Puchar Narodów Afryki 2015 (kwalifikacje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki 2015 wzięło udział 51 afrykańskich reprezentacji państwowych[1]. W kwalifikacjach nie uczestniczyła reprezentacja Maroka, które pierwotnie miało być gospodarzem turnieju. Jednak w wyniku rezygnacji z organizowania turnieju zaledwie 3 miesiące przed jego rozpoczęciem reprezentacja Maroka została wykluczona z udziału w turnieju[2], a jej miejsce zajął nowy gospodarz turnieju reprezentacja Gwinei Równikowej, która w eliminacjach odpadła w drugiej rundzie eliminacyjnej po porażce w dwumeczu z Mauretanią.

Zasady[edytuj | edytuj kod]

Losowanie kwalifikacji miało odbyć się 10 marca 2013 roku w Casablance[3]. Ale zostało przeniesione na 31 stycznia 2014 roku[4]. Jednakże , w dniu 28 stycznia 2014 r. data losowania została po raz kolejny zmieniona i odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2014 roku w Kairze, ( z wyjątkiem pierwszej rundy, które odbyło się w dniu 21 lutego 2014 w Kairze).

Po spotkaniu Komitetu Wykonawczego CAF w dniu 24 stycznia 2014 r. zdecydowano, że eliminacje będą rozgrywane w formacie kilku wstępnych rund, oraz fazy grupowej, która będzie się składać z siedemu grup po cztery zespoły każda. Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy, oraz najlepsza z trzecich miejsc zakwalifikuję się do finałów[5]. To inny system eliminacji od pierwotnego projektu, który składał się z rundy eliminacyjnej, a następnie z fazy grupowej składającej się z dwunastu grup po cztery zespoły[6].

Najlepsze 21 zespoły w rankingu CAF automatycznie kwalifikują się do fazy grupowej. Siedem kolejnych uczestników w fazie grupowej ustali się po zakończeniu wstępnych rund.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Lista reprezentacji biorąca udział w kwalifikacjach

Faza grupowa Druga runda eliminacyjna Pierwsza runda eliminacyjna
  1.  Nigeria (39,5 pkt)
  2.  Ghana (38 pkt)
  3.  Wybrzeże Kości Słoniowej (36 pkt)
  4.  Zambia (33 pkt)
  5.  Burkina Faso (32 pkt)
  6.  Mali (30 pkt)
  7.  Tunezja (22,5 pkt)
  8.  Algieria (18 pkt)
  9.  Angola (17 pkt)
  10.  Republika Zielonego Przylądka (16,5 pkt)
  11.  Togo (14,5 pkt)
  12.  Egipt (14,5 pkt)
  13.  Południowa Afryka (13,5 pkt)
  14.  Kamerun (13,5 pkt)
  15.  Demokratyczna Republika Konga (12 pkt)
  16.  Etiopia (12 pkt)
  17.  Gabon (12 pkt)
  18.  Niger (11 pkt)
  19.  Gwinea (11 pkt)
  20.  Senegal (11 pkt)
  21.  Sudan (10,5 pkt)
  1.  Libia (10,5 pkt)
  2.  Gwinea Równikowa (9 pkt)
  3.  Botswana (8 pkt)
  4.  Malawi (7 pkt)
  5.  Uganda (6,5 pkt)
  6.  Mozambik (6 pkt)
  7.  Benin (5,5 pkt)
  8.  Sierra Leone (5 pkt)
  9.  Kongo (5 pkt)
  10.  Republika Środkowoafrykańska (4,5 pkt)
  11.  Zimbabwe (4 pkt)
  12.  Kenia (4 pkt)
  13.  Liberia (3,5 pkt)
  14.  Gambia (3,5 pkt)
  15.  Rwanda (3,5 pkt)
  16.  Tanzania (3,5 pkt)
  17.  Namibia (3 pkt)
  18.  Burundi (2 pkt)
  19.  Lesotho (2 pkt)
  20.  Gwinea Bissau (1,5 pkt)
  21.  Madagaskar (1,5 pkt)
  22.  Czad (1 pkt)
  23.  Wyspy Świętego Tomasza i Książęca (1 pkt)
  24.  Seszele (1 pkt)
  25.  Komory (0,5 pkt)
  26.  Suazi (0,5 pkt)
  1.  Mauritius (0,5 pkt)
  2.  Erytrea (0 pkt)
  3.  Mauretania (0 pkt)
  4.  Sudan Południowy (0 pkt)

