Rywalizacja w fazie kwalifikacyjnej toczyła się w parach na zasadzie dwumeczów (mecz i rewanż) "systemem pucharowym" (gorszy odpada). W fazie głównej zwyzięzcy par dołączyli do rozstawionych drużyn w grupach A i B. W każdej znalazło się osiem drużyn. Po dwie najlepsze zespoły z każdej z grup awansowały do turnieju finałowego.

Turniej finałowy rozegrany został w dniach 8-9 marca w austriackim Wiedniu.

Według regulaminu o zwycięstwie w dwumeczu decydują kolejno:

  1. liczba wygranych meczów,
  2. liczba wygranych setów,
  3. liczba zdobytych małych punktów.

Drużyny uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Państwo Drużyny
Drużyny grające od I rundy
 Rumunia Ardaf Kluż-Napoka
 Albania Olimpik Tirana
 Białoruś SKA Mińsk
 Bośnia i Hercegowina OK Bihać
 Czechy Aero Odolena Voda
 Holandia Piet Zoomers/D Apeldoorn
 Luksemburg VC Mamer
 Mołdawia Moldavgidromash Kiszyniów
 Portugalia SC Espinho
 Słowacja VKP Bratysława
 Słowenia Salonit Anhovo Kanal
 Szwajcaria CS Chênois VB
 Ukraina Łokomotyw Charków
 Węgry Medikémia Szeged
Drużyny grające od II rundy
 Austria Donaukraft Wiedeń
 Belgia Noliko Maaseik
 Chorwacja HAOK Mladost Zagrzeb
 Dania Gentofte Volley
 Finlandia Telecom Finland Kuopio
 Francja Paris UC
 Izrael Hapoel Ha'Amakim
 Rosja CSKA Moskwa
 Turcja Halkbank Ankara
Drużyny grające od fazy grupowej
 Grecja Panathinaikos Ateny
 Hiszpania Caja Salamanca y Soria
 Niemcy ASV Dachau
 Łotwa Ventspils Nafta Ryga
 Polska Kazimierz Płomień Sosnowiec
 Serbia Vojvodina Nowy Sad
 Włochy Las Valtur Modena
Sisley Treviso

Faza kwalifikacyjna[edytuj | edytuj kod]

I runda[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
12.10.1996 Ardaf Kluż-Napoka Rumunia 3:0 AlbaniaOlimpik Tirana 15:7, 15:0, 15:2
19.10.1996 Olimpik Tirana Albania 0:3 RumuniaArdaf Kluż-Napoka 15:17, 11:15, 11:15
13.10.1996 SKA Mińsk Białoruś 3:0 UkrainaŁokomotyw Charków 15:10, 15:2, 15:11
20.10.1996 Łokomotyw Charków Ukraina 3:1 BiałoruśSKA Mińsk 8:15, 15:11, 16:14, 15:
13.10.1996 Moldavgidromash Kiszyniów Mołdawia 0:3 WęgryMedikémia Szeged 4:15, 5:15, 10:15
19.10.1996 Medikémia Szeged Węgry 3:0 MołdawiaMoldavgidromash Kiszyniów 15:9, 15:8, 15:8
12.10.1996 Aero Odolena Voda Czechy 3:1 HolandiaPiet Zoomers Apeldoorn 15:12, 8:15, 15:8, 15:8
19.10.1996 Piet Zoomers Apeldoorn Holandia 3:0 CzechyAero Odolena Voda 15:11, 15:11, 15:14
19.10.1996 OK Bihać Bośnia i Hercegowina 0:3 SłoweniaSalonit Anhovo Kanal 8:15, 4:15, 1:15
20.10.1996 Salonit Anhovo Kanal Słowenia 3:0 Bośnia i HercegowinaOK Bihać 15:3, 15:0, 15:4
12.10.1996 CS Chênois VB Szwajcaria 3:2 PortugaliaSC Espinho 12:15, 10:15, 17:15, 15:9, 15:8
19.10.1996 SC Espinho Portugalia 1:3 SzwajcariaCS Chênois VB 16:17, 15:13, 13:15, 4:15
12.10.1996 VC Mamer Luksemburg 0:3 SłowacjaVKP Bratysława 5:15, 6:15, 5:15
13.10.1996 VKP Bratysława Słowacja 3:0 LuksemburgVC Mamer 15:1, 15:9, 15:12

