Puchar Europy w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2015/2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Europy w narciarstwie alpejskim mężczyzn 2015/2016
2014/2015 2016/2017
Data 2 grudnia 2015 – 17 marca 2016
Miejsce rozpoczęcia Norwegia Hemsedal
Miejsce zakończenia Hiszpania La Molina
Organizator FIS
Liczba konkurencji 5 (6)
Zwycięzcy
Generalna Simple gold cup.svg Norwegia Bjørnar Neteland
Zjazd Austria Christian Walder
Slalom[a] Francja Robin Buffet
Gigant Austria Stefan Brennsteiner
Supergigant Włochy Emanuele Buzzi
Superkombinacja Włochy Paolo Pangrazzi

Puchar Europy w narciarstwie alpejskim mężczyzn w sezonie 2015/2016 – 45. edycja tego cyklu. Pierwsze zawody odbyły się 2 grudnia 2015 roku w norweskim Hemsedal, a ostatnie rozegrane zostały 17 marca 2016 roku w hiszpańskiej La Molinie.

W poprzednim sezonie Puchar Europy wygrał Włoch Riccardo Tonetti, triumfując przy okazji w klasyfikacji slalomu. W klasyfikacji zjazdu triumfował Austriak, Joachim Puchner. Zwycięzcą klasyfikacji supergiganta był kolejny Austriak, Patrick Schweiger, w gigancie triumfował kolejny Austriak Roland Leitinger, a w superkombinacji najlepszy był Norweg Bjørnar Neteland.

W tym sezonie natomiast, najlepszy w Klasyfikacji Generalnej okazał się Norweg Bjørnar Neteland, Klasyfikację zjazdu wygrał Austriak Christian Walder, w slalomie najlepszy okazał się Francuz Robin Buffet, najlepszym gigancistą był Austriak Stefan Brennsteiner, w supergigancie triumfował Włoch Emanuele Buzzi, zaś superkombinację wygrał, również Włoch Paolo Pangrazzi.

Podium zawodów[edytuj | edytuj kod]