W eliminacjach nie wzięły udziału reprezentacje  Dżibuti i  Somalia,

Terminarz rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

[7]

Runda Kolejka Data
Rundy eliminacyjne Pierwsze mecze pierwszej rundy 11–13 Kwietnia 2014
Rewanżowe mecze pierwszej rundy 18–20 Kwietnia 2014
Pierwsze mecze drugiej rundy 16–18 Maja 2014
Rewanżowe mecze drugiej rundy 30 Maja – 1 Czerwca 2014
Pierwsze mecze trzeciej rundy 18–20 Lipca 2014
Rewanżowe mecze trzeciej rundy 1–3 Sierpnia 2014
Faza Grupowa 1 Kolejka 5–6 Września 2014
2 Kolejka 10 Września 2014
3 Kolejka 10–11 Października 2014
4 Kolejka 15 Października 2014
5 Kolejka 14–15 Listopada 2014
6 Kolejka 19 Listopada 2014

Faza eliminacyjna[edytuj | edytuj kod]

W tej fazie eliminacji mecze będą rozgrywane systemem mecz i rewanż.

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

Losowanie pierwszej rundy odbyło się w Komitecie Wykonawczym CAF w dniu 21 lutego 2014 r. w Kairze. Cztery drużyny w rankingu 48-51 zagrały w tej rundzie. Zwycięzcy dwumeczu awanswali do drugiej rundy.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
 Mauretania 3:0  Mauritius 1:0 2:0
 Erytrea wo. *  Sudan Południowy --- ---
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

12 kwietnia 2014
19:00 CET
 Mauretania
Ba Gol 23'
1:0
(1:0)
 Mauritius Stadion Olimpijski, Nawakszut
20 kwietnia 2014
13:15 CET
 Mauritius 0:2
(0:1)
 Mauretania
Gol 38' Sow
Gol 90+2' Ahmed
Stade George V, Curepipe

  • Mecz Erytrea - Sudan Południowy został odwołany, jako że reprezentacja Erytrei wycofała się z udziału w eliminacjach. Tym samym Sudan Południowy automatycznie awansował do drugiej rundy.

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

Losowanie drugiej rundy odbyło się w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Kairze[8]. 26 drużyn w rankingu 22-47 i dwóch zwycięzców pierwszej rundy zagra w tej rundzie.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
 Liberia 1:2  Lesotho 1:0 0:2
 Kenia 2:1  Komory 1:0 1:1
 Madagaskar 2:2 (br.wyj.)  Uganda 2:1 0:1
 Mauretania wo. *  Gwinea Równikowa 1:0 0:3
 Namibia 1:3  Kongo 1:0 0:3
 Libia 0:3  Rwanda 0:0 0:3
 Burundi 0:1  Botswana 0:0 0:1
 Republika Środkowoafrykańska 1:3  Gwinea Bissau 0:0 1:3
 Suazi 1:2  Sierra Leone 1:1 0:1
 Gambia wo. *  Seszele --- ---
 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 0:4  Benin 0:2 0:2
 Malawi 3:3 (br.wyj.)  Czad 2:0 1:3
 Tanzania 3:2  Zimbabwe 1:0 2:2
 Mozambik 5:0  Sudan Południowy 5:0 0:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