II runda[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
01.12.1996 Telecom Finland Kuopio Finlandia 3:1 RumuniaArdaf Kluż-Napoka 15:8, 13:15, 15:6, 15:11
08.12.1996 Ardaf Kluż-Napoka Rumunia 1:3 FinlandiaTelecom Finland Kuopio 15:8, 13:15, 13:15, 14:16
01.12.1996 Halkbank Ankara Turcja 3:1 BiałoruśSKA Mińsk 15:8, 10:15, 15:9, 15:7
02.12.1996 SKA Mińsk Białoruś 0:3 TurcjaHalkbank Ankara 2:15, 11:15, 12:15
Hapoel Ha'Amakim Izrael 0:3 ChorwacjaHAOK Mladost Zagrzeb walkower
01.12.1996 Donaukraft Wiedeń Austria 3:0 WęgryMedikémia Szeged 15:5, 15:4, 15:7
07.12.1996 Medikémia Szeged Węgry 3:0 AustriaDonaukraft Wiedeń 15:7, 15:8, 15:4
30.11.1996 Piet Zoomers Apeldoorn Holandia 1:3 RosjaCSKA Moskwa 15:10, 5:15, 14:16, 8:15
07.12.1996 CSKA Moskwa Rosja 3:0 HolandiaPiet Zoomers Apeldoorn 16:14, 15:3, 15:8
30.11.1996 Salonit Anhovo Kanal Słowenia 3:0 DaniaGentofte Volley 15:10, 15:3, 15:4
08.12.1996 Gentofte Volley Dania 1:3 SłoweniaSalonit Anhovo Kanal 10:15, 5:15, 15:13, 9:15
30.11.1996 CS Chênois VB Szwajcaria 0:3 BelgiaNoliko Maaseik 15:17, 4:15, 8:15
07.12.1996 Noliko Maaseik Belgia 3:1 SzwajcariaCS Chênois VB 15:17, 15:9, 15:5, 15:12
30.11.1996 VKP Bratysława Słowacja 0:3 FrancjaParis UC 8:15, 9:15, 0:15
07.12.1996 Paris UC Francja 3:0 SłowacjaVKP Bratysława 15:8, 15:13, 15:1

