Puchar Polski w piłce nożnej (1980/1981)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Polski 1980/81
1979/1980 1981/1982
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Mistrz Pucharu Polski Legia Warszawa (7. tytuł)

Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn w sezonie 1980/1981 – 27. edycja rozgrywek, mających na celu wyłonienie zdobywcy Pucharu Polski, który uzyska tym samym prawo gry w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1981/82. Zwycięzcą rozgrywek została Legia Warszawa, dla której był to siódmy Puchar Polski w historii klubu.

Mecz finałowy odbył się 24 czerwca 1981 na Stadionie Miejskim w Kaliszu.

I runda[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
MKS Przasnysz 1:0 RKS II Ursus
Olimpia Zambrów 0:3 Olimpia Elbląg
Avia II Świdnik 0:1 Błękitni Kielce
Spartakus Daleszyce 1:3 pd. Stal Nowa Dęba
Unia Hrubieszów 2:1 Tarnovia Tarnów
Pogoń Lubaczów 0:1 Stal Rzeszów
Sandecja Nowy Sącz 1:2 Garbarnia Kraków
Tłoki Gorzyce 1:3 Stal Sanok
Chojnowianka Chojnów 1:2 Gryf Gryfów Śląski
Pogoń Oleśnica 0:1 Ostrovia Ostrów Wielkopolski
Beskid II Andrychów 2:3 Zagłębiak Dąbrowa Górnicza
Polonia Łaziska Górne 5:0 Raków II Częstochowa
MRKS Gdańsk 2:0 Gwardia Koszalin
Piast Nowa Ruda 3:0 Polar Wrocław
WKS Wieluń 0:1 Chemik Kędzierzyn-Koźle
Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:2 Wigry Suwałki
Carbo Gliwice 2:0 Beskid Andrychów
Gryf Słupsk 2:0 Gedania Gdańsk
Kabel II Kraków 2:1 pd. Wisłoka Dębica
Odra II Opole 1:1 pd.
k. 3:4
Skra Częstochowa
Olimpia Warszawa 2:0 Kolejarz Małaszewicze
Pogoń II Szczecin 3:1 Arka Nowa Sól
Polonia Poznań 1:0 Kania Gostyń
Start Radom 1:4 Chełmianka Chełm
Wisła Płock 1:0 Jagiellonia Białystok
Żyrardowianka Żyrardów 1:0 Gwardia Olsztyn
Noteć Czarnków 0:3 Warta Poznań
Czarni Żagań 1:0 Błękitni Stargard
Jagiellonka Nieszawa 0:3 SKP Słupca
Stilon II Gorzów Wielkopolski 0:3 BKS Bydgoszcz
Mławianka Mława 0:0 pd.
k. 1:4
Pomorzanin Toruń
Sęp Żelechów 2:1 Widzew II Łódź

II runda[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
MKS Przasnysz 0:0 pd.
k. 3:4
Bałtyk Gdynia
Unia Hrubieszów 0:2 Avia Świdnik
Warta Poznań 1:4 Lechia Gdańsk
Gryf Słupsk 1:2 Pogoń Szczecin
Pogoń II Szczecin 0:2 pd. PKS Odra Wrocław
Czarni Żagań 0:0 pd.
k. 3:4
Stoczniowiec Gdańsk
SKP Słupca 0:1 Stal Szczecin
BKS Bydgoszcz 0:2 Olimpia Poznań
Polonia Poznań 2:1 Stilon Gorzów Wielkopolski
Wisła Płock 1:0 Polonez Warszawa
Pomorzanin Toruń 0:2 Włókniarz Pabianice
Sęp Żelechów 0:0 pd.
k. 3:4
Moto Jelcz Oława
Olimpia Warszawa 0:4 ROW Rybnik
Żyrardowianka Żyrardów 0:3 Piast Gliwice
Olimpia Elbląg 0:1 Zagłębie Wałbrzych
Wigry Suwałki 4:2 pd. Górnik Wałbrzych
Chełmianka Chełm 2:4 Raków Częstochowa
Błękitni Kielce 3:1 Star Starachowice
Stal Nowa Dęba 1:2 Broń Radom
Stal Rzeszów 4:1 Hutnik Nowa Huta
Garbarnia Kraków 1:3 GKS Jastrzębie
Stal Sanok 0:1 pd. Małapanew Ozimek
Gryf Gryfów Śląski 0:0 pd.
k. 4:5
GKS Tychy
Ostrovia Ostrów Wielkopolski 2:1 Concordia Piotrków Trybunalski
Chemik Kędzierzyn-Koźle 1:0 Radomiak Radom
Skra Częstochowa 0:4 Cracovia
Carbo Gliwice 0:1 Resovia
Zagłębiak Dąbrowa Górnicza 0:2 Stal Stalowa Wola
Polonia Łaziska Górne 0:2 RKS Ursus
Piast Nowa Ruda 1:0 Gwardia Warszawa
Kabel II Kraków 1:2 Motor Lublin
MRKS Gdańsk 0:0 pd.
k. 4:5
Chemik Bydgoszcz