18 maja 2014
18:00 CET
 Liberia
Laffor Gol 40'
1:0
(1:0)
 Lesotho Samuel Kanyon Doe Sports Complex, Monrovia
1 czerwca 2014
15:00 CET
 Lesotho
Potloane Gol 44'
James Gol 45+3' (sam.)
2:0
(2:0)
 Liberia Setsoto Stadium, Maseru

18 maja 2014
15:00 CET
 Kenia
Omolo Gol 34'
1:0
(1:0)
 Komory Moi International Sports Centre, Nairobi
30 maja 2014
14:00 CET
 Komory
Saandi Gol 72'
1:1
(0:0)
 Kenia
Gol 58' Masika
Stade Mohamed Said Cheikh, Mitsamiouli

18 maja 2014
14:00 CET
 Madagaskar
2:1
(2:0)
 Uganda
Gol 90' (k) Kiiza
Stade Municipal de Mahamasina, Antananarywa
31 maja 2014
15:00 CET
 Uganda
Massa Gol 13'
1:0
(1:0)
 Madagaskar Nelson Mandela National Stadium, Kampala

17 maja 2014
19:00 CET
 Mauretania
Diakité Gol 76'
1:0 wo.
(0:0)
 Gwinea Równikowa Stadion Olimpijski, Nawakszut
1 czerwca 2014
18:00 CET
 Gwinea Równikowa
Mina Gol 2'
Rivas Gol 85'
Dio Gol 90'
3:0 wo.
(1:0)
 Mauretania Nuevo Estadio de Malabo, Malabo
  • Gwinea Równikowa wygrała 3-1 w dwumeczu. Jednakże, w dniu 3 lipca 2014 r., CAF ogłosił, że Gwinea Równikowa została zdyskwalifikowana za wprowadzenie w pierwszym meczu tych drużyn Thierry’ego Fidjeu, który był nieuprawniony do gry w tym meczu, w wyniku czego, Mauretania awansowała do drugiej rundy[9].

17 maja 2014
17:00 CET
 Namibia
Bester Gol 88'
1:0
(0:0)
 Kongo Independence Stadium, Windhuk
1 czerwca 2014
16:30 CET
 Kongo
Ganvoula Gol 45'
Doré Gol 46'
Douniama Gol 74'
3:0
(1:0)
 Namibia Stade Municipal, Pointe-Noire

18 maja 2014
17:00 CET
 Libia 0:0
(0:0)
 Rwanda Stadion 11 Czerwca, Trypolis
31 maja 2014
15:30 CET
 Rwanda
Birori Gol 39'64'73'
3:0
(1:0)
 Libia Stade Régional Nyamirambo, Kigali

18 maja 2014
15:30 CET
 Burundi 0:0
(0:0)
 Botswana Stade Prince Louis Rwagasore, Bużumbura
1 czerwca 2014
15:30 CET
 Botswana
Mogorosi Gol 58'
1:0
(0:0)
 Burundi Stadion w Lobatse, Lobatse

18 maja 2014
16:00 CET
 Republika Środkowoafrykańska 0:0
(0:0)
 Gwinea Bissau Barthelemy Boganda Stadium, Bangi
31 maja 2014
18:30 CET
 Gwinea Bissau
Cícero Gol 12'45'
Baldé Gol 26'
3:1
(3:0)
 Republika Środkowoafrykańska
Estádio 24 de Setembro, Bissau

18 maja 2014
15:00 CET
 Suazi
Shongwe Gol 55'
1:1
(0:1)
 Sierra Leone
Somholo National Stadium, Lobamba
31 maja 2014
18:30 CET
 Sierra Leone
Bangura Gol 80' (k)
1:0
(0:0)
 Suazi Stadion Narodowy, Freetown

  • Mecz Gambia - Seszele został odwołany, ponieważ reprezentacja Gambii została zawieszona we wszystkich rozgrywkach organizowanych przez CAF na dwa lata za celowe wprowadzenie zbyt starych zawodników podczas meczu kwalifikacyjnego przeciwko Liberii w eliminacjach do Mistrzostw Afryki U-20 2015[10]. Tym samym Seszele automatycznie awansowały do drugiej rundy.