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.01.97 Halkbank Ankara Turcja 0:3 WłochyLas Valtur Modena 2:15, 13:15, 9:15
08.01.97 Salonit Anhovo Słowenia 2:3 GrecjaPanathinaikos Athens 15:7, 15:17, 15:12, 9:15, 15:17
08.01.97 Donaukraft Wien Austria 3:0 PolskaKazimierz Plomien Sosnowiec 15:10, 15:10, 15:11
08.01.97 Noliko Maaseik Belgia 3:0 Federalna Republika JugosławiiVojvodina Novi Sad 15:12, 15:7, 15:9
14.01.97 Las Valtur Modena Włochy 3:0 Federalna Republika JugosławiiVojvodina Novi Sad 15:9, 15:3, 15:10
15.01.97 Kazimierz Plomien Sosnowiec Polska 0:3 BelgiaNoliko Maaseik 9:15, 6:15, 11:15
14.01.97 Panathinaikos Athens Grecja 3:0 AustriaDonaukraft Wien 15:11, 15:7, 15:9
15.01.97 Halkbank Ankara Turcja 3:0 SłoweniaSalonit Anhovo 15:10, 15:11, 15:8
23.01.97 Salonit Anhovo Słowenia 0:3 WłochyLas Valtur Modena 6:15, 13:15, 3:15
22.01.97 Donaukraft Wien Austria 3:0 TurcjaHalkbank Ankara 15:6, 15:5, 15:7
22.01.97 Noliko Maaseik Belgia 3:1 GrecjaPanathinaikos Athens 15:12, 15:5, 12:15, 16:14
22.01.97 Vojvodina Novi Sad Federalna Republika Jugosławii 3:0 PolskaKazimierz Plomien Sosnowiec 15:7, 15:7, 16:14
29.01.97 Las Valtur Modena Włochy 3:0 PolskaKazimierz Plomien Sosnowiec 15:10, 15:7, 16:14
28.01.97 Panathinaikos Athens Grecja 3:1 Federalna Republika JugosławiiVojvodina Novi Sad 15:6, 15:12, 11:15, 15:9
29.01.97 Halkbank Ankara Turcja 2:3 BelgiaNoliko Maaseik 3:15, 15:13, 7:15, 16:14, 12:15
30.01.97 Salonit Anhovo Słowenia 3:0 AustriaDonaukraft Wien 15:5, 15:7, 15:13
05.02.97 Donaukraft Wien Austria 1:3 WłochyLas Valtur Modena 15:11, 13:15, 14:16, 14:16
05.02.97 Noliko Maaseik Belgia 3:0 SłoweniaSalonit Anhovo 15:4, 15:7, 15:12
05.02.97 Vojvodina Novi Sad Federalna Republika Jugosławii 3:1 TurcjaHalkbank Ankara 15:3, 3:15, 15:10, 15:8
05.02.97 Kazimierz Plomien Sosnowiec Polska 0:3 GrecjaPanathinaikos Athens 12:15, 4:15, 13:15
12.02.97 Las Valtur Modena Włochy 3:0 GrecjaPanathinaikos Athens 15:10, 15:11, 15:10
12.02.97 Halkbank Ankara Turcja 3:0 PolskaKazimierz Plomien Sosnowiec 15:4, 15:4, 16:14
13.02.97 Salonit Anhovo Słowenia 3:0 Federalna Republika JugosławiiVojvodina Novi Sad 15:12, 15:5, 15:10
12.02.97 Donaukraft Wien Austria 0:3 BelgiaNoliko Maaseik 3:15, 7:15, 7:15
19.02.97 Noliko Maaseik Belgia 1:3 WłochyLas Valtur Modena 9:15, 13:15, 15:13, 8:15
19.02.97 Vojvodina Novi Sad Federalna Republika Jugosławii 3:0 AustriaDonaukraft Wien 15:6, 15:9, 15:6
19.02.97 Kazimierz Plomien Sosnowiec Polska 3:1 SłoweniaSalonit Anhovo 15:10, 10:15, 15:12, 15:12
19.02.97 Panathinaikos Athens Grecja 3:0 TurcjaHalkbank Ankara 15:12, 15:6, 15:8

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Las Valtur Modena 14 7 7 0 21 2 10.5 342 231 1.48
2 Belgia Noliko Maaseik 13 7 6 1 19 6 3.17 355 251 1.41
3 Grecja Panathinaikos Ateny 12 7 5 2 16 9 1.78 336 296 1.14
4 Serbia Vojvodina Nowy Sad 10 7 3 4 10 13 0.77 258 276 0.93
5 Bułgaria Salonit Anhovo Kanal 9 7 2 5 9 15 0.6 282 310 0.91
6 Turcja Halkbank Ankara 9 7 2 5 9 15 0.6 248 306 0.81
7 Austria Donaukraft Wiedeń 9 7 2 5 7 15 0.47 236 287 0.82
8 Polska Kazimierz Płomień Sosnowiec 8 7 1 6 3 19 0.16 222 322 0.69