III runda[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Wigry Suwałki 1:3 RKS Ursus
Polonia Poznań 0:2 Zagłębie Wałbrzych
Ostrovia Ostrów Wielkopolski 1:3 Cracovia
Avia Świdnik 0:1 Motor Lublin
Chemik Kędzierzyn-Koźle 0:3 GKS Tychy
Wisła Płock 2:0 Moto Jelcz Oława
Małapanew Ozimek 2:3 Resovia
Raków Częstochowa 0:1 Stal Stalowa Wola
Włókniarz Pabianice 0:2 Broń Radom
Stal Szczecin 0:0 pd.
k. 4:1
Olimpia Poznań
Stal Rzeszów 4:2 ROW Rybnik
Piast Nowa Ruda 3:3 pd.
k. 0:3
Pogoń Szczecin
Chemik Bydgoszcz 1:0 Stoczniowiec Gdańsk
GKS Jastrzębie 0:1 Piast Gliwice
PKS Odra Wrocław 0:2 Lechia Gdańsk
Błękitni Kielce 2:2 pd.
k. 5:4
Bałtyk Gdynia

1/16 finału[edytuj | edytuj kod]

Do rywalizacji dołączyły zespoły z I ligi.

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Chemik Bydgoszcz 1:3 Szombierki Bytom
Zagłębie Wałbrzych 2:0 Górnik Zabrze
RKS Ursus 2:1 pd. Zagłębie Sosnowiec
Stal Szczecin 0:1 Śląsk Wrocław
Resovia 1:0 GKS Katowice
Broń Radom 1:0 Ruch Chorzów
Piast Gliwice 0:1 Odra Opole
GKS Tychy 2:3 pd. Arka Gdynia
Cracovia 0:1 ŁKS Łódź
Stal Stalowa Wola 1:0 pd. Wisła Kraków
Wisła Płock 0:2 Stal Mielec
Lechia Gdańsk 0:0 pd.
k. 3:1
Zawisza Bydgoszcz
Pogoń Szczecin 2:0 Lech Poznań
Błękitni Kielce 0:5 Polonia Bytom
Motor Lublin 1:2 Legia Warszawa
Stal Rzeszów 1:4 Widzew Łódź

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Stal Stalowa Wola 0:3 Legia Warszawa
ŁKS Łódź 2:1 Widzew Łódź
Polonia Bytom 3:0 Zagłębie Wałbrzych
Broń Radom 1:2 pd. Pogoń Szczecin
Lechia Gdańsk 0:2 Szombierki Bytom
Resovia 2:0 RKS Ursus
Stal Mielec 1:2 Odra Opole
Śląsk Wrocław 2:1 Arka Gdynia

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Resovia 3:2 ŁKS Łódź
Legia Warszawa 2:0 Śląsk Wrocław
Polonia Bytom 0:4 Odra Opole
Pogoń Szczecin 2:0 Szombierki Bytom

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Pogoń Szczecin 1:0 Resovia
Odra Opole 0:2 Legia Warszawa

Finał[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie finałowe odbyło się 24 czerwca 1981 na Stadionie Miejskim w Kaliszu. Frekwencja na stadionie wyniosła 12 000 widzów. Mecz sędziował Alojzy Jarguz z Suwałk. Mecz zakończył się zwycięstwem Legii Warszawa 1:0 po dogrywce po bramce Adama Topolskiego w 118. minucie.

24 czerwca 1981 Legia Warszawa
Topolski Gol 118'
1:0 Dogr.
0:0
Pogoń Szczecin Stadion Miejski, Kalisz
Widzów: 12 000
Sędzia: Alojzy Jarguz (Suwałki)
LEGIA WARSZAWA
BR Polska Jacek Kazimierski
OB Polska Adam Topolski
OB Polska Paweł Janas Żółta kartka
OB Polska Edward Załężny Zejście w 91. minucie 91'
OB Polska Ryszard Milewski
PO Polska Stefan Majewski
PO Polska Henryk Miłoszewicz
PO Polska Janusz Baran
NA Polska Marek Kusto
NA Polska Krzysztof Adamczyk
NA Polska Mirosław Okoński
Rezerwowi:
OB Polska Stanisław Sobczyński Wejście w 91. minucie 91'
Trener:
Polska Ignacy Ordon
POGOŃ SZCZECIN
BR Polska Zbigniew Długosz Zejście w 83. minucie 83'
OB Polska Jerzy Stańczak
OB Polska Zbigniew Kozłowski
OB Polska Leszek Piekarczyk
OB Polska Zbigniew Czepan
PO Polska Marek Włoch
PO Polska Zenon Kasztelan
PO Polska Leszek Wolski
NA Polska Dariusz Krupa Zejście w 60. minucie 60'
NA Polska Zbigniew Stelmasiak
NA Polska Janusz Turowski
Rezerwowi:
BR Polska Marek Szczech Wejście w 83. minucie 83'
NA Polska Benon Szostakowski Wejście w 60. minucie 60'
Trener:
Polska Jerzy Kopa
Puchar Polski (1980/81)
Legia Warszawa
Siódmy Tytuł

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]