17 maja 2014
17:00 CET
 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca 0:2
(0:0)
 Benin
Gol 78'89' (k) Sessègnon
Estádio Nacional 12 de Julho, São Tomé
1 czerwca 2014
17:00 CET
 Benin
2:0
(1:0)
 Wyspy Świętego Tomasza i Książęca Stade de l’Amitié, Kotonu

17 maja 2014
14:30 CET
 Malawi
Mhango Gol 7'69'
2:0
(1:0)
 Czad Kamuzu Stadium, Blantyre
31 maja 2014
17:00 CET
 Czad
Ninga Gol 16'17'32'
3:1
(3:0)
 Malawi
Gol 52' Ngalande
Stade Omnisports Idriss Mahamat Ouya, Ndżamena

18 maja 2014
15:00 CET
 Tanzania
Bocco Gol 14'
1:0
(1:0)
 Zimbabwe Benjamin Mkapa National Stadium, Dar es Salaam
1 czerwca 2014
15:00 CET
 Zimbabwe
Phiri Gol 3'
Katsande Gol 55'
2:2
(1:1)
 Tanzania
Gol 21' Haroub
Gol 46' Ulimwengu
Narodowy Stadion Sportowy, Harare

18 maja 2014
15:00 CET
 Mozambik
Josimar Gol 13'
Mexer Gol 40'
Sonito Gol 45+2'54'
Isac Gol 84'
5:0
(3:0)
 Sudan Południowy Estádio do Zimpeto, Maputo
30 maja 2014
16:00 CET
 Sudan Południowy 0:0
(0:0)
 Mozambik Stade de Khartoum, Chartum

Trzecia runda[edytuj | edytuj kod]

Losowanie trzeciej rundy odbyło się w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Kairze[11]. 14 zwycięzców drugiej rundy zagra w tej rundzie.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
 Lesotho 1:0  Kenia 1:0 0:0
 Uganda 3:0  Mauretania 2:0 1:0
 Kongo 2:2 (k. 3:4)  Rwanda DSQ 2:0 0:2 (pd)
 Botswana 3:1  Gwinea Bissau 2:0 1:1
 Sierra Leone wo. *  Seszele 2:0 ---
 Benin 1:1 (k. 3:4)  Malawi 1:0 0:1 (pd)
 Tanzania 3:4  Mozambik 2:2 1:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

20 lipca 2014
15:00 CET
 Lesotho
Moletsane Gol 65'
1:0
(0:0)
 Kenia Setsoto Stadium, Maseru
3 sierpnia 2014
15:00 CET
 Kenia 0:0
(0:0)
 Lesotho Nyayo National Stadium, Nairobi

19 lipca 2014
15:00 CET
 Uganda
Majwega Gol 48'
Massa Gol 70'
2:0
(1:0)
 Mauretania Nelson Mandela National Stadium, Kampala
3 sierpnia 2014
19:00 CET
 Mauretania 0:1
(0:0)
 Uganda
Gol 90+2' Ssentongo
Stadion Olimpijski, Nawakszut

20 lipca 2014
16:30 CET
 Kongo
Gandzé Gol 70'
Doré Gol 82'
2:0
(0:0)
 Rwanda Stade Municipal, Pointe-Noire
2 sierpnia 2014
15:00 CET
 Rwanda
Ndahinduka Gol 53'
Kagere Gol 59'
2:0 (Dogr.)
k. 4:3
(0:0, 2:0, 2:0)
 Kongo Stade Régional Nyamirambo, Kigali
    Rzuty karne  
Tubane Karny–gol
Mbaraga Karny–gol
Kagere Pudło
Bayisenge Karny–gol
Niyonzima Pudło
Sibomana Karny–gol
Pudło Doré
Karny–gol N’Dinga
Karny–gol Ganvoula
Karny–gol Bifouma
Pudło Lépicier
Pudło Lakolo

Rwanda wygrała 2-2 w dwumeczu po rzutach karnych. Jednak w dniu 17 sierpnia 2014 roku CAF ogłosił, że Rwanda została zdyskwalifikowana za wprowadzenie na boisko Daddy’ego Biroriego, zawodnika który kilka lat wcześniej grał pod innym nazwiskiem Etekiema Agiti Tady[12][13]. Kongo automatycznie awansowało do dalszej fazy kwalifikacji.