Lp. Data Miejscowość Dyscyplina 1. Miejsce 2. Miejsce 3. Miejsce
1. 2 grudnia 2015 Norwegia Hemsedal Slalom[b] Szwajcaria Ramon Zenhäusern Austria Marco Schwarz Stany Zjednoczone Robby Kelley
2. 3 grudnia 2015 Slalom[c] Austria Marco Schwarz Szwajcaria Ramon Zenhäusern Austria Manuel Feller
3. 5 grudnia 2015 Norwegia Trysil Gigant Austria Manuel Feller Austria Marco Schwarz Niemcy Dominik Schwaiger
4. 6 grudnia 2015 Gigant[d] Austria Manuel Feller Austria Stefan Brennsteiner Austria Marco Schwarz
5. 10 grudnia 2015 Austria Sölden Supergigant Austria Christopher Neumayer Szwajcaria Marc Gisin Norwegia Bjørnar Neteland
6. 11 grudnia 2015 Supergigant Austria Christian Walder Włochy Emanuele Buzzi Austria Klaus Kröll
7. 11 grudnia 2015 Superkombinacja Norwegia Bjørnar Neteland Norwegia Marcus Monsen Austria Christian Walder
8. 16 grudnia 2015 Włochy Obereggen Slalom Francja Robin Buffet Szwajcaria Ramon Zenhäusern Szwecja Mattias Hargin
Norwegia Jonathan Nordbotten
9. 19 grudnia 2015 Włochy Kronplatz Slalom równoległy[e] Austria Christian Hirschbühl Niemcy Linus Strasser Szwecja Mattias Hargin
10. 21 grudnia 2015 Włochy Pozza di Fassa Slalom Szwajcaria Marc Gini Francja Robin Buffet Austria Wolfgang Hörl
11. 3 stycznia 2016 Francja Val Cenis Slalom Szwajcaria Marc Gini Austria Michael Matt Francja Robin Buffet
12. 4 stycznia 2016 Slalom Francja Robin Buffet Szwajcaria Ramon Zenhäusern Szwajcaria Marc Gini
13. 8 stycznia 2016 Szwajcaria Wengen Zjazd Odwołano
14. 9 stycznia 2016 Zjazd Odwołano
15. 12 stycznia 2016 Włochy Folgaria-Lavarone Gigant[f] Włochy Riccardo Tonetti Austria Christoph Nösig Norwegia Axel William Patricksson
16. 13 stycznia 2016 Gigant[g] Włochy Simon Maurberger Niemcy Dominik Schwaiger Norwegia Rasmus Windingstad
17. 14 stycznia 2016 Austria Radstadt-Reiteralm Supergigant Włochy Emanuele Buzzi Włochy Guglielmo Bosca Austria Christian Walder
18. 15 stycznia 2016 Supergigant Norwegia Marcus Monsen
Norwegia Bjørnar Neteland
Włochy Emanuele Buzzi
19. 16 stycznia 2016 Austria Zell am See Slalom Francja François Place Szwajcaria Markus Vogel Chorwacja Matej Vidović
20. 17 stycznia 2016 Slalom[h] Chorwacja Matej Vidović Stany Zjednoczone Mark Engel Czechy Kryštof Krýzl
21. 20 stycznia 2016 Francja Val d’Isère Gigant Szwajcaria Loïc Meillard Słowenia Žan Kranjec Francja Mathieu Faivre
22. 21 stycznia 2016 Gigant Szwajcaria Loïc Meillard Austria Stefan Brennsteiner Austria Christoph Nösig
23. 23 stycznia 2016 Francja Méribel Supergigant Odwołano
24. 25 stycznia 2016 Zjazd Odwołano
25. 25 stycznia 2016 Superkombinacja Odwołano
26. 26 stycznia 2016 Szwajcaria Davos Zjazd[i] Włochy Emanuele Buzzi Szwajcaria Ralph Weber Austria Patrick Schweiger
27. 27 stycznia 2016 Zjazd[i] Szwajcaria Ralph Weber Austria Patrick Schweiger Włochy Emanuele Buzzi
28. 28 stycznia 2016 Szwajcaria Zuoz Gigant Niemcy Benedikt Staubitzer Włochy Simon Maurberger Norwegia Axel William Patricksson
29. 29 stycznia 2016 Gigant Finlandia Eemeli Pirinen Norwegia Axel William Patricksson Niemcy Dominik Schwaiger
30. 2 lutego 2016 Włochy Sarntal Zjazd[j] Austria Frederic Berthold Austria Mario Karelly Austria Christian Walder
31. 4 lutego 2016 Zjazd Francja Nicolas Raffort Włochy Silvano Varettoni Włochy Paolo Pangrazzi
32. 4 lutego 2016 Superkombinacja Włochy Paolo Pangrazzi Austria Frederic Berthold Austria Christian Walder
33. 5 lutego 2016 Supergigant Norwegia Stian Saugestad Austria Johannes Kröll Szwajcaria Stefan Rogentin
34. 9 marca 2016 Austria Saalbach-Hinterglemm Supergigant[k] Odwołano
35. 10 marca 2016 Zjazd[l] Austria Christian Walder Włochy Emanuele Buzzi Szwajcaria Urs Kryenbühl
36. 11 marca 2016 Zjazd Szwajcaria Urs Kryenbühl Włochy Emanuele Buzzi Szwajcaria Niels Hintermann
37. 12 marca 2016 Niemcy Oberjoch Gigant Odwołano
38. 13 marca 2016 Slalom Szwajcaria Reto Schmidiger Włochy Riccardo Tonetti Niemcy Linus Strasser
39. 16 marca 2016 Hiszpania La Molina Gigant Norwegia Axel William Patricksson Niemcy Benedikt Staubitzer Norwegia Bjørnar Neteland
40. 17 marca 2016 Slalom[m] Francja Robin Buffet Włochy Tommaso Sala Szwajcaria Ramon Zenhäusern

Wyniki reprezentantów Polski[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Hemsedal 02.12 Hemsedal 03.12 Trysil 05.12 Trysil 06.12 Sölden 10.12 Sölden (SG) 11.12 Sölden (SC) 11.12 Obereggen 16.12 Kronplatz 19.12 Pozza di Fassa 21.12 Val Cenis 03.01 Val Cenis 04.01 Folgaria-Lavarone 12.01 Folgaria-Lavarone 13.01 Radstadt-Reiteralm 14.01 Radstadt-Reiteralm 15.01 Zell am See 16.01 Zell am See 17.01 Val d'Isère 20.01 Val d'Isère 21.01 Davos 26.01 Davos 27.01 Zuoz 28.01 Zuoz 29.01 Sarntal 02.02 Sarntal (DH) 04.02 Sarntal (SC) 04.02 Sarntal 05.02 Saalbach-Hinterglemm 10.03 Saalbach-Hinterglemm 11.03 Oberjoch 13.03 La Molina 16.03 La Molina 17.03
Paweł Babicki 67 dnf1 dnf1 dnf1 dnf1 82 56 70 78 dnf1 dnf1 56 53
Maciej Bydliński 41 dnf2 49 53 29 39
Adam Chrapek dnq dnq dnq dnq
Michał Jasiczek 31 dnf1 dnf1 dnf2
Jakub Kłusak 73 77 56 88 96 68 75
Michał Kłusak 61 66 54 51 43 52 55 41 dnf1 47 52
1-3     4-30     poniżej 30     dnf – Zawodnik nie ukończył zjazdu.      dns – Zawodnik nie wystartował.      dsq – Zawodnik został zdyskwalifikowany.      dnq – Zawodnik nie zakwalifikował się do drugiego przejazdu.      1 – Zawodnik nie wystartował, nie ukończył przejazdu lub został zdyskwalifikowany w 1. rundzie.      2 – Zawodnik nie wystartował, nie ukończył przejazdu lub został zdyskwalifikowany w 2. rundzie.