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.01.97 Mladost Zagreb Chorwacja 3:0 ŁotwaVentspils Nafta Riga 15:6, 15:5, 15:7
08.01.97 CSKA Moskva Rosja 3:2 NiemcyASV Dachau 13:15, 12:15, 15:11, 15:11, 15:12
08.01.97 Telecom Finland Kuopio Finlandia 1:3 WłochySisley Treviso 7:15, 15:13, 1:15, 7:15
08.01.97 Paris UC Francja 3:0 HiszpaniaCaja Salamanca y Soria 15:10, 15:4, 15:10
15.01.97 Ventspils Nafta Riga Łotwa 3:0 HiszpaniaCaja Salamanca y Soria 15:4, 15:5, 15:0
15.01.97 Sisley Treviso Włochy 3:0 FrancjaParis UC 15:8, 15:9, 15:6
15.01.97 ASV Dachau Niemcy 3:0 FinlandiaTelecom Finland Kuopio 15:9, 15:8, 15:11
15.01.97 Mladost Zagreb Chorwacja 3:0 FrancjaCSKA Moskva 15:5, 15:12, 15:13
23.01.97 CSKA Moskva Rosja 1:3 ŁotwaVentspils Nafta Riga 14:16, 16:14, 8:15, 14:16
22.01.97 Telecom Finland Kuopio Finlandia 0:3 ChorwacjaMladost Zagreb 15:117, 14:16, 13:15
22.01.97 Paris UC Francja 3:1 NiemcyASV Dachau 15:2, 11:15, 15:10, 15:9
22.01.97 Caja Salamanca y Soria Hiszpania 0:3 WłochySisley Treviso 8:15, 9:15, 14:16
29.01.97 Ventspils Nafta Riga Łotwa 0:3 WłochySisley Treviso 14:16, 9:15, 8:15
29.01.97 ASV Dachau Niemcy 3:0 HiszpaniaCaja Salamanca y Soria 15:8, 15:10, 15:12
28.01.97 Mladost Zagreb Chorwacja 3:0 FrancjaParis UC 15:8, 15:11, 15:12
28.01.97 CSKA Moskva Rosja 3:2 FinlandiaTelecom Finland Kuopio 7:15, 15:7, 11:15, 15:6, 15:10
05.02.97 Telecom Finland Kuopio Finlandia 1:3 ŁotwaVentspils Nafta Riga 15:10, 11:15, 9:15, 12:15
05.02.97 Paris UC Francja 3:0 RosjaCSKA Moskva 15:4, 15:13, 15:4
04.02.97 Caja Salamanca y Soria Hiszpania 1:3 ChorwacjaMladost Zagreb 1:15, 15:6, 12:15, 8:15
05.02.97 Sisley Treviso Włochy 3:0 NiemcyASV Dachau 15:9, 15:8, 15:9
12.02.97 Ventspils Nafta Riga Łotwa 2:3 NiemcyASV Dachau 15:12, 10:15, 15:13, 11:15, 12:15
12.02.97 Mladost Zagreb Chorwacja 1:3 WłochySisley Treviso 15:11, 5:15, 13:15, 16:17
12.02.97 CSKA Moskva Rosja 2:3 HiszpaniaCaja Salamanca y Soria 12:15, 15:4, 15:13, 11:15, 11:15
12.02.97 Telecom Finland Kuopio Finlandia 0:3 FrancjaParis UC 10:15, 6:15, 13:15
19.02.97 Paris UC Francja 3:2 ŁotwaVentspils Nafta Riga 7:15, 15:9, 15:12, 10:15, 16:14
19.02.97 Caja Salamanca y Soria Hiszpania 3:1 FinlandiaTelecom Finland Kuopio 15:2, 15:9, 16:17, 15:10
19.02.97 Sisley Treviso Włochy 2:3 RosjaCSKA Moskva 15:6, 15:0, 14:16, 15:17, 14:16
19.02.97 ASV Dachau Niemcy 3:1 Federalna Republika JugosławiiMladost Zagreb 14:16, 16:14, 16:14, 16:14

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Sisley Treviso 13 7 6 1 20 5 4 371 245 1.51
2 Chorwacja HAOK Mladost 12 7 5 2 17 7 2.43 441 277 1.59
3 Francja Paris UC 12 7 5 2 15 9 1.67 308 265 1.16
4 Niemcy ASV Dachau 11 7 4 3 15 12 1.25 348 350 0.99
5 Łotwa Ventspils Nafta Ryga 10 7 3 4 13 14 0.93 338 332 1.02
6 Rosja CSKA Moskwa 10 7 3 4 12 18 0.67 355 403 0.88
7 Hiszpania Caja Salamanca y Soria 9 7 2 5 7 18 0.39 253 334 0.76
8 Finlandia Telecom Finland Kuopio 7 7 0 7 5 21 0.24 267 475 0.56

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższe ratio setowe; 3. wyższe ratio małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Final Four[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
08.03.1997 Sisley Treviso Włochy 1:3 BelgiaNoliko Maaseik 15:7, 15:17, 12:15, 8:15
Las Valtur Modena Włochy 3:0 ChorwacjaHAOK Mladost Zagrzeb 15:6, 15:3, 15:1

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.03.1997 Sisley Treviso Włochy 2:3 ChorwacjaHAOK Mladost Zagrzeb 15:5, 9:15, 9:15, 15:13, 12:15

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.03.1997 Noliko Maaseik Belgia 0:3 WłochyLas Valtur Modena 7:15, 7:15, 12:15

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]