19 lipca 2014
15:00 CET
 Botswana
2:0
(2:0)
 Gwinea Bissau Botswana National Stadium, Gaborone
2 sierpnia 2014
18:00 CET
 Gwinea Bissau
Ivanildo Gol 20'
1:1
(1:0)
 Botswana
Estádio 24 de Setembro, Bissau

19 lipca 2014
18:30 CET
 Sierra Leone
Jabbie Gol 59'
Bangura Gol 73' (k)
2:0
(0:0)
 Seszele Stadion Narodowy, Freetown
2 sierpnia 2014
14:30 CET
 Seszele wo.  Sierra Leone Stade Linité, Victoria

Seszele zostały zmuszone do wycofania się z eliminacji, ponieważ administracja imigracyjna zabroniła wjazdu do kraju drużynie Sierra Leone z obawy na szalejącą w tym kraju epidemię gorączki krwotocznej Ebola[14]. Tym samym Sierra Leone automatycznie awansowało do fazy grupowej eliminacji.


20 lipca 2014
17:00 CET
 Benin
Sessègnon Gol 18' (k)
1:0
(1:0)
 Malawi Stade de l’Amitié, Kotonu
2 sierpnia 2014
CET
 Malawi
Banda Gol 15'
1:0 (Dogr.)
k. 4:3
(1:0, 1:0, 1:0)
 Benin Kamuzu Stadium, Blantyre
    Rzuty karne  
Kamwendo Karny–gol
Msowoya Karny–gol
Mzava Karny–gol
Malata Karny–gol
Pudło Sessègnon
Karny–gol Mama
Karny–gol Angan
Karny–gol Barazé
Pudło Adenon

20 lipca 2014
15:00 CET
 Tanzania
Mcha Gol 66'71' (k)
2:2
(0:0)
 Mozambik
Gol 48' (k) Domingues
Gol 89' Isac
Benjamin Mkapa National Stadium, Dar es Salaam
3 sierpnia 2014
15:00 CET
 Mozambik
Josimar Gol 45+2'
Domingues Gol 83'
2:1
(1:0)
 Tanzania
Gol 77' Samatta
Estádio do Zimpeto, Maputo

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Losowanie fazy grupowej odbyło się w dniu 27 kwietnia 2014 r. w Kairze[15]. 21 drużyn w rankingu 1-21 i siedmiu zwycięzców trzeciej rundy zagra w tym etapie. 28 zespołów zostanie podzielonych na siedem grup po cztery reprezentacje w każdej. Każda grupa będzie rozgrywać mecze systemem mecz i rewanż oraz każdy z każdym. Zwycięzcy i wicemistrzowie z każdej grupy, a także najlepsza drużyna z trzecich miejsc kwalifikują się do finałów.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
1  Południowa Afryka 6 3 3 0 9 3 +6 12
2  Kongo 6 3 1 2 6 6 0 10
3  Nigeria 6 2 2 2 9 8 +1 8
4  Sudan 6 1 0 5 3 11 -8 3

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
1  Algieria 6 5 0 1 11 4 +7 15
2  Mali 6 3 0 3 8 6 +2 9
3  Malawi 6 2 1 3 5 9 -4 7
4  Etiopia 6 1 1 4 7 12 -4 4

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
1  Burkina Faso 6 3 2 1 8 4 +4 11
2  Gabon 6 3 3 0 9 4 +5 12
3  Angola 6 1 3 2 5 5 0 6
4  Lesotho 6 0 2 4 3 12 -9 2