Klasyfikacja generalna (po 33 z 33 konkurencji)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Bjørnar Neteland 712
2. Austria Christian Walder 710
3. Włochy Emanuele Buzzi 642
4. Francja Robin Buffet 590
5. Szwajcaria Ramon Zenhäusern 498
6. Szwajcaria Loïc Meillard 458
7. Norwegia Marcus Monsen 455
8. Włochy Paolo Pangrazzi 453
9. Szwajcaria Marc Gini 414
10. Austria Frederic Berthold 406
...
207. Polska Maciej Bydliński 2

Zjazd (po 6 z 6 konkurencji)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Austria Christian Walder 322
2. Włochy Emanuele Buzzi 320
3. Austria Frederic Berthold 265
4. Szwajcaria Urs Kryenbühl 245
5. Norwegia Adrian Smiseth Sejersted 227
6. Austria Patrick Schweiger 216
7. Austria Mario Karelly 210
8. Szwajcaria Stefan Rogentin 193
9. Włochy Paolo Pangrazzi 189
10. Austria Johannes Kröll 182

Supergigant (po 5 z 5 konkurencji)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Włochy Emanuele Buzzi 280
2. Norwegia Bjørnar Neteland 279
3. Austria Christian Walder 252
4. Włochy Guglielmo Bosca 219
5. Austria Christopher Neumayer 202
6. Norwegia Marcus Monsen 180
7. Austria Johannes Kröll 177
8. Norwegia Stian Saugestad 151
9. Szwajcaria Marc Gisin 130
10. Włochy Paolo Pangrazzi 114

Slalom gigant (gigant) (po 9 z 9 konkurencji)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Austria Stefan Brennsteiner 385
2. Norwegia Axel William Patricksson 383
3. Szwajcaria Loïc Meillard 370
4. Finlandia Eemeli Pirinen 334
5. Włochy Simon Maurberger 324
6. Niemcy Dominik Schwaiger 287
7. Austria Christoph Nösig 214
8. Austria Marcel Mathis 206
9. Austria Manuel Feller 200
Niemcy Benedikt Staubitzer

Slalom (po 11 z 11 konkurencji)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Francja Robin Buffet 569
2. Szwajcaria Ramon Zenhäusern 495
3. Szwajcaria Marc Gini 414
4. Szwajcaria Reto Schmidiger 358
5. Niemcy Linus Strasser 260
6. Stany Zjednoczone Mark Engel 240
7. Włochy Tommaso Sala 237
8. Austria Christian Hirschbühl 215
9. Szwajcaria Markus Vogel 204
10. Szwajcaria Marc Rochat 194

Superkombinacja (po 2 z 2 konkurencji)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Włochy Paolo Pangrazzi 150
2. Norwegia Bjørnar Neteland 145
3. Austria Christian Walder 120
4. Norwegia Marcus Monsen 109
5. Austria Frederic Berthold 98
6. Norwegia Adrian Smiseth Sejersted 86
7. Francja Cyprien Sarrazin 85
8. Słowenia Štefan Hadalin 76
9. Austria Clemens Nocker 55
10. Szwajcaria Stefan Rogentin 46
...
37. Polska Maciej Bydliński 2

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Do klasyfikacji slalomowej został wliczony także slalom równoległy, który odbył się 19 grudnia 2015 roku we włoskim Kronplatz.
  2. Początkowo miał się odbyć gigant w szwedzkim Åre.
  3. Pierwotnie konkurs miał być rozegrany w szwedzkim Åre.
  4. Na początku planowany był slalom.
  5. Pierwotnie zawody miały się odbyć w San Vigilio di Marebbe.
  6. Początkowo zawody miały się odbyć 13.01.2016 r. i zamiast gigantu miał się odbyć slalom.
  7. Początkowo zawody miały się odbyć 12.01.2016 r.
  8. Początkowo miał się odbyć gigant.
  9. a b Pierwotnie zawody miały się odbyć na początku stycznia w Wengen.
  10. Początkowo zawody miały się odbyć 03.02.2016 r.
  11. Początkowo zawody miały się odbyć 08.03.2016 r.
  12. Początkowo zjazd miał się odbyć w Méribel, ale został odwołany.
  13. Początkowo zawody miały się odbyć 18.03.2016 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]