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
1  Kamerun 6 4 1 0 9 1 +8 14
2  Wybrzeże Kości Słoniowej 6 3 0 2 13 11 +1 10
3  Demokratyczna Republika Konga 6 3 0 3 10 9 +1 9
4  Sierra Leone 6 0 1 5 3 14 -11 1

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
1  Ghana 6 3 2 1 11 7 +4 11
2  Gwinea 6 3 1 2 10 8 +2 10
3  Uganda 6 2 1 3 4 5 -1 7
4  Togo 6 2 0 4 7 12 -4 6

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
1  Republika Zielonego Przylądka 6 4 0 2 9 6 +3 12
2  Zambia 6 3 2 1 6 2 +4 11
3  Mozambik 6 1 3 2 4 4 0 6
4  Niger 6 0 3 3 4 11 -7 3

Grupa G[edytuj | edytuj kod]

Msc. Zespół M W R P Br+ Br- +/- Pkt
1  Tunezja 6 4 2 0 6 2 +4 14
2  Senegal 6 4 1 1 8 1 +7 13
3  Egipt 6 2 0 4 5 6 -1 6
4  Botswana 6 0 1 5 1 11 -10 1

Objaśnienia:

  • Msc. - miejsce,
  • M - liczba rozegranych meczów,
  • W - mecze wygrane,
  • R - mecze zremisowane,
  • P - mecze przegrane,
  • Br+ - bramki zdobyte,
  • Br- - bramki stracone,
  • Pkt. - punkty (3 za zwycięstwo, 1 za remis, 0 za porażkę)
awans do PNA zwycięzca i wicemistrz grupy
awans najlepszej drużyny z trzecich miejsc
brak awansu

Tabela trzecich miejsc[edytuj | edytuj kod]

Grupa Zespół M W R P G+ G- +/- Pkt
D  Demokratyczna Republika Konga 6 3 0 3 10 9 +1 9
A  Nigeria 6 2 2 2 9 7 +2 8
E  Uganda 6 2 1 3 4 5 -1 7
B  Malawi 6 2 1 3 5 9 -4 7
C  Angola 6 1 3 2 5 5 0 6
F  Mozambik 6 1 3 2 4 4 0 6
G  Egipt 6 2 0 4 5 6 -1 6

Strzelcy[edytuj | edytuj kod]

4 gole

3 gole

2 gole

1 gol

Samobójcze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Engagement 2015 (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-03-06].
  2. PNA 2015 oficjalnie poza Marokiem. eurofutbol.pl, 2014-11-11.
  3. Eliminacje Pucharu Narodów Afryki 2015 (pol.). afrykagola.pl. [dostęp 2013-03-04].
  4. Losowanie Pucharu Narodów 2015 (pol.). afrykagola.pl. [dostęp 2013-03-12].
  5. Decisions made by the CAF Executive Committee, convened January 24th 2014 (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-03-06].
  6. Press Release following CAF EXCO May 2013 meetings (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-03-06].
  7. Decisions of CAF Executive Committee on 21.02.2014 (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-03-06].
  8. Result of draw of 1st round of qualifiers (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-04-27].
  9. Equatorial Guinea disqualified from Orange Africa Cup of Nations Morocco 2015 (ang.). [dostęp 2014-07-19].
  10. Gambia suspended from all competitions for two years (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-05-14].
  11. CAN 2015 2nd Round Draw (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-04-27].
  12. Rwanda disqualified, Congo qualify (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-09-05].
  13. Tady stał się Daddy’m (pol.). afrykagola.pl. [dostęp 2014-09-05].
  14. Nations Cup 2015: Seychelles forced to forfeit (ang.). bbc.com. [dostęp 2014-08-03].
  15. Result of Final Round of qualifiers (ang.). cafonline.com. [dostęp 2014-04-27].